276 Shares 1080 views

VAZ-2114: zawieszenie przednie i tylne

Samochód VAZ-2114 zawieszenie jest bardziej nowoczesne, różni się od wzorów z poprzednich modeli. Właściciele, którzy zdecydowali się obsługiwać swoje samochody, powinni być zainteresowani zrozumieniem problemów systemu zawieszenia, a także w kwestii naprawy biegu jałowego. Dziś zwrócimy szczególną uwagę na ten problem.


Przednie zawieszenie: jak się układa

Przednie zawieszenie VAZ-2114 jest niezależne, teleskopowe.

System wykorzystuje amortyzatory – rodzaj gazu lub hydrauliki, sprężyny śrubowe, dźwignie poprzeczne, jak również stabilizatory, odpowiedzialne za poprzeczną stabilność samochodu. W centrum projektowania jest szczegół, który wykonuje funkcję obrotowego i podparcia – przednia wieszak. Element ten składa się z amortyzatora i sprężyny zwojowej.

Węzeł jest zamocowany na obrotowej pięści piasty koła z wspornikami. Część głównego elementu zawieszenia lub szafy samochodowej trzyma się w górnej części korpusu w specjalnym szkle i mocuje na trzech śrubach. Jednostka ta jest również wyposażona w przegub. Konieczne jest mocowanie prętów kierowniczych.

Ponadto przednie zawieszenie obejmuje piasty kół, łożyska kulkowe, specjalne łożyska, elementy układu hamulcowego. Zawory kulowe są zamontowane na dolnych dźwigni przedniego zawieszenia. Palce podpór montowane są w siedzeniach na piastach kół i mocowane za pomocą nakrętek. Dolne ramię zawieszenia VAZ-2114 jest zamontowane i mocowane na specjalnym elemencie – odcinku. Ma dwa końce, które są przymocowane do korpusu przez wsporniki. Jedna strona tego przedłużacza służy do mocowania stabilizatora, gdzie jest zainstalowany koniec. Na drugim jest kolejna połowa stabilizatora. W ten sposób element łączy dwa koła.

Zasada działania

W ten sposób zawiesza się koła przednie VAZ-2114.

Sam system działa zgodnie z następującą zasadą: rama i element sprężynowy są jednocześnie elementem podporowym i tłumiącym dla samochodu. Ze względu na użycie znaków rozciągających i dźwigni w systemie, w dolnej części znajduje się podpora dla całego zespołu. Ponadto system nie jest poruszany w osi wzdłużnej korpusu samochodu. Koła napędowe można obracać za pomocą prętów kierowniczych – gdy obraca się kierownicę, pociągają za sobą specjalne uszy, usytuowane bezpośrednio na stojakach. Cały zespół obraca się całkowicie.

Jego górna część jest obracana przez łożysko podporowe, a dolna część łożysk kulkowych. Dzięki obecności w układzie stabilizacji, przednia zawieszenie VAZ-2114 jest połączona ze sobą i może być zsynchronizowana.

Tył i jego urządzenie

Z tyłu system jest znacznie prostszy niż przednia. Istnieje zależna zawieszenie. Jest to sztywna belka poprzeczna typu ciągłego. Jako podstawę stosuje się ciągłą wiązkę. Jest to metalowa część wykonana przez spawanie. Jego kształt przypomina literę "H", ale tutaj część poprzeczna jest dłuższa. Przednie końce tej metalowej belki są mocowane do dwóch wsporników, które są przykręcone do bocznych elementów z tyłu samochodu. Sposób mocowania wsporników trzymających wiązkę znajduje się na klockach gumowych.

Na tylnych końcach tego elementu zawieszenia znajdują się miejsca do mocowania piast kół. Są one montowane na specjalnych kołnierzy i mocowane za pomocą połączeń śrubowych. Mają także elementy układu hamulcowego. Łożyska dwurzędowe są zainstalowane wewnątrz piast kół. Z drugiej strony kolumna i sprężyna zwojowa są przymocowane do tylnych końców belki. Górna część amortyzatora jest instalowana w szkle. Ten ostatni spawany jest z korpusem samochodu.

Tylne zawieszenie

Jak tylne zawieszenie VAZ-2114? Ta belka poprzeczna, zgodnie z zasadą działania, przypomina wahadło. Ponieważ część przez uchwyty jest trzymana na prętach, nie może fizycznie przemieszczać się w osi wzdłużnej korpusu samochodu. Stojaki ze sprężynami służą do zatrzymywania belki i są zarówno elementami amortyzującymi, jak i wsporczymi.

Typowe nieprawidłowości

Najczęściej wszystkie problemy z zawieszeniem na tym samochodzie można rozwiązać własnymi rękami. Objawy wadliwego działania są często związane z pęknięciem amortyzatorów. Są najładniejszymi elementami w samochodzie VAZ-2114. Zawieszenie postrzega dynamiczne obciążenie kół samochodu w czasie jazdy po nierównej powierzchni, a także obciążenie boczne, które tworzą drążki kierownicze. Stojaki są poważnym problemem. Są jednak mniejsze załamania. Są związane z zużyciem różnych uszczelek gumowych i silentblocków. Możliwe jest również odkręcanie połączeń śrubowych. W celu wyeliminowania tych usterek wymienić zużyte uszczelnienie. Naprawa zawieszenia VAZ-2114 oznacza wymianę stojaków, sprężyn, silentbloków. Aby zdemontować stojak, musisz mieć specjalne narzędzia. Wszystkie inne narzędzia są standardowe i można je znaleźć w garażu. Specjalne narzędzia – jest to sprzęgacz do demontażu sprężyn, a także ściągacz do naciskania trzpienia kierownicy.

Jak demontować i wymienić przednie elementy zawieszenia?

Przede wszystkim samochód jest instalowany na dole, wiadukcie lub podniesionym podnośnikiem.

Lepiej umieścić samochód na hamulcu postojowym. Z kół należy wyjąć nakrywy dekoracyjne. Zaleca się również odkręcanie śrub i odkręcenie nakrętki. Gdy przednia część maszyny jest zablokowana, koło jest wyciągnięte. Następnie wyciągnij palec łożyska kulkowego, który jest zainstalowany w ramieniu obrotowym na przednim słupku. Następnie dźwignia zostanie zdemontowana przez słupek stabilizatora . Następnie zdejmij odcinek, a następnie całkowicie zdejmij przegub kulowy, który jest trzymany na obrotnicy. Na następnym etapie usuwa się dźwignię – w tym celu jest odłączana od wspornika na korpusie. Całkowicie usunąć śruby, za pomocą których klocki są mocowane do obrotowej pięści.

Nie można pominąć wspornika – wystarczy, aby powiesić go, aby wąż nie był uszkodzony. Następnie trzpień sprężynowy i piasta są wyciskane. Pistolet ochronny jest usuwany z pokrywy silnika. W tym celu zdejmij nakrętki ramy, a następnie całkowicie wymontuj element. Zdejmuje się również drugi stojak. Zmiana zawieszenia VAZ-2114 polega na demontażu zużytych części i zamontowaniu nowego w odwrotnej kolejności. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne cechy. Podczas mocowania wspornika do karoserii należy upewnić się, że nici w tulei nie są uszkodzone.

Demontaż tylnej amortyzacji własnymi rękami

Znając zawieszenie VAZ-2114, możesz go zdemontować, szybko i ręcznie. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest znalezienie dołku lub windy. W bagażniku odłączyć podszewkę i poluzować nakrętki trzymające słupki. Następnie odkręcić śruby kół. Następnie zdejmij kable systemów hamulcowych. Najlepiej jest to zrobić w kolekcji.

Następnie wyjmij bęben, dysze i węże układu hamulcowego. Teraz możesz iść do szafek. Aby je odłączyć, usuń gumowe poduszki, nakrętki i podkładki na ciele. Następnie zainstaluj dodatkowe ograniczniki dla przednich kół. Tylna część powinna być podniesiona. Po tym można usunąć sprężyny i stojaki. Gdy uchwyty mocujące belkę do korpusu zostaną usunięte, można usunąć całą belkę. W samochodzie VAZ-2114 zawieszenie jest bardzo prosto urządzone. Możesz łatwo wymieniać zużyte części i ponownie zmontować w odwrotnej kolejności.

Wnioski

Jak widać, projekt systemu jest prosty, a jego niezależna naprawa nie stwarza szczególnych trudności. Dzięki regularnej konserwacji, smarowaniu i wymianą zużytych części kierowca nie słyszał pukania, a maszyna sprawi, że płynnie się pracuje i będzie dobrze obsługiwać.