858 Shares 3396 views

Kościół Borys i Gleb, Kidieksza: opis, historia, architektura, ciekawostki

Obszar Suzdal jest uważana za jedną z najbardziej interesujących miejsc turystycznych w naszym kraju. Spojrzeć na wiele atrakcji w regionie Władimir pochodzą nie tylko ze wszystkich zakątków ogromnej rosyjskim, ale także cudzoziemców, zwłaszcza Europejczyków. Nie jest to zaskakujące. Po regionie Suzdal słusznie można nazwać muzeum, pracujący pod gołym niebem. Obecnie jest on częścią „Golden Ring” Rosji.


święte miejsca

Na terenie Suzdal niewiarygodną liczbę świątyń, kościołów i kaplic. Vladimir diecezji, do której należą, sięga XIII wieku. Dziś działa dwadzieścia osiem klasztorów i sześć kościołów. Największe z nich są uważane za Kościół Borys i Gleb (Kidieksza), Demetriusza i Katedra Wniebowzięcia NMP w Vladimir. Siódmego września 2014 Vladimir diecezja obchodziła vosmisotletie. Na uroczystości, na czele z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyryl, w którym uczestniczyli nie tylko przez wiernych z całego kraju, ale także wielu turystów. Zainteresowanie zabytków regionu Suzdal wzrasta z każdym rokiem. Turyści przyjeżdżają tu, aby zobaczyć ten „pocztówka” rosyjską ziemię. Muszę powiedzieć, że kościoły Suzdal są nie tylko w mieście, ale także rozproszone po malowniczych łąk i pól w regionie. Jednym z nich jest kościół Borys i Gleb (Kidieksza).

opis

Jest zbudowany cztery kilometry od Suzdal. wieś Kidieksza, tam, gdzie jest to rzadki zabytek architektury, to starożytna, zanim słowiańskich. Stoi przy ujściu rzeczki Kamenka, wśród rozległych pól. Świątynią Borys i Gleb – jeden z pierwszych kościołów należących do Vladimir Suzdal-biały kamiennej architektury. W miejscu, gdzie Kidieksza, Kamenka łączy się z Nerl – najważniejszego Lifeline regionie Suzdal. Dlatego tu w XII wieku przez księcia Jerzy Dołgoruki postanowił zbudować ufortyfikowane miasto. Chciał wziąć z rzeki z kontrolą Suzdal. Świątynią Borys i Gleb wzniesiony jego budowę drużyny Handmade około 1152. Miał być głównym katedry w rezydencji księcia. Stocznia została zbudowana na wysokim brzegu rzeki w postaci twierdzy. konstrukcje zabezpieczające mają długości ponad jednego kilometra. Było to dość duża rezydencja, wielkości porównywalnej z Moskwą, założony Yuriem Dolgorukim. Niestety, wiele budynków nas nie dotarł.

historia

To miejsce, aby zbudować nazwę kościoła Borisoglebsk nie została wybrana przypadkowo. Według legendy, odbyło się spotkanie z braćmi i Gleb Boris, później uznany jako pierwsza w Rosji świętych. Przybyli tu w rozmowy ojca – księcia Włodzimierza. „Stopień książki” mówi, że rzeka na Nerl Kidieksza pobliżu miejscowości Suzdal była osada. I to jest tutaj umówił się Borys i Gleb, który przyszedł z różnych kierunków do Kijowa do rodzica – książę Red Sun. Później zostali zabici przez ich brat Svyatopolk trzecią. Tradycja ta stała się okazją do poświęcenia Katedra wodza księcia na cześć pierwszych dwóch rosyjskich świętych.

historia

W Kidieksza jeszcze resztki murów obronnych książęcej rezydencji. Według niektórych raportów, sam kościół został założony Yuriem Dolgorukim na cześć jego dwóch młodszych synów – Borys i Gleb, które otrzymały imiona znane w Rosji patronów świętych. Znajduje się grób jednego z nich. To było na Borys i Gleb Kościół jest synem księcia Dołgorukiego Biełgorod i Turov Boris Yuryevich, który zmarł w 1159 roku, wraz z żoną i córką Mary Euphrosyne.

Podczas najazdu mongolskiego Kidieksza poważnie uszkodzony. Ale w 1239 roku, kościół Borys i Gleb został odnowiony i konsekrowany. Według niektórych raportów, w tym czasie nie został umieszczony ołtarz rzeźbiony białego kamienia barierę i siedzenie.

architektura

Kościół Borys i Gleba (Kidieksza) nie posiadają takiej wyrafinowane umiejętności, które tkwi w, na przykład, albo z katedry Wniebowzięcia sięga mniej więcej tym samym czasie. Jednak jego prostota sprawia, że budynek specjalny apel jakiegoś bohaterskiego Stati. Kościół Borys i Gleb (Kidieksza) architektury, która jest bardzo „ostry”, ma niemal sześcienny kształt. Ma trzy potężne pół-cylindrów wystających absydą. Kościół Borys i Gleb (Kidieksza) praktycznie pozbawione rzeźbione kapelusza. poyasochek tylko jego krawężnik i karbowany małych półek na jeden raz zdobi niezwykle prostą białą fasadą.

Od drugiej połowy XIII wieku, rozpoczął spustoszenie świątyni. Łuki i głowicę, aby je zniszczyć. Dopiero w wieku XVI-XVII, kościół Borys i Gleb (Kidieksza) został odnowiony. W jego samego starego białego kamienia użyto. Jednakże, czterospadowy dach i mała głowa niekoniecznie odzwierciedla wygląd starożytnej świątyni, który miał pierwotnie.

wygląd

Borys i Gleb Kościół dokonał jednej chetyrehstolpny Dome, trehapsidny. Składa się on z doskonale ciosanego i prawie suchą laid Quadras bardzo wysokiej jakości białego kamienia. Ściany zewnętrzne łopatek są podzielone na trzy różnej ogrodzenia, z których średnia jest szersza i wyższa bocznych. Nad zachodnim portalu jest wyłożona łuk. Wymiary Kościoła, jego ogólne proporcje i większość cech konstrukcyjnych, w tym noży profilowych są bardzo blisko katedry Przemienienia, zbudowany niemal w tym samym czasie w Pereslavl.

funkcje

Architektura Borys i Gleb Kościele istnieją wyraźne paralele z zachodniej sztuki europejskiej, zwłaszcza romańskiego. Na przykład, cecha ta przypomina obszar arkaturny dzielącą prowadnicę boczną na dwa poziomy. Interesujący i obiecujący portal mający bardzo prosty profil z trzema półkami i świadczonych lekko do przodu trapezu. Bęben wyposażony był karbowany pas, świadczą znalezione pod dachem świątyni jego szczątków. Na kilka kamieni w murze widać identyczny książęcych mistrzów znaki.

Wystrój

Zbudowany w 1152-m, Borys i Gleb Church (Kidieksza) dla czterech dekad nie pozostał malowane. W 1947 roku archeolodzy odkryli fragmenty fresków, które, jak badacze uważają, należących do osiemdziesięciu lat od XII wieku. Obraz, według wszelkiego prawdopodobieństwa, został wykonany w czasie Wsiewołod III, na jego rozkaz, o czym świadczą liczne obrazy drzew Raju i ptaków, białego kamienia typowych dekoracji swojej epoki, a to odejście od systemu kanonicznej. W kościele zachowały się także freski ze specjalnej niszy w grubości ściany północnej, tuż pod galerią.

kompleks świątynny

Na południe od katedry pod koniec XVII wieku umieścić Brama Świętego, który otworzył zejście do rzeki. W 1780-m jest stosunkowo blisko do bardziej starożytnej świątyni zbudowanej na zimno „ciepłe” Stefanievskuyu Kościół, przypominając jego dwuspadowy dach domu. Kompleks dopełnia dzwonnicę. Tak więc, w zespole architektonicznym Kidieksza połączone budynki, które są oddzielone w czasie pięciu wieków, ale mimo to bardzo organicznie powiązane.

Jeśli spojrzeć na tego kompleksu ze strony rzeki Nerl, od razu poczułem subtelne zrozumienie harmonii natury i architektury, która była nieodłącznym starożytnych architektów.

Świątynią Borys i Gleb został dokładnie zbadany przez archeologów. Ostatnie wykopaliska przeprowadzono w 2011 roku. Kościół został częściowo przywrócony podłogę. wiele nieznanych wcześniej elementy wystroju zostały odkryte: podstawa ikonostasu, dolna część z tronu, omphalitis. W dawnej architektury tzw różowy kamień, znajduje się na piętrze. Naukowcy uważają, że najbardziej wyjątkowy przykład mozaika jest dokładnie omphalitis który miał Borys i Gleb Church (Kidieksza).

ciekawostki

Mistrz, który wykonywał prace budowlane na świątyni, Yuri Dolgorukim wcześniej koncentrowały się na badaniach we Włoszech. W Rzymie, musieli uczyć europejskiej tradycji architektonicznej czasu. Faktem jest, że w tym czasie w Rosji jeszcze nie pracował z kamienia naturalnego. Dlatego Kościół otrzymał romańskiej, w duchu XII-wiecznej Europie. dekoracja zewnętrzna to było, choć skromne, ale i tak było świetnie. W środku wszystko było o wiele bogatsze. Ponadto, archeolodzy odkryli w podłodze w centralnej części kościoła różowego kamienia – omphalitis. Było to szczególne miejsce, które stało się biskupem, co szczególnie uroczyste nabożeństwo. Dziś kidekshskaya Kościół Borys i Gleb, wpisany na listę UNESCO zabytków wchodzących w skład Vladimir-Suzdal Museum Reserve.

opinie

Wielu przybywa do niezwykle pięknej miejscowości Kidieksza w ramach trasy turystycznej „Golden Ring”. STS świątynia wpływa na wagę. To niesamowite, jak daleko w XII wieku było możliwe przeprowadzenie takiego ogromną monumentalną konstrukcję. Tożsamość Kościoła i jego unikalne turyści napędowe z całego kraju. Trudno sobie wyobrazić, że wkrótce będzie tysiąc lat. Jedyną rzeczą, brakuje – wyposażonej parking dla samochodów, ale do rozwiązania tego problemu byłoby dość trudne, ponieważ Kościół ma parafia i ksiądz.