889 Shares 2690 views

Typy i rodzaje soczewek kontaktowych

Przywrócić ostrość widzenia i pomaga zapewnić komfort i nowoczesny pokój obiektywu. Rodzaje podzielone w zależności od materiału, produkcji, zastępując określony, i innych czynników. Ze względu na tak dużą klasyfikacja każdy może wybrać dla siebie najlepsze pod względem jakości i ceny opcji. A wybór ten stał się łatwiejszy do zaoferowania bardziej zaznajomieni z czego są soczewki kontaktowe (typy i rodzaje). Dowiesz się również, jak wygląda procedura ich wyboru i zbadać zalecenia dotyczące opieki.

Trochę historii

soczewki kontaktowe, a także okulary – ta metoda nieoperacyjne korekcji wzroku. Po raz pierwszy dla nich mówić Leonardo da Vinci na początku 1500. Po 387 latach niemieckiej Glassblower i Mueller wykonany szklany obiektyw, który można umieścić w oku pacjenta. Od tamtej pory kilka prób stworzenia nie tylko wysokiej jakości, ale również komfortowe soczewki kontaktowe zostały przeprowadzone.

W 1960 roku pojawiły się pierwsze miękkie soczewki i dziesięć lat później został umieszczony ich masową produkcję. Z biegiem lat zostało opracowanych wiele wiodących firm w nowej technologii i zdolności, a także materiały i wygląd powierzchni, możliwe jest, aby nosić soczewki bez zdejmowania, bez narażania zdrowia i tak dalej.

Dzisiejszy rynek oferuje wiele wariantów soczewek, przeznaczony nie tylko do rozwiązania wizję, ale także aby zmienić naturalny kolor rogówki. Ale mimo to każda marka stara się dalej rozwinąć line-up dla wygody użytkowników i nie zatrzymuje rozwój nowych gatunków. Na przykład, dzisiaj rodzaje „Acuvue soczewek kontaktowych” są:

 • dla osób z krótkowzroczność lub dalekowzroczności – jednodniową, Extended ścieranie, sport, wielokrotnego użytku, dwóch tygodni, do poprawiania, do polerowania;
 • dla osób z astygmatyzmem – jednodniową i dwa tygodnie.

Różnorodność soczewek kontaktowych

Do tej pory nie jest klasyfikacja tych znaków:

 • W zależności od wytwarzania materiału: miękkie i twarde;
 • zastępując termin: codziennie, część planowanych (od jednego do dwóch tygodni), planowane (przez miesiąc, kwartał, sześć miesięcy);
 • noszenia trybach: dziennym, elastycznych przedłużonego i ciągłego noszenia;
 • Specjalne: skleriticheskie, ortokorekcja hybrydowe;
 • kosmetyczny: Kolor i odcień.

Miękkie soczewki kontaktowe

Miękkie soczewki kontaktowe są najczęstszym typem. Przeznaczone są dla osób z krótkowzrocznością, nadwzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. Mogą być również wykorzystywane do celów terapeutycznych (na przykład, gdy istnieje potrzeba wprowadzenia leków do oka lub aby chronić je w celu przyspieszenia procesu gojenia).

Ich zalety to:

 • wygodny do noszenia;
 • Zdolność wchłaniania wilgoci;
 • możliwość przepuszczania powietrza;
 • oni nie są odczuwalne na siatkówce.

Rodzaje miękkich soczewek kontaktowych:

 • Hydrożel – zawierają wysoki procent wilgoci, a powierzchnia jest bardzo gładka, miękka i elastyczna;
 • hydrożel silikonowy – charakteryzujące się wysokim współczynnikiem przepuszczalności tlenu i zachowują swój kształt oraz.

Ten typ nie jest używany, gdy istnieją wady rogówki. Ze względu na swoją elastyczność obiektywu nie ma pożądanego efektu. Wadą tych soczewek jest, że po wyschnięciu stają się twarde i kruche, a więc mogą być przechowywane tylko w specjalnym roztworze. również wymagają ostrożnego obchodzenia się, ponieważ można łatwo złamać.

sztywne soczewki

Twarde soczewki kontaktowe są przepisywane przez lekarzy okulistów w przypadkach, gdy pacjent ma zmianę kształtu rogówki, które nie mogą być rozwiązane za pomocą miękkiego typu. Może to być, na przykład, astigamtizm. adaptacja do niej zajmuje trochę czasu. Na początku czuli noszone na oczach. Jest to szczególnie widoczne w migać. Główną cechą twardych soczewek kontaktowych – są wykonane w specjalnych laboratoriach na poszczególnych parametrów pacjenta, jak trzeba dokładne dopasowanie wewnętrzną powierzchnię rogówki soczewki.

Rodzaje soczewek kontaktowych dla sztywnej typu okiem:

 • gazoszczelne – poprzez ich nie przenika tlen;
 • Przepuszczalny dla gazu.

Zalety tych soczewek:

 • trwalsze;
 • dobrze zachowują swój kształt;
 • zapewniają wyraźne i ostre obrazy;
 • łatwo oczyścić z brudu.

Według statystyk, tylko 10% pacjentów noszenie twardych soczewek kontaktowych na całym świecie. Pozostałe 90% jest stosowany miękkie.

Twardy typ jest wskazany do ciężkich postaci astygmatyzmu i stożka rogówki. W procesie tego typu soczewek stosuje się więcej materiałów sztywnych. Początkowo czułem się w oczy za każdym razem, gdy migać i proces przyzwyczajenia wymaga czasu. Ale tego typu doskonale zachowuje swój kształt i trwałe, ale z reguły, nie powoduje reakcji alergicznych, jak depozyty w twardych soczewek powstają wolniej niż w przypadku miękkich soczewek.

Poprzez zastąpienie terminu

Czas wymiany soczewek kontaktowych – określony okres czasu przez producenta, które mogą być używane w soczewkach kontaktowych. Zgodnie z upływem staruszkowie powinien zostać zastąpiony nowym.

Termin wymiany następujących rodzajów soczewek kontaktowych dla oczu (zdjęcie powyżej):

 • Codziennie wymiana: codziennie nosić nową parę. Pogląd ten zapewnia maksymalny komfort i zapewnia wysoki stosowanie higienicznych. Wadą są wysokie koszty.
 • Częste planowana wymiana: częstotliwość umieszczania na nową parę jednego lub dwóch tygodni lub jednego miesiąca. Ten typ jest najlepszy pod względem ceny i higieny pracy. Soczewki można nosić przez kilka dni bez zdejmowania.
 • Planowane wymiana. Są one podzielone na miesięczne, kwartalne i półroczne. Jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Pomimo faktu, że są one odporne na powstawanie białka i osadzania białka osadzania mikroorganizmów, w celu osiągnięcia wysokiego poziomu higieny konieczne stosowanie roztworów o wysokiej jakości ich oczyszczania jest. Takie soczewki nie zapewniają możliwość ciągłego noszenia przez noc i zaleca się usunąć po 15 godzinach.

Należy wymienić po określonym okresie zastąpienie wszystkich rodzajów soczewek kontaktowych. I ich właściwości, a poziom spadku higieny w czasie, a to wpływa nie tylko jakość obrazu, ale również na zdrowie oczu.

Zgodnie z trybem noszenia

To nie jest taka sama, jak w przypadku wymiany. tryb noszenia oznacza maksymalny okres, w trakcie którego nie można usunąć soczewki kontaktowe. Wynika to z pewnych właściwości materiału, z którego są wykonane, a także zastąpienie terminu.

tryb przeprowadzania mogą być następujące:

 • dzień (DW): obiektyw nosić rano i usunięte w nocy;
 • elastyczny (FW) pozwala parę soczewek snu jeden lub dwa dni;
 • długodziałające (EW): Soczewki kontaktowe tego typu mogą pomieścić do sześciu dni bez zdejmowania;
 • ciągła (CW): tryb noszenia bez podejmowania wzrosła do trzydziestu dni.

Ostatni sposób ma na sobie, gdy pojawiły się w procesie wytwarzania soczewek kontaktowych rozpoczęto za pomocą sztywnych materiałów przepuszczalne dla gazów i silikonowe hydrożelowe. Zapewniają one wysoką przepuszczalność tlenu.

Przez trybie długotrwałego i ciągłego noszenia częste są planowane wymiana soczewek kontaktowych. Rodzaje planowanych soczewki zamienne charakteryzują okresów dziennego i elastyczne.

Kosmetyczne soczewki kontaktowe

soczewek kosmetycznych pierwotnie przeznaczony do korekcji różnych wrodzone lub nabyte wady oka (np zmętnienia rogówki). Dziś są one wykorzystywane, aby zmienić naturalny kolor oczu i stworzyć niezwykły obraz.

Soczewki kosmetyczne są:

 • kolor;
 • odcień.

Oba są dostępne z mocą optyczną, a bez niego.

Soczewki kolorowe całkowicie zmienić kolor oczu lub wzmocnić naturalne nasycenie kolorów. Obszar uczeń pozostają one niewidoczne dla zachowanej jakości obrazu. Wcześniej gama tych produktów jest ograniczona jedynie paletę kolorów.

Rodzaje kolorowych soczewek kontaktowych:

 • Kolor: obiektyw gęsto barwione skomplikowany wzór symulowanych tęczówki. Pozostawić bogaty obrócić brązowe oczy w herbacie miodu lub blado fioletowego. Istnieje jeden dzień i długo sobie. Paleta kolorów jest bardzo różnorodna i ma ogromną liczbę różnych kolorach.
 • Szalony (karnawał) Soczewki: inna odmiana kolorowych wzorów i efektów, które osadzają się na powierzchni tęczówki. Bardzo popularny w czasie świąt takich jak Sylwester i Halloween, jak również różnych imprez tematycznych i komiksu Konov (festiwal poświęcony superbohaterów z komiksów). Są one również popularne wśród artystów teatralnych. Wybór takich soczewek zachwyca różnorodnością. Można znaleźć emotikony, szachownicy, neon oczy albo zamienić się w kota, wampir, czarownica, i tak dalej.

Soczewki kontaktowe Odcień różni się od stopnia nasycenia barwy koloru. Nie zmieniają wszystko kolor tęczówki i może jedynie wzmocnić naturalny kolor oczu. Przez taki obszar uczeń soczewka kontaktowa jest również pomalowane. Ale wizja nie jest naruszona. Po tym wszystkim, stopień barwienia tak słaby, że można je w obiektywie naturalnego wzoru tęczówki.

Soczewki kontaktowe dla celów specjalnych

Soczewka twardówkowa stosowany w rzadkich przypadkach, w których pacjent ma nieregularny kształt rogówki, jabłkowy „suchego oka”, został naniesiony w keratoplastyki i tak dalej. W tym przypadku, przestrzeń za obiektywem stanie, który jest wypełniony płynem łzowym. Ta forma jest wytwarzana oddzielnie dla każdego z podziałem na corneoscleral, poluskleralny i twardówki miniskleralnye.

Soczewki kontaktowe ortokorekcja różnią wysokie koszty, złożoność wyboru i jego złożoność i potrzebę topografii rogówki (wyposażenie dodatkowe). Ten typ jest przeznaczony do korekcji krótkowzroczności do sześciu dioptrii oraz astygmatyzm krótkowzroczny aż do 1,75 dioptrii. Fit sportowcy, ludzie, którzy pracują w środowisku zapylonym i tak dalej.

Hybrydowe soczewki kontaktowe są stosowane w przypadkach, gdy pacjent wymaga twardej typ, ale obecny jest specyfiką. Obecnie są one również wskazane do korekcji astygmatyzmu i wysokim stopniem stożka rogówki.

Jak wybrać?

Nowoczesne technologie pozwalają na tworzenie nowych rodzajów soczewek kontaktowych. Co może lepiej doradzić tylko okulisty. Realizuje niezbędne procedury i definiuje parametry, które wpływają na wybór soczewek. Lekarz pisze receptę, a na podstawie Twojego stylu życia i potrzeb zaleca kilka rodzajów soczewek kontaktowych.

W czasie badań określono parametry, takie jak ostrość wzroku każdego oka, załamanie, zakwaterowania i stanu dna, od grubości i kształtu rogówki, i tak dalej. Na dokładność danych to nie zależy tylko od jakości pacjenta widzenia, ale także od tego, ile będzie wygodny w użyciu pewnych rodzajów soczewek kontaktowych. Dla oftalmoskopii (badania dna oka) i pomiaru promienia krzywizny, na przykład, ważne jest, aby mieć odpowiedni sprzęt, który pozwala na pełne badania. Tak więc w celu wykorzystania soczewki kontaktowe były wygodne i nie powodują żadnych podrażnień, wizytę u lekarza – jest to warunek.

Po badaniu lekarz udziela porad w zakresie doboru, w zależności od zawodu pacjenta, jego hobby, i tak dalej. Na przykład, kierowcy pojazdów odpowiednie soczewki, które mogą być noszone w nocy i nie wymagają szczególnej opieki. A ludzie, którzy spędzają dużo czasu przed monitorem komputera, trzeba tych, którzy mają zwiększoną przepuszczalność gazu. Taka soczewka sprawia suchej podrażnienie błon śluzowych oczu i zapobiega możliwości.

Podsumowując, lekarz oferuje każdy rodzaj soczewek kontaktowych według wszystkich powyższych parametrów i możliwości finansowych pacjenta, a także uczy wykorzystania oraz zalecenia dotyczące ich opieką.

Przy odpowiednim doborze soczewek kontaktowych od czasu do czasu trzeba odwiedzić lekarza. Może niektóre ustawienia zostały zmienione i trzeba zmienić przepis.

Zalecenia dotyczące opieki i wykorzystywania

 • Przed każdym zakładania i wyjmowania soczewek musisz umyć ręce wodą z mydłem.
 • Makijaż nakładać po noszenia soczewek.
 • Zawsze należy używać świeżego roztworu, a następnie datę ważności.
 • Pojemnik jest wymieniane co trzy miesiące.
 • Każdorazowe wyjąć soczewki kontaktowe, należy je dokładnie umyć pod bieżącą wodą lub sól fizjologiczną.
 • Użyj pęsety. To nie uszkodzić obiektyw.
 • W różnych soczewek kontaktowych urazów, należy je wymienić.
 • Nigdy nie należy przechowywać dwie soczewki w pudełku pojemnika.
 • Nie zaleca się pływać w soczewkach, jak mogą spuścić wodę.
 • Roztwór wlewa się do zbiornika, a następnie, soczewki umieszcza się w nim.
 • Pozostanie bez rozwiązania soczewek kontaktowych szybko wysycha i zdeformowane.

Jeśli zastosujemy się do powyższych i innych zaleceń zgodnie z zaleceniem lekarza-okulisty, stosowanie soczewek kontaktowych w codziennym życiu będzie wygodne i nie przyniesie szkody.