870 Shares 1876 views

Skala i wynik Silverman Apgar: ocena stanu zdrowia noworodków

Nie jest tajemnicą, że pojawienie się dziecka na świat – poważny sprawdzian nie tylko dla matki, ale także dla siebie. Po zaledwie kilku sekund, życie okruchów zmienia się dramatycznie: wszystkie dziewięć miesięcy przebywał w brzuchu matki i przelewanie się płynu owodniowego, a teraz zapoznać się z nowym środowiskiem, gdzie powietrze jest zbyt trudne dla jego delikatnego światła i zbyt zimno dla skóry. I po prostu wystraszył dziecko dostanie się do nietypowej sytuacji, w której będzie on teraz mieszka. Jedną z metod określania stanu noworodka w pierwszych chwil jego narodzin jest skala i wynik Silverman Apgar, które zostaną omówione w tym artykule.

Teraz – za siebie!

Przez długie miesiące ciąży brzuch matki oczekującej miękiszu zapewnia pępowinę tlenu i łożysko. Ale po urodzeniu dziecka może polegać tylko na sobie. Teraz oddychać, ogrzać, jeść będzie musiał na własną rękę. Moment przejścia na ten nowy dla okruchy niezależności jest tak szybka, że, niestety, nie wszystkie chrząszcze można go obsługiwać.

Pewna liczba noworodków potrzebować pomocy ekspertów. W przypadku terminowego dostarczania niemowląt stan wraca do normy. To prawda, że niektóre z nich nie może przetrwać, jeśli nie będą stosować poważne środki resuscytacji.

Są to ważne pierwsze sekundy

To właśnie podczas tego krótkiego okresu czasu, gdy rachunek jest Chwileczkę w ocenie stanu maluch, w pierwszych chwilach życia wskazane jest użycie specjalnego skalę. Pozwalają one lekarzy, aby szybkie, dokładne, odpowiednie dla tej sytuacji, decyzji i zrozumieć, jak to dziecko potrzebne szczególnej troski i opieki. Najbardziej znanym i szeroko stosowane na oddziałach położniczych są Silverman Scale, która jest używana do określenia stopnia noworodka z problemy z oddychaniem, a wynik w skali Apgar, która wiele lat temu został zaprojektowany przez amerykańskiego anestezjologa Virginia Apgar. Oznacza to, że dwa najważniejsze narzędzia, i można zrobić wyobrażenie o zdrowie okruchy.

Ustalenie stanu dziecka Apgar

Aby obiektywnie opisać stan tylko to, co urodziła dziecko, lekarze stosują Developments amerykański anestezjologa. Apgar w pierwszych chwilach życia malucha kontroluje pięć z najważniejszych objawów klinicznych: tętno i rytm, charakter napięcia mięśniowego i oddychania, a także zabarwienie skóry i stan okruchy odruchów. W zależności od tego, jak wyraźne objawy, lekarze umieścić ocenę w punktach dla każdej z nich: Każda z pięciu parametrów otrzymuje od zera do dwóch jednostek.

Maksymalna liczba punktów, które mogą być dostarczane do dzieciaka – 10. Wyniki są zwykle napisane dwa razy: pierwszy – po pierwszym oddechu niemowlęcia, aby zrozumieć, jak się czuje w tym momencie; drugi – pięć minut po urodzeniu, w celu ustalenia, w jaki sposób dziecko zaczął dostosowywać się do nowych, dość niezwykłych warunkach dla niego. Jeśli lekarze przeprowadzić awaryjne reanimacji, druga ocena pokazuje, w jaki sposób produktywny byli.

Wynik jest za normalny wynik Agar od 7 do 10 punktów; zadowalającym stanie tot, który zdobył 4-6 punktów (wymagają terminowego opieki medycznej); jeśli dziecko zyskuje mniej niż 4 punkty, procedura powinna być natychmiast przeprowadzić resuscytację.

Ustalenie stanu dziecka na skalę Silverman

Jak najszybciej zdiagnozować zaburzenia oddychania u niemowląt urodzonych przedwcześnie, zastosowano Silverman skalę. Badanie zostało przeprowadzone od razu po urodzeniu, a następnie po dwa, sześć, dwanaście i dwadzieścia cztery godziny z życia pozostaje. Eksperci obserwowano ruchy klatki piersiowej, jak i przestrzeni międzyżebrowej sporządzonego mostka, jaka jest pozycja żuchwy, oddech dziecka.

Wszystkie te cechy są oceniane, a także skali Apgar, od zera do dwóch punktów. Ale jest to bardzo ważna różnica: kiedy wykonywane noworodków Apgar, najlepiej jest uważany za najbardziej doskonały wynik – dwa. Im więcej „punktów” zyskuje dziecko, tym lepiej.

Silverman Skala służy do oceny noworodka w taki sam sposób, ale w tym przypadku mniejszy strzelcy pipsqueak, tym lepiej, ponieważ sugeruje, że nasilenie objawów choroby układu oddechowego jest mały i podatny na korekty.

Co jeśli noworodka SDR …

Jeśli dziecko rodzi się przedwcześnie, jest prawdopodobne, że może on SDR – zespół zaburzeń oddechowych. W przypadku tej choroby charakteryzuje się objawami zaburzeń układu krążenia: miękisz obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia mikrokrążenia jest częstoskurcz. Lekarz może określić stłumione tony.

zwiększenie wątroba dziecka można zaobserwować w SDR. Hipowolemia może rozwinąć, co często prowadzi do zatrzymania płynów i obrzęków obwodowych. Ośrodkowy układ nerwowy może być tłumione, dziecko może wykryć leukomalacja krwotok. I do tej pory lekarze nie mogą odpowiedzieć na pytanie, co to jest, to jest podstawowa – klęskę mózgu dziecka lub płuc.

Dzięki informacjom Pomoc w ilości punktów

Więc mamy do czynienia głównie z: właśnie w chwili, gdy czas licznika nie jest nawet minut, a po drugie, lekarz, aby ocenić stan noworodków w pierwszych chwilach ich życia specjalne stosowane skale. Z tych skalach mężczyzn w białych fartuchach można szybko podjąć właściwą decyzję o ile dziecko potrzebuje specjalistycznej opieki.

To Apgar / Silverman podaje wszystkie niezbędne informacje na temat jak zrobić neonatolodzy w konkretnym przypadku. Terminowe dostarczanie pomocy wymagane pozytywny wpływ w przyszłości na zdrowie dziecka. Skala Silverman również daje również niezbędne informacje o stanie zdrowia wcześniaków.