138 Shares 1964 views

Aktorka Ariana Richards: filmografia

Wszyscy, którzy widzieli film "Jurassic Park", prawdopodobnie pamiętają Arianę Richards – młodą aktorkę, która grała Lexi Murphy. Ariana rozpoczęła swoją karierę w 1987 roku, występując w sitcom Golden Girls. W sumie, w filmografii tej utalentowanej aktorki ponad dwadzieścia filmów i seriali.


Kariera w telewizji

Po raz pierwszy Ariana pojawiła się na ekranie w 1987 roku w popularnej komedii Suzanne Harris "Złote dziewczyny". Rok później aktorka zagrała rolę Morgana w innym znanym sitcomu "Moja siostra Sam" (odcinek "Życie, śmierć i admirał Andy").

Jej najbardziej znana rola telewizyjna Ariana grała w 1991 roku w dramacie "Zmieniona po urodzeniu". Film opowiada o trudnym losie dwóch dziewczyn, które były mylone w szpitalu. Kiedy jedna z nich (Arlina) jest poważnie chora, testy pokazują, że dziewczyna nie jest biologiczną córką pary, która ją przyprowadziła. Leczenie nie pomaga, a Arlene umiera. Rodzice, którzy ją zgubili, zaczęli poszukiwać swojej córki biologicznej. Zamienia dziewięć lat Kimberly Mays (Ariana Richards), która przynosi bogatą wdowę Roberta. Stracił wszystko w tym życiu, a Kimberly jest jedyną rzeczą, którą opuścił.

Obraz "Zmieniony przy urodzeniu" został doceniony przez krytyków. Była nawet nominowana do nagrody Emmy jako najlepszego filmu telewizyjnego.

W tym samym roku 1991 aktorka dostała rolę w dramacie telewizyjnym "Shut Up: Matka Wściekłości". Za rolę Kelly Galagher w tym filmie, Ariana została nagrodzona Nagrodą Młodych Artystów za najlepszą aktorkę telewizyjną.

Kariera w kinie

W 1990 r. Ariana pełniła rolę Mindy Sterngood z przerażenia "Gniewu Ziemi". Film zyskał popularność na całym świecie, chociaż recenzje krytyków były mieszane. Na fali popularności pierwszego filmu nakręcono cztery sequele. W jednym z nich, trzecia, Ariana Richards pojawiła się w roli dojrzałej Mindy Sterngood.

W 1992 roku wydano fantastyczny film "Wspaniała podróż" reżysera Daefida Tui na szeroką skalę. Głównym bohaterem obrazu jest Ben Wilson – wdowiec, który sam przynosi córkę Hilary. Ben ma mały hotel, jego życie jest zwyczajne i spokojne. Ani ojciec, ani córka nie oczekują, że wkrótce w ich małym hotelu zostaną załatwione przez najbardziej realnych podróżujących w czasie.

Rolą Ben Wilson był Jeff Daniels, a rolą Hilary jest Ariana Richards. Filmy z Davidem Touie były niewiele znane, a "Wonderful Trip" nie zyskały popularności.

W 1993 r. Aktorka grała najważniejszą rolę w jej karierze filmowej – rolę Lexie Murphy w fantastycznym thrillerze "Park Jurajski" Steven Spielberga. Obraz otrzymał wiele prestiżowych nagród filmowych i zarobił ponad miliard dolarów na całym świecie. Ariana sama do sukcesu w roli Lexi Murphy została nominowana do nagrody "Saturn" jako najlepsza aktorka.

W drugiej części franczyzy Lexi Murphy grała również Arianę Richards, ale w tym filmie jej rola była epizodyczna.

Życie osobiste

Od 2001 roku Ariana prawie nigdy nie występowała w filmie, poświęciła się muzyce i sztukom pięknym. Ariana Richards jest profesjonalnym artystą impresjonistycznym. Przede wszystkim lubi malować krajobrazy.

W 2013 r. Ariana wyszła za mąż za Marka Boltona. Teraz para mieszka w Salem (Oregon).