445 Shares 3898 views

Izolacja parowa na ścianach drewnianego domu wewnątrz i na zewnątrz

Tradycyjnym materiałem do budowy domów jest drzewo. Zaczęło się ono w odległej przeszłości. W celu uzyskania ekologicznej obudowy współczesny człowiek zwraca uwagę na ten materiał. Ale proces instalacji stał się inny. Właśnie z tego powodu musimy dziś używać dodatkowych materiałów budowlanych. Obejmują one barierę dla ścian drewnianego domu. O tym, co to jest i co jest używane, porozmawiajmy o tym artykule.


Dlaczego potrzebna jest bariera pary?

W dawnych czasach dom drewniany nie potrzebował dodatkowej izolacji lub wykończenia. Właściwości termoizolacyjne były wystarczające, aby zapewnić cyrkulację powietrza pomiędzy pomieszczeniem a ulicą. Drewno po prostu "oddycha", i to wystarczyło.

Obecnie wszystkie prace są wykonywane zgodnie z określonymi wymaganiami i obliczeniami. Dlatego też, oprócz przyjaznego dla środowiska, drewniany dom musi spełniać również normy oszczędzania energii. To doprowadziło do zmiany samej koncepcji "domu drewna". Obecnie jest to najczęściej "ciasto" kilku warstw materiałów budowlanych.

Oczywiście powietrze jest trudne do przebycia przez te wszystkie warstwy. Jego swobodny obrót jest zakłócony. Wewnątrz tego "pie" znajdują się pary. W rezultacie powstaje kondensacja, gromadząca się wewnątrz. W rezultacie okazuje się, że warstwa izolacji jest mokra.

Materiały używane do ogrzewania domu, pod wpływem wilgoci, tracą właściwości, są zdeformowane. Ponadto kondensacja powoduje pojawienie się pleśni i grzybów na drzewie. W wyniku tego struktura materiału jest zakłócona. Drewno zaczyna "wychodzić", stawy z kłód są naruszane.

Zrozumienie powyższego procesu wymagało użycia warstwy ochronnej. W tym celu stosuje się barierę dla ścian drewnianego domu.

Jak wygląda "kołowy" ścienny?

Aby w pełni zrozumieć, dlaczego bariera pary jest używana do ścian drewnianego domu, najlepiej jest zrozumieć wszystkie warstwy "ciasta". Jeśli dom jest zbudowany w typie ramki, to "ciasto" wygląda następująco:

 • Zakończenie pokoju;
 • Bariera pary wewnętrznych ścian drewnianego domu;
 • Ramy;
 • Nagrzewnica;
 • Warstwa izolacyjna (z wiatru, wilgoci);
 • Wykończenie zewnętrzne domu.

Izolacja parowa ścian zewnętrznych drewnianego domu jest również wykonywana w celu ochrony konstrukcji przed wiatrem i wilgocią.

Budowanie budynku stałych kłód

Zastosowanie kłód zmienia kolejność mocowania materiałów budowlanych, charakterystycznych dla budynków typu rama. W tych przypadkach barierka dla pary jest odsłonięta od ścian drewnianego domu, a nie wewnątrz.

Warstwa izolacyjna jest uszeregowana nad belkami. Następnie zbudowany jest szkielet grzejnika. W tym celu najczęściej używamy drewnianej belki. Następnie warstwa wodoodporna jest zamocowana. Przede wszystkim jest to warstwa wykończeń. Jako takie można stosować wszelkie odpowiednie materiały budowlane. Ich wybór na dziś jest bardzo duży. Wszystko zależy od preferencji i możliwości finansowych właścicieli budynku. Na przykład w ten sposób bariera pary jest przymocowana do ścian drewnianego domu pod bocznicą.

Typy barier paroizolacyjnych

Jako warstwa paroizolacyjna można stosować kilka rodzajów materiałów budowlanych:

 • Film jest wykonany z polietylenu, który ma grubość tylko jednego milimetra. Jest to najprostsza i najtańsza opcja. Ma jednak jedną istotną wadę. Faktem jest, że film całkowicie blokuje normalny obieg powietrza. W rezultacie ściany nie mogą "oddychać". Użyj tego rodzaju materiału musi być bardzo ostrożny. Łatwo łzy. Nie rób zbyt mocno. W przeciwnym razie nieuchronna sezonowa rozbudowa materiałów może prowadzić do uszkodzenia filmu.

 • Miazga barieroodporna doskonale przechodzi przez powietrze i zachowuje wilgoć, zapobiegając jej przeniknięciu do wewnątrz. Stosuje się bezpośrednio przed zakończeniem pokoju.
 • Folia membranowa – najlepsza opcja. Izolacja jest niezawodnie chroniona przed wilgocią, podczas gdy obieg powietrza jest wykonywany w wymaganej objętości.

Najczęstsza bariera pary dla ścian drewnianego domu trzeciego typu. Jest to membrana ochronna. Dlatego będziemy bardziej szczegółowo opierać się na swoich cechach.

Najlepsza opcja

Membrana barierowa jest innowacyjnym materiałem, który pojawił się nie tak dawno temu. Jego głównymi zaletami są:

 • Doskonała ochrona przed penetracją wilgoci.
 • Powietrze przechodzi przez membranę, która zapobiega pojawianiu się tak zwanego efektu cieplarnianego.
 • Absolutnie bezpieczny dla ludzi.
 • Nie emituje szkodliwych i niebezpiecznych substancji.

Nawet na etapie wyboru materiałów budowlanych należy zwrócić uwagę na problem wytrzymałości membrany. Aby zmniejszyć koszty niektórych producentów, należy zmniejszyć tę liczbę. Przy użyciu tej membrany można łatwo złamać. A kto potrzebuje uszkodzonej bariery parowej na ściany drewnianego domu?

Która strona położyć membranę – jeden ważniejszy niuans. Należy ściśle kontrolować, czy bariera pary leży dokładnie tak, jak wymaga tego producent. Jeśli rozszerzysz to z drugiej strony, nie przyniesie pożądanego efektu.

Metody mocowania warstwy ochronnej

Do budowy mieszkania może być używany bar różnych typów. W zależności od tego, barierka pary dla ścian drewnianego domu z zewnątrz może być ustalona na dwa sposoby.

Pierwszy używany w sytuacjach, w których kłody są okrągłe. Warstwa ochronna może być przymocowana bezpośrednio do kłody.

W przypadku kłód o prostokątnym lub kwadratowym przekroju poprzecznym ta opcja nie jest odpowiednia. W takich sytuacjach na samą belkę wbija się prowizie o szerokości około dwóch i pół centymetra. Pomiędzy nimi obserwuje się odstęp rzędu jednego metra. Barierę pary ustala się na zainstalowanych szynach.

Korzystanie z bariery parowej wewnątrz pomieszczenia

Ochrona przed wilgocią jest zapewniona nie tylko na zewnątrz budynku. Istnieje również bariera parowania ścian drewnianego domu od wewnątrz. Cały proces będzie wyglądał następująco:

 • Od środka ściana jest zamocowana drewnianą skrzynią. W tym celu użyj prętów o szerokości 5 centymetrów.
 • Następnie pokryta jest warstwa wodoodporna. Powstaje szczelina między ścianą a tym filmem. Wentylacja pomieszczenia jest konieczna.
 • Profile metalowe są przymocowane do płyt skrzyni przez hydroizolację.
 • W komórkach utworzonych między profilami grzejnik jest układany.
 • Z góry wszystko zamyka się membraną barierową. Ona kładzie to na kawałki. Złącza są szczelnie zamknięte.
 • Zewnętrzna obudowa zamyka "ciasto", które jest przykryte wykończeniem.

Taka bariera parowania na ścianach domów drewnianych zapobiega pojawianiu się kondensatu w "pie".

Co należy pamiętać podczas procesu instalacji

Bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie drewnianej ścianki przed zamocowaniem bariery parowej. W tym celu wszystkie szczeliny i szczeliny powinny być szczelnie zamknięte.

Z zewnątrz budynku nie należy mocować ścian drewnianych ścianek. Konieczne jest utrzymywanie otworów pomiędzy barierą pary a wykończeniem. Są niezbędne do obiegu powietrza. Dzięki nim kondensat z filmu ucieka naturalnie.

W przypadku domu rama sytuacja jest dokładnie odwrotna. Dla grzejnika nie jest wymagana sztywna ściana. Mocuje się między belkami, z których składa się rama. W rezultacie dwie trzecie całej ściany stanowi nagrzewnica. Dlatego też musi być starannie chroniony przed wilgocią. W przeciwnym razie materiał traci wszystkie jego właściwości izolacyjne i inne właściwości. Odkształcenie izolacji spowoduje pojawienie się pęknięć.

Zasady montażu warstwy barierowej pary

Aby osiągnąć maksymalny efekt dzięki zastosowaniu membrany barierowej, pomogą spełnić pewne proste zasady:

 • Obraz na membranie powinien być skierowany do ciebie, a nie do ściany.
 • Poszczepiane są poszczególne części izolacji. Powinny być na sobie nie mniej niż dziesięć centymetrów.
 • Roluje materiał tylko w kierunku poziomym.
 • Wszystkie szczeliny są szczelnie zamknięte. W tym celu są klejone taśmą, której szerokość powinna wynosić więcej niż dziesięć centymetrów.
 • Taśmy są również klejone na złożone elementy ich projektu: narożniki, nisze, półki, otwory okien i drzwi, i tak dalej. Wszystkie przyległe powierzchnie są klejone taśmą klejącą. To poprawi szczelność.
 • Przy oknach konieczne jest zapewnienie rezerwy membrany, dzięki czemu podczas deformacji izolacja nie jest uszkodzona. Zapas jest wykonany w formie fałd.
 • Materiał musi być całkowicie chroniony przed promieniami słońca padającymi na nią. Jest to szczególnie prawdziwe w pobliżu otworów okiennych.
 • Sposób mocowania bariery parowej zależy od wybranego materiału. Folie polietylenowe i polipropylenowe są mocowane tradycyjnym zszywaczem konstrukcyjnym lub paznokciami. Że materiał nie jest uszkodzony, zaleca się gwoździć go drewnianymi listwami. Z ich pomocą bariera pary jest dociskana do skrzyni. Od tego wszystkiego jest to naprawione. Membrana jest bardziej stabilna, a nie łatwo rozdarta. Ale można to zrobić w podobny sposób.

Najczęstsze błędy

Bariera pary nie będzie wykonywała swoich funkcji, jeśli proces instalacji został przeprowadzony z nieprawidłowościami. Najczęstsze błędy to:

 • Instalacja jest niechlujna. Oznacza to słabo przeprowadzone uszczelnienie stawów, obecność dużej liczby fałd, uszkodzenie materiału mechaniczne.

 • Nieprawidłowe pobieranie materiału. Przy wyborze izolacji należy rozważyć miejsce, w którym będzie on dołączony: wewnątrz lub na zewnątrz. Na przykład, membrana rozproszona nadaje się tylko do użytku wewnętrznego.
 • Wpływ podwójnej bariery pary. Występuje z powodu niezgodności z technologią instalacji. Niektóre typy materiałów są mocno przymocowane do ściany. Dla innych konieczne jest zebranie skrzyni.

Producenci materiałów barierowych

Wiele nowoczesnych firm produkuje folie do izolacji paroszczelnych. Najbardziej popularne z nich to:

 • "Utah" ze znakami "Yutafol" i "Yutavek" (Czechy).
 • «Megaizol».
 • "DuPont" i ich filmy "Taiwec" (USA).
 • Hausrep.
 • Fakro (Polska).
 • "Dorken", produkującej barierę parową pod marką "Delta" (Niemcy).
 • "Clauber" (Niemcy).

Zalecana jest oddzielna bariera parowania ścian drewnianego domu "Izospan" firmy Gexa. To przedsiębiorstwo produkuje kilka rodzajów materiałów barierowych. Mogą być stosowane wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń, na ścianach lub na suficie, na "pie" z nagrzewnicą lub bez.

Izolacja pary drewnianego domu pomoże utrzymać komfortowe warunki w pomieszczeniu i znacznie zwiększy trwałość budynku.