469 Shares 2216 views

Cystoscopy pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn: opis procedury

Cystoscopy pęcherza moczowego u kobiet i mężczyzn odbywają się dość często. Jest to procedura niezwykle pouczające, który pomaga ocenić wydajność pęcherza i odkryć wiele chorób, nawet w początkowych etapach. Ale interes pacjenta z pytaniami o jak cystoscopy jest wykonywana, czy jest to związane z pewnymi komplikacjami.


Co jest cystoscopy?

Cystoskopii jest badanie metodą endoskopową, co pozwala kontrolować wewnętrzną powierzchnię pęcherzyka i dróg oddechowych. Należy zauważyć, że procedura ta ma bardzo ważną wartość diagnostyczną, ponieważ przyczynia się do określenia obecności niektórych chorób, a nawet wykonywać pewne środki zaradcze bez pomocy chirurga.

Cystoskopu jest specjalne urządzenie, w kształcie długiej wąskiej rurki. Rura zewnętrzna otacza walec metalowy oraz specjalny system oświetleniowy. W środku cylindra ma dodatkowe kanały, które są przeznaczone do wprowadzenia do pęcherza instrumentów (na przykład cewniki do elektrod, kleszcze, i tak dalej. D).

Należy również zauważyć, że dwa rodzaje cystoskopii stosowany jest dzisiaj. Są to standardowe urządzenia i sztywny tzw elastyczny cystoscopy, który zapewnia mniej dyskomfortu.

Procedura ta jest wykonywana u pacjentów obu płci. Jednak uważa się, że cystoscopy pęcherza moczowego u mężczyzn jest dużo bardziej złożona i wymaga koniecznie znieczuleniu miejscowym – poważny dyskomfort związany ze specyfiką struktury anatomicznej.

Wskazania do procedury

Zaleca się, jeśli istnieją pewne problemy w drogach moczowych badaniu endoskopowym pacjentów. Cystoskopii pęcherza u mężczyzn, kobiet i dzieci, które odbyło się w obecności takich chorób i dolegliwości takich jak:

 • Obecność krwi w moczu próbek zanieczyszczeń;
 • często zapalenie pęcherza moczowego;
 • zaburzenia w oddawaniu moczu, których przyczyna nie mogą być wykrywane przy użyciu innych metod diagnostycznych;
 • moczenie;
 • przewlekły ból w dolnej części brzucha, miednicy, i;
 • Obecność komórek nietypowych w moczu;
 • Zwiększona aktywność skurczu pęcherza;
 • Obecność lub podejrzenie wystąpienia kamieni w drogach oddechowych;
 • guzy pęcherzyka, które zostały zidentyfikowane w ultradźwięków lub tomografii komputerowej (cysty, polipy, guz itd …);
 • podejrzenie rozwoju śródmiąższowego zapalenia pęcherza.

W każdym przypadku, należy rozumieć, że decydują się na przeprowadzenie takiej procedury może jedynie lekarz.

Preparat do cystoskopii pęcherza

Oczywiście, w celu uczynienia procedury dał najdokładniejsze wyniki, trzeba odpowiednio przygotować się do niego. Aby być bardziej precyzyjny o środkach ostrożności i wytycznych powie lekarz prowadzący. Jednakże, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych leków leków, ponieważ niektóre z nich mogą mieć wpływ na dokładność wyników. W szczególności do wykazu zakazanych leków może obejmować różne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki w leczeniu zapalenia stawów i niektóre leki przeciwbólowe. Trzeba też przynajmniej tymczasowo przerwać przyjmowanie aspiryny i leków przeciwzakrzepowych, ponieważ narzędzia te zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia.

Ponadto cystoskopii pęcherza u kobiet nie jest wykonywana w trakcie miesiączki, – w takim przypadku, procedura po prostu przesunięta o innym czasie. Wieczorem przed zabiegiem zaleca się, aby wziąć antybakteryjną agenta szeroki zakres ekspozycji (np lek „Monural”, mimo że lekarz powie ci o tym dokładniej). Jedna torba pomoże pozbyć ciężaru komplikacji w przyszłości.

Niezwykle ważna jest czystość zewnętrznych narządów płciowych. Dlatego też, przygotowanie do cystoskopii pęcherza zawiera procedury higieny rano, gdyż w przeciwnym wypadku wysokie prawdopodobieństwo wprowadzania zakażenia bakteryjne lub grzybicze w drogach oddechowych. Jeśli procedura będzie wykonywana w znieczuleniu ogólnym, to lepiej w porannym nic do jedzenia.

Do znieczulenia miejscowego, co do zasady, należy użyć specjalnych środków znieczulających, które są podawane bezpośrednio do cewki moczowej. Takie leki pacjentowi, zazwyczaj trzeba kupować własnych – należy zwrócić się do lekarza o nim.

Istnieje opinia, że niemożliwe jest, aby przejść do toalety przed cystoskopii, jak pęcherz powinien być pełny. W rzeczywistości, to stwierdzenie jest błędne, ponieważ, jeśli to konieczne, lekarz sam wejdzie wymaganą ilość płynu w jamie pęcherza.

Jak cystoskopii pęcherza? Procedura Przegląd

Natychmiast warto zauważyć, że cystoscopy mogą być wykonywane ambulatoryjnie i szpitalnych. Przed rozpoczęciem lekarz decyduje, czy pacjent wymaga znieczulenia. Znieczulenie ogólne jest wskazany do zabiegów chirurgicznych i środków leczniczych – w takich przypadkach, w pobliżu pacjenta musi być anestezjolog.

Dla wygody pacjenta oferują pobyt w specjalnym fotelu, który wyglądał jak ginekologicznych. Jeśli osoba ta jest świadomy, cewka moczowa traktuje się środki przeciwbólowe, takie jak „prylokainy” lub „-” lidokainy Substancje te posiadają właściwości zamrażanie i uczynić mniej wrażliwe tkanki. Obecnie coraz bardziej popularne są specjalne żele, które są nie tylko uśpić wewnętrzną ścianę cewki moczowej, ale również dobrze nasmarowane moczowego, eliminując tarcie.

Co trzyma cystoskopii? Pierwszy cystoskopu dokładnie smarowane sterylnego glicerolu. To narzędzie jest idealne jako smar, gdyż nie narusza przezroczystość nośnika optycznego.

Po podaniu w instrumencie pęcherza lekarz uwalnia resztkowego moczu. Następnie, nie jest stosowana furatsilina roztwór do płukania i dezynfekcji ściany pęcherza moczowego. Następnie lekarz określa pojemność pęcherza – w tym celu są zasilane z tego samego roztworu furatsilina. Pacjent jest proszony, aby powiedzieć lekarzowi, że czuł się parcia na mocz.

Gdy pęcherz jest wypełniony, lekarz może rozpocząć inspekcję błony śluzowej. Szczególną uwagę zwraca się na dolnej części pęcherza, jak to często jest tutaj, że miejscowe procesy zapalne i patologiczne.

W pewnych przypadkach, procedura jest połączona z cystochromoscopy. W tym zabiegu, pacjent jest dożylnie Roztwór indygokarminu – niebieski barwnik. Zastosowanie środka kontrastowego do określenia aktywności każdego z moczowodów i, odpowiednio, w celu oceny funkcji nerek.

Sztywne cystoscopy i jego funkcje

Ponadto ze standardową procedurą, istnieje również sztywny cystoskopii. Technika ta jest powszechnie stosowane nie tylko w celu sprawdzenia błony śluzowej pęcherza moczowego, ale również do usuwania różnych składach. W szczególności, jest dobrze wykonywane cystoskopii z biopsji pęcherza gdy lekarz wymaga analizy laboratoryjnej próbek tkanek. Ponadto, w endoskop może być usunięcie polipy, małych pęcherzyków, nowotwory itp. D.

Często tego rodzaju cystoskopii wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie jest również możliwe – środek znieczulający podawany jest z tyłu, jak to pomaga uśmierzyć ciała poniżej pasa.

Cystoskopii i manipulacji terapeutyczny

Dość często cystoskopii u kobiet, mężczyzn i u dzieci jest związana z różnymi środkami terapeutycznymi. W szczególności, lekarz może przeprowadzać procedury, takie jak endoskopowego badania pęcherza:

 • zatrzymanie krwawienia, który jest źródłem tkanki dróg moczowych;
 • Usunięcie nowotworów łagodnych lub złośliwych pęcherza;
 • Usunięcie przeszkód;
 • dokładne zniszczenie kamieni pęcherza i dróg oddechowych;
 • Rozwarstwienie dostępne zwężenia u ujścia cewki moczowej lub moczowodu;
 • instalowania cewnik;
 • przeprowadzenie biopsji dociskowe.

Jak można zauważyć, cystoscopy pęcherza (zdjęcie jest w artykule) jest nie tylko diagnostyka, ale także minimalnie inwazyjne procedury medyczne. I to jest również bardzo ważne.

Czego można oczekiwać po zabiegu?

Po cystoskopii lekarza niemal natychmiast móc powiedzieć o obecności tych lub innych problemów i dać niezbędne zalecenia. Jedynymi wyjątkami są te przypadki, w których postępowanie jest związane z biopsji – trzeba będzie poczekać na wyniki laboratoryjne.

Należy zauważyć, że w większości przypadków w ciągu kilku dni pacjenci czują się skurcze i ból podczas oddawania moczu różnym natężeniu. Jest to zjawisko całkowicie normalne – po prostu trzeba być cierpliwym, aż wszystkie karty. Ale stosowanie leków przeciwbólowych nie jest zalecane, ponieważ większość z tych leków rozrzedzenia krwi, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia krwawień.

Cystoscopy pęcherza u kobiet (i mężczyzn) może spowodować przeciąganie ból brzucha, który również znikają po kilku dniach. W pierwszym dniu można zmienić kolor moczu – często jest brązowawy, a czasem z widocznym krwi. Jest również uważany za całkiem normalne. Pacjentom zaleca się pić dużo płynów, aby szybko oczyścić pęcherz i zmiany składu chemicznego moczu.

Czasami lekarze przepisują pacjentom otrzymujących leki przeciwbakteryjne – jest to środek zapobiegawczy, który pomaga zapobiegać rozwojowi chorób zakaźnych i procesów zapalnych.

Jeśli twój stan się pogarsza codziennie, należy udać się do lekarza. Potencjalnie poważne sytuacje należą niskie ból pleców, zatrzymanie moczu, podwyższoną temperaturę ciała, a także tworzeniu się skrzepów krwi w moczu – tutaj bez pomocy specjalisty jest niezbędna.

czy są możliwe powikłania?

Wielu pacjentów w ramach przygotowań do procedury zastanawiasz się, czy są jakieś skutki uboczne, które mogą wynikać z cystoskopii. Komplikacje w tym przypadku możliwe. Najczęstsze działania obejmują szkody cewki moczowej. Zdarza się, że w trakcie postępowania, a cewka moczowa jest rannych, pacjent może tworzyć tzw „false” przejście dla moczu.

Zatrzymanie moczu – kolejny niebezpieczny stan, który jednak nie jest diagnozowana tak często. Uraz różnych odcinkach układu moczowego prowadzi do krwotoku – czasem skrzepy można zablokować układ moczowy, co stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Najczęstsze powikłania to infekcje dróg moczowych. Penetrację i aktywność bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych mikroorganizmów prowadzi do cewki moczowej i pęcherza moczowego (zapalenie błony śluzowej pęcherza moczowego). W cięższych przypadkach infekcji sięga głębiej, wpływając na tkankę nerek, która kończy się odmiedniczkowe zapalenie nerek. Na szczęście, profilaktyczne podawanie antybiotyków zmniejsza prawdopodobieństwo bakteryjnego zapalenia do minimum.

Przeciwwskazania do cystoskopii

Natychmiast warto zauważyć, że taka procedura nie jest przeprowadzana w każdym przypadku istnieją przeciwwskazania. Na przykład, cystoskopii pęcherza u mężczyzn, gdy nie są przeprowadzane w procesie diagnozowania pacjenta wykryto zaostrzeniu wielu chorób prostaty i jąder.

Przeciwwskazania obejmują także ostrych chorób zapalnych, które wpływają na błonę śluzową cewki moczowej. W takich przypadkach, trzeba najpierw przeprowadzić odpowiednie leczenie. Cystoscopy zakazane także jeśli jest świeży uraz cewki moczowej. Krzyż-cewki moczowej naruszenie procedury sprawia, że praktycznie niemożliwe.

Ogólne przeciwwskazania krwawienie nieznanego pochodzenia, a także – w takich przypadkach, u pacjentów zaleca się badać przesiewowo, aby określić źródło krwawienia poddać koniecznej obróbce. Cystoscopy Nie zaleca się przeprowadzenie tzw gorączkę tle resorpcji, który spowodował wystąpienie uwolnienie toksyn do komory krwi lub bakteryjnego zapalenia ropnego procesu.

Endoskopowe badanie pęcherza: Referencje

Dziś wielu pacjentów przypisano tę procedurę. Cystoscopy jest uważana za niezwykle ważną metodą diagnostyczną, która pozwala dużo czasu wykrycia choroby. Ale, oczywiście, ważne pytania pozostają reakcje pacjentów otrzymujących procedurę.

Przede wszystkim warto zauważyć, że cystoscopy zawsze przynosi pożądane rezultaty, a także pomaga ustalić rozpoznanie i podjąć dalsze spotkania dla pacjentów. Co do subiektywnych doznań w trakcie postępowania, istnieje znaczna liczba czynników, w szczególności fizjologicznych i anatomicznych cech ludzkiego ciała, próg bólu, umiejętności i profesjonalizmu lekarza. Niektórzy pacjenci skarżą się jedynie niewielkiego dyskomfortu, podczas gdy inni uważają, prawdziwy ból. W każdym przypadku procedura trwa bardzo długo, ale znieczulenie miejscowe może uczynić go mniej nieprzyjemne.

Po cystoskopii, wielu pacjentów skarży się na dyskomfort, skurcze i ból podczas oddawania moczu. Ale znowu, te uczucia mijają po 1-2 dniach.

Innym ciekawym pytanie: jakie biura odbyła cystoskopii pęcherza? Gdzie taką procedurę? Niektóre kliniki oferują pacjentom kontrolę pęcherza bezpośrednio do gabinetu urologa za. W najgorszym, można skorzystać z usług prywatnej klinice. Pamiętaj, aby poprosić o nią u lekarza przepisać cystoskopii.