567 Shares 2871 views

Naczyniak twarzy: Przyczyny i leczenie. Naczyniak na twarzy dzieci i dorosłych

Do tej pory, naczyniak twarzy jest dość powszechnym problemem. Nawiasem mówiąc, jest to często spotykane u dzieci w pierwszych dniach lub miesiącach życia. Dlatego też wiele osób interesuje się pytania o to, co stanowi takie wykształcenie? Jak niebezpieczne ta struktura może być? Jakie są zabiegi oferuje nowoczesną medycynę? Ta informacja będzie przydatna do wielu czytelników.


Co to naczyniak?

Naczyniak twarzy – dość powszechny problem. Ale co to guz? W rzeczywistości, to nie jest tylko łagodnego guza naczyniowego. Najczęściej taka choroba jest diagnozowana u dzieci zaraz po urodzeniu. Niekiedy plamy na skórze stają się bardziej widoczne po kilku dniach. Ale takie nowotwory u dorosłych są rzadkie.

Według statystyk, na sto noworodków co najmniej jedna ma guza na organizm. Nawiasem mówiąc, choroba dziewcząt rozpoznano u 2 – 3 razy częściej niż chłopcy. W większości przypadków naczyniaki nie stanowią poważne zagrożenie. Jednakże, diagnostyka i leczenie w tym przypadku nie jest konieczne.

Głównymi przyczynami nowotworów

Do tej pory nie wiadomo, dlaczego nie ma naczyniaka twarzy. Jednak lekarze i naukowcy mają pewne teorie. Uważa się, że w tym przypadku dzieci jest pewna predyspozycja genetyczna, chociaż ta teoria jest poprawna to nie zawsze.

Oprócz wykazu powodów lekarzy prowadzących choroby i matki w czasie ciąży, takich jak przeziębienie lub innych chorób dróg oddechowych, a zwłaszcza w ciągu pierwszych 3 – 6 tygodni. Uważa się również, że stosowanie niektórych leków podczas rodzenia kobiety mogą mieć również wpływ na rozwój jego układu naczyniowego. Z drugiej strony, naczyniak twarzy może być wynikiem hormonalnych cech organizmu, dla niektórych dzieci, to guz znika sama w wieku dojrzewania.

Głównymi objawami choroby

Naczyniak twarzy (zdjęcie) może wyglądać inaczej. Na przykład, do nowotworu mogą być umieszczone na powierzchni skóry. W takich przypadkach, ma postać czerwonych plamek z ostrymi krawędziami. Nowotwór powierzchnia może być gładka lub nierówna, w zależności od kształtu guza. Czasami naczyniak znajduje się pod powierzchnią skóry i przypomina niewielkie wybrzuszenie niebieskawy kolor.

Nowoczesne systemy klasyfikacji nowotwory

Współczesna medycyna wykorzystuje wiele systemów klasyfikacji naczyniaków, w zależności od ich kształtu, wielkości, lokalizacji i konstrukcji. Na przykład, kapilary nowotworu składa się z małych naczyń włosowatych, ma postać czerwonawo plam na powierzchni skóry.

Naczyniaki jamiste ośrodkowego układu nerwowego jest utworzony z większych statków – tętnic i żył. W większości przypadków taki nowotwór znajduje się w głębszych warstwach skóry i ma postać niebieskawy wypukłość. Są również formy mieszane z guzem, który jest splot naczyniowy i różnych tkankach łącznych.

Naczyniaki jamiste i ich funkcje

Jeśli Twoje dziecko ma naczyniaka na twarzy, jest całkiem możliwe, że to przepastny formą raka, ponieważ jest to jeden z najbardziej powszechne. Nowotwór może być kolorowe lub uzyskać czerwonawy niebieskawy odcień nawet (jeżeli znajduje się głęboko w warstwach zewnętrznych). W niektórych przypadkach, guz może być związane z kapilarnego naczyniaka. Nowotwory mogą być pojedyncze lub wielokrotne.

W większości przypadków, ta postać nowotworu samoczynnie usuwa się podczas dojrzewania. Naczyniaki jamiste ośrodkowego układu nerwowego mogą być albo żylnej lub tętniczej.

Co diagnoza jest wymagana?

Najczęściej w pierwszych dniach po urodzeniu, można zauważyć, że dziecko ma naczyniaka na twarzy. W dorosłym życiu, guzy te powstają rzadko. Przede wszystkim pacjent potrzebuje chirurga inspekcji. Po tym, lekarz zaleci odpowiednie badania. W szczególności, potrzeba przejść standardowe testy. Poza tym jest bardzo ważne diagnostycznym jest ultrasonograficzne nowotworów. Takie badania umożliwia określenie ilości i głębokość guza, jak również do badania struktury i właściwości ukierunkowania na naczynia, nerwach, mięśniach i innych tkanek sąsiednich.

W obecności głębokich, szerokich guzów, konieczne jest przeprowadzenie angiografii. Dopiero po wszystkich danych, lekarz może przepisać odpowiednie i skuteczne leczenie.

Naczyniak twarzy: leczenie

Natychmiast warto zauważyć, że tylko ekspert radzi sobie z leczeniem tej choroby – aby użyć metody tradycyjnej medycyny przed konsultacji z lekarzem jest surowo zabronione.

Dziś wielu rodziców są zainteresowani pytaniem, w jaki sposób usuwania naczyniaków. W rzeczywistości, prawie lekarzem natychmiast powołać taką procedurę, ponieważ wielu młodych pacjentów jak narośli rozwiązać sami. Ponadto dzieci są przeciwwskazania do wielu zabiegów. Jednak dziecko powinno być regularnie postrzegane przez lekarza.

Usuwanie naczyniaków u dzieci lub u dorosłych może odbywać się na kilka sposobów – wszystko zależy od wielkości, właściwości i lokalizacji miejsca naczyniaka krwionośnego. Na przykład, do usuwania naczyń małych guzów sklerotirovaniya stosowane metody, w której wprowadzone w nowotworze specjalnego przygotowania – obliteracji żylaków (na przykład 70% alkohol). Ta technika jest dość prosty w obsłudze i jest dostępny, ale jego wadą jest długi i bolesny proces.

Małe nowotwory mogą być usunięte przez kriozamorazhivaniya gdy patologicznie zmienionych struktur tkanki wpływa na ciekły azot. Procedura ta jest również towarzyszyć czułością, a czasem po może pozostać ślad na skórze. Niemniej jednak, pozytywne momenty można przypisać niemal natychmiastowy efekt i dostępność.

Oczywiście, to nie wszystkie sposoby, których można użyć, aby pozbyć się tych kłopotliwych zagadnień jak naczyniaka krwionośnego twarzy. Leczenie może być przez elektrokoagulacji. Nawiasem mówiąc, ta metoda jest niezbędna w przypadku, jeżeli nowotwór jest krwawienie obficie.

Obecnie coraz bardziej popularne są laseroterapia, który ma wiele oczywistych zalet, w tym szybki efekt, bez bólu, bez blizn na skórze, itp Chirurgiczne wycięcie naczyniaka jest również możliwe, ale dzisiaj taka technika jest rzadko używany.

Nawiasem mówiąc, wraz z różnymi metodami usuwania może przydzielić pacjentów i leczenie hormonalne, co przyczynia się do zmniejszenia rozmiaru naczyniaków, jak również, aby zapobiec jego ponownemu wykształcenie.

Wskazania do interwencji chirurgicznej

Jak już wspomniano, w większości przypadków w celu usunięcia guzów za pomocą metody terapii laserowej. chirurgiczne usunięcie jest raczej wyjątkiem niż regułą. Jednak w niektórych przypadkach operacja jest konieczna. Naczyniak na twarzy będzie wycięcie chirurgiczne w przypadku gdy:

  • szybko rosnący nowotwór mocno ściska otaczających struktur, na przykład naczyń i nerwów;
  • naczyniak znacznie zwiększone wymiary, a średnica jego osiągnięciu 5 cm;
  • chory uskarża się na ból w nowotworach;
  • naczyniak rośnie bardzo szybko (w roku wzrosła o 50 – 60%);
  • pęknięcia nowotworowe i krwawienia;
  • w procesie diagnostycznym, nie jest w stanie ustalić naturę pochodzenia nowotworów;

Niebezpieczeństwo takiego guza?

W większości przypadków naczyniaki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia. W tworzeniu tych nowotworów nie zaobserwowano żadnych zmian w poziomie komórkowym. Jednak taki guz na twarzy daje człowiekowi wiele niedogodności, tworzenie pewnych systemów na zewnątrz.

Jednak w niektórych przypadkach, guz może być niebezpieczne. Na przykład, często proliferujących naczyniaków krwionośnych ściska naczynia krwionośne, zakłócając normalne odżywianie tkanek. Ewentualnie ściągnięty zakończeń nerwowych, które towarzyszą również bólu i innych objawów.

Naczyniak na twarzy ciągle podatne na działanie środowiska zewnętrznego. Często jej tkanki ulegają uszkodzeniu pod wpływem czynników mechanicznych i zaczynają krwawić. W tym momencie, to stwarza idealne warunki dla infekcji penetracji i życia. U pacjentów z cukrzycą w miejscu guza często tworzą owrzodzenia, które leczą bardzo długo.

Jeśli nie było naczyniaka u dorosłych na twarzy, istnieje małe prawdopodobieństwo transformacji nowotworowej. Dlatego podobny problem trzeba udać się do lekarza – w każdym przypadku, nie należy ignorować problem lub próby usunięcia guza na własną rękę, w domu.