190 Shares 1657 views

Wydobycie złota. Metody ekstrakcji złota. Wydobycie złota ręcznie

Wydobycie złota rozpoczęła się w czasach starożytnych. W całej historii ludzkości wyprodukowano około 168.900. Ton metalu szlachetnego, z czego prawie 50% jest przeznaczone na różnego rodzaju biżuterię. Jeśli wszystko wydobywano złoto zebrać w jednym miejscu, to oni tworzą sześcian o wysokości 5-piętrowym budynku, który ma przewagę – 20 metrów.


„Złoty History”

Gold – metalowy, z którym ludzkość zapoznał się co najmniej 6500 lat temu. Jest uważany za najstarszy skarby znalezione w nekropolii w Warnie, który znajduje się w Bułgarii, a datowane produkty BC 4600

Złoto odegrała ważną rolę w całej historii ludzkości, to jest nadal uważane za dobrą inwestycją. Oni przychodzili i odchodzili waluty, ale pozostaje uniwersalny standard i stabilne przez tysiące lat.

Posiadanie tego metalu zawsze prestiżowe. Szacunkowa ilość złota jest nie tylko dobre samopoczucie zależy od niego, a pozycja w społeczeństwie. Tak to jest w chwili obecnej.

Że złoto było często przyczyną wojen i zbrodni, ale w tym samym czasie to odegrało ogromną rolę w postępie ludzkości w ogóle. Na tej podstawie zaczęła się kształtować system monetarny, stworzony wartości kulturowe i architektoniczne arcydzieła, które są bezcenne i jeszcze zadziwi każdego. Ze względu na dążenie do wytworzenia naukowców metalowe, wiele pierwiastków chemicznych zostały uzyskane, a gorączka złota pomogła odkryć i odkrywać nowe lądy.

Jak wydobywano złoto w Rosji

W górnej skorupy ziemskiej formacji zawiera złoto w małych ilościach, ale te pola i obszary dużo. Rosja znajduje się na 4. miejscu w rankingu do jego produkcji i ma 7% udziału w globalnym.

sposób przemysłowy zaczął produkować złoto w 1745 roku. Pierwsza kopalnia została otwarta chłopską Erofeem Markovym, który opowiedział o swoim miejscu pobytu. Później stał się znany jako Bieriezowskiego.

Dziś w Rosji istnieje 16 firm, które wydobywa się z metali szlachetnych. Liderem jest firma „Polyus Gold”, który jest 1/5 udziału całego rynku produkcji. Sumienny spółdzielnia wydobywany głównie metalu w Magadan, Irkuck i regionów Amur Czukotce, Krasnojarsk i terytoriów Khabarovsk.

Wydobycie złota – to złożony proces, czasochłonne i kosztowne. Zmniejszenia tych kosztów poprzez zamykanie nierentownych kopalń i niskich dochodach. Zmniejszenie ilości prac poszukiwawczych oraz wprowadzenie nowych technologii, które chronią kapitał – jest skutecznym środkiem.

Proces uzyskiwania złota

Dopóki wieków minęło, proces produkcji metalu ciągle się zmienia. Początkowo był popularny wydobycie złota ręcznie. Górnicy otrzymał złoty piasek dzięki nieskomplikowanych urządzeń pierwotnych. Taca rekrutowani piasku rzecznego, a następnie wytrząsano ją w strumieniu wody, piasku przemywa się, a ziarenka metalu pozostają na dnie, ponieważ są one większe. metoda ta jest często stosowana w obecnym czasie.

Jednakże, nie jest to tylko proces produkcji. Na przykład, wcześniej wzdłuż rzek mogła często znaleźć bryłki złota. Rzucać je na ziemi z rozmycia Auriferous żyły naturalnie. Jednak przez XX bogate gruntowego w lewo, i nauczył się wydobyć złoto z rudy.

Teraz wydobycie złota jest praktykowane rzadko ręcznie, proces jest całkowicie zmechanizowane, ale jednocześnie jest to bardzo trudne. Jest uważany opłacalne pole, które odpowiada za tonę 3 gramów złota. Gdy zawartość w nich wynosi 10 g uważane bogaty.

Metody odzyskiwania złota z rudy

Jeszcze kilka lat temu, często stosowane metody, takie jak fuzji, która opiera się na szczególnych właściwościach rtęć przydzielonych złota. Na dnie beczki został umieszczony rtęć, następnie wstrząsa nim złoto-rasy. W rezultacie, nawet najmniejsze cząstki złota po prostu trzymać się go. Po tym, rtęć jest oddzielony od skały płonnej, a silne ogrzanie złoto łuszczy się. Jednakże, ta metoda ma kilka wad, ponieważ sama rtęć jest bardzo toksyczny. Jednocześnie daje złoto jest nadal nie do końca, bo jest absolutnie maleńkie cząstki metali szlachetnych trudne do zwilżenia.

Drugi sposób jest bardziej nowoczesny – złoto jest ługowane z cyjankiem sodu, który jest w stanie nawet najdrobniejsze cząsteczki są przekształcone w rozpuszczalną w wodzie związek cyjankowy. I już z nich później przy użyciu odczynników i złoto wyodrębnione. W ten sposób można uzyskać nawet z metali szlachetnych już opuszczonych pól, co czyni je jeszcze opłacalne.

Powrotu do domu złoto

Wydobycie złota jest możliwe ręcznie iw domu. Aby go wydobyć, nie trzeba iść do kopalni, a godziny tacek drżenie. Są bardziej ciche i cywilizowane metody. Wokół dużo elementów, które zawierają złoto. Na przykład, stare radzieckie zegarki w swoich żółtych obudowach zawierają prawdziwe czystego metalu szlachetnego bez zanieczyszczeń.

W celu uzyskania go stamtąd, po prostu trzeba kupić taki zegarek w bardzo dużych ilościach. Następnie należy wiadro z tworzywa sztucznego oraz umywalka, elektryczne ostrzami pulę żaroodpornego szkła, szczotki i tkaniny X / bawełna filtrowania, rękawice gumowe i vlagoraspylitel. Substancji chemicznych muszą azotowego i kwasu solnego.

Przetwarzanie rozpoczyna się, gdy trzymasz już 300 przypadków. Proces trwa zaledwie 4 godziny, podczas gdy wydasz 4 litry kwasu. Od tak wielu budynkach można dostać 75 gramów czystego złota.

Pierwsze złoto za pomocą metody wytrawiania

Kto by pomyślał, ale nadal, nawet dzieci, na co dzień znajdują się w kieszeniach i torbach złota. To proste – każda karta SIM telefonu komórkowego zawiera szereg metali szlachetnych. Można go usunąć stamtąd. Można to zrobić na dwa sposoby: za pomocą elektrolizy lub poprzez trawienie. W tym ostatnim przypadku trzeba reagent chemiczny „królewską”.

Najprostszym sposobem jest uważany trawienia, w których złoto jest uzyskane dzięki obojętności chemicznej metali szlachetnych – a mianowicie jej zdolność do reagowania z innymi elementami. Do trawienia wymaga utleniacza „wodny regia”, który jest wykonany z skoncentrowanych kwasów: chlorowodorowego, i kwas azotowy. Ciecz ma barwę pomarańczowo-żółte.

Złoto od wody

Wydobycie złota jest możliwe i na wodzie. Jest w niej zawarte, aw każdym: ścieków, morskie, wody, ale w bardzo małych ilościach. Na przykład, w wodzie morskiej występuje on w ilości od 4 mg na tonę. Pomimo tego, wyciąg nadal jest możliwe za pomocą wapna palonego, który trwa tylko tony do 4,5 tys. Ton wody.

W celu uzyskania złota z wody morskiej trzeba zmieszać go z mleka wapiennego. Po pewnym czasie ciecz być uwalniany z powrotem do morza, a już z osadu do ekstrakcji metali szlachetnych. inżynierowie Kirov zaoferować inny bezodpadowych sposób, w jaki wapno zastąpiono popiołem z elektrowni cieplnych. Sposób ten jest uważany najmniej kosztowny ze znanych.

Złote bakterie

W Kanadzie, naukowcy generalnie znaleziono bakterie, które są zdolne do uwalniania złoto z różnymi rozwiązaniami. Niesamowite, prawda? Na przykład, bakteria Delftia acidovorans substancję tylko przydziela metal szlachetny z roztworu. A powód jest prosty – po prostu chronić, chroniąc się od jonów złota, które są toksyczne dla niej. Drugi metallidurans bakteria Cupriavidus odwrotnie, przechowuje go wewnątrz siebie.

Oba zostały znalezione w 2006 roku w kopalni „złoto”. Badania wykazały, że bakterie Kanadyjczyków gromadzą złoto, zatrucie można uniknąć ze względu na charakter tego genu.

Draghi

Wydobycie złota jest przeprowadzane i za pomocą Drago. Nazywane są pływające maszyny górnicze, które są pogłębiania, przetwórstwa minerałów i innych urządzeń, zapewniając kompleksową mechanizację procesu produkcyjnego. Wzbogacają minerały i skały płonnej usunięte.

Celem Drahov – zalane rozwijać złóż kopalin i wydobyć cenne składniki (złoto, platyna, cyna, itd.) Stosuje je głównie na aluwialne, kości skokowej, glubinno- i osadów morskich przybrzeżnych i aluwialnych. Jedynymi wyjątkami są Valunistoye, hard rock i lepką glinę.

typy Drahov

Draghi jest podzielona na dwie klasy.

  1. Morskie, przez które depozyty są opracowywane kopalnie przybrzeżnych i głębokich jeziorach i oceanach. Są one montowane na kilu holowanych lub statków z własnym napędem, które świadczą pracę w czasie burzy.
  2. Continental, które są wykorzystywane do rozwoju osady na kontynentach. Zamontowany na wózku.

Draghi sklasyfikowane zgodnie z:

  • przeszkadza energię, która jest używana przez siłowników;
  • głębokie wgłębienia skały w części poniżej poziomu wody;
  • stare urządzenie (wiele czerpaków łamanego łańcucha z ciągłego łańcucha, kompleks obrotowego, zgarniakowe wiadra Grab wiadrze);
  • pojemność zbiornika (dużymi, średniej i małej pojemności);
  • Sposób manewrowania (kabel kotwicy i kabel-stos).

Na terytorium Federacji Rosyjskiej są teraz przy użyciu dragi do produkcji złota, odbywa się głównie w Federal District dalekowschodniej. Jednak produkcja takiej metody może mieć negatywny wpływ na ekosystem, niszcząc krajobrazy rzek silnie zanieczyszczona powierzchnia, która znajduje się poniżej.

Dlatego metoda ta może być stosowana tylko ze starannym przestrzeganiu projektów rozwojowych. Za ich wdrożenie będzie wymagało rekultywacji gruntów, które zostały naruszone przez działalności górniczej, jak również ponownego zalesiania, gleby i roślinności dolin rzecznych.

Jak zrobić samemu dragi dla złota

Wielu górników, kopalnia złota, by mieć swój własny dragi, a jednocześnie znacznie zaoszczędzić na kosztach, ponieważ cena tego urządzenia jest bardzo wysoka. W tym przypadku najprostszym sposobem, aby to zrobić własnymi rękami. Pomimo faktu, że materiały zostaną zakupione bardzo tanie, trzeba jeszcze stworzyć pewną ilość dragi.

Początkowo trzeba dokonać listy i schematy montażowe dla tego może być traktowana jako przykład najsłynniejszego koparki do produkcji złota w tej chwili. W zasadzie pierwszy etap – badanie, tym więcej będziemy wiedzieć o nich, tym lepiej, i lepiej niż ich własne.

Kilka ważnych informacji można znaleźć na zwykłym wysypisku i je kupić za bezcen, takie jak silnik do maszyny. Następnie należy określić wielkość koparki, tym większy jest – im większa ilość gleby mogą być traktowane, ale jego ciężar i koszt będzie również wyższa od małego zmontowanego produktu.

Konieczne jest zbudowanie wąż o średnicy 12 cm, aby móc poradzić sobie z koparki samodzielnie. Najbardziej optymalna wielkość – to 10 cm Jeśli potrzebujesz sprężonego powietrza, konieczne jest, aby kupić sprężarkę powietrza, sprzęt do nurkowania i zbiornika wlotu powietrza .. Jednak nie jest to pierwsza potrzeba, można to zrobić już wtedy.

W celu zbudowania pożądanego urządzenia, wymagane będzie: silnik z pompą, z różnych narzędzi (piła, młotek, klucz, śrubokręt). To nie boli kupić spawarkę. Można kupić / Części używane, ale niektóre szczególnie ważne i problemu lub trudnozamenimye, lepiej jest kupić nowy w sklepie.

Niektóre szczegóły koparki jest często niemożliwe, aby własnymi rękami, więc trzeba kupić cały ten sam: silnik, pompa wody, sprężarki powietrza, wąż, rudopromyvochny rynnę. To ostatnie jest najważniejszą częścią, bez złota po prostu nie jest zrobione, odpowiednio, cała konstrukcja urządzenia staje się bez znaczenia.

Bell pogłębiarka powinny być ustawione w pozycji blokady głowicy w celu wyreżyserował strumienie wody i gleby w nim. Zawór ssania pompy odbywa wody (co jest jednym z ważnych części). Jeśli jest wchłaniany przez piasek, pompa może szybko przełamać, więc niemożliwe jest pogłębiarka bez zaworu.

Hydrauliczny podnośnik znajduje się na końcu węża, woda jest dostarczana do początku i wytworzyć próżnię. Lepiej jest użyć dyszy ssącej. Kontrola nad dużych drag windy trudne, więc należy używać głównie idzie do mniejszych maszyn, jeśli praca odbywa się w płytkiej wodzie.

Wyporność urządzenia – oddzielny etap koparki. Upewnić się, że możliwe jest na kilka sposobów. Początkowo używane opony z samochodów ciężarowych, ważą niewiele i są one tanie. Jedyną wadą jest to, że aby uzyskać ich nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Jednak byłoby najlepszym rozwiązaniem.

Obecnie wielu producentów używają Ekskawatory pontony wykonane są z tworzywa sztucznego. Są one dość wiarygodne, ale także ciężka. Jednak nawet tutaj istnieje wiele opcji. Niektóre dragi, które są zebrane w domu, mają różne pontonów z tworzyw sztucznych. Jednym z interesujących sposobów – podczas korzystania z plastikowych pojemników lub beczek, którego pojemność do 40 litrów. Można je kupić bardzo tanio. Jeśli nie przeszkadza ci spędzanie dużej sumy, ale gotowy do zakupu, wówczas łatwiej jest kupić od producenta.

Innym ważnym szczegółem, który wpływa na wypór ramka jest brane pod uwagę. Że jest on dołączony do silnika i rudopromyvochny rynnę. Jeśli zrobisz to sam, można podjąć proste elementy aluminiowe, które są łatwe do znalezienia w każdej składowiska. wymagana jest tani, prawie bez wysiłku koszt. Jeśli masz płaską klatkę, to właśnie zamontowane opony na ciężarówce.

Sprawdź Prace pogłębiarka może być po jej całkowitym montażu. Aby to zrobić, bierze dwa tuziny małe kawałki ołowiu, które są wyrównane i pomalowane w jasnych kolorach. Staw jest wybierany ziemi, i są tam umieszczone. To właśnie na nim i można wypróbować pogłębiarka. Zobacz, jak wiele kawałków ołowiu wrócił po umyciu skale. Podczas normalnej pracy tylko ewentualne straty czerpiące do 2 sztuk. Jeżeli przewód nie wystarczy, należy ponownie sprawdzić cały montaż systemu oraz, jeśli to konieczne, przeprowadzać dalszych usprawnień.

Plany produkcji złota w przyszłości

Mniej staje złóż złota, otwórz je teraz głównie w RPA, podczas gdy inni znacznie uszczuplone, a depozyty o niskiej i średniej zawartości metali szlachetnych w celu opracowania po prostu nieopłacalne.

Eksperci przewidują, że surowce mineralne, które zawierają złoto, to będzie możliwe opracowanie więcej wiek 50. Potem zabrakło. Tylko dlatego, że ludzkość w ostatnich dekadach jest bardzo intensywne wydobycie złota. I staje się natura jest coraz mniej. Teraz musimy znaleźć nowe możliwości produkcji metalowej na najbliższe lata. Najbardziej obiecująca metoda jest uważana technologia ługowania złota.

W ostatnich latach wiele mówi się o rozwoju oceanu jako kolejną metodę wydobycia złota. Offshore złoże okruchowe jest wiele, ale na dole nie jest jeszcze w pełni poznany. Jest możliwe, że ocean jest ukryty większość cennych złóż metali. Nasi potomkowie będą musieli dowiedzieć.