83 Shares 5832 views

Bentos – w … Plankton, nekton, bentos

Plankton, nekton, bentos – trzy grupy, które mogą być współdzielone wszystkich stworzeń wodnych. Plankton forma glony i małe zwierzęta, które są pływające tuż pod powierzchnią wody. Nekton składa się zwierząt, które mogą aktywnie pływać i nurkować w wodzie, to ryby, żółwie, wieloryby, rekiny i inne. Benthos – są organizmami, które żyją w najniższych warstwach środowisku wodnym. Obejmuje to zwierzęta, ekologicznie związanych z dołu, zawierają one wiele szkarłupni, ryby denne, skorupiaki, mięczaki, pierścienice , i tak dalej.


Rodzaje życia morskiego

Zwierzęta morskie są podzielone na trzy grupy: plankton, bentos, nekton. Zooplankton przedstawiony dryfuje zwierzęta, które są zazwyczaj małe rozmiary, ale może urosnąć do dość dużej wielkości (np meduz). Zooplankton może także zawierać tymczasowe formy larwalne organizmów, które mogą rozwijać się i opuszczają społeczność plankton i dołącz do grupy, takie jak nekton, bentosu.

Klasa nekton stanowi największą część zwierząt żyjących w oceanie. Różnorodność ryby, ośmiornice, wieloryby, delfiny, węgorze i kalmary – przykłady nekton. Ta kategoria szeroka obejmuje szereg bardzo różnych stworzeń, które są bardzo różne od siebie wielu kryteriów.

Co to jest benthos? Trzeci rodzaj zwierząt morskich, które spędzają całe swoje życie na dnie oceanu. Grupa ta obejmuje homary, rozgwiazdy, różne robaki, ślimaki, ostrygi i wiele innych. Niektóre z tych stworzeń, takich jak homary i ślimaków może poruszać się niezależnie wzdłuż dolnej, ale ich sposób życia jest tak silnie związana z dna oceanu, które nie mogły przetrwać z dala od tego środowiska. Benthos – są organizmami, które żyją na dnie oceanu i obejmuje rośliny, zwierzęta i bakterie.

Plankton – najbardziej rozpowszechnioną formą życia w środowisku wodnym

Kiedy sobie wyobrazić życie w oceanie, to zwykle wszystkie stowarzyszenia w jakiś sposób związana z rybami, chociaż w rzeczywistości ryby – nie jest najbardziej rozpowszechnioną formą życia w oceanie. Największą grupę stanowi plankton. Pozostałe dwie grupy – nekton (zwierzęta aktywnie pływanie) i denne (żywe organizmy zamieszkujące dołu).

Większość gatunków planktonu są zbyt małe, aby zobaczyć gołym okiem.

Istnieją dwa główne rodzaje planktonu

  • Fitoplankton, który produkuje żywność w procesie fotosyntezy. Większość z nich są różne glony.
  • Zooplankton, które żywią się fitoplankton. Obejmuje on małe zwierzęta i larw ryb.

Plankton: Informacje ogólne

Plankton – mikroskopijne mieszkańcy środowisko pelagiczne. Są to niezbędne elementy w łańcuchu pokarmowym w środowisku wodnym, ponieważ dostarczają pożywienia dla nektonic (skorupiaki, ryby i kalmary) i bentosu (morze gąbki). Mają też globalny wpływ na biosferę, jak bilans składników atmosfery ziemskiej w dużej mierze zależy od ich aktywności fotosyntezy.

Określenie „plankton” pochodzi od greckiego Planktos, czyli „wędrówki” lub „drifting”. Większość planktonu spędza istnienia, pływające z prądów oceanicznych. Jednak nie wszystkie rodzaje dryfujący, wiele form można kontrolować swoje ruchy, a ich przetrwanie zależy niemal wyłącznie od ich niezależności.

Wymiary i przedstawicieli planktonu

Wielkości plankton, od mikroby którego długość wynosi 1 mikrometr na meduzy którego galaretowaty dzwon może wynosić do 2 m szerokości i macki może trwać dłużej niż 15 metrów. Jednakże, w większości organizmów planktonowych zwierzęta są mniejsze niż 1 mm długości. Istnieją one kosztem składników odżywczych w wodzie morskiej i procesie fotosyntezy.

Przedstawiciele planktonu wiele różnych organizmów, takich jak glony, bakterie, pierwotniaki, larwy niektórych zwierząt i skorupiaków. Większość planktoniczne protistami są eukarionty, organizmy jednokomórkowe głównie. Plankton można podzielić na fitoplanktonu i zooplanktonu drobnoustroje (bakterie). Fitoplankton i zooplankton przeprowadza fotosyntezę reprezentowane heterotroficznych konsumentów.

nekton

Przedstawiciele nekton są aktywnymi pływakami i często najbardziej znanych organizmów w wodach morskich. Są to główne drapieżniki w większości morskich łańcuchów pokarmowych. Różnica między nekton i planktonu nie zawsze są ostre. Wiele dużych zwierząt (np tuńczyk) spędzają stadium larwalnym w postaci planktonu, natomiast dorosły etap jest dość duża i aktywna nekton.

Zdecydowana większość nekton są kręgowce, w tym ryby, gady, ssaki, mięczaki i skorupiaki. Największa grupa składa się z ryby, łącznie istnieje około 16000 gatunków. Nekton spełnia wszystkie szerokości i głębokości morza. Wieloryby, pingwiny, foki są typowymi przedstawicielami nektonic w wodach polarnych. Największą różnorodność nekton występują w wodach tropikalnych.

Najbardziej zróżnicowane formy życia, a jego wartość ekonomiczna

Obejmuje to również największy ssak na Ziemi, płetwal błękitny, który dorasta do 25-30 metrów długości. Te giganty, jak również inne wieloryby fiszbin żywią się planktonem i micronekton. Najwięksi przedstawiciele nekton są rekiny wielorybie, które osiągają długość 17 metrów, a także zębowców (Orcas), żarłacz biały, rekin tygrysi, tuńczyk i inne.

Nekton jest podstawą rybołówstwa na całym świecie. Anchois, śledź, sardynki są zazwyczaj od jednej czwartej do jednej trzeciej rocznego zbioru morza. Ekonomicznie cenny nekton są również kalmary. Halibuta i dorsza są ryby denne, które mają wartość handlową jako pokarm dla ludzi. Zasadą jest, że wydobywa się z wód szelfie kontynentalnym.

bentos

Jakie jest znaczenie słowa „bentosu”? Określenie „bentos” pochodzi od greckiego rzeczownika Bentos i oznacza „głębi morza”. Koncepcja ta jest wykorzystywana w biologii opisać Wspólnoty organizmów na dnie morskim, jak również takie organy jak słodkowodnych jezior, rzek i strumieni.

organizmy denne można sklasyfikować według rozmiaru. Aby uwzględnić makrobentosu organizmy większe niż 1 milimetr. Jest to inna ślimaki, małże, lilie morskie, drapieżne gwiazdek morskie i ślimaki. Organizmy o wielkości od 0,1 do 1 mm, są duże bakterie dominujące w dolnej łańcuch pokarmowy, pełniący rolę biogennych odzysknicowym produktów pierwotnych i drapieżników. Ta kategoria obejmuje microbenthos organizmy mniejsza niż 1 mm, to okrzemki, bakterie i orzęsków. Nie wszystkie organizmy żyjące w dennych osadach, niektóre społeczności żyją na skalistych podłożach.

Istnieją trzy różne rodzaje dennej

  1. Infauna – organizmy, które żyją na dnie oceanu, zakopane w piasku lub ukrywanie w muszli. Mają bardzo ograniczoną mobilność, mieszka w osadzie są narażone na środowisko i mają dość długą żywotność. Należą muszli i wiele skorupiaków.
  2. Epifauna mogą żyć i poruszać się na powierzchni dna morskiego, do którego są przyłączone. Żyją poprzez dołączenie do skał lub osadów poruszających się po powierzchni. To Gąbki, ostrygi, ślimaki, rozgwiazdy i kraby.
  3. Organizmy, które żyją na dnie oceanu, ale można też pływać w wodzie nad nim. Należą do nich miękkie dno ryb – puffers, flądra użyciu skorupiaki i robaki jako źródło pożywienia.

Połączenie pomiędzy Środowisko pelagiczne i denne

Bentos – organizmów, które odgrywają istotną rolę w morskich społeczności biologicznej. gatunki denne są różne grupy, który jest głównym ogniwem łańcucha pokarmowego. filtrują wodę w poszukiwaniu złóż żywnościowych są usunięte i substancje organiczne, oczyszczając w ten sposób wodę. Na dnie morza i oceany osadzają nieużywanych materiałów organicznych, które są następnie przetwarzane i zwrócone do organizmów dennych w kolumnie wodnej. Ten proces mineralizacji materii organicznej jest ważnym źródłem składników odżywczych i ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiego produkcji podstawowej.

Pojęcia środowiskach pelagicznych i dennych są ze sobą powiązane na wiele kryteriów. Na przykład, plankton pelagicznych są ważnym źródłem pożywienia dla zwierząt, które żyją na miękkim lub kamienistym gruncie. Zawilce i bernikle służyć jako naturalny filtr otaczającej wody. Środowisko jest również tworzenie pelagicznych prowadzone na dole przez produkty linienia skorupiaków i wymianę martwego planktonu. Z biegiem czasu, plankton tworzy osadów morskich skamieniałości, które są wykorzystywane do określenia wieku i pochodzenie skał.

organizmów wodnych są klasyfikowane zgodnie z ich siedlisk. Naukowcy uważają, że siedlisko tych zwierząt ma ogromny wpływ na ich rozwój. Co więcej, większość z nich są dobrze przystosowane do życia w określonym środowisku oni zamieszkują. Jaka jest główna różnica pomiędzy tymi dwoma grupami, zwany plankton, bentos i nekton?

Plankton – mikroskopijne lub małych zwierząt w porównaniu z pozostałymi dwoma typami. Nekton swobodnie pływające zwierzęta. Co to jest benthos? Obejmuje to w jaki sposób poruszać się swobodnie, a te organizmy, które nie reprezentują ich istnienie bez dna oceanu. Co o organizmy, które żyją głównie na dnie, ale można też pływać – ośmiornice, Sawfish, flądra? Takie formy życia mogą być również nazywane nektobentosom.