433 Shares 9573 views

Hipoterapia – co to jest? Hipoterapia dla dzieci z porażeniem mózgowym

Komunikacja ze zwierzętami – to zawsze poznanie nieznanego. Taka prosta lekcja wystarczająco dużo zabawy i podnoszący na duchu. Trudno jest przecenić pozytywny wpływ naszych młodszych braci do rozwoju i tworzenia wewnętrznego świata dzieci i dorosłych. Z tej okazji zostały przeprowadzone różne badania napisanych wiele prac naukowych, przedstawionych hipotez. Dziś mówimy o kierunku, który dotyczy komunikacji z końmi. Mianowicie – powiedzieć, co jest hipoterapia leczenie.


Co to jest?

Hipoterapia – to zestaw różnych ćwiczeń jazdy, dzięki której uzyskuje się pożądany efekt terapeutyczny na organizm ludzki. Tłumaczenie z języka greckiego oznacza dosłownie „leczenie konia.”

Hipoterapia jako metoda leczenia: historii występowania

Ludzie już dawno zauważono, że wojownicy-zawodnicy szybciej odzyskać od urazów i ran. W XVIII wieku encyklopedyczne dzieło powstało, mówiąc nam o znaczeniu konnej jazdy zdrowia. Ale dla hipoterapii długi czas nie jest odrębną gałęzią medycyny. Dopiero w 1960 roku, stopniowo stosować jazdę w dodatkowym sposobie leczenia różnych chorób, pod nadzorem i kierunkiem fizjoterapeuty. Hipoterapia zaczął się rozprzestrzeniać w Europie: Austria, Szwajcaria, Niemcy.

Ale prawdziwe narodziny metody terapeutycznej jest uważany za powstawanie American Association w 1992 roku. A w Rosji po raz pierwszy zastosował ośrodek jeździecki w leczeniu dzieci Hipoterapia „Live wątek” w 1991 roku.

zadania

Do tej pory, hipoterapia – to jedna z fizycznych metod terapii. Zadania, które mogą być wykonywane jedzie jako metoda terapii fizycznej, jak następuje:

 • zmniejsza napięcie mięśni;
 • przywrócić aktywność stawów i grup mięśniowych;
 • rozwinąć siłę, wytrzymałość;
 • przytrzymaj głęboki masaż mięśni, przez co łagodzi stres, ich aktywacji;
 • poprawy efektywności procesu rehabilitacji pacjenta.

świadectwo

Hipoterapia jest powoływany jako dodatkowej metody rehabilitacji pacjentów z problemami neurologicznymi, zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego, a także z zaburzeniami psychicznymi. Skutecznie wykorzystywane hipoterapii dla dzieci. aktywnie i z wielką przyjemnością, odsetki i szczęśliwy młodych pacjentów przyjąć taką niezwykłą drogę do uzdrowienia.

Hipoterapia pomaga w tych chorobach:

 • porażenie mózgowe (CP) ;
 • zespół Downa;
 • opóźnienie umysłowe;
 • autyzm;
 • stwardnienie rozsiane;
 • uraz czaszki;
 • naruszenia narządu ruchu pochodzenia traumatyczne;
 • zapalenie stawów;
 • udar;
 • choroba niedokrwienna serca;
 • ginekologicznych i zaburzeń układu moczowo-płciowego, szczególnie o charakterze zapalnym;
 • Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania;
 • zaburzeń psychiatrycznych: schizofrenii, nerwicy.

Przeciwwskazania

Istnieją pewne warunki i chorób, w których jeździectwo jest przeciwwskazane w celu uniknięcia komplikacji i pogorszenie stanu zdrowia pacjenta. Należą do nich:

 • Każda choroba w ostrej formie;
 • hemofilia;
 • osteoporoza;
 • choroby nerek o różnej etiologii;
 • kruchość kości i stawów.

Istnieje wiele przypadków alergii na sierść zwierząt. W tym przypadku, ekspert ocenia nasilenie stanu i podjąć decyzję o tym, czy kontynuować sesje hipoterapii, albo potrzeba czasowego zawieszenia kursu. W większości przypadków jest to reakcja zachodzi niezależnie po kilku tygodniach.

funkcje

Ma taką metodę rehabilitacji jako hipoterapii pewne funkcje. Przede wszystkim jazda – nie tyle metoda fizykoterapii jako przyjemnego i użytecznego aktywnego spędzania wolnego czasu. Dlatego leczenie odbywa się w komfortowej sytuacji psychologicznej z pozytywnym nastawieniem na wynik. Proces ten jest przezroczysty dla pacjenta.

Po drugie, podczas ćwiczeń mięśnie napięte odruchowo podczas jazdy konnej. Pacjent jest ważne, aby utrzymać równowagę w trakcie zwierzęcia, więc zacząć działać płynnie nawet te mięśnie, które są uszkodzone.

Metoda wpływ psychologiczny

Trudno jest przecenić korzystny wpływ jazdy na wewnętrzny świat chorego, zwłaszcza dzieci. Komunikacja z takiego wspaniałego stworzenia podobnego konia, należy pamiętać o dziecko. W trakcie zatrudnienia jest generowany przez ścisłe związki między zwierzęciem i jeźdźca: uczą się zrozumieć naturę siebie, działają w zgodzie.

Hipoterapia dla dzieci i dorosłych, może zostać nałożona w przypadku problemów wytrwałości, nie jest nadmierna agresywność, nerwowość, długotrwały stres i depresja, uczucia. Unikające Hipoterapia pomaga wyzwolony, w celu nawiązania kontaktu z innymi i samoocenę. I dla konia opieki rozwija umiejętności życiowych i odpowiedzialności. Gdy mamy do czynienia z tymi wspaniałymi zwierzętami poczucie spokoju, radości życia, pozytywne.

leczenie fizjologicznego

Główną rolę w hipoterapii stanowić fizjologiczny ruch oscylacyjny podczas wyścigu koni. W ośrodkach rehabilitacyjnych, specjalne jazda konna ruchy zaprojektowany w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności w leczeniu niektórych chorób.

Jak zatem, jeździectwo zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi? Hipoterapia – jest poważnym zadaniem. Chodzi o to, że oscylacyjny ruch konia do zaciągania mimowolnie zmusza pewne grupy mięśni rowerzysty w celu utrzymania równowagi. Ponadto, w trakcie chodu zwierzęcia odbywa się masaż narządów wewnętrznych pacjenta, jak również aktywować pracę stawów. Równie interesujący jest fakt, że podczas zajęć przyspiesza tętno do tych wskaźników, który jest sportowcem, bieganie kilka kilometrów, ale nie ma żadnych trudności w oddychaniu i funkcji serca.

Sprzyja zdrowiu jeźdźca zależy i wzrosła w porównaniu z człowiekiem, temperatura ciała konia. Jest 37-38 stopni. Dlatego też przeprowadzono naturalną ocieplenie skóry, mięśni, stawów, a niektóre narządy.

Wymagania do skuteczności metody

Aby hipoterapia przyniósł znaczące rezultaty w leczeniu tej choroby, trzeba mieć następujące czynniki:

 • pragnienie i świadomy udział pacjenta w terapii;
 • opracowany przez ekspertów (lekarzy fizykoterapii), zestaw ćwiczeń;
 • stopniowy wzrost złożoności działalności i zwiększyć czas z dala od konia;
 • Systematyczne regularne leczenie;
 • ippoterapii właściwej kombinacji z innymi lekami.

Hipoterapia w leczeniu porażenia mózgowego

Wysoce efektywne wykorzystanie hipoterapia dla dzieci z porażeniem mózgowym. Zarejestrowane wyniki dodatnie użyciu tej metody. Badania i obserwacje wykazały, że ta metoda terapii fizycznej może zmniejszyć sztywność mięśni i poprawy zdolności motorycznych. Przymusowe masujące głębokie grup mięśniowych podczas jazdy, że niemożliwe jest, aby korzystać z innych metod leczenia, przyczynia się do poprawy aktywności fizycznej pacjenta.

Nie lekceważ roli zwierzęcia w procesie rehabilitacji. Komunikowania się z koniem, dbać o to także mieć wpływ na proces gojenia. Ponadto, zajęcia jazdy konnej odbywają się na zewnątrz, często w pięknej okolicy, który ma tylko pozytywny wpływ na pacjenta odbija się na jego postrzeganie świata i ocenić wielki dar życia.

Dziś praktycznie każdy klub koni odbywa się w Moskwie hipoterapii dla dzieci z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Hipoterapia w leczeniu dzieci

Jak wspomniano powyżej, hipoterapia jest najbardziej skuteczny w leczeniu dzieci. Najlepsze wyniki uzyskuje się u pacjentów w wieku 5-12 lat. Tak więc, w tym okresie, dzieci są najbardziej otwarci na świat, szczęśliwy, aby dowiedzieć się o środowisko, elastyczne i łatwe w stanie dostrzec wszystkie rzeczy nowe. Głównym warunkiem zatrudnienia u dzieci jest stworzenie w klasie atmosferę zaufania, życzliwość do dziecka wyzwolony i szczęśliwy, aby wykonać zadanie.

Zastosowano hipoterapii dla dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, z upośledzeniem umysłowym. Nie w pełni poznany wpływ zasady sposobu jazdy w autyzmie, ale również zauważyć fakty małego pacjenta socjalizacji poprawy interakcji między dzieckiem i ludzi wokół nich.

Stosowanie metody fizykoterapii dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi, które były maltretowane lub doświadczyły utraty bliskich, nastolatków z tendencjami samobójczymi i innych problemów psychologicznych.

Gdzie prowadzona jest hipoterapia w Moskwie?

Na obrzeżach współczesnych miast jest łatwo znaleźć odpowiedni ośrodek rehabilitacji konnej. Leczący lekarz musi poinformować właściwy jest w Twoim przypadku, konny klubu. Podajemy niektóre z najbardziej popularnych miejsc, w których prowadzona jest hipoterapia w Moskwie:

 1. „Live Temat” na ulicy. Bieżnia 2 (centralny tor).
 2. „Klub Jeździecki dla niepełnosprawnych”: Country Highway 1.
 3. "Gaia": st. Burtsev, 1a.
 4. "Ridinghors" ul. Dybenko, 5.
 5. "Sokoros": Krzyż jeździ, 11.

Te kluby są bardzo profesjonalny personel i przystępne ceny.

Hipoterapia: Opinie

Trudno jest znaleźć negatywną opinię o tym miłym i ciekawym sposobem leczenia. Ujemne doświadczenia jazdy jest najczęściej wiąże się z niechęcią albo pacjenta do zatrudnienia lub nisko wykwalifikowanych pracowników i profesjonalnym klubie jeździeckim.

Większość zgadza się z opinią, że hipoterapia – jest skuteczną metodą rehabilitacja fizjoterapia radzenia sobie z różnymi chorobami. Ale skuteczność szczególny przestrzegać przy użyciu jazdę w leczeniu dzieci cierpiących na porażenie mózgowe. Coraz częściej lekarze zalecają, że rodzice takich dzieci do uciekania się do nietypowych metod leczenia. Wyniki są uderzające nie tylko rodzinę, ale często Eksperci – zarejestrowanych przypadków znacznej poprawy u dzieci z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego już po miesiącu regularnego hipoterapii ćwiczeń.

Jednak warto zauważyć, że taki zawód – nie tanie. hipoterapia edukacja przez 30 minut na średnim koszcie 300-500 rubli. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zalecamy prowadzących zajęcia trzy razy w tygodniu przez godzinę.

Hipoterapia – to nie tylko metoda leczenia. To cała filozofia, nowy sposób życia. Jeden siedział okrakiem na koniu, trudno jest odmówić takiej przyjemności w przyszłości. Pozytywne doświadczenia i emocje, a także niezaprzeczalne zalety podróżowania fizjologiczne na koniu jest przydatna nie tylko dla pacjentów, ale także całkowicie zdrowe osoby w każdym wieku.