201 Shares 8807 views

Wybrzeże Zatsepin: biografia, zdjęcia rodzinne

Wybrzeże Zatsepin – astronauta, generał lotnictwa, dwukrotnie Bohater Związku Radzieckiego. Był jedyną osobą, aby otrzymać Gwiazdę Bohatera Zasługi Wojskowej, a drugi – do eksploracji przestrzeni kosmicznej.


Dzieci i młodzież

15 kwietnia 1921 w małej miejscowości Fedorovka (Region Połtawa, Ukraina) urodził się George T. Wybrzeże. Rodzina wkrótce po urodzeniu przeniósł się Yenakiyevo (obłast).

Podczas nauki w liceum, chłopiec już wykazało poważne zobowiązanie do nieba. Najpierw był instruktorem, a po roku został mianowany szefem sekcji modelowania samolotu, który był w Yenakiyevo dziećmi młodych techników. Uczestniczył również w pracach miejscowego klubu latającej.

Po ukończeniu szkoły średniej, Wybrzeże rozpoczął pracę w lokalnym zakładzie metalurgicznym, w tym samym miejscu i został wcielony do armii.

Walka drogę

W 1941 roku Wybrzeże Zatsepin stał się absolwent szkoły Voroshilovgrad pilotów wojskowych. Brał czynny udział w operacjach wojskowych od lata 1942 roku, aż do zwycięstwa. Był to prosty pilot, potem dowódca, a później dowódcą eskadry.

W czasie wojny, 186 samolotów raz podniósł na misjach bojowych. Trzy razy zapukał przeciwników, w tym samym czasie jego samolot został palenie, ale za każdym razem Wybrzeże nieustraszenie powrócił do nieba.

Za swoją odwagę w lotu bojowego w 1944 roku otrzymał najwyższą nagrodę – Złotą Gwiazdę Bohatera Związku Radzieckiego.

pilot testowy

Po zakończeniu wojny, przyszły astronauta nie zostawił niebo. W 1948 roku, po ukończeniu studiów wyższych oficerów Wybrzeże Zatsepin rozpoczął testy najnowszych osiągnięć strumieniami. Było to pilot w pierwszym promieniu i wzorca testowego P-2. Wśród samolot doświadczył brzegu, takich jak MiG-19, Su-9, Tu-128, Jak-27K i wiele innych – ponad 60 modeli. Ponadto, George T. był głównym pilotem testowym Samoloty Jak-25.

Jeden z lotów Su-9 prawie kosztowała życie Shore. Następnie samolot zarządzanie częściowe zajęcie nie mógł wspiąć. Zazwyczaj, w takich przypadkach, pilot powinien wysuwać się natychmiast. Ale pilot odmówił zrobić, i po kilku nieudanych próbach udało się wziąć samolotu pod jego kontrolą. Dla takich odwaga i zbawienie walcząc pojazdu ogólne samolotu Suchoj przedstawiony Shore filmu aparatu.

1956, nie patrząc z lotu, pilot testowy został absolwentem Akademii Sił Powietrznych. Następnie został przeniesiony na stanowisko pierwszego zastępcy szefa zarządzania Test GKNDI Air Force, aw 1961 roku został zasłużony pilot testowy.

Przygotowanie do lotu w kosmos

1964 był punktem zwrotnym dla słynnego pilota: został przyjęty do partii, szykując się do lotu w kosmos. Pomimo faktu, że 43-letni Wybrzeże wieku nie zbliżył (maksymalny wiek wynosił wtedy 35 lat), został przyjęty do programu przygotowawczego.

Po 4 latach przyszłych astronautów odwiedził Eupatoria Mission Control Center, w którym domagali się włączenia ich nie tylko do pływania na gotowych maszyn, ale także do ich rozwoju. Według intracoastal, ponieważ dodatkowych środków ostrożności Państwowej Komisji i projektantów, został opóźniony o zbyt długich startów załogowych pojazdów kosmicznych. Po pięciu szkoleń bezzałogowe statki bezpiecznie powrócił na Ziemię, zdecydowano się przeprowadzić eksperyment – dokowanie dwóch pojazdów w przestrzeni.

25 października został z powodzeniem wprowadzony bezzałogowy statek kosmiczny 7K-OK N10 „Sojuz-2” służący jako cel. Założono, że pierwsze dwa statki podejdzie, stosując system wyszukiwania „igły”, a w odległości 150 metrów pilot zaczyna łączyć urządzenia ręcznie. Ponieważ dokująca miało nastąpić po ciemnej stronie orbity na „Sojuz-2” świateł sygnalizacyjnych zostały dostarczone. Niektórzy projektanci byli przeciwko takim eksperymencie, ale uruchomienie miało miejsca.

doświadczenie przestrzeń

26 października przez rakietę Sojuz-uruchomiła „3” z wybrzeża na pokładzie. Eksperyment poszło zgodnie z planem, a wkrótce usłyszał od astronautów „Range – 40”. Oznaczało to, że odległość między gigantycznym statkiem był jeszcze 40 metrów. Jednocześnie pojazdy opuszczenia strefy widoczności radiowej obserwatoriów naziemnych. Kiedy połączenie zostanie wznowione, stało się jasne, że eksperyment nie powiodło się: z powodu błędnych obliczeń Wybrzeże udało się zrobić „w ciemno” dokowanie. Kiedy poprosiliśmy o jego stanie zdrowia, w odpowiedzi na drażliwy usłyszał zdanie: „Stan zdrowia jest normalny, a nastrój – kiepska”

W tym locie Wybrzeże Zatsepin w wielu aspektach jest pionierem, bo one nie są przekazywane uwzględnione w przygotowaniu astronautów i podczas obliczeń technicznych. Po powrocie na Ziemię pilot popełnił wiele cennych wskazówek dla projektantów i techników. Dzięki nim znacznie poprawił szkolenie przyszłych astronautów i kosmicznych zaczął bardziej uważnie zaprojektować. W tym lotem Wybrzeże po raz drugi przyznano Gwiazda Bohatera.

W okresie od 1972 do 1987 – Dyrektor Centrum Szkolenia Kosmonautów. Gagarin. Pod koniec tego okresu (w 1987 roku), będąc w tym czasie generał lotnictwa, zdecydował się wycofać ze względu na wiek.

Działalność naukowa i polityczne

W uzupełnieniu do działań lotniczych i szkoleniowych, Wybrzeże George T. napisał prac naukowych dotyczących astronautyki i psychologii inżynieryjnej. Poza tym, ten wielki człowiek – współautorem kilku odkryć w dziedzinie fizyki atmosfery. Wybrzeże był również przewodniczącym Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej i Inter-republikańskiej unii weteranów. Pisał George T. i dzieła artystyczne.

Wybrzeże Zatsepin, zdjęcie, które można zobaczyć w artykule trzykrotnie wybrani do Rady Najwyższej ZSRR.

Lista nagród

Wśród wielu nagród otrzymanych Shore należy zwrócić uwagę:

  • dwa Złote Gwiazdy Bohatera;
  • dwa rzędy Lenina;
  • dwa Order Czerwonego Sztandaru;
  • Dwa z Order Czerwonej Gwiazdy ;
  • dwa Zamówienia Wojny Ojczyźnianej o 1 stopień.

Również Wybrzeże George T., którego biografia jest przedstawiona uwagę w tym artykule jest honorowym obywatelem Kałudze i innych miastach.

George Timofeevich nie 30 czerwca 1995 r. Był wypoczęty z pełnymi honorami wojskowymi na cmentarzu Nowodziewiczy (Moskwa).

Z ogromnej liczby różnego rodzaju nagród i tytułów, Wybrzeże zawsze mówił o sobie bardzo skromnie: „Takie dzieci, jak mam – tysiące, a może setki tysięcy.” Ale w historii lotnictwa i astronautyki Radzieckiego, zawsze pozostał tylko astronauta ostatniej wojny.

Wybrzeże George T., którego biografia może być przykładem dla wielu pokoleń żyli długo i ciekawe życie. Nieznany mężczyzna stał się bohaterem, którego nazwisko jest znane i zna niemal cały świat.