696 Shares 6155 views

Vertebrogenic cervicobrachialgia: rodzaje przejawach, objawów, diagnostyki i leczenia

Ból w szyi, spowodowany nieprawidłowościami kręgosłupa, w praktyce medycznej zwanej Vertebrogenic cervicobrachialgia. Według statystyk, około połowa populacji na świecie cierpi z powodu różnych przejawów tej choroby każdego roku. W 30% przypadków staje się przewlekły, negatywnie wpływających na jakość życia. Gdy objawy kliniczne powinny skonsultować się z lekarzem. zespół bólowy może też sygnalizować inne warunki, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

informacje ogólne

Vertebrogenic cervicobrachialgia – rodzaj osteochondrozy. Gdy ta choroba cały ból koncentruje się w okolicy szyi, stopniowo rozprzestrzenia się na jednej lub obu rąk. Wśród głównych przyczyn jej rozwoju zwłaszcza lekarzy wyizolowanych kompresji korzeni nerwowych.

Szyjny kręgosłupa składa się z siedmiu krążków międzykręgowych i kręgów. Postanowiono również przypisują mu rdzeń kręgowy. Ból dyskomfort, który występuje, gdy cervicobrachialgia, często uraz splotu wynik w strefie barkowej. Jest to zestaw włókien, które wchodzą w kierunku szyi. Jest wobec uszkodzeń splotu czasami występują komplikacje. Jeśli patologia zaniedbane i nie traktuje to jest wysokie prawdopodobieństwo niepełnosprawności.

Dlaczego jest ból w szyi?

Vertebrogenic cervicobrachialgia najczęściej rozwija się na dorsopathies tła. Ten kręgosłupa patologie wynikające ze zmian zwyrodnieniowych. Wśród nich najczęściej jest uważany osteochondroza kręgosłupa szyjnego. Choroba rozwija się z powodu awarii zasilania krążka międzykręgowego, który stopniowo tracą swoją elastyczność i zdeformować. W rezultacie, narośle utworzone kostne (kostne) i wypukłości. Proces patologiczny powoduje zwężenie międzykręgowy czaszkowych i kanału wraz z rdzenia kręgowego. Konsekwencją tych zaburzeń jest pojawienie się bólu w okolicy szyi.

Z jakiegoś powodu cervicobrachialgia lekarzy to:

  • łagodnych guzów / złośliwych kręgosłupa;
  • osteoporoza;
  • procesy zakaźne i zapalne;
  • Mechaniczne uszkodzenie rdzenia kręgowego;
  • szyjne choroby tętnic.

Każda z tych chorób może powodować ból. patologia często bezobjawowe, a przejawia się jedynie pod wpływem pewnych czynników. Należą hipotermia, intensywnej aktywności fizycznej, siedzący tryb pracy.

Objawy i oznaki procesu patologicznego

Głównym objawem cervicobrachialgia jest dyskomfort w szyi, a jego intensywność viriruetsya. Ból może być ciągły lub zwiększyć podczas ćwiczeń. Z reguły dyskomfort jest wzmacniany poprzez kaszel i kichanie, przechylając głowę.

Co jeszcze ma Vertebrogenic objawy cervicobrachialgia? Przez częstych przejawów choroby obejmują lekarzom ograniczoną mobilność i spadające refleks. Niektórzy pacjenci skarżą się na osłabienie mięśni, zaburzenia czucia w obszarze zagrożonym, drętwienie w rękach. W szczególnie ciężkich przypadkach patologia objawia się torakalgiey – piekący ból w okolicy klatki piersiowej. Jej wygląd jest zazwyczaj spowodowane osteochondrozy kręgosłupa. zespół bólu zwiększa się kompresji i podrażnienie zakończeń nerwowych. Te objawy choroby odgrywają ogromną rolę w diagnostyce „Vertebrogenic cervicobrachialgia”.

Rodzaje przejawów choroby: w prawo, w lewo iw obie strony

Patologia występuje z jednakową częstotliwością zarówno na lewo i prawo. Jednak nasilenie bólu w chorym jest niezależna, ale pokazuje nieco inny. Na przykład, Vertebrogenous cervicobrachialgia lewej towarzyszy dyskomfort jak w zawale mięśnia sercowego. Często jest to jedyny objaw choroby, czasami uzupełnione ze sztywnością karku i rąk.

Prawostronną formą patologii i ich manifestacji jest podobna do mięśnia sercowego. Dlatego pacjenci z podobnymi objawami dokładnie zbadane. Bez wątpienia, są one przypisane elektrokardiogramu i USG serca. Pełne badanie jest wskazany u pacjentów, u których wywiad już obecne w przypadkach chorób serca. Vertebrogenic prawo cervicobrachialgia dla wielu jest prawdziwym problemem. Chodzi o to, że większość ludzi na tej planecie praworęcznych. W rezultacie, tracą zdolność do samoobsługi. Czasami trzeba pomóc się ubrać czy jeść. Formularz dwukierunkowy choroby, w którym ból jest dystrybuowana jednocześnie w obu rękach, jest niezwykle rzadkie.

badanie lekarskie

Kiedy bolesne uczucie dyskomfortu w okolicy szyi powinny zasięgnąć porady lekarza. Diagnoza „Vertebrogenic cervicobrachialgia” jest potwierdzona na podstawie metod instrumentalnych. Zazwyczaj pacjent jest przepisywany CT, MRI i mielografii. Kompletny diagnostyka pozwala nam również ustalić przyczynę choroby, jej nasilenia i lokalizacji. Na podstawie obrazu klinicznego lekarz przepisuje leczenie. W początkowych fazach procesu chorobowego ograniczone do terapii leczniczej, terapii i wykonywać fizjoterapię. W zaawansowanych przypadkach wymagają interwencji chirurgicznej.

Drug Therapy

Pacjenci z rozpoznaniem „Vertebrogenic cervicobrachialgia” leczenie powinno rozpocząć się ze zmniejszeniem aktywności fizycznej. Zaleca się stałe spokój, ograniczenia narażenia ręki. Na kołnierzu noszone strefa wspieranie kołnierz. Jako zmniejszenie objawów wykorzystujących go odmówiono, zastępując sesje rozciągania i fizykoterapii.

Terapia lekowa jest lekarz ze względu na kształt patologii i jej nasilenia. Zazwyczaj specjalista przepisuje leki zwiotczające mięśnie przed napadami ( „Mydocalm”, „Sirdalud”). Jeżeli ich zastosowanie jest nieefektywnie podawać hormony steroidowe. Aby zmniejszyć zużycie bólu „ibuprofen”, „Diklofenaku”. Leki te łatwiej usunąć stan zapalny i skurcze. Biorąc je musi być ściśle zaleceń lekarza niedopuszczalnie zmniejszyć lub zwiększyć dawkę. Maksymalne działanie obserwowano leku sochetannnom stosując różne rodzaje działań (żele, maści, zastrzyków). Jeśli Vertebrogenous cervicobrachialgia towarzyszy osteochondroza, wskazane jest, aby podjąć dodatkowe hondoprotektory ( "Aflupol", "Teraflex").

Stosowanie leków pomaga zatrzymać wyraźny przejaw choroby. Jednakże, farmakoterapia nie eliminuje towarzyszącą chorobą, która wywołała chorobę.

interwencja chirurgiczna

Z nieskuteczności leczenia, lek wykazuje działanie, w którym lekarz usuwa uszkodzonych części kręgosłupa i wykonuje implantów protetycznych. Interwencja chirurgiczna jest wskazane w następujących przypadkach:

  • przepuklina międzykręgowego więcej niż 8 mm;
  • brak dodatniej dynamiki w okresie 4 miesięcy;
  • Wystąpienie ciężkiej zanik mięśni;
  • Pojawienie się zaburzeń neurologicznych w nowotworach w kręgosłupie.

Okres rehabilitacji po zabiegu jest czasochłonny i wymaga zaangażowania wykwalifikowanych specjalistów.

Inne zabiegi

Leczenie niefarmakologiczne (masaż, terapia ruchowa, rehabilitacja) w walce z zaburzeniami również daje dobre rezultaty. Jednak nie może zastąpić standardowe leki leczenie lub zabieg chirurgiczny. Jakie są alternatywne metody leczenia?

Masaż ma korzystny wpływ na wszystkie procesy w organizmie. Uciekać się do jego pomocy powinien być przepisywany wyłącznie przez lekarza. Specjalista masaż rozwija strukturę mięśni rąk i szyi. Procedury te mają pozytywny wpływ na nerwowym po żywieniu, przyczyniają się do zmniejszenia zapalenia ognisk. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości z masażu powinno być zaniechane.

LFK – klucz metoda radzenia sobie z cervicobrachialgia. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń pomaga odzyskać stawów i wzmocnić mięśnie.

Fizjoterapii zawierają rdzeń przyczepność. Jest to bolesny proces, ale bardzo skuteczne. Od powinien być opuszczony u chorych z przepukliną międzykręgowego. W ciągu ostatnich kilku lat, procedura utraciła dawną popularność. Chodzi o to, że pacjenci nie są zbyt często pojawiają się rany ze względu na niekompetencję specjalistów, którzy przeprowadzili rozszerzenie.

Postać przewlekła choroba

Przewlekłe Vertebrogenic cervicobrachialgia wymaga specjalnego podejścia. Oprócz standardowego leczenia, u pacjentów otrzymujących kompleksy multiwitaminowe nasila tkanki kostnej. Dla relaksu można odebrać specjalny materac ortopedyczny i poduszkę, przyczyniając się do fizjologicznego położenia szyi podczas snu. W zimnych porach roku powinny ubierać stosownie do pogody, aby uniknąć hipotermii.

środki zapobiegawcze

Wiele osób wie, że najlepszym zapobiegania jakiejkolwiek choroby jest zdrowy styl życia. Chodziło mu o umiarkowanym wysiłku, dając się złych nawyków i właściwego odżywiania. Ostatnia pozycja obejmuje dietę z ograniczeniem tłustych pokarmów i napojów alkoholowych. Dieta powinna składać się głównie ze świeżych owoców i warzyw, różnych zbóż, chude mięso i ryby. Codzienne ćwiczenia – to kolejna zasada cervicobrachialgia profilaktyka. Znane wszystkim z dzieciństwa ćwiczeń pozwalają na elastyczność więzadeł układu kręgosłupa, poprawić funkcjonowanie głównych narządów wewnętrznych.