696 Shares 7958 views

Ile zębów ludzi? Ile zębów osoba zmieniła? Liczba zębów mlecznych u dziecka

Dziś powiemy szczegółowo o tym, jak wiele zębów ludzi, a także opowiedział o ich struktura, funkcje, rodzaje, i tak dalej.


Przegląd

Zęby tworzenie kości znajduje się w jamie ustnej człowieka. Znajdują się one w postaci łuków 2 (jeden nad drugim). Jeżeli osoba somknet dolnej i górnej szczęki razem, zęby są zamknięte, oddzielający jamę policzkową własnej jamy. W tej sytuacji ludzie utworzonej zgryz, który jest badany przez naukę, takich jak ortodoncja.

Zdrowe zęby – to całkiem dobry wskaźnik dla całego organizmu. Jednak większość ludzi nie chcą się popisać swoją doskonałą kondycję fizyczną, ale również piękny i śnieżnobiały uśmiech. I co zrobić, będziemy patrzeć na końcu.

Formy i podstawowe typy zębów

Zanim powiem Ci, jak wiele osób ma zęby, powinieneś dowiedzieć się dokładnie, jak różnią się one pod względem formy i celu. Wszakże każdy pojedynczy ząb wykonuje wyłącznie funkcje, a mianowicie zdobycie pożywienia, trzymając go w ustach i żuć. Należy również zauważyć, że są one bezpośrednio zaangażowane w poprawnej wymowie dźwięków.

frezy

Zęby te znajdują się w przedniej części uzębienia (4 nad i pod tym samym numerem). Nazywa zawdzięczają fakt, że mają ostre krawędzie tnące, za pomocą których człowiek może łatwo odgryźć żadnych produktów, w tym dość trudne.

kły

Po obu stronach siekaczy u ludzi są stożkowe zęby, albo tak zwane „kły” (2 na górnej i dolnej części tej samej wysokości). Mają one na celu oderwać małe kawałki całego wyrobu. Należy zauważyć, że te typy ludzkich zębów raczej słabo rozwinięte niż u zwierząt-drapieżników. Wynika to z faktu, że ludzie nie stosują takich surowych, szorstkich i włóknistych żywności, takich jak mięso.

małe zęby trzonowe

W praktyce klinicznej, zęby te nazywane przedtrzonowców. Ich powierzchnia żucia składa się z dwóch guzków. Co do korzeni, to nie może być jeden lub dwa. Małe zęby trzonowe potrzebne człowiekowi do rozdrabniania produktów, a także do dalszego rozdrabniania. Ponadto przedtrzonowych mogą być używane do żywności rozrywanie.

duże zęby trzonowe

Prezentowane zęby, znajduje się na dolnej i górnej szczęki nazywane są zęby trzonowe. W przeciwieństwie do poprzednich tworzenia kości, różnią się w większych rozmiarach, a więcej niż jeden główny (trzy i Góra Dół – dwie). Ponadto, mają powierzchnię żucia i specjalne rowki, które nazywane są pęknięcia. Również w górnej części trzonowych, istnieją cztery lub pięć guzki. Główną funkcją trzonowych – rozdrabnianie i rozdrabnianie żywności w masie przed bezpośredniego spożycia.

Więc ile zębów trzonowych u ludzi? Ilość zębów przedtrzonowych od zdrowych ludzi jest najwyższym cztery i tyle samo na dole. Co do zębów trzonowych, ich liczba jest podobnie niewielka.

odmiany zęby

Należy zauważyć, że dana osoba ma dwa zestawy zębów: tymczasowe i stałe. Według jego struktury i funkcji są bardzo podobne do siebie. Jednakże wielkość tworzenia kości czasowej są znacznie mniejsze i mają inny odcień (biała niebieskiego). Nawiasem mówiąc, są one nazywane „mleko”.

W rozwoju podstawowych i zębów stałych, grają dość ważną rolę. Wszakże takie jak edukacja dzieci zachowują niezbędną przestrzeń dla przyszłych siekaczy, kłów, zębów przedtrzonowych i trzonowych, a także skierować ich dalszy wzrost. Warto zauważyć, że liczba zębów mlecznych u ludzi jest tylko 20 sztuk. Zwykle zaczynają wybuchać na około 3-6 miesięcy, a do całkowitego opuszczenia 2,5 lub 3 lata.

Wiedząc dokładnie, ile zębów mlecznych człowiek powinien przejść do opisu stałych. zwykle zaczynają się pojawiać już po 5-6 lat i całkowicie zastąpić czas w 12-14 lat. Pierwsze trzonowce rosną w przestrzeni za mleczarni. Kiedy nadszedł czas, czas Zubikov korzenie u dzieci rozpuścić i ostatecznie wypaść. Jak wiadomo, proces ten występuje w parach kolejno.

Tak więc odpowiedź na pytanie, o ile zębów osoba zmiany, może również służyć jako Rysunek 20. Po tym wszystkim, jak wiele nabiał Zubikov spada u małych dzieci, aw przyszłości zamiast nich rosną stałe siekacze, kły i tak dalej.

32 – norma?

Zadaj pytanie na temat dentysty, jak wiele osób ma zęby, można usłyszeć dość jednoznacznej odpowiedzi: 32. Liczba ta składa się z następujących numerów:

  • 8 do cięcia (4 z nich znajduje się w dolnej szczęce i 4 – na górze);
  • 4 kły (2, i tym samym poniżej);
  • 8 przedtrzonowych (4 powyżej 4 poniżej);
  • 12 molowy (po sześć w szczęce i w tym samym numerem z dołu).

Jednak niektórzy ludzie liczony ich zębów, często złe, co o tym koncert na 28 zamiast 32. Wynika to z faktu, że zęby trzonowe, dorasta do 14 lat stanowią tylko 2 pary na górnej i dolnej szczęki, odpowiednio. Innymi słowy, liczba zębów trzonowych u zdrowych ludzi nie są dokładnie takie same jak małe (tj, 8 szt.). „Więc gdzie są pozostałe 4?” – Pytasz. Fakt, że całkowita liczba zębów w człowieku jest uważany wraz z tzw zębów „mądrości”. Zazwyczaj takie tworzenie się kości u ludzi rośnie od 17 do 30 lat. Ponadto, mogą one nie pojawiają się, sprawiając, że liczba 32 nie jest tak normalne.

Tyle zęby mądrości u ludzi? Odpowiedź na pytanie, będziesz mieć możliwość prostego obliczenia matematycznego:

32 (mającego normalną liczbę zębów), – 28 (stałe zęby, które rosną do 14 lat) = 4 zęba mądrości, z których dwa są umieszczone powyżej i poniżej samo.

Jak wspomniano powyżej, tylko takie tworzenie kości nigdy nie może się rozwijać. Fakt ten wynika z faktu, że w toku ewolucji niepotrzebne do żucia zębów trzonowych stopniowo zmniejszać. Według statystyk, komplet dwóch łuków na dolnej i górnej szczęki, jest tylko połowa populacji naszej planety.

Tło historyczne i patrząc w przyszłość

Jeśli na pytanie, jak wiele osób ma zęby są ustawione w odległej przeszłości, by to brzmiało zupełnie inną postać, zamiast 32. Po tym wszystkim, nasi przodkowie tworzenia kości w jamie ustnej były aż 44, czyli dokładnie 12 Zubikov więcej. W miarę upływu czasu, z których każdy po stronie górnej i dolnej szczęki zniknął kilka par zębów.

Zdaniem ekspertów, w kilkuset lat, ludzie mogą również zmniejsza drugie i trzecie zęby trzonowe, jak również siekacze boczne. Wynika to z faktu, że współczesny człowiek coraz częściej je tylko miękkie i bzdurny posiłków do żucia, które nie wymagają powyższy tworzenie kości. Nawiasem mówiąc, to może mieć również wpływ fakt, że szczęka ludzi będzie stopniowo stają się coraz mniejsze. Oczywiście, te ewolucyjne zmiany mogą być zmieniane. Ale w tym przypadku należy podać dodatkowe obciążenie w całym układzie stomatologicznym. Aby to zrobić, człowiek musi jeść więcej produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub grubej wegetariańskie.

Struktura zęba

Ile zębów u dorosłych, okazało się nieco wyższe. Ale mówiąc o takich formacji kości, z którym ludzie jedzą codziennie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych materiałów, nie można przejść obok ich struktury.

Jak wiecie, pozycja ta składa się z trzech głównych części: korony, szyję i korzenia.

1. „crown” odnosi się do widocznej części zęba, który jest pokryta szkliwem (najtwardszej substancji w ciele człowieka), stosunkowo odporne na złamanie.

2. Szyjka jest część zęba zanurzona w gumie.

3. każdy korzeń zęba znajduje się bezpośrednio w kości szczękowej.

Należy również zauważyć, że większość reprezentowane tworzenie kości tworzące tak zwaną „zębiny” znajdujący się pod szkliwa. Ten materiał jest dość trwałe. Jednak ich odporność na złamania i twardość jest jeszcze gorsze od korony. Jak wiadomo, wiele kanałów przenika zębiny zawierające, przetwarza komórki, z której jest, w rzeczywistości, jest.

W odniesieniu do wnęki zęba zawiera zakończeń nerwów i naczyń krwionośnych. Dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych do tkanek żywych tworzenia kości i usunąć swoje produkty przemiany materii.

Wracając do korzeni, należy zauważyć, że są one całkowicie pokryte cementem. Materiał ten jest bardzo podobne do normalnego kości. To do tej części zęba dołączony wielu włókien, które utrzymują go na miejscu (w dziąsła). Jednak niektóre mobilność tworzenia kości jest nadal. Rzeczywiście, dzięki temu znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo, że będą się łamać podczas żucia pokarmów stałych.

Niewiele osób wie, ale w całej ludzkiej zęba ma wnękę, która rozciąga się do głównego kanału, a kończy się z małą dziurką na ich szczytach. Jak wiadomo, ta pusta przestrzeń jest wypełniona tzw „pulpa”. To właśnie w jej szczęki przenikać przez zakończeń nerwowych i różnych naczyń.

Jak dbać o zęby?

Jeśli chcesz, aby wszystkie 32 zęba (lub 28), a następnie dla nich być starannie opieką. W tym celu eksperci zalecają wieczorem i rano, aby oczyścić je dobrze, a po każdym posiłku należy wypłukać usta. higiena osobista pozwala zachować wszystkie swoje zęby do późnej starości. Ale jeśli z jakiegoś powodu ból zęba, należy natychmiast skontaktować się z dentystą. Nawiasem mówiąc, zaleca się, aby odwiedzić przynajmniej dwa razy w roku. Gdyż zapobieganie próchnicy zębów i innych problemów z powstawaniem kości kosztuje mniej bolesne i tańsze niż długi i trudny leczenia.