572 Shares 2586 views

Psychofizjologiczne podstawy aktywności kierowcy. Podstawy pracy kierowcy psychofizjologia

Jadąc do szkoły jazdy, nie każdy jest gotowy na to, oprócz uczenia się zasad zachowania na drodze, będzie musiał zbadać fizjologiczne podstawy aktywności kierowcy. Jednak kwestie te nie są mniej ważne niż opanowanie kontroli pojazdów. Po tym wszystkim, te zajęcia pomogą poznać siebie i swój własny stan emocjonalny, który nie tylko za kierownicą samochodu, ale także w późniejszym życiu.

kierowca psychofizjologia

Psychofizjologiczne podstawy aktywności kierowcy – percepcji sytuacji wokół kierowcy, reakcja, uwagi, percepcji, szybkiego myślenia.

Uczucie – jako jeden z aspektów psychofizjologiczne – manifestu odbicie w umysłach poszczególnych zjawisk i właściwości obiektów kierowcy, działając na jego zmysły. W ten sposób rozróżnia: słuchu, ruch, wizualne, skóry, węchowe i odpowiedź wibracyjny.

W skrócie – jest zarządzanie zmysłów, dokładna ocena stosunków przestrzennych, szybkość przetwarzania informacji.

Reakcja psychomotoryczne przejawia się w szybkości i dokładności odpowiedzi na sytuacje krytyczne kierowcy. Identyfikacja dokładnej koordynacji psychoruchowej.

Troska przejawia się w zdolności do szybkiego przełączania ich uwagę od jednego do drugiego i ocenić je w kompleksie.

Emocjonalnie silnej woli reakcja – to stres, wysoki poziom takich cech jak samokontrola, wytrwałości i determinacji.

myślenie operacyjny przejawia się w ocenie warunków drogowych, podejmowania szybkich i właściwych rozwiązań, umiejętność przewidywania sytuacji.

Dla kierowcy, ważne treningu fizycznego, wiedzy technicznej, w szczególności fizjologicznych. Aktywność kierowca jest przedmiotem szczególnej uwagi w zakresie psychologii, ignorują badania z tych aspektów jest niemożliwe. Oczywiście kierowcy umiejętność jazdy nabyte doświadczenie i upływ czasu, jednak fakt, czy dana osoba ma pewne cechy charakteru, określa gotowość do ciężkiej pracy psychologicznej, takich jak prowadzenie samochodu.

Psychofizjologiczne podstawy aktywności kierowcy. Program edukacji etycznej

Etyczne wytyczne zawód kierowcy – jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, możliwość korzystania z nich w różnych sytuacjach, aby ściśle przestrzegać, okazując szacunek dla innych kierowców i pieszych. Tak więc cechy ludzkiej natury często występują dokładnie w zachowaniu na drodze.

Są to cechy aktywności fizjologicznej kierowcy na drogach:

  • Kierowca musi szanować pieszych przechodzących go. Jest to szczególnie ważne w nieregulowanych skrzyżowaniach i podczas pokonywania zakrętów. Nigdy nie powinniśmy zapominać, że każdy kierowca jest okresowo dla pieszych, jak i jego rodzina i dzieci.
  • Nie oślepiać świateł drogowych kolegów. Każdy kierowca wie, jak nieprzyjemne i niebezpieczne, gdy licznik lub wyprzedzać samochód reflektory olśnić.
  • Nie jest konieczne, aby zorganizować wyścig i nie dopuścić do przenikania innej maszynie, nawet jeśli kierowca jest bardzo spieszyć, aby dać go, bez stwarzania sytuacji awaryjnych na drodze.
  • Nie trzeba wiercić na drodze, przechodząc od jednego zespołu do drugiego, po prostu przestrzegać przepisów ruchu drogowego, ostrzegając innych kierowców o zbliżających się manewrach.
  • Jeśli widzisz, że samochód dostał w trudnej sytuacji, i stoi na uboczu, nie przechodzą przez.
  • Przygotowanie do zaparkowania samochodu, nie należy myśleć tylko o własnej wygody, odbywają się więcej niż jeden zarezerwowany dla samochodów lub blokując wyjście na drugi.

uwaga kierowcy

Pojęcie „opieki” określa zdolność do skupienia się na niebezpieczeństwo obiektu kierowcy natychmiast do przeglądu i oceny obecnej sytuacji jako całości. Przy niskich i średnich prędkościach, kierowca może łatwo ocenić sytuację i dziesiątki obiektów. Bardzo ważną cechą jest zdolność do kierowcy skupić się na najważniejszych witryn lub nagłych i szybko zdecydować się na najbardziej wygodne uniknięcia go lub wyrządzenia szkody do minimum, a zdolność do przewidywania ewentualnych zmian.

Kierowca może być rozproszone i rozproszone. Ze standardowymi i innych niż niebezpieczne sytuacje, kierowca jest rozprowadzany. Mógł łatwo ocenić środowisko w drodze jego czynności. Skupiając występuje wtedy, gdy jest niebezpieczna sytuacja. Kierowca skupia całą swoją uwagę na jednym obiekcie lub sytuacji.

Szybkość reakcji kierowcy

Być może najważniejsze fizjologiczne podstawy aktywności kierowcy – szybka odpowiedź. Ponieważ niewiele uprzedzenia, oceny i przewidywania sytuacji, ważne jest, aby szybko reagować na decyzji zawartej w działaniu i spełnił swój główny cel – eliminację nagłych lub sytuację potencjalnie niebezpieczną.

Z naukowego punktu widzenia, reakcja jest podzielony na trzy etapy: ocenę sytuacji, podejmowanie decyzji, realizacji działań operacyjnych. Im szybciej łańcuch jest w świadomości kierowcy, tym szybciej przejawia się jego reakcji na sytuację. Zatem można stwierdzić, że umiejętności kierowcy do około 70% w zależności od zdolności do szybkiej reakcji, od czasu dostępnego do podejmowania decyzji, czasami nawet mniejszy obliczony okres czasu niż sekundę.

Podstawą skuteczności kierowców komunikacji

W każdej szkole jazdy nauczy się nie tylko techniki jazdy, ale także podstawy skutecznej komunikacji. Takie EMCD „psychofizjologiczny podstawy działania sterownika” jest wymagane, aby przejść i ważna. Jest on podzielony na kilka sekcji i tematów. Wśród nich:

  • Psychofizjologiczne podstawy aktywności kierowcy.
  • Poznawcza funkcja systemu percepcyjnego.
  • normy etyczne i zasady.
  • Stan emocjonalny zapobiegania konfliktom.

stan emocjonalny

Jest to prawdopodobnie jeden z najważniejszych odcinków psychologii kierowcy. Szkoła jazdy koniecznie oferują zajęcia na ten temat, która z pomocą nauczyciela i innych uczniów zostaną wprowadzone małe pomostowe możliwych sytuacji konfliktowych na drodze, z użyciem agresji ze strony rozmówcy. Nauczyciel-psycholog koniecznie pomóc i nauczyć ich, jak wydostać się z tych sytuacji przy minimalnym zakłóceniu ich stanu psycho-emocjonalnym. Kolejnym wytłumaczyć przykładów niż to czy taka sytuacja może być niebezpieczna i jak uniknąć jej negatywny rozwój.

Sprawność fizyczna kierowcy

Dla kierowcy, ruch jest tak samo ważna, jak dla każdej innej osoby. Na przykład, dla różnych rodzajów szkód, może zaistnieć potrzeba siły fizycznej, aby je usunąć. Ponadto, ważne jest, aby ćwiczyć koordynację i reakcji, które na pewno się przyda na drodze, a może nawet uratować czyjeś życie. Bardzo przydatne dla kierowcy będą sportowe lub gry, które wymagają wysokiego poziomu koncentracji, obecność pewnej prędkości reakcje, szkolenie obwodowego i centralnego widzenia i koordynacji. Pomoże to: mały i duży tenis, sport, jazda na nartach, wioślarstwo, pływanie, łyżwiarstwo, paintball i podobnych działań.

bezpieczeństwo kierowcy

Nie tylko zdolność kierowcy do radzenia sobie z sytuacją na drodze, ale jego doświadczenie może być decydujący w niebezpiecznej sytuacji. Po ukończeniu kursu „baz Psycho-fizjologiczne czynności kierowcy” testy proponuje Państwu do przejścia pomoże określić psychologiczną gotowość do bycia na drodze jako kierowca.

Nie należy również lekceważyć prostych zasad bezpieczeństwa odnoszących się do stanu fizycznego danej osoby. Jeśli kierowca odczuwa dyskomfort lub nieprzyjemne odczucia w swoim własnym ciele, trzeba się zatrzymać i zwrócić uwagę na stan jego zdrowia, w celu uniknięcia gwałtownych ataków, wypadków i śmierci. I nie ignorować organizmu potrzebę ugasić pragnienie, a ostatnie badania wykazały, że odwodnienie odpowiada stanie nietrzeźwości. Nie ignoruj potrzebę odpoczynku lub aktywności fizycznej. Jeśli kończyny lub mięśnie zdrętwiały i zmęczony, trzeba się zatrzymać i trochę ćwiczeń. Działania te przyczynią się do zapobiegania wypadkom i ofiar ludzkich na drodze.

Podstawy psychofizjologii kierowcy zawodowego nie jest trudne do zrozumienia i wykonania. Każdy prawdziwy ruch wykonany i zgodność z SDA oszczędza nie tylko własne życie, ale również pasażerów siedzących w pobliżu, a także pieszych i innych kierowców.