900 Shares 3474 views

Jastrych na suchym podłodze: nie jest to trudne do zrobienia własnymi rękami

Tradycyjnie w budownictwie należy używać jastrychu cementowo-piaskowego. Ma jednak szereg niedociągnięć:

  • Aby wytrzymałość układania nie powinna wynosić mniej niż 3 cm;
  • Jastrych cementowo-piaskowy charakteryzuje się skurczem, co prowadzi do powstawania różnego rodzaju wad (pęknięć, pęknięć itp.);
  • Ten rodzaj fundamentu nie wytrzymuje obciążenia punktowego, oznacza to, że nie można umieścić w nim dużych mebli;
  • Potrzeba wzmocnienia prowadzi do dodatkowych wydatków.

Po przeanalizowaniu wszystkich wad, ludzie zaczynają szukać innego sposobu niwelacji podłogi. Doskonałym rozwiązaniem jest jastrych na suchej podłodze. Nie jest tak trudno stworzyć je własnymi rękami. A co najważniejsze, zajmie to trochę czasu. Teraz powinniśmy porozmawiać o tym bardziej szczegółowo.

Wydanie lub wybór jakości

Samopoziomująca jastrychowa podłoga jest dobrą alternatywą dla cementowo-piaskowego, chociaż początkowo mogą istnieć wątpliwości co do jego wytrzymałości, w rzeczywistości są nierozsądne. Najlepiej nadaje się do tych, którzy chcą osiągnąć idealnie gładką i ciepłą podłogę. Musisz jednak być przygotowany na to, że wybór takiej podłogi może znacząco wpłynąć na budżet – koszt 1 metra kwadratowego wynosi 500 rubli. Ale tutaj można zaoszczędzić pieniądze – instalowanie jastrychu własnymi rękami znacznie zmniejszy koszty.

Materiały eksploatacyjne

Aby suche podłogi wylewały się własnymi rękoma okazały się jakościowe i niezawodne, potrzebne będą następujące narzędzia:

  1. Bariera pary na podłodze (min. 100 mikronów);
  2. Beacon do wypoziomowania;
  3. Pasma krawędzi;
  4. Rozszerzona glina;
  5. Elementy seksu;
  6. Śruby samogwintujące.

Montaż jastrychu podłogowego

Do instalacji nie jest konieczne korzystanie z usług wykwalifikowanych konstruktorów. Powoli i łatwo tworzy się jastrych z własnymi rękami. Najpierw demontujemy starą podłogę, napełniamy pęknięcia zaprawą cementowo-piaskową i oczyścimy szczątki z gruzu. Następnie kładziemy barierę pary. Następnie za pomocą taśmy lub laseru ustawiamy sygnalizatory (do wypoziomowania podłogi można nabyć profile sufitowe PS 60×27 na płyty gipsowe). Wzdłuż ścian usytuowanych jest krawędź krawędziowa, która pozwala na dźwiękoszczelne i zasnąć ze zwiększoną gliną, co zmniejsza poziom hałasu.

Jastrych na suchej podłodze, których układanie polega na stosowaniu arkuszy włókna gipsowego (dostępnego w handlu elementów prefabrykowanych) lub wodoodpornej sklejki, nie wymaga wydatków sił, jeśli jest prawidłowo wykonany. Dlatego po utworzeniu jastrychu należy zacząć od wejścia od prawej do lewej. Następnie wypełniamy szwy, lakierujemy powierzchnię bitumiczną wodoodpornością, a podłoga jest gotowa do czyszczenia.

Trochę podsumowuj

W tym celu konstrukcja jastrychu może być uznana za kompletną. Jak widać, nie ma w tym nic ciężkiego. Musisz pokazywać tylko cierpliwość i dokładność, aby suche lub półschniczne podłogi wylewały się własnymi rękami. Ale o wyżej opisanych zasadach układania nie trzeba zapominać. W przeciwnym razie wynik nie doda naprawdę dobrych emocji. Powodzenia w budowie!