273 Shares 7867 views

Sprzęgła automatyczne (płyty cierne). Automatyczna skrzynia biegów: urządzenie

Ostatnio, coraz więcej kierowców wolą automatyczną skrzynią biegów. I nie bez powodu. To pole jest wygodniejszy w użyciu, nie wymaga częstych napraw z terminową obsługę. Automatyczne urządzenie obejmować szereg elementów i mechanizmów. Niektóre z nich są tarcze cierne automatyczne. Jest to ważny element w strukturze automatyczną skrzynią biegów. Cóż, spójrzmy na to, co jest potrzebne sprzęgła automatyczną skrzynią biegów i jak one działają.


cecha

Ponadto, mechanizm ten nazywa tarcz ciernych. Szczegół jest elementem łączącym między biegami. W pewnym momencie z pomocą oleju są zamknięte i stop żądany bieg. Po włączeniu transferu są ponownie zamknięte. Mechanizm ten składa się z kilku części. Które z nich – omówione poniżej.

urządzenie

Biorąc pod uwagę urządzenia jest mechanizm, takie jak sprzęgła automatycznego pakietu transmisji, trzeba wyróżnić dwie główne części komponentów:

  • Część metalu. Ona jest ciągle w sprzężeniu z ciałem automatyczną skrzynią biegów. Metalowa część sprzęgieł niemal nieruchomych w polu.
  • Miękkie. To obraca się wraz z kołem przekładni. Wcześniej miękkie sprzęgła automatyczna były wykonane z kartonu. Nowoczesne same skrzynki wyposażone są w mechanizmy osadzania grafit. Mogą wytrzymać większe obciążenia.

Nawiasem mówiąc, w latach 90. było to sprzęgło jednokierunkowe torba, bez podkładki. Konstrukcja stosowane oddzielne dyski papieru i metalu. Teraz mają powłoki grafitowej, nawet na elementach stalowych. Automatyczne sprzęgła nasączone olejem, a tym samym przed tarciem i przegrzania. Pakiet składa się z dwóch zestawów dysków. мягкий. Po pierwsze, nie jest metalem, a następnie miękki. Zarówno przeplatają się z sobą.

O okładziny ciernej

Ten element ma celulozowej podstawę. Tarcze pokrywa impregnowane żywicami specjalnych. Ma to zapewnić, że płyta miała dobre zaangażowanie, a nie ślizgać przy przekazywaniu momentu obrotowego. Ponieważ mechanizm jest poddawany stałym obciążeniem, można zobaczyć spiralny wycięcia na całym jego obwodzie. Są one instalowane w kierunku ruchu płyty. Dzięki nim znacznie zmniejsza temperaturę sprzęgła, które powstały w wyniku tarcia.

Należy pamiętać, że im mniejsza głębokość nacięć, tym większe ryzyko spalenia dysku. Olej nie może przepływać przez rowki w odpowiedniej ilości. W wyniku tego, temperatura osiągnęła 400 stopni Celsjusza i powyżej. Nawiasem mówiąc, płyta może być wytwarzana nie tylko grafit, ale również na podstawie kevlaru. Jest mniej podatne na zużycie. Sami producenci nie ujawniają pełną strukturę materiału Kevlar okładzin.

W zależności od konstrukcji elementu może być różnych typów. Nie monolityczne wyłożenie z kanałów dzielonych w celu usunięcia oleju i elementy składają się z poszczególnych odcinków. W tym ostatnim przypadku, segmenty są oddzielone stawów do warstwy kleju. Klocki te są wykorzystywane wyłącznie w drogich samochodach. elementy segmentowe mają skomplikowaną technologię wytwarzania. Kauczuki mają dobre cechy cieplnie. Ta własność jest uzyskana przez głębokość kanału powrotnego oleju.

Klej do sprzęgła

Aby umieścić na powierzchni tego dysku okładki, używane ze specjalnym wykończeniem. Że zawiera związek żywicowaty o wysokiej temperaturze topnienia. Pokrywa jest umieszczone na metalowej powierzchni płyty i sklejone przyciskiem.

Zasada działania

Automatyczne sprzęgła są odpowiedzialni za tę samą funkcję jak sprzęgła na skrzyni mechanicznej. Elementy są montowane na przekładnie słonecznych, z których każdy odpowiada za pewnego biegu. Są one umieszczone w ogólnym projekcie. Liczba pakietów sprzęgieł ciernych mogą być z nimi (w najprostszym 4 kroku „automatyczne”), cztery (w nowoczesnym 6 przekładni automatycznej).

Więc przyjrzyjmy się, jak działa ten mechanizm. W „neutralnej” automatycznego sprzęgła obraca się swobodnie względem siebie. Są moczone w oleju, ale nie działają pod presją. Gdy kierowca został przetłumaczony dźwignię biegów do „Drive”, pompa wzrosty ciśnienia. Olej-w-pudełku przechodzi przez specjalny kanał urządzenia hydraulicznego.

W wyniku tego, płyty cierne są dociskane do siebie pod naciskiem. Aktywowane żądany bieg z przekładnią planetarną. Pojazd zacznie się poruszać. Prędkość koła w zależności od wybranego biegu w skrzyni biegów (innymi słowy, w oknie transmisji).

wymagania

okładziny cierne automatyczna skrzynia biegów musi spełniać następujące wymagania:

  • Trwałość.
  • Wysoka przewodność cieplna (w przypadku absorbowania szybu naftowego).
  • Odporność na wysoką temperaturę (sprzęgła jakościowe prowadzi się w temperaturze do 200 stopni Celsjusza, bez zmiany właściwości i cechy).
  • Dynamiczne właściwości. Pakiet płyt musi przekazywać moment obrotowy modulowane poślizg.
  • Statyczny jakości (wysoki próg poślizgu sprzęgła).

o portalu

Ile może być worek sprzęgło? Napęd zasób jest wystarczająco duża. Ponieważ są one stale pracuje w oleju, a następnie poddane minimalnym zużyciem. Z terminową wymianę sprzęgłowa przekładnia życie płyn będzie 200-350 tysięcy kilometrów. Specjaliści koncentrują się na przepisy wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów. Po ignorując tłuszcz szybko traci swoje właściwości.

W wyniku tego, elementy do automatycznej skrzyni biegów (w tym sprzęgieł) działa w trybie wysokiego stresu. Ich żywotność jest zmniejszona o 3-5 razy. Dlatego ważne jest, aby zmienić olej przekładniowy w tym czasie. Na automatycznych skrzyń biegów limit ten wynosi 60 tysięcy kilometrów (nie dotyczy transmisji z suchym sprzęgłem). Jest produkowany jako całkowitej lub częściowej wymiany. Eksperci zalecają korzystania pierwszą opcję. W jakiej temperaturze zaczyna się niepowodzeniem pad? Wartości krytyczne dla niego – 140-150 stopni. Tak, materiał może wytrzymać obciążenie 300 stopni, ale tylko na ułamek sekundy. Następnie papier zaczyna się kruszyć i spalić. Nawiasem mówiąc, to cierpi nie tylko pas, ale także dyski uporczywe.

remont

Czy to możliwe, aby przywrócić taką transmisję, jak pudełko maszynie? Sprzęgła naprawy obejmuje całkowitą wymianę zestawu płyty. Przywrócić ich nie ma sensu (tak samo jak klocków hamulcowych naprawa). Jaka jest cena tarcie automatyczna skrzynia biegów? Koszt nowego pakietu rozpoczyna się od 8000 rubli, a to jest bez pracy. Takie usługi jak wymiana sprzęgła automatyczną skrzynią biegów, jest to konieczne do Moskwy na 10 tysięcy rubli. I zmiany nie są sami, a w kolekcji, całego pakietu. Dowiedziawszy wartość pracy, można zrozumieć, dlaczego ważne jest, aby zmienić olej w skrzyni biegów w czasie. ATP Oil chociaż jest warta o wiele droższe niż zwykle, ale cena ta nie może być porównywana z pudełka naprawy spalony. Jeśli czas jest obsługiwana przez automatyczna skrzynia biegów, naprawa nie jest wymagane dla dwustu tysięcy kilometrów.

wniosek

Tak więc okazało się, że automatyczna skrzynia biegów jest tarcze cierne. Jak widać, mechanizm ten nie służy ostatnią funkcję w podręczniku. Jednak w celu ochrony przed zużyciem, wskazane jest, aby przestrzegać zasad wymiany oleju. Brudny smar – główny wróg tarcz ciernych. Należy również pamiętać, że to nie tylko zatkać filtr, ale grzejnik. W rezultacie, pudełko jest stale
narażona na przegrzanie.