214 Shares 4644 views

Ludność Paryża. Obszar Paryża

Niemal każda osoba na planecie marzy o zwiedzeniu Paryża. To nie jest zaskakujące, ponieważ jest niepowtarzalny urok i niepowtarzalna atmosfera. Jak pokazuje praktyka, nie ma wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie wszystkich lokalnych atrakcji. Dalej w tym artykule, bardziej szczegółowo, będzie o tym zdumiewającym mieście, w tym jego historii i populacji.

Opis ogólny

Generalnie, stolica Francji jest bardzo zwarta. Łączna powierzchnia Paryża wynosi około 105 kilometrów kwadratowych. Granice miasta są chronione obwodową ulicą Pererwal Boulevard i dzielą ją na lewą i prawobrzeżną część rzeki Sekwany. Pod względem administracyjnym metropolia podzielona jest na dwadzieścia dzielnic, które są ponumerowane od centrum do przedmieść. Paryż jest administracyjnym, kulturalnym, przemysłowym i politycznym centrum państwa. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znacznie wzrosła wraz z przedmieściami, tworząc w ten sposób największą aglomerację w kraju.

Geografia

Stolica Francji leży na północy kraju, 145 km od kanału La Manche. Sekwana Paryska przecina się w kierunku od południa na północny zachód. Mapa Paryża pokazuje, jak oryginalna tętnica wodna rozgałęzia się w sercu miasta, tworząc wyspę Sete. To było po nim, gdy pierwsi lokalni osadnicy osiedlili się w domach. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków historycznych. Na obrzeżach miasta są dość obszerne obszary, które pozostają niezbudowane iw naszych czasach. W tym przypadku mówimy o Bois de Boulogne io lasach Vincennes. Niegdyś francuscy arystokraci polowali, a teraz te miejsca stały się jednym z najbardziej ulubionych wśród paryskich. Podobnie jak prawie we Francji, Paryż znajduje się pod wpływem wilgotnego, łagodnego klimatu. W miesiącach zimowych temperatura powietrza rzadko spada poniżej 0 stopni. Jeśli chodzi o śnieg, to również często się nie spotyka.

Krótka historia

Przed inwazją wojsk rzymskich w 52 rpne plemiona Gulów zamieszkiwały terytorium współczesnej stolicy Francji. Zdobywcy nazwali następnie mieszkańców Paryża. Z tego słowa pochodzi nazwa miasta. Jak już wspomniano, początkowo została rozstrzygnięta tylko wyspa Sete, obecnie historyczne centrum Paryża. W ciągu najbliższych 50 lat miasto nieco wzrosło na lewym brzegu. Teraz jest tak zwana Dzielnica Łacińska. Rzymski rząd zakończył się w 508.

W XI wieku część miasta rozciągała się na prawy brzeg i król Filip II Augustus (1180-1223) był okresem szybkiego rozwoju. W tej chwili nie tylko znacząco zwiększyła powierzchnię Paryża, ale wybudowano liczne kościoły, wybrukowane kluczowe drogi i wybudowano twierdzę Luwru. W średniowieczu miasto stało się jednym z wiodących europejskich centrów intelektualnych i handlowych, a jego szybki rozwój został zawieszony na chwilę tylko ze względu na epidemię plagą, która rozpoczęła się w XIV wieku. W 1852 roku, zainspirowany modernizacją Londynu, cesarz Napoleon III częściowo przebudował Paryż.

Na początku XX wieku cała Francja doświadczyła wzrostu gospodarczego. Paryż nie był wyjątkiem. Igrzyska Olimpijskie i Światowa Wystawa, odwiedzona przez miliony turystów z całego świata, okazały się być jasnym potwierdzeniem tego. Jednocześnie otworzyła się pierwsza linia oddziału.

II wojna światowa

W czerwcu 1940 r. Miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie. Zatrzymali się tu pod koniec sierpnia 1944 r. Rząd oczekiwał tego rozwoju, a przez jakiś czas przed zdobyciem przez faszystów francuskiej stolicy populacja Paryża była częściowo ewakuowana, a pomniki i budynki publiczne były pokryte workami z piaskiem. Cokolwiek to było, należy zauważyć, że w porównaniu z innymi większymi miastami europejskimi praktycznie nie cierpiała.

Okres powojenny i nasze dni

Rozwój francuskiej stolicy trwał w latach powojennych. W tym czasie przedmieścia znacznie się rozwinęły i zaczęto budować biznesowy, przemysłowy obszar Obrony, znany obecnie na całym świecie ze względu na jego wieżowce. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku miasto przyjęło masowe protesty. Najczęściej występowały na jego przedmieściach i były związane z niezadowoleniem mieszkańców, głównie imigrantów. Poważne rymy nastąpiły pod koniec 2005 r. Wtedy osoby buntownicze reprezentujące ludność Paryża, protestując przeciwko ich statusowi społecznemu i statusowi, spalili kilka tysięcy samochodów i często atakowali budynki publiczne. W naszych czasach w mieście, w jakiś dziwny sposób, postęp harmonijnie łączy się ze stuletnią historią. W szczególności, w pobliżu arcydzieł architektonicznych stworzonych przez światowej sławy mistrzów, buduje się nowoczesne budynki. I ten fakt nie narusza lokalnej atmosfery, która powstała od wieków.

Wielkość populacji

Od dzisiaj ludność Paryża wynosi około 2,3 miliona osób. W tym wskaźniku miasto należy do pięciu największych miast w Unii Europejskiej. Około 300 tysięcy mieszkańców to cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają tu z krajów europejskich i afrykańskich. Biorąc pod uwagę przedmieścia w metropolii, zwane Wielkim Paryżem, jest ich około 10 milionów osób. W całym kraju obszar ten jest najbardziej zaludniony. Wymarzony jest fakt, że miasto stanowi 17% ludności państwa, chociaż sama zajmuje tylko 2% swojego terytorium.

Populacja Paryża znacznie wzrosła w okresie od 1945 do 1970 roku. Tym razem charakteryzowała się duża migracja z innych regionów kraju, a także wysokie wskaźniki urodzeń w rodzinach osób, które tu przybyły. W latach osiemdziesiątych napływ młodych ludzi nie powstrzymał się, ale w tym czasie wiele osób w średnim wieku opuściło miasto. W efekcie mieszkańcy stolicy Francji przez dziesięć lat byli głównie obcokrajowcami i osobami starszymi.

Jak wykazały badania statystyczne, w całej historii Paryża znaczna część została uzupełniona przez imigrantów z innych krajów. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku tendencja ta nasilała się. W tej chwili osadnicy stanowili około 25% mieszkańców. Byli głównie algierskimi, hiszpańskimi, portugalskimi i przedstawicielami innych byłych kolonii francuskich. W zasadzie wykonali niskie wynagrodzenie w budownictwie i przemyśle. Rezultatem tego były ostre problemy mieszkaniowe powstałe w obrębie Wielkiego Paryża, w wyniku czego istniały slumsy zamieszkałe przez bardzo biednych ludzi.

Gospodarka

Stolica Francji, wraz z jej przedmieściami, szczyci się najwyższym w kraju pod względem liczby zatrudnionych mieszkańców. Ludność w Paryżu działa głównie w takich dziedzinach, jak zegarki, biżuteria, perfumy, modne ubrania, a także wysokiej jakości meble. Te towary są zazwyczaj produkowane w małych warsztatach skoncentrowanych w centralnej części miasta. Pracownicy przemysłowi stanowią około jednej czwartej wszystkich zatrudnionych w Paryżu. Przemysł usługowy jest tu dość rozwinięty. Duże przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji samochodów, samolotów, elektrotechniki i chemikaliów znajdują się głównie na północy w pobliżu przedmieść.

Przedmieścia

Z reguły mieszkańcy aglomeracji żyją w małych domach jednorodzinnych, powstałych w okresie międzywojennym, a także w wielopiętrowych budynkach, które pojawiły się po II wojnie światowej. Pomimo faktu, że budownictwo mieszkaniowe w tym okresie rozwinęło się, nadal pozostaje problem niedoboru mieszkań na przedmieściach stolicy Francji. Ponadto wiele domów położonych tutaj nie może pochwalić się dostępnością nowoczesnych udogodnień. Przeważająca większość mieszkańców stanowi imigranci. Najbardziej znanymi, elitarnymi przedmieściami francuskiej stolicy są Deffence, Wersal i Saint-Denis. Ich mieszkańcy są odpowiednio przygotowani do pracy i rozwiniętej sfery usług.

Turystyka, zakupy i życie nocne

Według statystyk stolica Francji jest najczęściej odwiedzanym miastem na świecie. Każdego roku przyjeżdża tutaj średnio 30 milionów turystów. Nie jest to zaskakujące, ponieważ istnieje wiele historycznych arcydzieł z różnych epok. Ponadto miasto przyciąga zwiedzających swoją tajemnicą, unikatowymi starymi ulicami i atmosferą. Jednocześnie osoba, która przyjeżdża tu po raz pierwszy, nawet nie potrzebuje mapy Paryża z zabytkami. W każdym razie będzie zachwycony, ponieważ absolutnie każdy zakątek jest tutaj wyjątkowy.

Innym powodem, dla którego podróżują do stolicy Francji jest zakupy. Spędź wolny czas na to zajęcie i kochaj lokalnych ludzi. Aby dokonywać zakupów, nie musisz iść gdzieś, bo ulice miasta są zatłoczone nie tylko elitami, ale także tańszymi sklepami. W tym przypadku cel zakupów w Paryżu jest ograniczony do samego procesu, a nie do obowiązkowego nabycia czegoś.

Po zmroku miasto zostaje przekształcone: mosty i pomniki architektoniczne zaczynają być oświetlone, a bulwary i ulice przepełniają odbicia zarówno starożytnych, jak i nowoczesnych lamp. Mieszkańcy Paryża woli spędzić to spotkanie z przyjaciółmi. Odwiedzają teatry lub restauracje, a po nich czasami idą do klubów nocnych i barów.