743 Shares 2754 views

Gangut Okręty (1714): opis, przyczyny, konsekwencje i historia

Jednym z najbardziej dramatycznych epizodów wojny północnej, w wyniku którego Rosja minął jego słynnym „oknem do Europy”, był Gangut bitwa morska. Było to pierwsze zwycięstwo nad niepokonanym rosyjskiej floty szwedzkiej. Pamięć o nim ustanowił święto – Dzień chwały wojskowej Rosji, który obchodzony jest corocznie w dniu 9 sierpnia, w rocznicę bitwy.

Konfrontacja pomiędzy dwoma potęgami flot

Do wiosny 1714 roku Rosja dopisać wszystkim na południu Finlandii, a znaczna część jego centralnej części. Ale niektóre zdobycze grunty nie były wystarczające. Aby wyjść do Morza Bałtyckiego było potrzebne zwycięstwo nad szwedzkiej floty, swobodnie kontrolować jego wód. Jest to wyzwanie i został dostarczony przez Piotra I przed komendą rosyjskiej eskadry.

W czerwcu nie było potrzeby, aby wzmocnić siły garnizonu pilnujących przechwyconego portu Abu wojsk rosyjskich, jest ważnym celem strategicznym. W tym celu, do brzegów Gangut został wysłany flotą dziewięćdziesięciu dziewięciu okrętów wiosłowych pod dowództwem F. M. Apraksina. Składa się on z sześćdziesięciu siedmiu galer i trzydziestu dwóch scampaways (małe statki do transportu wojsk). Szwedzi spodziewali wygląd powierzchni rosyjskich okrętów, i przenieśli się do przechwycenia całą swoją flotę, kierowany przez wiceadmirała Gustav Vatrangom – doświadczony dowódca marynarki wojennej, który badał subtelności spraw wojskowych.

Gangut bitwa – Pojedynek wiosłowych i żaglowych statków

W przeciwieństwie do rosyjskiej floty Wioślarstwo na szwedzkich ramiona były głównie żeglugi statków, które stworzyły znaczne korzyści, ale jednocześnie być uzależnione od warunków pogodowych. Wśród statków wroga były trzy fregaty, piętnaście pancerników, dwóch bomb Galiota i dziewięć dużych kuchniach. Tak więc, po stronie Szwedów było jasne przewaga sił, które złożyły F. M. Apraksina rekolekcje w Tverminnskuyu zatoki i trzymać go pod osłoną wyspy przez prawie miesiąc.

Po otrzymaniu wiadomości z pułapki, który uderzył w rosyjską flotę, Piotr I rzucili się do ich pomocy. Prowadzi eskadra pochodziła z Revel i 20 lipca przybył do Hanko. Chcąc pozostać incognito, cesarz ukrył prawdziwe nazwisko pod pseudonimem Petra Mihaylova. Tutaj, w obliczu wroga, pokazał się jako wybitny dowódca marynarki wojennej. Gangut bitwa morska była triumf rosyjskiej floty Due skompilowany nich śmiały i oryginalny plan.

Taktyczne posunięcie Piotra I

Korzystając z cech geograficznych półwyspu, Peter udało mi się taktycznie ograć szwedzki wiceadmirał. Był inicjatorem budowy najwęższej części to jest naprzeciwko portu, który został zablokowany flotylli APRAKSIN, tzw Perevoloki. To był dziennik podłogi dwa kilometry długości, rozciągającą się od jednego brzegu do drugiego i pozwala na przeciąganie na to zablokowany naczynia na drugą stronę Peninsula Bay-Rilaks fiordu. Realizacja takiego planu pozwoli na uwolnienie floty blokady.

Po otrzymaniu tych informacji harcerzy, Gustav Vatrang natychmiast podzielić swoje siły na dwie części i wysłał do wód Rilaks Fjord Flotylli pod dowództwem kontradmirała N. Erensheld. Jego zadaniem było zniszczenie przez ogień ich artylerii rosyjskiej floty podczas niej przemycane w poprzek przesmyku. Druga grupa okrętów dowodzonych przez wiceadmirała Lille, była, zgodnie z jego planem zaatakowania głównych sił rosyjskich. Decyzja ta była dość logiczne, ale mimo to zawierała błąd, który stał się śmiertelny dla szwedzkiej marynarki.

Przełom rosyjska eskadra

Ten podział sił wroga i skorzystał z rosyjskiego cesarza. Pogoda tego dnia – 6 sierpnia – był bezwietrzny i spokój, jak wiadomo, rabuje żaglowców z ich głównych zalet – zwrotność. Z powodu tego daru losu eskadry okrętów rosyjskich pod dowództwem MH Zmaevich zaczął się łamać i wioślarstwo zaokrąglone statki szwedzkie stojąc bezradnie zwisające z żagli. Szwedzi mogli tylko patrzeć na niemej wściekłości nieuchwytnego wroga aż odległość między nimi i rosyjskich statkach nie wolno używać broni.

Po pierwszej serii, a drugi odrywania składający się z 15 statków. Po wykonaniu tego manewru, jednostka Zmaevicha zaokrąglone półwysep i do kompletnego zaskoczenia Szwedów, w otoczeniu swoich pojazdów, czekając na przejście ziemi rosyjskiej flotylli. Następny Vatrang wyraźnie spanikował. On jest bardzo wysypka wycofał oddział blokując flotyllę Apraksin jest nadal w Tverminnskoy zatoce. Tym samym otworzył drogę wodną przybrzeżnej i dał sądom możliwość zablokowany przez połączenie z głównymi siłami floty wiosłowej do przełamania w awangardzie floty.

Gdy bitwa rozłożeniu Gangut

Historia wojny morskiej zachowa na zawsze w annałach świadectwo jego nadzwyczajnych umiejętności taktycznych i osobistej odwagi rosyjskich marynarzy. Z dokumentów tych lat wiemy, że dzień statki były częścią drużyny Erenshelda i pogrupowane w pobliżu północnego wybrzeża półwyspu, zostały zaatakowane przez awangardzie rosyjskiej floty.

Szwedzki wiceadmirał zbudowali swoją wklęsłą linię, krawędzie, które osiągnęły wyspach. To dało im pewne korzyści z wykorzystania artylerii i pomógł odeprzeć pierwsze dwa ataki. Ale trzeci był śmiertelny dla nich. Został on wykonany na boki, a tym samym nie pozwolił przeciwnik, aby w pełni wykorzystać ich artylerii.

Ostatni pokład walki, stał się zwycięstwem

Ciekawy fakt: Gangut bitwa pod Piotra 1 był ostatnim, którego wynik został zidentyfikowany pokładową walki. Wiadomym jest, że w dniu rosyjski cesarz sam wpadł na pokład statku i wspinania się liny na pokładzie statku wroga, był przykładem odwagi i heroizmu. Wkrótce wszystkie wrogie statki zostały zrobione, i tych członków ich załóg, którzy mieli szczęście żyć, wzięto do niewoli.

Gangut bitwa morska (1714) zakończył się zajęciem flagowego szwedzkiego okrętu „Elephant”. Oprócz niego, Rosjanie stają się coraz bardziej trofea dziesięć okrętów pod dowództwem wiceadmirała Erenshelda. Niektóre z ich okrętów jeszcze udało się wyrwać i uciec do Wysp Alandzkich. Więzień został zabrany, a on Erensheld. Chociaż w ten dzień fortuna odwróciła się od starego morskiego psa, nie jest pogrążona w hańbie i postrzelony siedem razy, dał rosyjskich marynarzy, ulegając tylko nieuniknione.

Czynniki, które służyły jako rosyjskiego zwycięstwa

Nowoczesne naukowcy nazwali głównych czynników, z których nie był zwycięski historia Gangutskaya bitwa. Krótko mogą być oznaczone jako pomysłowości przedstawionego przez dowództwo floty rosyjskiej, genialny myślenia taktycznego, co pozwala na korzystanie z zalet lekkiej floty wiosłowania przed wypłynięciem – mocniejszy, ale mniej mobilne i osobiste flotovodcheskie znakomita jakość cesarza Petra Velikogo.

Do tej pory naukowcy nie ma zgody co do liczby ataków podejmowanych przez rosyjskich marynarzy przeciwko szwedzkiej floty. Wersja przedstawiona powyżej opiera się na zeznaniach historyków słabszego i budzi pewne wątpliwości. Nie ma powodu, aby sądzić, że atak był w rzeczywistości tylko jeden, a dwa pozostałe są wymysłem Szwedów, którzy chcieli w jakiś sposób wspierać chwiejny następnie prestiż swojej floty i pokazać, że zwycięstwo udał się do rosyjskiego ciężkiego cenie.

Oznacza wygraną Gangut

W ten sposób, że dzień jeszcze tylko pojawiających rosyjskiej marynarki zdobył swoją pierwszą bitwę morską. Gangut Rosja okazała się wyłania nowy potężny potęgą morską. To znacznie zwiększyło jego prestiż wśród innych krajów europejskich i pozostawiono do prowadzenia negocjacji na równi z monarchów czołowych krajów świata. Ponadto, zdobywając 1714 Bitwa Gangut znaczący wpływ na ogólny przebieg wojny północnej.

Z tego zwycięstwa, rosyjskie siły lądowe mogły swobodnie działać na wybrzeżu Zatoki Fińskiej i Zatoki Botnickiej. I chociaż całkowita porażka Szwecji miał siedem więcej lat, ale po bitwie pod Połtawą Gangut Okręty – pierwszym ważnym zwycięstwem nad morzem – aby pokazać światu nieodwracalność procesu stawania jak Rosja trendy w światowej polityce.

Triumph zwycięzców

We wrześniu 1714 roku zwycięzcy wrócił do Petersburga. Oto one zostały spełnione przez tłumy rozentuzjazmowanych obywateli maszerowały pod łukami specjalnie wzniesionych Łuk Triumfalny. Była koronowany wizerunek rosyjskiego orła siedzącego okrakiem słonia. Słoń – tak tłumaczy się nazwę szwedzkiego okrętu flagowego „Elephant”. Kończy alegoria ironiczny napis: „rosyjski orzeł nie łapać muchy.”

Dla Gangut bitwy morskiej Piotr I otrzymał tytuł wiceadmirała, który był zasłużony, biorąc pod uwagę jego wiodącą rolę w dowództwem floty oraz zdolność do podejmowania właściwych decyzji w skomplikowanej sytuacji taktycznej. Nagrody zostały przyznane i wielu innych uczestników tej bitwy.

Natychmiast po powrocie do stolicy załóg został wybity tysiąca żeglarzy medale „Za zwycięstwo Gangut”, ale według współczesnych, że nie mają honorować wszystkie wyróżnili się w walce, a w ciągu najbliższych dwóch lat liczba ta potroiła. Specjalne nagrody zostały wydane dla oficerów. Rosja uhonorował bohaterów, dzięki czemu walka została wygrana Gangut. Sea Moc bez powodu zawsze uważana była istotnym elementem jego zdolności obronnych.

przechwycone statki

Przechwycone statki Szwedzi wywieziono do Petersburga. Zostały one umieszczone do publicznego wglądu wzdłuż kanałów Kronverkskaya północ oddziela Twierdza Pietropawłowska na części brzegu, gdzie dzisiaj Muzeum Artylerii. Wśród nich był słynny okręt flagowy „Elephant”.

Piotr I był bardzo dumny z niego pamięci chwalebnego zwycięstwa, a nie zamawiać do wykorzystania w przyszłości dla operacji wojskowych, a naprawiony, dostać się do wybrzeża i uczynić z niej coś w rodzaju pomnika. Zrobiliśmy tak. Po potężny pancernik stał na brzegu aż do 1737 roku, a jednocześnie całkowicie zgniłe, nie został rozebrany na opał.

Kościół – pomnik marynarzy Fame

Gangut bitwa morska zginęło wielu rosyjskich, ale jeszcze bardziej szwedzkich marynarzy. Wśród nich 361 osób na liście zabitych i 350 rannych. Wśród rosyjskich żeglarzy odważny śmierć 124 osób zginęło, a 342 zostało rannych. Na cześć zwycięstwa zdobył w dniu, kiedy Kościół Prawosławny obchodzi wspomnienie św Panteleimon, kościół został zbudowany w Petersburgu. Na jego fasadzie wzmocniona pamiątkową tablicę z marmuru, który stanowi połączenie lądowe i morskie, którzy brali udział w walce.

Kościół w okresie 1735-1739 gg. On przebudowany pod kierunkiem znanego rosyjskiego architekta I. K. Korobova i dotarła do nas w zaktualizowanej formie. Wielu zna tego budynku, który znajduje się w centrum miasta, na rogu ulicy tłuczka i Salt Lane. Więc to był uwieczniony przez zabytek architektury Gangut walk – pierwszej rosyjskiej marynarki zwycięstwa.

Bitwy morskie dla Grengam i obrony Hankey

Ten sam kościół jest zabytkiem innego chwalebnego zwycięstwa floty rosyjskiej, wygrał w 1720 roku w bitwie z szwedzkich okrętów na wyspie Grengam. Gangut świadkiem bohaterstwo Rosjan iw czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Do czasu, gdy zaczęto nazywać półwysep Hanko. Na zawsze wszedł do historii jego obronie, która rozpoczęła się w pierwszych dniach po niemieckim ataku na nasz kraj i trwał 164 dni. O nich przypomina tablicę znajdujący się przed kościołem św Pantelejmona, po przeciwnej stronie ulicy tłuczka.