164 Shares 5583 views

"Lada-Kalina": izolacja akustyczna własnymi rękami

Jak mówią kierowcy, samochody VAZ nigdy nie wyróżniały się wysokim poziomem komfortu. Firma zawsze produkowała samochody użytkowe. Lada-Kalina jest jednym z takich samochodów. Właściciele po pewnym czasie pracy tych maszyn zauważają błędy. Niektóre z nich – wysoki poziom hałasu podczas jazdy, "świerszcze", hałas paneli plastikowych podczas jazdy. Niektórzy kierowcy walczą z podobnymi problemami z pomocą muzyki, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie. W tej sytuacji pomoże Ci w izolacji akustycznej "Kalina". Po prostych operacjach w samochodzie staną się zauważalnie cichsze i bardziej komfortowe.


Dlaczego potrzebujemy hałasu w samochodzie "Kalina"?

Przed rozpoczęciem prac nad osuszaczem warto rozważyć, czego potrzebujesz. Jeden z właścicieli znaczenia jakości dźwięku radia, celem innych – pozbycie się różnych "świerszczyków" i piszczących, trzecia potrzebuje tylko wygodniejszego wnętrza. Dlaczego jest to konieczne? Wybór materiałów dla procesu zależy od celu. Należy pamiętać, że jeśli izolacja akustyczna "Kalina" jest wykonywana samodzielnie, nie od razu robić wszystko. Proces jest podzielony na kilka części – dotyczy to ograniczonego budżetu. Zwykle prace zaczynają się od drzwi, a następnie podłogi, bagażnika, komory silnika, a czasami dachu są izolowane.

Potrzebne narzędzia i materiały

Tak więc, w pracy potrzebujesz suszarki do zabudowy – jest to konieczność. Każda inna suszarka do włosów dla tych zadań nie jest odpowiednia. Zaleca się również zakupienie wałka podającego – jest to konieczne do pakowania materiałów izolacyjnych. Koszt tego jest nieistotny, a stosowanie aplikacji jest dość duże. Nadal pamiętaj, aby używać nożyczek i rozpuszczalników.

Materiały dźwiękoszczelne

Prawidłowy dobór materiałów jest połowy sukcesu. Warto pamiętać, że są materiały pochłaniające wibracje, a także materiały pochłaniające hałas. Każdy z nich jest przeznaczony do różnych celów.

Vibroplast Silver

Jest wystarczająco elastyczny i elastyczny – absorbuje wibracje. Są to arkusze samoprzylepne z folią aluminiową. Na nich oznaczone są kwadraty o wymiarach 5×5 cm – upraszcza to cięcie stałego arkusza. To wibrooplastyka nie absorbuje wilgoci i może wytrzymać oddziaływanie środowiska. Ponadto ma wysokie właściwości antykorozyjne i właściwości uszczelniające. Inną zaletą tego materiału jest łatwa instalacja w miejscach o złożonym terenie. Aby go zainstalować nie trzeba rozgrzewać. Grubość blachy wynosi 2 mm. Ten materiał jest zalecany do stosowania na podłodze w kabinie. Nie mniej istotne są drzwi, do izolacji drgań dachu, bocznych części korpusu, na pokrywie silnika i bagażnika.

Materiał pochłaniający drgania Złoto

Ma takie same właściwości i właściwości jak produkt Srebro. Jednak jego grubość jest większa. W związku z tym charakterystyka wchłaniania drgań jest większa.

"Bomba BiMast"

Jest to również materiał pochłaniający wibracje. Izolacja hałasu "Kalina" jest niemożliwa bez tego rodzaju produktów. "BiMast Bomb" to kilka warstw – na froncie jest folia aluminiowa, warstwa bitumiczna i warstwa oparta na mieszaninie gumy.

W celu instalacji materiał musi być rozgrzany do temperatury 40 do 50 stopni. Ten izolator wibracyjny nie absorbuje wilgoci i jest uważany za najlepszy spośród kierowców i ekspertów. Jego wydajność jest dość duża. Użyj "BiMast Bomb" w procesie przygotowania audio głośników i nadwozia. Grubość materiału wynosi 4,2 mm. Jest on używany na przednim panelu, w tunelu, na łukach kół, w obszarze powyżej tłumika i wału kardanowego.

"Splen 3004"

To już materiał dźwiękochłonny. Poza właściwościami izolacyjnymi, ma również wysoką charakterystykę termoizolacyjną. Można go zainstalować zarówno na prostych, jak i zakrzywionych odcinkach. Nie wchłania wilgoci, nie ulega rozpadowi pod wpływem środowiska. Grubość blachy wynosi 4 mm. Odpowiednie do przedniego panelu kabiny, łuku kół, tunelu i drzwi. Wklej "Splen" na warstwę absorbującego wibracje materiału. Tak więc możliwe jest izolowanie drzwi i łuków kół. Aby upewnić się, że materiał jest przymocowany tak ściśle, jak to możliwe, powierzchnie do czyszczenia i odtłuszczania muszą być wcześniej czyszczone. Przy klejeniu zaleca się wytrzymać temperaturę od 18 do 35 stopni – w tym zakresie producenci zapewniają wysoką przyczepność.

"Bitoplast 5"

Jest to materiał pochłaniający hałas, a także materiał uszczelniający – jest on powszechnie stosowany w celu wyeliminowania różnych skrzypnięć i grzechotania w kabinie. "Bitoplast" oparty jest na piance poliuretanowej z warstwą kleju i impregnacji. Materiał jest wodoodporny, nie ulega rozkładowi, posiada właściwości termoizolacyjne i nadaje się doskonale do samochodów Kalina. Hałas z Bitoplast 5 jest dosyć skuteczny. Grubość blachy wynosi 5 mm.

Izolacja akustyczna drzwi

Technologie izolacji akustycznej na "Kalinie" nie różnią się od technologii dla innych marek współczesnych samochodów. Są jednak pewne osobliwości. Rozpocznie się od demontażu tapicerki drzwi. Następnie powierzchnię należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić – można użyć białego spirytusu. Jeśli powłoka antykorozyjna jest nakładana na dolną część drzwi , nie jest konieczne jej wyjmowanie.

Izolacja akustyczna "Lada-Kalina", wyprodukowana przez Ciebie, w tym przypadku rozpoczyna się od instalacji materiałów wibracyjnych. Należy wyciąć z jednego arkusza odpowiednie wymiary detali – większy kawałek, tym bardziej skuteczny. Podczas nakładania zaleca się, aby ogrzać brzeg warstwą kleju suszarką do włosów. Następnie materiał jest przyklejony do wewnętrznej ściany drzwi i zwinięty przez narzędzie. Następny arkusz jest nałożony. Następnie druga warstwa jest wklejana już materiałem pochłaniającym dźwięk. Zaleca się stosowanie "Splen" lub "Accent" (ten ostatni jest bardziej skuteczny). W pierwszym i drugim przypadku arkusze mają już samoprzylepną podstawę, więc proces nakładania elementów będzie łatwiejszy i szybszy. Podobnie jak w przypadku izolacji wibracyjnych, arkusz jest cięty na największe kawałki – konieczne jest zakrycie całej powierzchni drzwi.

Następnie należy zdecydować, czy należy zamknąć technologiczne otwory. Jeśli zamkniesz je materiałami pochłaniającymi wibroizolację, musisz wykonać szczeliny w celu wykonania różnych napraw. Jeśli wnętrze jest wentylowane przez drzwi, a następnie po uszczelnieniu otworów powietrze nie może po prostu krążyć.

Podczas zamykania otworów, izolacja akustyczna bramy Kalina będzie wyższa, przy czym klejona jest trzecia warstwa, ale w większości przypadków jest to zbędne. Lepiej przyciąć drzwi.

Izolacja akustyczna drzwi tapicerki

Pierwsza warstwa jest nałożona na izolację wibracyjną. Pomoże to wagi tapicerki. W przyszłości skrzypi się mniej. Następnie załączają tłumik hałasu "Bitoplast" – to o wiele wygodniejsze do pracy z nim. On też łatwo przybiera jakąkolwiek formę. Na ostatnim etapie trzeba nakleić powierzchnię "Modelu" – jest to tak zwane "anty-skrypt".

Panel wskaźników, torpeda

W samochodach "Kalina" izolacja akustyczna przedniego panelu może być wykonana bez demontażu – tylko demontaż elementów zawiasowych. W celu wyodrębnienia rękawiczki najpierw naklejamy "wszystkie miejsca, w których skrzynka rękawiczek wchodzi w kontakt z panelem" z "antypoślizgiem". Następnie wszystkie wewnętrzne części pudła "Bitoplast" są przetwarzane.

Do pracy z plastikową demontażem salonu centralny tunel, nakładki na stojaki, a także panele boczne. Wszystkie plastikowe części są klejone "anty-skryptem" lub "Bitoplast". Szczególną uwagę należy zwrócić na klipy.

Na samochodzie występuje izolacja akustyczna "Lada-Kalina" na panelu przyrządów z jego demontażem. Następnie model jest traktowany maską, a bezpośrednio kombinacją instrumentów.

Podczas pracy na centralnym podkładzie szczególną uwagę zwraca się na okablowanie i podkładki elektryczne. Wszystkie przewody muszą być owinięte w "anty-skrypt" i zabezpieczone zaciskami. Dodaj klejonym klejem do każdego złącza.

Wszystkie szczegóły panelu, wydawane przez "świerszcze" i piszcze, wklejone są "anty-skryptem" lub modelem. Więc możesz pozbyć się irytującego hałasu. Do panelu nie korby, zaleca się ją wagi.

Hood

Do prac osuszających osłonę okapową eksperci zalecają stosowanie izolatorów wibracyjnych i "Akcent", który jest materiałem izolującym hałas. Technologia kleju jest taka sama jak w przypadku drzwi.

Arkusz jest cięty na kawałki o niezbędnym kształcie i przymocowany do miejsc na pokrywie silnika. Pierwsza warstwa jest klejona materiałami pochłaniającymi drgania, a następnie przejdź do izolacji akustycznej. W ten sam sposób wykonuje się izolację hałasu "Kaliny" – hatchback, ale tylko na pokrywie bagażnika.

Dach i sufit

Są izolowane, aby zmniejszyć hałas z deszczu i aby usunąć skrzypce. W tym celu zaleca się użycie wibroplate "Złoto" lub "Srebro". Bardzo ważne jest, aby sufit nie stała się zbyt ciężki – to w przyszłości nie jest najlepszym sposobem wpływania na obsługę. Następnie przykleja się dwie lub więcej warstw "Splen". Najważniejszą rzeczą tutaj nie jest przesadzenie, inaczej obudowa sufitowa po prostu nie wejdzie na miejsce.

Drzwi tylne

Dźwiękoizolacja "Kalina" (wagon lub hatchbacka) umożliwia również przetwarzanie tylnej części lyady. Jako materiały można stosować wszystko, co zostało zastosowane w pracach przy drzwiach. Technologie są podobne. Pierwszą rzeczą do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni, a następnie wysuszenia, a następnie zainstalować materiały z ogrzewaniem za pomocą suszarki do włosów lub bez niego.

W modelach marki "Kalina" izolacja hałasu jest łatwa do wykonania przez siebie. Cała praca jest bardzo prosta, jeśli człowiek wie, jak pracować z nożyczkami. Nie należy kontaktować się z salami, które oferują takie usługi. To kosztowne.

Konieczne jest wykonanie izolacji akustycznej nadwozia samochodu – wynik będzie zadowolony!