504 Shares 3513 views

Gatunek działa „Przygody Tomka Sawyera”. Multigenre jako znak wysokiej klasyki

Jeśli Mark Twain powiedział, że będzie pisał nieprzemijające projekty nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, i jest ulubionym autorem wielu kolejnych klasyków literatury amerykańskiej, pewnie miałby znacznie zaskoczony i powiedział: „Ale to nie robi to może być ". „Proszę nam wybaczyć, ale to prawda” – by spełnić swoje wdzięczny czytelnikom.


Mark Twain kochany przez wszystkich: mężczyzn i kobiet, starych i młodych, bogatych i biednych. Jego proza jest bardzo demokratyczny, bo to jest piękne. Który gatunek to „Przygody Tomka Sawyera”, najsłynniejszego dzieła Marka Twaina? Bardzo trudne pytanie. Aby na nie odpowiedzieć, musimy zobaczyć, co wszystkie gatunki są obecne w tej pracy.

gatunki

Gatunek działa „Przygody Tomka Sawyera” jest trudna do zdefiniowania, ponieważ w tej epickiej narracji miesza kilka trendów literackich :

  • przygoda (pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy);
  • komedia (także wyraźnie identyfikowalne);
  • tragedii (już mniej oczywiste);
  • biografia (niewiarygodne).

Teraz po kolei.

przygoda

Jest dobrze znany zarówno specjalistów i zwykłych bibliophiles że każdy kawałek można odczytać wiele razy i znajdują coraz to nowe znaczenia – jest oznaką dobrej literatury.

Jeśli chodzi o Przygody Tomka Sawyera, natychmiast pojawiają się czytelnikowi w całej okazałości: Tom i jego przyjaciel Huck udało się dostać na bezludną wyspę , aby odnaleźć skarb, aby zobaczyć, jak bezlitośnie, ale nie zimną krwią zabijanie człowieka, aby pomóc wystawiać zabójcę, aby przeżyć strach śmierć, zgubić się w jaskini, a nawet znaleźć miłość w osobie Bekki Tetcher. Wszystko to jest niezwykle interesującą lekturą. Takie powierzchowne cięcie tekst Mark Twain – warstwa znaczeniowa prac łatwo rozpoznać i młodzież, jak i dorosłych.

Tak więc pierwsza odpowiedź na pytanie o to, co gatunek dzieła „Przygody Tomka Sawyera”, jest gotowy.

komedia

Z tego też, jak wszystko jest jasne. Tak, ktoś może nie lubi wybryki Tom i Huck, ale nikt nie zaprzeczy, że są zabawne. Szczególnie zabawne jest to, jak łatwo Tom pomalowane ogrodzenie i dołączyć do zadania trochę pomysłowości, a nawet brudząc rąk. Wszyscy, którzy czytają swoje ulubione miejsca w tej ponadczasowej książce. Nie ma sensu, aby wyświetlić listę wszystkich tutaj. A ci, którzy nie czytać, umieścić je wszystkie: praca, szkoła, dzieci, żona, mąż, kochanka – i biegnie do zapoznania się z największą zwinnością. Wszystko fikcja Mark Twain (nie tylko „Przygody Tomka Sawyera”) jest impregnowany sensie unikalny autora humoru, które były podziwiane przez Ernesta Hemingwaya i Kurt Vonnegut, i wielu innych pisarzy.

Jest to druga odpowiedź na pytanie, że „Przygody Tomka Sawyera” dla gatunku prac.

Tragedia. Tom Sawyer i Huckleberry Finn jako dwa dzieciństwa obrazie

A teraz zła wiadomość. Tragedia „czai się” na obraz Huck Finn. Wydaje się również, co jest takiego niezwykłego chłopca, włóczęga, którego ojciec pije? Desperacja z Huck Finn, Tom Sawyer podkreśla bezpiecznie.

Huck i samotność „nepotyzm” Tom. Należy pamiętać, że chociaż Tom zawsze stara się jakoś podważyć jego ciotka, wciąż ją kochał drogo, a ona go kocha. Obok Huck nie ma tak drogie i bliskie ludziom.

Który żyje tylko w świecie swoich fantazji (dzieci), Huck, wręcz przeciwnie, jest obecny w świecie dzieci i dorosłych na całym świecie. Kiedy chciał rozbawienie, idzie i gra z Tomem, ale musi rozwiązać problemy i bardzo dorosłych: co zrobić z pijanym ojcem i jak on nigdy nie będzie w świecie, gdzie nie ma żadnej własnej duszy?

Pozwala dvoemirie Geku oglądać czasami wybryki Tom z ledwie ukrytej sceptycyzmu, innymi słowy, oczami dorosłego. Tom nie zna życie i Huck, niestety, nie wie. A ona nie wygląda na nim smak cukru arbuza.

Jest jeszcze trzecia odpowiedź na pytanie, jaki jest rodzaj prac „Przygody Tomka Sawyera”.

„Biografia” dzieciństwo

Mark Twain udało się „Przygody Tomka Sawyera” to nie tylko opowiedzieć historię zwykłego chłopca, ale także uchwycić specjalny „biografię” z dzieciństwa, jego archetyp. Rzeczywiście, nikt nie przyszedł tak blisko do tajemnicy łagodnego młodości, jak Mark Tven.

Oczywiście fani twórczości Ray Bradbury zawołać: „A co z” Dandelion Wine „”? Grafika Bradbury, w przeciwieństwie do „Przygody Tomka Sawyera”, a nie tylko na dziecku. To wszystko. Może to być interpretowane jako egzystencjalną przypowieści. W „Wine …” przedstawić motywy życia, śmierci, samotności człowieka, starzenie. Jest tam i dzieciństwo, ale nie jest na pierwszej obsady. W dzieciństwie Bradbury'ego zaangażowanych w karnawale życia na równi z wszystkimi warunkami ludzkiej egzystencji.

Jest to czwarty i ostatni, filozoficzna odpowiedź na pytanie, jaki jest gatunek twórczości Tomka Sawyera.

Dlaczego pisma Tom Sawyer nadal jest tak popularny?

To pytanie daje odpowiedź w części, że „Przygody Tomka Sawyera” według gatunku są bardzo zróżnicowane, tak jak pokazano powyżej. Jednak należy zauważyć, i interpreter, Korneya Ivanovicha Chukovskogo, który doskonale przepuszcza nie tylko styl Mark Twain, ale także unikalne obrazy architektoniczny.

Język Mark Twain fascynująca: to jest proste i jednocześnie głębokie. Pod płaszczykiem cynika ukrywa wielki humanista. Po tym wszystkim, człowiek może kochać na różne sposoby: niewidomych, stanie zobaczyć wady i to jest subiektywne tkana z niektórych stałych zalet – jest niedojrzała miłość. Ale niektórzy mają szczęście i kochać osobę, nawet pomimo faktu, że ma wady, i są one dość oczywiste – jest dojrzałą miłością. To samo Mark Tven umiłował człowieka, ale bardzo wyraźnie widział każdy defekt jego naturze.

Na pożegnanie, tylko jedna uwaga: nie zaprzeczają sobie przyjemność czytania, a nawet z „Przygody Tomka Sawyera” i „Huckleberry Finn”. Biografie dwóch bachorów nastolatków jest książka „Przygody Tomka Sawyera i Hucka Finna”.