337 Shares 5652 views

Płyta główna ASRock G31M-GS: specyfikacje i specyfikacje

Płyta główna z minimalnym zestawem funkcji budżetowych dla platformy LGA 775 pochodzącej od jednego z wiodących producentów sprzętu komputerowego to ASRock G31M-GS. Na jego podstawie można zbudować doskonałą jednostkę systemu biurowego, a nawet stację multimedialną. Teoretycznie na swojej podstawie można utworzyć komputer do gier, ale w takiej sytuacji użycie takiego produktu nie jest w pełni uzasadnione. W tym celu zostały dostarczone inne produkty platformy LGA 775.


Na jakie komputery są tworzone?

Rozwiązaniem podstawowym była płyta ASRock G31M-GS. Charakterystyka tego produktu potwierdza się ponownie. Współczynnik kształtu to MicroATX i tylko dwa gniazda dla pamięci RAM. Zatem niszę tego produktu stanowi najmniej wydajne komputery osobiste z najniższym kosztem. W segmencie produktów budżetowych koszt pochodzi przede wszystkim z wydajności. To z tej pozycji, że ta płyta była doskonałym rozwiązaniem.

Konstrukcja deski i jej podstawa

ASRock G31M-GS jest produkowany, jak to zostało wcześniej zauważone, w postaci mikrotoksera. Jego wymiary to 183 mm x 244 mm. Prawie w środkowej części górnej płyty znajduje się gniazdo procesora LGA775. Po lewej stronie znajduje się pasek peryferyjnych portów przewodowych, a także gniazda prawy – RAM, złącze zasilania i złącze połączenia dysku twardego. Tuż pod gniazdem procesora i pośrodku deski znajduje się północny mostek zestawu logiki systemowej, który jest ukryty za masywnym aluminiowym grzejnikiem. Nawet niższy za nim z rzędu znajdował się w gniazdach rozszerzeń płyty głównej. Na samym dole znajduje się złącze napędu dyskietek. W prawym dolnym rogu płyty znajdują się złącza do podłączenia przedniego panelu obudowy komputera, mostka południowego chipsetu (jest także za aluminiowym radiatorem) oraz portów do podłączania napędów SATA. Oddzielnie zwróć uwagę na kondensatory używane w tym produkcie. Zamiast zwykłych elektrolitów o zmniejszonej żywotności, w tym przypadku użyto stałych urządzeń o żywotności do 2 razy.

Chipset, CPU i gniazdo

Jako zestaw logiki systemowej w tym przypadku był zestaw G31 chipów firmy Intel. Został zaprojektowany do budowy najbardziej przystępnych komputerów osobistych o minimalnym poziomie wydajności. Gniazdo w tym przypadku, jak wspomniano wcześniej, to LGA775. Cóż, płyta ASRock G31M-GS mogłaby instalować jedno i dwurdzeniowe procesory półprzewodnikowe Celerona i Pentium, dwa podstawowe wyższe rozwiązania Core 2 Duo, a nawet czterordzeniowe procesory Core 2 Quad, które były przeznaczone do zainstalowania we wcześniej wspomnianym gniazdku.

Porty i gniazda

ASRock G31M-GS jest wyposażony w takie porty peryferyjne:

  • 2 porty standardu PS / 2. Jeden z nich, zielony, jest przeznaczony do połączenia z manipulatorem PC. Druga jest purpurowa, a w niej powinna być zainstalowana wtyczka z klawiatury.

  • 4 porty "USB" w wersji 2.0.

  • 3 porty 3,5 mm do organizacji systemu głośników.

  • 1 port COM.

  • 1 w standardzie VGA.

  • 1 port sieciowy RJ-45 do podłączania komputera do sieci lokalnej przy użyciu skrętki.

Z kolei lista gniazd dla instalacji zewnętrznych sterowników została przedstawiona w poniższej liście:

  • 1 gniazdo PCI Express 1X do instalowania nowych modyfikacji sterowników rozszerzeń.

  • Pod tym względem został wprowadzony PCI Express 16X i był to jedyny. Dlatego w takiej płycie głównej można zainstalować tylko jeden dysk akustyczny.

  • 2 gniazda PCI do instalowania wcześniejszych wersji sterowników rozszerzeń.

Należy również zauważyć, że przy takim układzie płyty głównej i użytkowaniu dwukankowa, wydajnej karty graficznej w komputerze, jedna z gniazd PCI będzie zajmowana przez kartę graficzną, a dodatkowy kontroler nie może być w niej zainstalowany.

Zintegrowane rozwiązanie graficzne

Płyta ta jest oparta na chipsecie G31. Zawiera zintegrowany akcelerator grafiki – X3100 firmy Intel. Poziom jego szybkości jest minimalny i może być używany tylko do budowy komputerów biurowych, które mają minimalne wymagania dotyczące wydajności grafiki. W innych przypadkach konieczne było użycie dodatkowego akceleratora dyskretnego.

Cena:

Obecnie nie można kupić takiej płyty głównej w nowym stanie i nie jest to zaskakujące: ponieważ czasami platformy procesora Intel firmy LGA 775 zostały wielokrotnie aktualizowane, a także zestawy logiki systemowej. W stanie uŜytecznym rozwiązanie to moŜe być w tej chwili nabyte za 3000 – 5000 rubli na róŜnych poziomach obrotu. I może to być podobna do płyty głównej ASRock G31M – GS R 2. 0, a jej starszej wersji bez indeksu R2.0. Więc przy zakupie musisz określić wersję płyty głównej, o której mowa.

Podsumowanie

ASRock G31M-GS jest doskonałą płytą główną do tworzenia jednostki systemowej na poziomie początkowym. Jest idealny do zadań biurowych. Ponadto potrafi poradzić sobie z zadaniami, które powierza się do stacji multimedialnej na poziomie wpisu. I żeby rozwiązać bardziej poważne problemy, trzeba już spojrzeć na poważniejsze płyty główne w całkowicie innej niszę cenową.