465 Shares 6783 views

Zespół Cushinga: Objawy, diagnostyka, leczenie


Zespół Cushinga pojawia się w przypadku podwyższenia poziomu glikokortykosteroidów w korze nadnerczy. Choroba występuje najczęściej u kobiet. Najczęstszą przyczyną choroby powodującej zwiększa produkcję ACTH (hormon adrenokortykotropowy przysadki), które wpływają na aktywność w korze nadnerczy i prowadzi do wzrostu poziomów hormonów. Często intensywne uwalnianie hormonu adrenokortykotropowego wywołany przez guza przysadki, aw niektórych przypadkach nowotworu do innych narządów. Choroba może rozwijać po otrzymaniu dużych dawek zawierających steroidy kortyzon lub środków w kompozycji, która ma ACTH (często stosowane w celu zmniejszenia aktywności immunologicznej przeszczepów narządów).

Zespół Cushinga: Objawy

Ogólnego stanu zdrowia, płci i wpływa na objawy choroby. Typowe objawy tej choroby są:

 • szybki przyrost masy ciała. Zwiększenie złogów tłuszczu na powierzchni, a zwłaszcza w górnej części pleców;
 • rozstępy (rozstępy) na brzuchu, klatce piersiowej, ramion i ud;
 • siniaki, ścieńczenie skóry;
 • źle gojących się ran;
 • przewlekły proces gojenia po ostrej choroby zakaźne;
 • osłabienie, zmęczenie;
 • niepokój, bezsenność;
 • nadmierna emocjonalność;
 • bóle głowy;
 • utrata pamięci i zdolności umysłowych;
 • dla kobiet – opóźnienie cyklu miesiączkowego;
 • nietolerancji glukozy, co powoduje cukrzycę;
 • nadciśnienie.

Zespół Cushinga: Diagnosis

Wstępna diagnoza może być dokonana na podstawie cech charakterystycznych dla tej choroby. Na dokładne rozpoznanie wymaga więcej dokładnych badań, w których będą identyfikować przyczyny syndrom Cushinga. Wymaga to badanie moczu w celu określenia poziomu kortyzonu. Dalsze badania polega na testowaniu deksametanozonovogo pacjenta za pomocą testu, w którym pacjent używa wewnątrz 2c. deksametazonu i po 9 godzinach podlega pomiarowi poziomu kortyzolu w osoczu.

Aby ustalić przyczynę, która może wywołać zespół Cushinga, poziom ACTH zmierzyć. Tak więc, podwyższone poziomy hormonów mogą wskazywać na zaburzenia czynności nadnerczy, i jest bardzo duża – O zaburzeń przysadki.

Zespół Cushinga: Leczenie

Najbardziej powszechne i skuteczne w leczeniu tego zespołu jest selektywnym zatokę klinową prostatektomii. Jeżeli badania nie udało się znaleźć dokładnej lokalizacji guza przysadki, wykonywane interwencji chirurgicznej. Metoda ta nie może być stosowane, jeżeli pacjent jest bardzo ciężką postacią choroby lub patologii somatycznej.

Inną metodą leczenia jest destrukcja gruczołów nadnerczy. Wprowadzając leki można pozbyć się substancji hiperplastycznego skleroziriruyuschih. Procedurę przeprowadza się przez zastosowanie ultradźwięków i Komputerowej metod tomografii.

Istnieje również metoda leczenia zespołu Cushinga jako terapii protonowej. Sposób ten jest stosowany, gdy niezawodne sposoby guzów przysadki nie. Możliwe jest również, aby traktować tę metodę choroba leki. W tym przypadku, środki stosowane w celu powstrzymania produkcji ACTH. wytwarzane Ponadto leczenie objawowe mający w leczeniu nerwic, cukrzycy, osteoporozy. W niektórych przypadkach może być stosowana metoda radioterapii. Zespół Cushinga polega na otrzymaniu uspokajające leki, bisfosfonianów, witaminy i inne leki. Choroba jest dość dobrze leczenia i rozpoczęcie terapii objawów stopniowo zanika.