737 Shares 9859 views

Zabytki Afganistanu: opis i zdjęcia

Co można zobaczyć w Afganistanie, w kraju o starożytnej historii, wywodzącym się z założenia Imperium Persji? Niektóre zabytki kultury są wymienione w dokumentach historycznych z tych epok. Liczne konflikty sprawiły, że kraj niestabilny w domowym znaczeniu politycznym, także niekorzystnie wpływając na dziedzictwo kulturowe. Odrestaurowano piękno zabytków w Afganistanie. Teraz są otwarci na zwiedzanie. Zastanów się nad zabytkami Afganistanu na temat przeglądu turystów.


Ogrody Babur

Jeden z najbardziej znanych zabytków w Afganistanie jest opisany w pierwszej połowie XVI wieku i znajduje się w 4 miliony milionach stolicy Afganistanu – Kabulu. Ogrody Babur zostały wzniesione na grobie wielkiego cesarza Babur, który był uważany za ojca założyciela dynastii Wielkiej Mogul. Ogród jest piramidką 15 tarasów. Grób położony jest pod otwartym niebem na 14 tarasie. Jest on wykonany z białego marmuru, otaczającego go ścianą.

XX wiek był dość rozbity przez Babur Gardens, ale rok 2002 był rokiem odrodzenia. Ministerstwo Kultury Afganistanu, oparte na pracy brytyjskiego artysty żołnierza Charlesa Masona, przeprowadziło prace nad jego opisami odpowiadającymi XIX w. 1842 przyniósł zniszczenie w postaci trzęsienia ziemi, ogród zdołał powrócić, ale już przebudowany na smak władcy Amir Abdurahman Khan. W rezultacie ogród zupełnie różnił się od pierwotnego wyglądu: Pałacu Królowej i centralnego pawilonu.

Wojna 1979-1989 spowodowała ogromne straty w parku: wiele budynków zostało zniszczonych, a drzewa zostały ścięte. Ostatnio w 2011 r. Babur Gardens zostały całkowicie zrekonstruowane i przekształcone w park publiczny.

Balkh

Miasto Balkh, które jest również Wazirabad, jest uważane za jedno z największych i starożytnych miast starożytnego świata. Położenie miasta jest bardzo korzystne w porównaniu do reszty kraju. Zamiast kamiennych pustyń i gór, rozprzestrzeniły się żyzne pola. Wazirabad jest uważany za pierwsze miasto, które Indo-Aryani założyli. W czasach starożytnych Balkh świecił z meczetami i klasztorami buddyjskimi. Już w okresie dobrobytu Wielkiej Jedykiej Drogi, miasto liczyło 1 milion osób.

Pomimo rozbóju Arabów w 5-6 wieku AD, Timur i Mughals, Marco Polo mówił o nim jako "wielkim i wartym mieście". XVI-XIX w. Miasto cierpiało z powodu konfliktu zbrojnego między trzema państwami: Persją, Afganistanem i Bukhara Khanate. Ale w historii miasta nie była to ostatnia strona wojny. XX wiek wyruszył z budynków dawnych czasów tylko meczet i część muru obronnego miasta.

Minaret Jami

Innym ciekawym miejscem w Afganistanie jest 65-metrowy minaret. Ciekawym faktem jest brak w promieniu kilku kilometrów dużych osad. Pod koniec XII wieku Gyur-Sultan Giyaz-ad-Din mógł budować taką konstrukcję. Budynek oznaczał zwycięstwo nad Gaznevids. Głównym materiałem jest spalona cegła, która doskonale zachowała rysunki i znaki Koranu w minarecie aż do naszych dni.

Sugeruje się, że minaret jest jedynym budynkiem starożytnego miasta, które przetrwało do dziś. Miasto miało być znane jako "Blue City" i zostało zniszczone przez Mongołów pod przewodnictwem Genghis Khan w pierwszej połowie XIII wieku. Od tego czasu miejsce miasta zostało zapomniane przez prawie 700 lat. Informacje zostały przywrócone brytyjskiemu geograficznemu Thomasowi Holdiczowi.

Jednak zgodnie z najnowszymi badaniami można odrzucić wersję istnienia miasta. Zdjęcia z kosmosu i badania terenu wskazują na odwrót. Teren jest trudny do zdobycia i niestabilny ze względu na sytuację geologiczną i nie mógł wytrzymać całego miasta z pałacami i meczetami. W 43 roku ubiegłego stulecia powstały pierwsze zdjęcia minaretu jamskiego, a rok później – napisano pierwszy historyczny artykuł. Minaret został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2002 roku.

Góry Hindu Kusz

Możesz zobaczyć wiele zabytków Afganistanu na zdjęciu w różnych katalogach. Na przykład Góry Hindu Kuszy. Są znani z równoległych pasów górskich, osiągając wysokość ponad 7500 metrów. Mieszkańcy małych wiosek spędzają większość swojego życia poza innymi. Możesz przemieścić się gdzieś, jeśli śnieg spada, uwalniając przejścia.

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić ten punkt orientacyjny w Afganistanie, opis piękna gór będzie dla Ciebie trudny. Jak możesz opisać niebezpieczeństwo w nich ukryte. Liczne trzęsienia ziemi o amplitudzie 5-6 punktów, lawiny i skały skalne sprawiają, że Hindu Kush jest bardzo niebezpiecznym miejscem. Najwyższym punktem jest Tirichmir, czyli "Król Mroku", jak to nazywają mieszkańcy. Wszystko wyjaśnia fakt, że po stronie Wakhanova góra jest zawsze pod własnym cieniem. Tu powstają rzeki Kabul i Indus. Pierwszy podał nazwę stolicy kraju.

Studiując recenzje turystów o zabytkach Afganistanu, czy raczej o tych górach, należy wspomnieć o zabytku architektury – tunelu Salang, prosto w skały. W razie potrzeby turyści mogą zwiedzić skalne jaskinie mnichów buddyjskich w dolinie rzeki Tejen.

Pałac Dar ul-Aman

W połowie lat dwudziestych został wybudowany w Afganistanie pod koniec budowy pałacu Dar Ul-Aman, w którym budowano niemieckich architektów. Pałac symbolizuje nabycie niepodległości przez króla Amanullaha. W 1919 r. Rozpoczęto prace nad rozwojem nowej dzielnicy – na południowy zachód od dzisiejszego Kabulu. Początkowo planowano budowę 70 budynków w europejskim stylu, a trzy lata później projekt został zatwierdzony przez nowego króla.

Przez siedem lat udało się zbudować tylko dwa pałace, z których jeden to Dar Ul-Aman. Rok później konstrukcja została zatrzymana z powodu obalenia Amanullaha. W ubiegłym wieku pałac został zaatakowany z ciężkich pistoletów mujadżowych. W tym czasie służył wojskom radzieckim jako Sztab Generalny Sił Zbrojnych DRA. Nie tak dawno temu został zatwierdzony plan odbudowy pałacu. Obecne władze chcą wyrazić chęć ożywienia demokracji i całego kraju.

Meczet Juma

Co innego można zobaczyć w Afganistanie jest majestatyczny meczet Juma. Znajduje się w mieście Herat. Budynek został wzniesiony w 10. wieku dla miejscowych muzułmanów, którzy stracili tutaj terytorium, ale sto lat później został spalony. Ta legenda jest przywiązana do tego ognia, jakby derwisze żyjący w meczecie, wypowiadając tylko dwa łzy, zdołał zgasić ogień. Ale było już za późno, meczet Juma zmienił się w popiół.

Po dwóch wiekach wybudowano go w dawnej świetności. Sam Alisher Navoi podjął pracę nad stworzeniem sanktuarium, dał nam nowoczesny meczet, tak jak dzisiaj. Większość z nas nie dotarła, ale tylko portal z pięknym wytłoczonym napisem. Znowu wiele wojen grało ich rolę, która, na początku XX wieku, opuściła kamień z sanktuarium. Na szczęście wszystko zostało przywrócone: dekoracja, ściany meczetu i ogromny plac wewnętrzny, który może zaakceptować ponad 5000 muzułmanów.

Wnioski

Czytając opinie tych, którzy odwiedzili ten kraj, możemy stwierdzić, że Afganistan będzie interesujący dla tych, którzy lubią historię Wschodu, architekturę. Turyści, którzy odwiedzą Afganistan i zobaczą swoje dziedzictwo kulturowe, zdecydowanie zaleca się zaplanowanie trasy. Należy śledzić najnowsze informacje z regionów, które zamierzasz odwiedzić. Obecny rząd nie kontroluje znaczących obszarów kraju.