416 Shares 8092 views

Spectrum – co to jest? Jego definicja i zastosowanie

Artykuł ukazuje pojęcie „zakres”: co jest, co jest gatunkiem w stosownych przypadkach. Opisujemy widoczne i nie widoczne dla ludzkiego oka zakresach fal elektromagnetycznych. Pokazuje obszary życia, które zostały opracowane przez naukę widm – spektroskopia.


Świat widzialny człowieka

Ludzkie oko – cud natury, szczyt ewolucji. Wszystkie rodzaje istot żywych postrzegają świat inaczej. Dostaliśmy również rolę widzów. Psychologowie twierdzą, że aż dziewięćdziesiąt procent informacji, nasz mózg odbiera za pośrednictwem kolorów i odcieni. Ponieważ wzrok jest tak ważne, konieczne jest, aby odpowiedzieć na pytanie: „Spectrum – co to jest i jaka jest rola ludzkiego życia” Z pewnością nawet najmłodsi czytelnicy słyszeli o tęczy prosty Counting „Każdy myśliwy chce wiedzieć, gdzie siedzi Bażant”. Pierwsza litera tego prostego wyrażenia wskazują kolejność nazw kolorów. Tak więc, większość ludzi są dostępne od czerwieni do fioletu. Wszystko, co jest postrzegane przez ludzkie oko, to połączenie światła i cienia. Jednak nie widzimy wszystkie części widma. Jesteśmy dostępni tylko zakresie widzialnym. Zadzwonił, że ze względu na oczach naszego gatunku homo sapiens, jest on postrzegany. Warto zauważyć, że niektórzy ludzie widzą trochę więcej – na przykład bliskiej podczerwieni lub ultrafioletu. Mówi się, że pierwsze często dostępne dla kobiet, a drugi – do mężczyzn.

Pojęcie widma

Zatem rozkład wartości określonej wartości – zakres. Co to jest koncepcja teraz oczy. Załóżmy, że człowiek ze sklepu przynosi wiele produktów. Najprostszym z nich – jaja kurzego, najgorsze – tusza kurczaka. Widmo masowe przyniósł zakupy leży pomiędzy tymi dwiema granicami. A jeśli zważyć każdy produkt oddzielnie i utworzyć tabelę, ile i co waga jest w torbie, będziemy mieli pełen zakres mas.

widma elektromagnetycznego

Ale coraz częściej odnosi się do innego aspektu koncepcji „widmo”. Co rozumie się przez to będziemy ujawniać poniżej. Nasz rządzić światem fale elektromagnetyczne. Od ich charakteru, można mówić godzinami, ale niech nie rozprasza. Przypomnijmy tylko, że są one generowane przez przemieszczanie naładowanych cząstek. Skala fal elektromagnetycznych obejmuje znacznie więcej niż zakres kolorów, które są w stanie zobaczyć nasze oczy. fal radiowych, podczerwieni, ultrafioletu, promieniowania rentgenowskiego, a zwłaszcza gamma – wszystko to jest poza naszym bezpośrednim percepcji. Wyobraź sobie, że ludzie byli w stanie ustalić, „zobaczyć”, na przykład, Wi-Fi, lub sygnał radiowy do samochodu lub temperatury ciała. Wydaje się nieprawdopodobne, że jest to możliwe. Świat byłby bardzo różne, ludzie uczą się podoba. Jednakże istnieją istoty na naszej planecie, które postrzegają otaczającą przestrzenią dokładnie jak węże czy karaluchy.

wahają typy

Jestem pewien, że wielu po przeczytaniu poprzedniego akapitu, można zadać sobie pytanie: „Widmo – to naprawdę tylko fale elektromagnetyczne?” Odpowiedź jest prosta: nie. Co zostanie omówione poniżej, ma coś wspólnego ze statystyką, ale niech czytelnik nie martw się, ponieważ nie oczekuje nic trudnego. Tak więc, jeśli istnieje jakakolwiek wartość, która jest w stanie podjąć pewne wartości dyskretnych w dolnych i górnych granic, jest to możliwe dla widma. Że może to być dla wartości, to nie ma znaczenia. To nie musi być nawet policzalny rozmiar lub typ objętość. Może się to wydawać niewiarygodne, ale w życiu codziennym tak wystąpić na każdym kroku. Mama gotuje dobrze i czterdzieści trzy dania – to kulinarne widmo. Dziecko czyta dwóch do dziesięciu książek miesięcznie – zakres liczby książek czytanych. Ale wszystkie Czytaj Publikacje określenia spektrum ludzkiej wiedzy. Dad napoje tylko wiśni i sok z arbuza, a to jest jej wybór drinków. Jak widać, pojęcie jest stosowane bardzo szeroko. Nawet jeśli dana osoba stoi przed ladą z lodami, to jest – zakres jego wyboru. Nie wspominając już o dzienny tryb postępowania ze względu na osobiste doświadczenia i moralności.

Rodzaje widma optycznego

Mówiąc fal elektromagnetycznych, jakie dotknęły czegoś takiego jak spektrum kolorów. Jednak nie wszystko jest takie proste. Zwykle kolor obiektu która określa długość fali fotonu odbitych od ich powierzchni. Jednak każde ciało stałe ma, oprócz ścian zewnętrznych, a nawet strukturę wewnętrzną, która jest ukryta w całości. Widma to pomóc jej zidentyfikować. Ale w tym przypadku nie wahaj fotony, cząstki samej substancji. A te wibracje, a raczej ich zakres, według wszystkie linki w strukturze. Albo widzę żadnego sposobu, aby rozwiązać tę informację to jest niemożliwe bez użycia specjalnych narzędzi.

Wykorzystanie widma optycznego

Jednak zakres stosowania tych widm są naprawdę nieograniczone. Istnieje odrębna gałąź wiedzy fizycznej, dedykowane do ich badania i zastosowania. Biologii, krystalografii, energii jądrowej, rozwój i badania kosmosu nie będzie w stanie dotrzeć do obecnego poziomu, a nie czy ludzkość ma wspaniały sposób na zwiedzanie świata – spektroskopii. Nawet medycyna zna przykłady użyć narzędzia, takie jak widma. Oznaczanie składu chemicznego krwi i osocza powiedzieć, które z nich są brakujące elementy w organizmie. Wiele chorób można wykryć wcześnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku raka i stwardnienie rozsiane.