753 Shares 8610 views

N.V. Gogol „Old Właściciele gruntów świata”: Podsumowanie i analiza


W 1835 roku opublikował zbiór N. V. Gogolya – „Mirgorod”, otwiera nową stronę w pisarza.

Od fikcji i romantycznym nastroju „Wieczorów …” odwrócił się do obrazu rzeczywistych obrazów życiowych. Poeta i satyryk naprawdę umiejętnie obciążające wady ludzkości – że pojawia się tutaj Gogola.

„Old World Właściciele gruntów” – historia, która otworzyła kolekcję i powodować wiele sprzecznych ocen. Ale prawie wszystkie opinie zbiegają się do jednego – jest produktem prawdziwego i głębokiego uczucia bohaterów do siebie.

Prototypy para Tovstogub

Miejsce historia „Old World Właściciele gruntów” kojarzy się z Wasyliwka – nazwę rodzajową Gogola, gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość pisarza. Jako dorosły, często doszedł do ojcowskiego domu, aby odwiedzić rodziców i siostry.

Pulcheria Iwanowna i Atanazy Iwanowicz również mają swoje prototypy. To Athanasius Dem'yanovich i Tatyana S. (domu Lizogub) Gogol-Yanovsky – dziadków Nikolai. Historia ich małżeństwa i życia razem bardzo przypomina opowieści Gogola. Stare Właściciele gruntów świata też ożenił się wbrew woli rodziców. Totski na koniec Akademii Teologicznej w Kijowie ukradkiem zabrał ukochaną.

Literacki P. E. Schegolev zwrócił także paralelę między postaciami i historią rodziców Gogola. Według niego, choć w życiu przeszłości i nie był tak spokojny i pogodny jak tego Tovstogub i do starości nie mieszkają razem, relacje między mężem i żoną zawsze były takie same ciepłe, pełne miłości i czułości, jak Pulcherii Iwanowny i Atanazy Iwanowicz , Są to główne cechy człowieka, który zwraca uwagę czytelnika na Gogola.

Właściciele gruntów „Old World”: podsumowanie ekspozycji

Historia może być podzielone na kilka części:

  • znajomość nazwy;
  • Opowieść o zmierzone, cichych bohaterów życia i idylliczne stosunki między nimi;
  • śmierć Pulcheria Iwanowna i jej implikacje.

Narracja zaczyna się od opisu typowych starych rosyjskich osiedli i refleksje narratora ciepłem i gościnnością jednorazowe, zawsze veyuschih te przytulne małe domy, okoliczne ogrody i genial gospodarze, co reprezentuje małżonków Gogol Tovstogub.

Stary Świat Właściciele gruntów stworzyliśmy przytulny dom. Ich dom – pełny kubek. Istnieją tylko tyle, i ciągle ciężko pracuje nad przygotowaniem, solenie, przygotowanie wszystkiego. Ziemia urodziła tyle dobrego, że kradzież sługi nie ma zbyt wiele. Wiele drobnych szczegółów pomagają opisać ich sposób życia. To i tak liczne skrzynie skrzynie, przechowywany w pomieszczeniu wypełnionym charakterem i wszystkie dobre rzeczy. I „śpiewa” na różne sposoby, starych drzwi. I dobrej jakości naturalne meble. I uczucie ciepła, ciepła, a nawet w małych pomieszczeniach. Rezultatem jest obraz o ograniczonej mikrokosmos mieszkańców osiedla.

Relacja z małżonków

Atanazy Iwanowicz i Pulcheria Iwanowna żyli w doskonałej harmonii. Dzieci nie mieli, a cały świat obracał się wokół nich. Z prawdziwą czułością, zawsze na „ty”, zwrócili się do siebie, starając się uprzedzać każde pragnienie. Totski – wysoka, zwykle uśmiechnięty, kochał ciepło i dlatego nosi kożuch – lubił drażnić żony. Pulcheria Iwanowna, z drugiej strony, prawie nigdy nie śmiał się, miał taki dobry wyraz twarzy, że wystarczy do trwałego wyrażania serdeczności i chęci niż kiedykolwiek traktować męża lub gości. To było główną cechą, która jest podkreślona w charakterze N. V. Gogol.

Starego świata ziemian wszystkie dni spędzone jednakowo. Rano picia kawy. Następnie Atanazy Iwanowicz rozmawiał z urzędnikiem – dowiedział się o działalności gospodarczej i wydał rozkaz (który niewiele zostało wykonane). Następnie dwukrotnie przekąskę i usiadł do kolacji 12:00 (tabela została wykonana z pewnością do wielu różnych dań). Po godzinie na odpoczynek i przekąskę a następnie spacer po ogrodzie razem. Następnie na Pulcherii Iwanowny były porządki i Atanazy Iwanowicz, siedząc w cieniu baldachimu, obserwując scenę na dziedzińcu. Dzień zakończył się kolacją o wpół do dziewiątej.

W ten sposób całe życie obszarników poświęcono codziennych trosk siebie i gospodarki. Pomimo ograniczony, a nawet sensu życia społecznego bohaterów, autor i czytelnicy są przyciągane do nich, szczery, pionowej postawy, w przeciwieństwie do próżności i goryczy miasta.

dla zwiedzających

Kolejną dobrą cechą małżonków Gogol powiedział. Stare Właściciele gruntów świata byli bardzo gościnni. Gdy tylko pojawi się w domu nieznajomego, od razu znalazł się w centrum uwagi. Otrzymujemy wszystkie najlepsze dania, walczą zaoferować właścicielom. Ale najważniejsze, że nie było nawet. Uderzyłem samą atmosferę – miłą, ciepłą i przyjazną. A wszystko to nie stało z powodu chęci schlebiać i proszę. Starzy ludzie absolutnie nie wiedział, jak udawać. Ponieważ każdy podróżny był zadowolony, Tovstogub, powiedz im wiadomości i na pewno smakują najbardziej wyśmienite dania.

Tragiczne omen

Bardzo smutna historia kończy się jego N. V. Gogol. Old World Właściciele gruntów umrzeć i ich majątki, a wszystkie ich rzeczy są mile widziane prochy.

Raz stracił kot Pulcheria Iwanowna – zabrane bezpańskich kotów, które mieszkały w pobliskim lesie. Jakiś czas później, zwierzę wróciło. Kot był w bardzo niekorzystne światło. Gospodyni natychmiast zaczął ją karmić, i chciał poklepać jak ona wyskoczyła przez okno i uciekł ponownie. Na całe życie Pulcheria Iwanowny zmieniło w tej chwili – z jakiegoś powodu postanowiła, że jej śmierć przyszła. Moc autohipnozy była tak wielka, że wkrótce ona naprawdę zachorował i zmarł.

Z goryczą kontynuuje historię Gogol. Stare Właściciele gruntów świat był tak przywiązany do siebie, że Atanazy Iwanowicz był w stanie pogodzić się ze śmiercią żony. Gdy narrator raz kolejny poszedł zobaczyć to w ciągu 5 lat, został uderzony przez to, co widział. Raz wesoły i uśmiechnięty gospodarz przekształcony zgarbionego starca. Nawet po pewnym czasie nie mógł wypowiedzieć nazwisko żony – od razu zaczął się dusić łzy. I wszystko wokół niego pojawiły się oznaki upadku i zaniedbania.

Zmarł Totski jak również Pulcheria Iwanowna – usłyszał jej głos, zszedł i szybko ugaszony. Przed śmiercią poprosił tylko być pochowany obok żony.

pomysł produkt

Gogol „Właściciele gruntów Starego Świata” i jego bohaterowie spowodować ambiwalencję. Niektórzy krytycy widzieli w kilku Tovstogub bezczynnie mieszka „nebokoptiteley”. Zauważyli oni, ich ograniczenia, koncentrują się tylko na jedzenie i „stan pozostałych zwierząt” (IA Winogradow). Inne, takie jak I. F. Annensky, M. N. Bojko, podziwiany duchowej czystości i ciepła Pulcheria Iwanowna wzajemną miłość i oddanie. W każdym razie, postacie z ich naturalnego, gdzieś, nawet dziecięcą przyczyny podziw i sympatię czytelnika.