446 Shares 7037 views

Dowiedzmy się, jak siano różni się od słomy

Wielu mieszkańców miast, którzy rzadko odwiedzali wieś, nie wiedzą, jak siano różni się od słomy. Podobieństwo między nimi jest oczywiście takie, że oba są nadrzędnymi częściami trawiastych roślin, które trafiają do paszy dla zwierząt. Ale to wszystko kończy się wszystkimi podobieństwami między nimi. Postaramy się wyjaśnić, jak siano różni się od słomy. Zacznijmy od głównej różnicy.

Jak siano różni się od słomy

Słoma jest łodygami zbóż i roślin strączkowych, po zebraniu. Posiada strukturę rurową i charakteryzuje sztywność i kruchość. Słoma jest raczej odpadem ze zbiorów różnych upraw: pszenicy, owsa, jęczmienia itp. Nie jest specjalnie uprawiana w paszach. Wiele nowoczesnych maszyn posiada maszyny do krojenia słomy. Ale rolnicy wykorzystują je do karmienia zwierząt i jako materiał ściółkowy.

Siano jest ukośne i wysuszone pod słońcem trawą, która zachowuje właściwości odżywcze roślin w zimnym sezonie. Jest celowo zebrany jako pasza dla zwierząt. Przeznaczony do siana dla królików, dużych i małych bydła, koni, to jest dla tych zwierząt, które pasą się w letnich łąkach i polach. W zimie, oczywiście, koszenie trawy nie jest możliwe, więc rolnicy zbierali siano.

Różnica w kolorze

Różnica może być śledzona w kolorze. Słoma żyta jest szaro-żółta, pszeniczna – złotego miodu, jęczmienia – ciemniejszego cienia. Ale nigdy nie jest zielony, ponieważ chlorofil nie jest przechowywany w suszonych łodygach, ale jest odpowiedzialny za ten kolor.

Różnica w wartościach odżywczych

Słoma sucha jest używana głównie jako ściółka dla zwierząt i nie ma wartości odżywczej. Aby oszczędzić dłużej, jest ułożony, nadając sprasowanej masie wydłużony kształt prostokąta. Ale wielu rolników zbierało je w bele okrągłe, owijając wodoodporny materiał.

W siano, przeciwnie, zachowują się wszystkie właściwości odżywcze roślin. Mow trawę latem, kiedy jest w optymalnym stanie – maksymalnie uprawiana na korzeniu i nie żółknie. Przykład tego efektu jest znany wielu gospodyni domowej w kuchni, kupowanie w sklepie lub aptekach suszonych ziół leczniczych lub przypraw, koperek, cebula, itp. Ze względu na ich właściwości mają wszystkie składniki odżywcze, które żyją roślinami, jeśli obserwujesz prostą technologię.

Odżywcze słomy

Słomę, jak wspomniano powyżej, tworzy się przez omłodzenie zboża i roślin strączkowych. Ma dużo włókna (do 45%), mało białka i tłuszczu, a witaminy są zupełnie nieobecne. Składniki odżywcze zawarte są w silnym kompleksie lignino-celulozowym, słabo trawionym w jelitach zwierząt. Konie, na przykład, trawią materię organiczną tego pasza tylko o 20-30 procent. Ale słodka słoma z upraw wiosennych zbliża się do niskiej jakości.

Najbardziej bogatymi składnikami odżywczymi są produkty z roślin strączkowych. Oczywiście, wszystko zależy od pogody i czynników ludzkich podczas zbioru. Jeśli jednak wszystkie wymagania technologiczne są spełnione, słoma roślin strączkowych według zawartości odżywczej może odpowiadać dobrze siano łące. Ma wysoką zawartość białka. Z minusów – takie jedzenie nie jest przechowywane przez długi czas i jest podatne na różne grzyby, co prowadzi do trawienia zwierząt.

Cechy karmienia słomy

Jednak niektórzy rolnicy wykorzystują słomę w paszach dla przeżuwaczy. W tym celu należy jednak przestrzegać kilku warunków:

  • Musisz karmić głównie mąkę owsianą, jęczmień i słoma. Pasza z tych upraw może osiągnąć połowę całkowitej diety, ale przed podaniem należy ją parować i mieszać z soczystymi ziołami, ciastkami na olej, otrębami itd.
  • Słoma roślin uprawnych jest całkowicie nieodpowiednia do pasz.

  • Pasze z roślin strączkowych można podawać zwierzętom bez wcześniejszego przygotowania. Uważa się, że słoma z tych roślin jest pożywna niż inne gatunki. Niemniej jednak nie można karmić zwierząt tylko taką żywnością, ponieważ brakuje witamin i korzystnych mikroelementów.

Rola siana dla zwierząt

W odróżnieniu od słomy, którą można podać jako dodatkową żywność, siano jest obowiązkowe dla niektórych gatunków zwierząt zimą. Najlepsze jedzenie przygotowywane jest z koniczyny, sainfiny, lucerny. Siano zalecane jest przechowywanie pod zadaszeniem na poddaszu lub w stodole. Po otwarciu pokrywa się folią polietylenową. Ponadto nie można wysuszyć siana, optymalna wilgotność powinna wynosić 15 procent.

Na wysokiej jakości siana można powiedzieć swój kolor – zielony, łodygi, liście. Waga kostki w 1 metrach sześciennych traw łąkowych wynosi około 50 kg, roślin strączkowych i traw – nieco więcej, około 66 kg.

Wnioski

Podsumujmy więc, niż siano różni się od słomy:

  • Celem zbioru. Słoma jest bardziej odpadowym materiałem po zbiorze, który jest używany do różnych celów, głównie jako warstwa pościelowa, ale czasami dodaje się do racji zwierząt. Siano – celowo zbierane latem jako karma dla krów, koni, małych bydła, królików i tak dalej.
  • Odżywcze. Słoma nie zawiera wszystkich niezbędnych elementów, które znajdują się w siano.
  • Przez kolor. Dobre siano powinno być zielone z powodu chlorofilu. Słoma jest suszona na łodydze, ma żółte kolory z różnymi odcieniami, w zależności od kultury.
  • W formie. Słoma składa się z okrągłych łodyg z różnych upraw wiosnych, roślin strączkowych i zimowych, które łamią się łatwo. Skład siana obejmuje suchą trawę.