666 Shares 9595 views

ludzka nerka

ludzkie nerki są małe parzystych narządów, o ciemny purpurowy kolor i zwartą konsystencję. Kształtem przypominają fasolę. Należy zauważyć, że podczas ich górne końce znajdują się bliżej siebie, aż do około 8 cm, a niższa, przeciwnie, są oddalone od siebie o 11 cm.


ludzka nerka, którego położenie jest symetryczny, znajduje się w obszarze lędźwiowym. Dokładniej, po obu stronach kręgosłupa w piersi obszar XII (na jej poziomie) i dwóch górnych kręgów lędźwiowych. Położone pąki bliżej tylnej ścianie jamy brzusznej, a zwłaszcza jej wewnętrznej powierzchni.

Wewnętrzny margines nerki wklęsły w środku pewnej niszy. Jest skierowany bezpośrednio w kierunku kręgosłupa. A jej zewnętrzna krawędź – bardziej wypukłe. Naturalnie, ludzka nerka w kontakcie z narządów jamy brzusznej. Oraz, ponadto, dla każdego z nich na szczycie sąsiedniej nadnerczy, która jest zamknięta z nerki trochę tłuszczu kapsułki.

Należy zauważyć, że lewa nerka jest nieco wyższa niż w prawo. Wynika to głównie z faktu, że po prawej stronie dużo miejsca wymaganego dla ciała, takich jak wątroba. Najprawdopodobniej to właśnie z tego powodu, że prawo nerek jest grubsze i krótsze w porównaniu do lewej.

W środkowej części wklęsłej krawędzi ma niewielkie wgłębienia o nazwie bramy nerek. Nazwa ta otrzymała ze względu na fakt, że przez to przejść wszystkie przychodzące i wychodzące z narządu nerwów, naczyń krwionośnych nerek i moczowodu.

Na swojej zewnętrznej ściany ludzkiej nerki otoczony dość grubą warstwę tłuszczu (to właśnie kapsułka tłuszcz, który łączy się z nerek z nadnerczy). Z kapsuły i powięzi nerek (Specjalna zewnętrznej powłoki), nerki i utrzymywane w miejscu ustalania jego położenia spoczynkowego.

W związku z tym, jeżeli nie jest szybki i nagły spadek wagi, w której zaangażowany jest odpowiednio i tkanka tłuszczowa kapsułki bezpośrednio nerkowych, nerek może łatwo w tym przypadku, z tego stanu stacjonarnego. To grozi tym, że nerka może zostać przesunięta lub nieco w dół, lub rozpocząć nieprzewidywalny ruch w dowolnym kierunku.

W konsekwencji – wielu dolegliwości od gospodarza. W medycynie, niezdrowy stan ten określa się jako pominięcie nerki, a jego skrajnym przejawem – jako pływająca nerki.

nerki człowieka są najważniejszym narządów układu moczowego. Zazwyczaj, gdy osoba wdycha lub zmienić pozycję ciała z poziomego na pionowy, nerki są przesunięte o około 3-5 cm od góry do dołu. Wtedy ich niższy słup mogą być odczuwalne w ręce lewej i prawej górnej ćwiartce.

Głównymi funkcjami, które wykonują nerki ludzkiego ciała to:

  • wody i regulacja równowagi soli całego ciała, utrzymania ich w żądanym stężeniu soli i objętości płynów w organizmie człowieka;
  • usuwanie toksycznych (zanieczyszczenie) i niepotrzebnego substancji z organizmu;
  • Regulacja ciśnienia krwi.

Wielkość ludzkiej nerki wynosi od 10-12 cm na 4-5 cm. Te stosunkowo małych obiektów, filtracji krwi, produkcji moczu. Ona z kolei, przechodząc do systemu ustnej jest wyświetlany w pęcherzu przez moczowody, a następnie – na zewnątrz.

Podczas normalnej pracy nerek przechodzi przelotowo całej krwi, która krąży w organizmie w ciągu około trzech minut. W ciągu jednej minuty, kłębuszków nerkowych filtracja odbywa się od 70 do 100 ml moczu pierwotnego, który następnie gromadzi się w kanalikach nerkowych. Tak więc, na dzień dla osoby dorosłej należy przeznaczyć 1-1,5 litra moczu (350-500 ml mniej niż zasady płyn, który pił).

Jeśli nie jest przedłużony zaburzenia odpływu moczu bezpośrednio z jamy samego systemu przez nerki, może to doprowadzić do uszkodzenia materiału oraz poważne naruszenie jego funkcji.