297 Shares 8893 views

Roztocza z winogron: metody kontroli

Winogrona są podatne na różnych chorób bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Ponadto, jest on uszkodzony przez różne szkodniki. Średnie roczne straty zbiorów winogron z powodu chorób i szkodników ekspozycji około 30%, podczas gdy niskiej jakości lub z opóźnieniem przeprowadzenie koniecznych środków ochronnych – i ponad 40-50%. W tym artykule będziemy mówić o szkodniki takie jak roztocza.

Grape czuł Tick: Informacje ogólne

Na winogron rośliny mogą pasożytować do 70 różnych gatunków roztoczy, ale najczęstszym z nich jest kleszcz winogron. Gołym okiem jest to prawie niemożliwe do zauważenia. Filc winogron kleszczy kleszczy odnosi się do jednego z przedstawicieli eriofoidnyh czworonogów kleszczy. Można je znaleźć niemal wszędzie uprawianych winogron. Żyje głównie na liściach, co najmniej – na kwiatostanu.

morfologia

Dorosłe samice wormlike korpus cylindryczny kształt. Kolor – mleczno-biały lub żółtawy. Długość – 0,17-0,21 mm. Mężczyzna nieco mniej – 0,14 mm. Tarcza szkodników trójkątny z wielu podłużnych linii. Z tyłu panelu, istnieje kilka włosie. Na brzuchu istnieje wiele pierścienie z mikroskopijnymi kolcami.

biologia

Hibernacji samice ukrywają się w szczelinach kory pod skal bud, w opadłych liściach. W jednym z nerek mogą być czasem bezpośrednio około 1000 roztoczy. Na wiosnę, kiedy zaczyna się kwitnienie pąków, przychodzą do aktywności i migracji. Szkodniki rozprzestrzeniają się przez wiatr, ptaki i owady.

Okres wzrostu pędów roztoczy idą do pączkowania liści, przyczepiają się do nich od spodu i zacząć aktywnie karmienia. Substancje obecne w ślinie winorośli szkodnika powodować aktywny podział komórek i deformacji tkanek liści. Pod wpływem enzymów, które wskazuje kleszcza, najbardziej aktywny ośrodkach mocy na liściach pojawią się wklęsłe odcinki owalne, pokryte białą Dense warstwę filcową. W związku z tym na górnej stronie arkusza można zaobserwować wypukłość.

Przy masowej reprodukcji roztoczy winogron dotyka znaczną część liści na krzaku, które zmieniają kolor i stają się czerwono-brązowy. liść jest zakłócony, fotosynteza jest ograniczona, niektóre z nich więdnie i umiera, wraz z rozwojem krzewów winorośli jako całość jest hamowana. Jeżeli szkodnik dotyczy pączków, płatki zamkniętych, rozpoczyna się zaczerwienienia i odklejanie.

Jeśli roztocza winogron nie prowadzą aktywną walkę, może to prowadzić do silnego obniżenia wydajności. Dać pierwszeństwo do najlepszych odmian winorośli, które są odporne na roztocza filcu.

Zaznaczyć na winogrona: środki kontrolne

W przypadku 1 lub 2 gniazd liści roztocza jednostka detekcji może być łatwo nadana ciągłości i winnic. Z klęsce dużej ilości liści bez ukierunkowane i aktywnej walki z tymi szkodnikami po prostu nie może zrobić. Nie jest konieczne, aby wybrać wyłączenie wszystkich dotkniętych liści winogron, gdyż może to spowodować znacznie więcej szkód niż krzaka jego przyczyna roztoczy.

Niedoświadczeni winiarze często starają się szkodników bojowych przy użyciu takich uniwersalnych narzędzi, takich jak mieszanina Bordeaux, ale wyniki tych środków jest równa zero, ponieważ jest to środek grzybobójczy, który może dobrze radzą sobie tylko z chorobami roślin.

Co zrobić, jeśli nie było zaznaczyć na winogrona? Środki do zwalczania go w następujących przypadkach:

  • Po jesień opadanie liści głowy, rękawy i winorośli każdy krzew powinien dokładnie posypać 5% bulionu wapna. Jeżeli nie dzieje się to w czasie jesieni, sprężyna przed przerwą pączek, winnic opryskano 7% emulsji karboleniuma.
  • Wczesną wiosną aż pąki zakwitły, dobre wyniki mogą dać rozpylania roztworu „DNOK”.
  • Gdy pędy osiągnęła 5 cm, możliwe jest użycie narzędzia z podrdzewiacz jak siarka koloidalna.
  • W przypadku mas wybuchu kleszczy (ponad 5 osobników na 1 arkusz) w lecie szkodników prowadzi się insectoacaricide i akarycyd.
  • Okres wegetacji zwalczania rdzy roztoczy może być przeprowadzona przy użyciu „phosphamide” „fosalon” „Pliktrana” „Omayta” „Talstara” „Mitaka”, „Apollo”, „Ortus” et al.

W leczeniu liści winorośli należy uznać moment. Lek powinien być stosowany tylko do dolnych liści. Odbywa się to w następujący sposób: rozpylacz dyszę umieszczoną na powierzchni ziemi i stopniowo podnosi się przez działanie na wewnętrzną część zainfekowanych liści. Jedynym sposobem, aby dostać się do szkodnika. Przeprowadzanie przetwarzania z góry jest nieskuteczne. O wpływie sprayu może być oceniana przez brak nowych zmian chorobowych na liściach. Czasami trzyma jeden zabieg wystarczy, ale co do zasady, zobowiązany 2-3, które zostało całkowicie zniszczone przez kleszcza w liściach winogron.

W tradycyjnym literaturze zaleca pestycydy organofosforowe. Jednakże wiele roztocza winogronowy grupy chemicznej opracował już odporności. Jeśli zwiększyć dawkę, to jest szkodliwe dla roślin i produktów roślinnych.
Dobrą alternatywą jest lekiem „Envidor” na podstawie spirodiklofen. Nie jest toksyczna dla człowieka, a więc jest dostatecznie skuteczne przeciw kleszczom.
Ponadto, można użyć leków awermektyny grupy, zwłaszcza, gdy w lewo, aby zebrać nie więcej niż 20-30 dni.

praktyk rolniczych do walki

Gdy roślina pojawiła roztocza odczuwalne winogron, środki kontroli powinny być stosowane i agronomic: terminowe przycinanie winorośli i usunąć stare liście, oczyszczone pnie i rękawy ze starej kory.

roztocza pająki winogron

Ten roztocza winogron jest bardziej niebezpieczne niż kleszcza, bo gdy pojawi nastąpił gwałtowny liść śmierć. To osadza się na spodniej stronie arkusza, to nakłuwa skórę i wysysa sok. Po pierwsze, w miejscu nakłucia pojawiają się żółte plamy, które rosną i zlewają się w duże plamy. Na górnej stronie arkusza staje się brązowy żółty lub – w zależności od odmiany winogron. Dzięki masowej rozliczenia kleszcza na początku lipca, liście stopniowo zaczynają obumierać, co znacznie wpływa na wydajność.

Pająk wydobywa śliny, która zamienia się w cienką internecie. W nim są jaja zniesione przez samice i młodych larw. Szkodniki zimować pod korą wieloletnim rękawach winogron. Aby złożyć jaja i karmić zaczną przy zerwaniu bud. przędziorki pomnożyć masowo i szybko. Jedna kobieta na 10 dni może zostać odroczone do 100 jaj. W korzystny dla szkodnika pogoda może rozwinąć się do 7 lub 8 pokoleń w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Ze względu na małe rozmiary i waga kleszcza może być transportowany przez wiatr. Zwalczanie szkodników z powodu sieci ochronnej jest bardzo trudne. Ponadto niewygodne przetwórstwa winogron z powodu roztoczy na spodniej stronie liści.

Sposoby zwalczania przędziorków

Sposoby walce są takie same jak w przypadku filcu roztoczy, ale muszą krótszych odstępach czasu rozpylania. Ponadto, nie jest zalecany do zakładu obok winogrona ozdobnymi kwiatami, ponieważ często rozstrzygać przędziorków, które na pewno przechodzą na winorośli.

Grape bud mite

Można zauważyć niemal w każdym obszarze uprawy winorośli. Kobiety w zimie oczy w płatkach bazowej, na liście głównej i zarodkowych nerki zastępczej. Aktywacja i rozpoczęcie kleszczy czas podawania w okresie wiosna przepływu soku, gdy średnia temperatura 7-8 ° C. Pojawienie się jaj odbywa się w pierwszej połowie maja.

liść roztocza

Ten roztocza winogron jest najczęściej w południowych regionach uprawy winorośli. Kobiety hibernacji w korze i pęknięć pod skal bud. Aktywowane, gdy średnia temperatura powietrza od 7-8 stopni i migrują na młodych liściach. W okresie wegetacji może wystąpić od 5 do 11 pokoleń.