562 Shares 5504 views

Dlaczego deszcz – skąd się bierze?

Nie było zbyt wielu ludzi myśli o tym, dlaczego jest deszcz lub śnieg. Przychodzi i odchodzi, ale pogoda jest zła, to psuje nastrój. A jednak jest to ciekawe zjawisko naturalne, że nie zaszkodzi zbadać wszystko, bo coraz rodziców, ludzie często słyszę takie pozornie proste pytanie: „Dlaczego deszcz albo świecą?”. Okruchy koniecznie wyjaśnić wszystkie szczegóły, ale sześciu lub siedmiu lat dziecko jest całkowicie zdolny do zrozumienia poważne wyjaśnienie. Lepiej więc poznać odpowiedź na pytanie, które dziecko może zapytać w przypomnieniem parasolem i złej pogody.


Ich szkoła chemia oczywiście wiele osób wie, że woda może występować w kilku stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym. Ponadto, z cieczy w stan gazowy, przechodzi prawie stała i intensywniejszy wyższą temperaturę. Jeśli zostawisz kałuży wody na stole, po pewnym czasie wysycha – odparować. Podobnie, paruje z rzek, jezior, z liści rośliny, gleba – od najmniejszych powierzchniach. Wróciła z podziemnych rzek i jezior, które żywią deszcz przeszedł wcześniej. Więc ta woda wyparowuje, zamienia się w parę wodną.

Jednak w przyrodzie wszystko jest zrównoważony: zarówno w pokrywie naczynia z wrzącą wodą i wysoko w troposferze, w którym temperatura powietrza jest znacznie różni się od tej obserwowanej w pobliżu ziemi, kondensacji, czyli kropli wody. Gdy stają się zbyt ciężkie, to znaczy, że gromadzą się wiele, tworzą się chmury burzowe, a następnie spadnie do kropli naziemnej grawitacyjnie – deszcz przychodzi! Woda zbiera się w strumienie, rzeki, w końcu jego pozostałości mogą dotrzeć jednym z oceanów. Wszystko zaczyna się od nowa. Oczywiście, proces opisany nieco uproszczone, ale bez poważnych zaniedbań.

Zjawisko to znane jest jako koło wirowe lub wody w przyrodzie. Jednak termin ten jest nieco błędne, jak Whirlpool jest powszechnie określany innego zjawiska, które nie ma związku z opadem.

Cała ta historia wyjaśnia dlaczego mały deszcz. Czasami, zamiast tego jest śnieg, to krople wody, a stają się płatki zamrożenia – kryształy lodu. Grad – nawet bardziej interesujące zjawisko to występuje, gdy kondensat, czyli kropelki wody zderzają się z bardzo zimnego powietrza, a niektóre mogą być zamrożone, ale nie stać śniegu i gradu przekształcić. duży grad może wystąpić, jeśli chmura ma silny prąd wstępujący, który nie pozwala opadów spadać dość długo. Kiedy jest zimno, chmura zderza się z cieplejszym powietrzem, burza zaczyna, spada grad. Zjawisko to jest jednak nie należy mylić z marznący deszcz, pelety śnieg lub deszcz ze śniegiem – różnią się one znacząco.

Po deszczu, zwłaszcza jeśli pogoda jest ciepłe, a nawet gorące, można zobaczyć tęczę. Gdy grzyby deszcz, czyli słońce kryje się za chmurami, to może być postrzegane bezpośrednio w deszczu. Występuje, gdy drobne kropelki przez odparowanie lub spadającej wody świeci słońce. Jest to piękne zjawisko naturalne jest bardzo popularne wśród dzieci, dlatego że czasami pytanie: „Dlaczego deszcz” – można by jeszcze powiedzieć: „Dla ludzi, aby zobaczyć tęczę”.