270 Shares 3413 views

Tandoor: co to jest i jak to zrobić?

Ludzkość wynalazł nie tak wiele sposobów przetwarzania żywności do gotowania. Jeszcze mniej utworzone „instrumenty”, zaangażowane w gotowaniu. Nie mówimy o urządzeniach, które ułatwiają pracę kucharza, a najważniejszą rzeczą w kuchni – piec. Większość starszych wersjach to ma w przybliżeniu taką samą strukturę, czy to kominek lub piec rosyjskim. A oto kilka wyróżnia się tandoor. Co to jest, dobrze zdają sobie sprawę z narodów azjatyckich. Ostatnio jednak po cichu zaczyna „pełzanie” i gospodarstwo rasowych Europejczyków.

Tandoor: co to jest?

Piec tego typu zostały wykorzystane przez wieki w Kazachstanie, Azerbejdżanie, Armenii, Mongolii, a nawet Japonii. Niech Tadżyków jest nazywany „tanur” Gruzini – „Tone” i Ormianie – „tonir” jest jeszcze znana większości ludzi „nazwa” tandoor. Co to jest, wiele osób wie, z wyjątkiem książek i filmów, ale czasem daleko od Azji połacie ludzi stało święto na dania gotowane w nim.

W dawnych czasach, jak w każdym innym piecu tandoor był używany nie tylko do gotowania, ale również do ogrzewania. Teraz został już tylko jeden cel funkcjonalnej. I gotowanie stało się tak popularne, że przemysł zaczął produkować elektryczny Tandoor, o różnych rozmiarach, projektowych i mobilność – z przenośnych do stacjonarnego domku przeznaczonego dla restauracji. Przyjemność jest, oczywiście, nie jest tani – kompaktowy, mały piekarnik kosztuje około 60 tysięcy rubli – dla zabawy, ale ludzie są zawsze gotowi zapłacić.

Miłośnicy autentyczności i można kupić prawdziwy Tandoor gliny uzbecki: Moskwa i doprowadzając je ze słonecznej Uzbekistanu w wystarczających ilościach. Jego koszt, jednak nie różni się zbytnio od ceny elektrycznego.

Tajemnice prawidłowego tandoor

Wszystkie tajemnice produkcji pieca mistrz kuvshinopodobnoy nie jest otwarte dla każdego – są dziedziczone i starannie konserwowane. Być może dlatego mówiąc o tandoor glina nie działają – materiał pęka od upału. Dwa znany sekret:

  1. Glina, z którym chcesz utworzyć uzbecki Tandoor, starannie sprawdzony – prawie staranniej niż mąka kapryśny test. Odbywa się to tak, że ściany były nie tylko równe, ale również taka sama gęstość. Tak ciepło będzie rozprowadzane równomiernie na piecu, ściany nie pęka, a jedzenie będzie przygotowany ze wszystkich stron jednocześnie.
  2. Glina dodaje czesane owczego lub kóz włosy. Ona wzmacniający materiał, a po wypaleniu, gdy włosy są spalane wewnątrz ściany są trochę porów. Wspierają one równomierne ogrzewanie i odpowiedniej wilgotności w procesie gotowania. To dzięki Pory te ciastka z tandoor jest miękka, ale z prawej zbrązowieje skórka.

Jednakże, nawet jeśli będzie przechowywać te dane, jest mało prawdopodobne swoją glinę tandoor trwać długo. Jeżeli którykolwiek przetrwać przynajmniej pierwszego ogrzewania. A nie fakt, że potrawy będą się cieszyć – wszystkie sekrety nadal nie wiem.

korzyści tandoor

Dlaczego jest to piekarnik tak konsekwentnie zyskuje na popularności? Fakt, że gotowanie w tandoor, przede wszystkim, jest nieco przypominający duhovochnoe. Oznacza to, że żadne szkodliwe i niepożądane substancje w żywności tandyrnoy nie powstaje. Możemy powiedzieć, gotowanie diety, nawet jeśli smażone szaszłyki.

Kolejną zaletą można uznać, że w naczyniach Tandoor przygotowane bardzo szybko. W przypadku produktów nie wpływa na tyle węgla jako ciepła od ścian. W rezultacie, soczyste i aromatyczne mięso jest gotowe po kwadransie, ryby – dziesięć minut później, a warzywa – i piątej.

Ważne jest również, aby kontynuować gotowanie nie jest konieczne. Szpikulec jest zawieszony pionowo, ciepło chodzi ze wszystkich stron – brak klapki lub posypać lub nawet jako rodzaj „magii” nie jest wymagane. Aby każdy, kto zainstalował Tandoor, pozostawiając tylko entuzjastyczne recenzje.

Warunki korzystania

Cokolwiek kupił Tandoor – elektryczny lub gliny – pierwszy zapłon należy przeprowadzić ostrożnie, podnosząc temperaturę w niej stopniowo i w przypadku korzystania z wersji gliny tylko suchego drewna. Leżeli nie większej niż dwie trzecie tandoor. Aby rozgrzać piekarnik moszczu od pół godziny do godziny.

Przed wysłaniem go do urządzenia należy upewnić się, że w tandoor lewo neprogorevshih dzienników. Powstałe węgiel powinny być równomiernie rozłożone na dole (na ruszcie lub poniżej).

Kilka razy z użyciem piekarnika konieczne jest, aby ogrzać się ponownie, ponieważ ciepło jest trochę snu. A druga część będzie przygotowany na dłużej.

Chłodny tandoor musi naturalnie. Niedopuszczalny wylewanie wody!

W żadnym wypadku nie należy używać kuchenki wewnątrz lub w pobliżu łatwopalnych przedmiotów – butli gazowych lub garażu.

Dzieci najlepiej trzymać z dala od tandoor pracy – jego ściany są mocno ogrzewane, a dziecko może spowodować poważne oparzenia.

materiały i preparaty niezbędne

Ponieważ, jak już wyjaśniono, aby zbudować taki wspaniały piec z gliny sam nie działa, nie ma wyboru, ale jak zrobić cegły z tandoor. Jest nawet łatwiej niż ustanowienie zwykły piec. Materiały wymagają podobnych: cegieł, piasku i gliny, ruszt (siatki), i podstawę cementu. Wstępnie trzeba zrobić rysunek, wybrać lokalizację i obliczyć odpowiednią ilość materiałów.

Fundament dla tandoor

Jeśli to możliwe, należy ułożyć w piekarniku jest lepiej wybrać piaszczysto – jest to najmniej wilgotna gleba, który szybko schnie po deszczu. W przypadku braku piaskowców w miejscu widzi płytkiej rundzie pit węgielnego, dno osiągną poziomu i budzi się piasek. Strona jest zagęszczony i założenia: ułożone z cegieł lub wylewany beton (cement). Kiedy cegły układa Tandoor, większość opinie są pozytywne przy użyciu płyt betonowych. Jednak ta zwiększa cenę pieca, a tam są dodatkowe wysiłki na r płasko.

montaż tandoor

Kiedy podstawa jest przygotowany i suszy (jeśli jest wymagane), jest stosowana rysunku przyszłego tandyra i rozpoczyna obliczanie jej ścianach. Obwodowo na końcu pierwszego rzędu cegieł umieszczonych i uszczelnionych roztworu. Pewności, przed suszeniem może rozwiązać szereg drutu. Gdy popiół jako rury azbestu – jest umieszczony w drugim rzędzie klocków. To byłoby mądre, aby natychmiast przeprowadzić wewnętrzną Tandoor Plaster – np szamotowe Zaprawa ale glina idzie. Jeśli zrobisz to po zakończeniu budowy, znacznie dodany do trudności. W drugim rzędzie klocków montowanych rusztu. Całkowita wysokość, trzeba cztery rzędy.

uszczelnienie

Mamy rozplanowany i wysuszyć na zewnątrz kuchenki zamknięte wszystkie stawy. Do tego roztworu użyto cementu z gliny. Że cegła nie jest „do bani” wodę z gliny, a zacieranie, czasem jest to konieczne, aby nawilżać. Po wysuszeniu tę warstwę nanosi się drugą – glinki zmieszanej ze słomy. Będzie on działać jako rodzaj wzmocnienia i ściany izolacyjne. Dwa dni później trzy Tandyr pokryta trzecią warstwą – ten sam skład, jak w przypadku drugiego. Jeśli w trakcie wykończenia zewnętrznego i wysuszeniu pada, piec na ich pokrycie. W zasadzie, kuchenka jest gotowa. Trzeba zrobić na jej okładce: może być z blachą z uchwytem, może być odpowiedniej wielkości kotła – co dość fantazyjne. Aby pobrać produkt nie stać, piec spala się po raz pierwszy – i jest gotowa nawet do codziennego użytku. W razie potrzeby, w celu uczynienia tandoor wygląda bardziej atrakcyjne, że jest możliwe, aby nakładać go z kamienia naturalnego. W tym przypadku, przed pierwszym wypalaniu poprzez będą musieli poczekać aż okładziny jest sucha.

ziemnych tandoor

Uznaje się jeszcze bardziej wygodne w użyciu, ponieważ nie ma niebezpieczeństwa poparzenia i upuść do niego z tymi samymi szaszłyki stoisk wygodne. Zasada wprowadzenie niektórych jego zmian niewiele, tylko pit jest wykopane do głębokości trzech czwartych wysokości pieca. Rurka do dmuchawy trwa dłużej i jest wyprowadzana na zewnątrz. wykończenia z zewnątrz wymaga jedynie „cap”, aby pozostać na szczycie.

gigot

Niedoświadczeni użytkownicy nie są gromadzone nawet ich recepty można gotować mięso w tandoor tak: wziąć nogę jagnięcia, natrzeć oliwą zmieszaną z solą morską i świeżych ziół – rozmarynu, kolendry, pietruszka, plastry smalcu z czosnkiem i dziesiątej stoją w plastiku Kulka. W odpowiednim czasie do ogrzania Tandyr pięćdziesiąt minut przewodnika zawieszony piec jagnięcinę.

Tandoor chleb

Tak zwane realne uzbecki chleb z tandoor. Ciasto składa się z sześciu filiżanek mąki, pół – osolonej wody i drożdży. Kiedy osiada i staje bujnej, rąk, bez rolling pin, rozciągnąć w dość dużych warstw i piec w gorącym tandoor. Nie zniechęcaj się, jeśli za pierwszym razem nie chce tort przylgnie do ściany – to nadal wymaga pewnej zręczności i umiejętności.

Co byś nie przygotowywać posiłki w tandoor, są bardziej aromatyczne i delikatne. Nawet wołowina nie będzie trudne i gotowane znacznie szybciej niż w tradycyjnym piecu. Więc jeśli masz dom lub dworek, nie wahaj się – kup lub wysuwać swoje Tandoor. Co to jest i jak go używać, to powie. Zazdrość jako przyjaciół i sąsiadów, będą dostarczane na pewno po pierwszym gotowaniem.