128 Shares 7541 views

Szczawianu w moczu: przyczyny, diagnoza i leczenie

Sól szczawianowa o nazwie kwas szczawiowy, reprezentowane głównie sole wapniowe i amonowe. Określenia obecności szczawianu w moczu, badania mikroskopowe moczu osadu. Kryształy soli szczawianu mają charakterystyczny kształt jak przezroczyste ośmiościennych lub kopert. Mogą one być obecne w osadzie moczu nie tylko, ale także w stanie zawieszonym. Oprócz szczawianów w moczu można wykryć urates, fosforany, węglany i inne rodzaje soli. Pojawienie się gatunków zależy od cech diety pacjenta.

Jeżeli określone szczawianu w moczu, przyczyny objawów tego mogą być różne. Niewielka ilość szczawianu w moczu lub oxaluria można wykryć normalnie stosowania pewnych produktów. oxaluria rozwój promuje spożycie pokarmów zawierających duże ilości kwasu szczawiowego: szpinak, pomidory, czekolada, fasola, kawy i mocnej herbaty, cytrusów. Oprócz zwiększenia spożycia, szczawianów w moczu może występować w chorobach zapalnych jelit, po zabiegach chirurgicznych na narządach brzucha, nadmiernego przyjmowania hipowitaminozę B6, kwasu askorbinowego. Szczawianu w moczu często wykrywa się mieszkańców obszarów o małej magnezu w wodzie do picia i żywności.

Pojedyncza wykrywanie soli w moczu bez wartości diagnostycznej i nie gwarantuje leczenia. Jeśli szczawianu w moczu wykrytego podczas drugiego badania, zwiększenie ich liczby, oznacza to, zaburzeń metabolicznych i może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych lub nerkowej.

Małe kamienie w drogach oddechowych, składający się szczawianów, ma gładkie powierzchnie, jasnobrązowy koloru. Duże szczawiany są nierówna, chropowata powierzchnia, ciemnobrązowe ciało stałe.

Kamica często towarzyszy mu zjawisk (odmiedniczkowe zapalenie przewlekłe zapalenie dróg moczowych). Przejawia kamicy okresowe napady rozwoju kolki nerkowej.

Szczawiany utworzone endogennie w organizmie, a tylko niewielka ilość może być wchłaniany w jelitach żywności.

Rozpoznanie szczawianu w moczu i kamicy

Główny sposób diagnostyczny do określania szczawianów w moczu – najczęściej moczu. Nie są wymagane żadne inne metody diagnostyczne.

Diagnozowania obecności kamieni w drogach oddechowych może być za pomocą analiz instrumentalnych. Najbardziej pouczające są badanie rentgenowskie nerek – urografii oraz USG nerek.

leczenie oxaluria

Jeśli testy laboratoryjne moczu ujawniła szczawianów w moczu, leczenie jest przede wszystkim do powołania diety. Żywności dieta pacjenta należy unikać pokarmów zawierających duże ilości kwasu szczawiowego, kawy, mocnej herbaty, kakao, czekolada, pomidory, szpinak, szczaw, cytrusów. Można jeść produkty mleczne, gotowane mięso i ryby, białe pieczywo, słodkie owoce.

Trzeba zwiększyć spożycie płynów. Dziennie zaleca się pić co najmniej 1,5 do 2 litrów różnych napojów owocowych, napojów owocowych, wody mineralnej, słabej herbaty z cytryną. Lepiej jest, aby ciecz była lekko kwaśnych. Do usuwania uformowanych sole można stosować lek ziołowy, czyli leczenie ziołami. Niektóre zioła mają zdolność rozpuszczania małe kamienie i usunąć sól z dróg moczowych. W tym celu od dawna stosowane odwary i napary z ziół, liści rdestu ptasiego truskawka, znamiona kukurydzy, skrzyp, brzozy pączków.

Wewnątrz mianowanym cytrynian sodu, cytrynian potasu, który zmniejsza się z uwagi na tworzenie się kompleksów słabo rozpuszczalnej soli wapnia, jej spadkiem stężenia i kompleksów jonowych są utworzone z cytrynianem.