320 Shares 4184 views

Katedra Kopuły (Tallinn): główna atrakcja stolicy Estonii

Jak każda stolica, Tallinn ma unikalną i wspaniałą historię. I to jest oczywiste, że w takich miastach z reguły koncentruje się wiele różnych atrakcji, które powodują rozkosze wśród turystów, a ludzie lokalni są dumni. Stolica Estonii stała się 800 lat. W tamtych czasach rozciągały się liczne wspaniałe obiekty architektoniczne. Jedną z nich jest Katedra Dome. Tallin uczynił go sławnym na całym świecie. Struktura jest uważana za najstarszy kościół w mieście. Został zbudowany w 13 wieku przez Duńczyków. I podczas jego istnienia, katedra miała okazję zobaczyć wojny, epidemie i łupanie.


Historia budowy kultu

Katedra Dome (Tallinn) jest przeznaczona dla Najświętszej Maryi Panny. Jest to kościół luterański, położony jest na Starym Mieście w Estonii, na ulicy Toom-Kooli, w domu szóstym. Pełna nazwa obiektu brzmi jak kościół Episkopalny w Tallinie. Dzisiaj niestety nie możemy zobaczyć świątyni, jak pierwotnie została zbudowana. Wszak punkt przełomowy został wielokrotnie przebudowany i przebudowany, a zatem wiele się zmieniło. Budynek katedry został wzniesiony na terenie, w którym wybudowano 1219 roku drewniany stary kościół.

Katedra Kopuły Katedra (Tallinn) została wybudowana w 1240 roku. Pół wieku później podjęto decyzję o pierwszej odbudowie klasztoru. Wraz z nadejściem XV wieku kościół chciał przekształcić go w bazylikę. W 1648 roku nastąpił straszny pożar, podczas którego została zniszczona wieża południowa. Wystrój kościoła również stracił na zawsze. Po tych wydarzeniach, po 90 latach, pojawiły się ekstremalne zmiany w zewnętrznym wyglądzie budynku. Nad nim wybudowano zachodnią wieżę w stylu barokowym. W XIX wieku berliński mistrz montował ogromne organy w katedrze.

Dziś w katedrze Dome są trzy wieże. Central kontynuował część ołtarza. Dzwonnica znajduje się po zachodniej stronie punktu orientacyjnego.

Dzwony katedry

Katedra Dome (Tallinn), której adres wskazaliśmy w artykule, jest znany z dzwonów. Mieści cztery dzwonki z brązu. Dwóch z nich zostało oddanych w XVII wieku. Ale najbardziej znanym jest dzwonek Marii Panny. Zostało to zrobione w krótkim czasie po strasznym pożarze, które nastąpiło w świątyni w 1865 roku. Wizerunek Matki Bożej z dzieckiem ozdabia ten alarm. Po obu stronach oblicza świętego grawerowany wiersz jest wygrawerowany po niemiecku.

Nietypowe eksponaty sanktuarium

Katedra Dome (Tallinn) na jego terenie przechowuje wiele unikalnych eksponatów. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele obiektów religijnych, które powstały przez wiodących rzeźbiarzy, jubilerów i artystów tamtych czasów. W samym środku świątyni znajduje się ołtarz, który pod koniec XVII wieku wykonał K. Ackerman. Wśród arcydzieł tego mistrza w katedrze znajduje się również rzeźba Mojżesza z dziesięcioma przykazaniami. Artysta z Niemiec E. Gebhardt namalował ołtarz.

Katedra Najświętszej Marii Panny w jej murach mieści dwa pola. Jeden jest w stylu klasycznym i należał do rodziny Patulul. Druga była własnością rodziny Manteifela i dokonywana w sposób barokowy. Do unikalnych eksponatów sanktuarium należy ołtarz Najświętszej Marii Panny, a także twarz Chrystusa, zwana "Przyjdź do Mnie".

W murach struktury kultowej znajduje się również wiele grobów znanych postaci historycznych. Na przykład pochówek słynnego nawigatora z Rosji, admirał Kruzenshtern. W piwnicach w obiekcie znajduje się ponad sto nagrobków pochodzących z XIII do XVIII wieku. Ponadto istnieją herby i epitafia postaci historycznych.

Odrębna wzmianka jest warta organu Katedry Dome. Słynie ze wspaniałego dźwięku i jest uważany za jeden z najlepszych w Tallinie. Dziś w kościele jest narzędzie wykonane w 1878 roku przez mistrza F. Ladegasta w Berlinie.

Ciekawe fakty dotyczące katedry

Wszystkie wycieczki do Tallina obejmują zwiedzanie katedry Dome, która przechowuje wiele ciekawych faktów o sobie. Wieloletnia historia budynku świadczy o tym, że trzeba było wspinać się po stopniach, a zatem można było wejść do kościoła. Teraz, przy wejściu do landmarków, schodzą. Wynika to z faktu, że wokół katedry pojawiła się warstwa kulturowa.

Istnieje legenda, że prawie w samym drzwiach instytucji znajduje się ogromny nagrobek. Pod nią jest słynna amatorska dziewczyna Otto Johan Tuve, która nosiła pseudonim Don Juan w Tallinnie. Bardzo żałował przed śmiercią i nakazał go pogrzebać tuż przy drzwiach katedry. Miał więc nadzieję, że deptał mu popioły, mieszkańcy odpuszczają mu za grzechy. Jest wersja, a Otto poprosił o pogrzebanie go przy wejściu, aby po śmierci spoglądać na kobiety po spódnicach.

Koncerty

Katedra Dome w Tallinie jest dziś bardzo sławna. Koncerty muzyki organowej tutaj są wspaniałe. I uczyniły ten obiekt popularnym wśród Estonii. A turyści, a także ci sami regularnie przyjeżdżają do kościoła, aby cieszyć się z tych motywów. Wejście na wydarzenie kosztuje tylko pięć euro. Za te pieniądze ludzie mogą cieszyć się niezwykle piękną muzyką przez godzinę, która jest jednym z najlepszych wrażeń w stolicy.

Otwórz dla wszystkich

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy warto zarezerwować wycieczki do Tallina, to nie ma wątpliwości, że to miasto jest warte odwiedzenia. I zwłaszcza wtedy, aby zobaczyć katedrę kopuła, przechodziła przez wieki i przeżyła więcej niż jedną tragedię. Dziś jest majestatyczny i piękny. Jest stworzony dla służb kultu i dla parafian, którzy wierzą w całą dobro i szukają łaski.