346 Shares 1213 views

Ekstremalne warunki – to, czego potrzebujemy, jeśli chcemy być zdrowi

Jeśli kiedykolwiek oglądał show „Szkoła przetrwania”, prawdopodobnie tylko zadrżał z kursem horror konfrontacji przyrody. Dla brytyjskiego podróżnika, host Bear Grylls jest nic nie warte Arctic brodu rzeki, jedząc gigantyczne robaki i spać na świeżym powietrzu bez ochrony.


Jesteśmy przyzwyczajeni do komfortu

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić, jak sloilas nasze życie, gdybyśmy nie mieli komfortowe mieszkania i energii elektrycznej. Kiedy ludzie chcą się skrajny, idą camping, rafting na rzece i dokonać szybkiej wspinaczki. Ale wtedy, podróżujący powrocie do ciepłego domu. Współcześni ludzie nie będą wymieniać osiągnięcia naukowe i technologiczne w obudowie w jaskiniach. Kiedy jest ciepło lipca możemy włączyć klimatyzację, gdy oko na zimno, mamy grzejniki.

Counterintuitive podejście do zdrowego stylu życia

Choć cieszymy się, że nasza akcja nie spadła walkę o przetrwanie w środku tundry lub sawannie, amerykański dziennikarz i antropolog Skott Karni wyraził odmienny pogląd. W swojej ostatniej książce, naukowiec mówił o tym, że powinniśmy opuścić przytulny dom i wrócić do swoich korzeni. Autor ubolewa nad faktem, że ludzkość utraciła ewolucyjne siły. Tak, mamy dużo czasu poświęca się doskonałości fizycznej i zdrowej diety, ale wpływ na środowisko neguje nasze wysiłki. Według naukowców, aby wspierać zdrowie ludzkie najlepiej ekstremalne temperatury (zarówno bardzo wysokie i bardzo niskie).

Wszystko, co cię nie zabije, to cię wzmocni

Wygląda na to, w przeciwieństwie do myślenia amerykańskiego antropologa logiką i zdrowym rozsądkiem. W rzeczywistości, poczucie, że nie może przetrwać w bardzo ekstremalnych warunkach, urodził się w nas w związku z siedzącym trybem życia. A jeśli nie siedział godzinami przed monitorami, mielibyśmy inną postawę i ekstremalnych wysokościach, a na zimno. Dlatego patrzeć z przerażeniem na rozprawie, która biegnie Bear Grylls.

Siedzący tryb życia – powleka się jad z cukrem

Przyjrzeć się tej ciekawej relacji: powstanie poważnych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie i raka, nastąpiło pod koniec XX wieku, kiedy człowiek stawia siebie w komfortowych warunkach. Mamy już iść na piechotę i nie pracują fizycznie. Jednak pogorszenie stanu zdrowia ludzi, wymownie świadczy o tym, że komfort nie jest na naszą korzyść. Zaczęliśmy spożywać zbyt dużo przetworzonej żywności i zyskały zwiększona wrażliwość na różnych ważnych szczegółów.

Przynosząc natury w naszym życiu

Dlatego Skott Karni stoi na powrót kwestii środowiskowych w naszym życiu. Naukowiec współpracował z holenderskiego bohatera Wim Hoof podczas jednego z eksperymentów naukowych. Wtedy „Ice Man” umieszcza swoje ciało w ekstremalnie zimnych warunkach i udowodnił, że zimno może wyleczyć z urazami i chorobami. Ta technika wymaga wnikliwej analizy, ale teraz staje się jasne, że zimno, aby pomóc złagodzić objawy choroby Parkinsona i zespół Kona.