624 Shares 9115 views

Torf jako nawóz na Twoją witrynę

Pozostałości martwych roślin stopniowo gromadzą się w gazowanej warstwie bagiennej. Są humifikowane i mineralizowane. W tym środowisku zachowane są korzenie martwych roślin, w warunkach beztlenowych. W ten sposób stopniowo tworzy się warstwę torfu. Intensywność rozkładu organicznego w takich warunkach zależy od gatunku roślin, które wpadły w bagno. Jego górna warstwa napowietrzana nazywana jest również "horyzontem torfowym", ponieważ w niej powstają nowe warstwy tej substancji. Skład otrzymanego materiału obejmuje takie substancje chemiczne, jak węgiel, tlen, azot i wodór. Często uzyskuje się w tych samych bagnach. Są one również nazywane torfowiskami. Ich kwadraty są czasem naprawdę ogromne.


Torf jako nawóz może być bardzo skutecznym narzędziem. Jeśli jednak jego Po prostu rozproszony na polu, to nic nie da. Ponadto niewłaściwe zastosowanie tego środka będzie szkodliwe dla roślin, ponieważ zwiększa kwasowość gleby i wzbogaca ją organizmami szkodliwymi. Ponadto ważne jest, aby uważać, że torf jako nawozu nie daje gleby odżywczej, ale tylko poprawia jej strukturę, dzięki czemu staje się bardziej kruchy. Częściowo służy jako środek antyseptyczny. Dlatego też, jeśli w Twoim regionie gleba zawiera próchnę i ma optymalną kompozycję, aby uprawiać na niej warzywa i owoce, oznacza to, że nic nie da. Ale jeśli gleba jest piaszczysta lub nie ma w niej wystarczającej ilości substancji organicznych, to powinieneś używać torfu jako nawozu do działki.

Ważnymi wskaźnikami jakości tego materiału są stopień rozkładu i zawartość popiołu po spaleniu. Jeśli pierwszy jest powyżej czterdziestu procent, to Taki torf nie nadaje się jako szklarnia. Również ważnym wskaźnikiem jest to, jak nasycony jest użytecznymi substancjami. Im więcej, tym niższa jest kwasowość, tym bardziej odpowiedni jest torf jako nawoz. Jak ustalić pH? Istnieją specjalne wskaźniki. Ale co zrobić, jeśli masz problem ze zdobyciem ich? Następnie można użyć innej metody. W szklance przezroczystego szkła umieścić kilka liści cherry lub czarnej porzeczki i zalać wrzącą wodą. Po ochłodzeniu cieczy wrzuć mały kawałek torfu. Teraz obserwuj jak zmienia się kolor wody. Jeśli zmieni się na czerwony, zwiększa się kwasowość torfu . Niebieski kolor oznacza, że wskaźnik ten jest równy średniej. I, wreszcie, jeśli woda jest zielona, kwasowość jest niemal neutralna. Można również określić, jak wygląda torf. Jeśli na jego wycięciu zauważysz pasek białego koloru przypominający popiół, oznacza to wysoką kwasowość. Jak ją zmniejszyć? W tym celu w pewnych ilościach użyj mączki gaszonej wapna, kredy i dolomitu .

Jak już wspomniano powyżej, torf jest nawozem, którego nie można po prostu wziąć Rozproszone przez pole. Najpierw musisz go przetworzyć. Nawet przed tartą torebką zaleca się sprawdzenie próbek pod kątem kwasowości. Potem musi być przygotowany przez kompostowanie. Przed tym torfem należy wysuszyć i przewietrzyć, kilkakrotnie przeciągnąć. Jak kompostować? Odbywa się to mieszając torf z obornikiem lub odchodami. Te substancje są ułożone jedna na drugiej. W tym przypadku można wydzielić oddzielnie porcję obornika (10 cm) i torfu (40 cm) z wapnem (150 g na metr kwadratowy). Raz na dziesięć dni stos jest zwilżony wodą i okresowo szarpany latem. Jeśli przygotowujesz kompost z torfowiskiem, w celu uniknięcia produkcji jaj pasożytów, nie kompaktuj go w pierwszych dniach. Ma to zapewnić, że jego temperatura wzrasta, przyczyniając się do śmierci niechcianych organizmów.