322 Shares 6057 views

Satelity Saturna, Enceladus. Czy istnieje życie na Enceladus

Satelity Saturna Enceladus, Titan dion Tetydą i inni – różnią się pod względem wielkości, kształtu i struktury. Duże i lodowe księżyce obok siebie z małych i skaliste. Jednym z najbardziej interesujących obiektów w systemie – Enceladus. Badania wskazują, że szóstym co do wielkości księżyc Saturna ma ocean pod powierzchnią. Naukowcy nazywają Enceladus realnego kandydata do wykrywania życia w najprostszej postaci.


gazowy gigant

Saturn – drugi co do wielkości planeta w Układzie Słonecznym. Średnica jest tylko nieznacznie gorszy od lidera w tym zakresie, Jupiter. Jednak masa Saturna nie jest tak wielka. Jej gęstość jest mniejsza niż parametr wody, która nie jest już charakterystyczny dla każdej z planet w układzie jest.

Saturn, jak Jupiter Urana i Neptune, jest klasyfikowany jako giant gazu. Składa się wodór, hel, metan, amoniak, wodę i małe ilości ciężkich elementów. Saturn posiada jasne pierścienie w Układzie Słonecznym. Składają się one z lodem i pyłu. Cząstki różnią się wielkością: największy zasięg i najbardziej rzadkie kilkadziesiąt metrów, najczęściej nie więcej niż kilka nastrojów.

"Cassini"

W 1997 roku jednostka „Cassini-Huygens” został uruchomiony w celu zbadania Saturna i jego księżyce. Stał się pierwszym sztucznym satelitą gazowego giganta. „Cassini” pokazał światu nieznanych Saturn zdjęcia sześciokątny burzowe, dane dotyczące nowych księżyców, obrazy powierzchni Tytana znacząco uzupełniają wiedzę naukowców na temat tego gazowego giganta. Urządzenie nadal działa i nadal dostarczać informacji dla badaczy. Wiele „Cassini” i opowiedział o Enceladus.

satelity

Gazowy gigant ma co najmniej 62 księżyców. Nie wszystkie z nich mają swoje nazwy, niektóre ze względu na niewielki rozmiar i inne czynniki zostały zidentyfikowane tylko cyfry. Największym księżycu gazowego giganta – Titan, a następnie Ray. księżyce Saturna, Enceladus, Dione, Japetus, Tethys, Mimas i kilka również są dość dużych rozmiarów. Jednakże imponująca księżyce średnica nie przekracza 100 m.

Oczywiście, wśród takich klastrów wystąpić i unikatowe przedmioty. Titan, na przykład, jest drugim co do wielkości pod względem wielkości wszystkich satelitów w Układzie Słonecznym (pierwszy – z Ganimedesa „apartament” Jowisza). Jednak jego główną cechą jest bardzo gęsta atmosfera. W ostatnich latach coraz częściej skierowane astronomowie swoje teleskopy na księżycu Saturna, Enceladus, których opis znajduje się poniżej.

odkrycie

Enceladus – jeden z największych księżyców Saturna. Został on otworzył szóstą. W 1789 roku została odkryta przez Uilyam Gershel z jego teleskop. Może satelita będzie otwarte (jego rozmiar oraz wysoką albedo to bardzo wkładu), ale patrz Enceladus zapobiec odbicie pierścieniami i większość Saturna. Uilyam Gershel obserwowane gazowego giganta w odpowiednim czasie – i to sprawiło, że odkrycie to możliwe.

parametry

Enceladus – szóstym co do wielkości księżyc Saturna. Jego średnica wynosi 500 km, co stanowi około 25 razy mniej niż w podobnym parametrze ziemi. Mass towarzysz gorszy planeta jest prawie 200 tysięcy razy. Wielkość Enceladus nie robi to każdy wybitny obiekt kosmiczny. Zapewnione przez satelitę innych parametrów.

Enceladus ma wysoki współczynnik odbicia, jej albedo bliski jedności. W całym systemie, to chyba najjaśniejszy obiekt po słońcu. Powodem dla jasności gwiazdy w ogniu powierzchni Enceladusa w ogóle inaczej. Odzwierciedla on prawie całe światło, które przychodzi do niego, ponieważ jest pokryta lodem. Średnia temperatura powierzchni od -200 ° C na satelity.

Orbita satelity znajduje się wystarczająco blisko do pierścieni Saturna. Od gazowego giganta jest oddzielone odległości 237 378 km. Jeden obrót wokół planety towarzysz sprawia 32,9 godziny.

powierzchnia

Początkowo naukowcy nie byli zainteresowani Enceladus tak aktywne. Jednak jednostka „Cassini”, kilka razy dość blisko podejście do satelity, dało bardzo interesujące dane na Ziemię.

Nawierzchnia Enceladus bez powikłań kratery. Wszystkie ślady upadku meteorytów są skoncentrowane w małych obszarach. Cechą satelity są licznymi uskokami, fałdy i pęknięcia. Najbardziej niesamowite Edukacji znajdują się w pobliżu południowego bieguna satelity. Równolegle do tektonicznych stwierdzono „Cassini” maszynę w 2005 roku. Nazywano ich „pasy tygrysa” na jego podobieństwo do drapieżnika obrazu Moustached.

Według naukowców, tych pęknięć – formacja młodych, wskazując wewnętrzną aktywność geologiczną satelity. „” tygrysie paski 130 km długości, rozdzielone przerwami od 40 km. Statek kosmiczny „Voyager 2” pływa obok Enceladus w 1981 roku, nie widać uszkodzeń na biegunie południowym. Naukowcy sugerują, że pęknięcia dokładnie tysiąc lat, i jest możliwe, że były tylko dziesięć lat temu.

anomalie temperatury

Stacja orbitalnej zarejestrowany niestandardowy rozkład temperatury na powierzchni Enceladus. Okazało się, że biegun południowy kosmicznej ciało nagrzewa się znacznie bardziej niż na równiku. Słońce nie jest w stanie spowodować taką anomalię: zazwyczaj bieguny są najzimniejsze obszary. Naukowcy uczestniczący w badaniu Enceladus, doszli do wniosku, że przyczyną ogrzewanie – wewnętrznego źródła ciepła.

Warto wspomnieć, że temperatura powierzchni w tym miejscu jest wielki według standardów takim odludziu układu słonecznego. Satelity Saturna, Enceladus, Tytan, Japeta i innych – nie może pochwalić gorących obszarów w zwykłym sensie. Temperatura w nieprawidłowych obszarów tylko 20-30º powyższym medium, to jest równa około -180 ° C,

Astrofizyka sugerują, że powodem, dla ogrzewania bieguna południowego satelity jest ocean, znajduje się na jej powierzchni.

gejzery

Podpowierzchniowych oceanu na Enceladus daje o sobie nie czuł tylko przez ogrzewanie bieguna południowego. Ciekły składnik uważa za gejzerow przez „prążków tygrysich”. Potężne strumienie były postrzegane jako sondy „Cassini” w 2005 roku. Urządzenie zebrano próbki materiałów składowych przepływu. Jego analiza doprowadziła do dwóch założeniach. W pobliżu powierzchni cząstek wyciekły z „prążków tygrysich”, zawierają dużą ilość soli. Wskazują one na istnienie morzu pod powierzchnią Enceladusa (i jest to pierwszy wniosek naukowców z danymi „Cassini”). O znacznie wyższym pęknięć są wyciągane cząstki zawierające mniej soli. Zawarcie drugi: tworzą pierścień E do „terytorium” jest w rzeczywistości znajduje się Saturn.

podpowierzchniowych oceanu

Imponujący udział cząstek uciekających jest zbliżony do składu wody morskiej. Uciekają przy stosunkowo niskich prędkościach obrotowych i nie może być materiałem dla pierścienia E słone cząstki spadają na powierzchni Enceladus. Skład pęknięcie lodu sugeruje, że jego źródłem nie mogą być zamrożone skorupę satelity.

Naukowcy sugerują, że słone morze znajduje się na głębokości 50 mil pod powierzchnią Enceladusa. Jest ona ograniczona do jednej strony twardego rdzenia i oblodzonej płaszcz – z drugiej. Woda znajdująca się w warstwie pośredniej w stanie ciekłym, pomimo niskiej temperatury. Nie zamrażać ze względu na dużą zawartość soli, a także przez przypływu energii, która tworzy pole grawitacyjne Saturna i innych obiektów.

Ilość odparowanej wody (około 200 kg na każde s) mówi o wielkiej powierzchni oceanu. Strumienie pary wodnej i lodu są wyciągane na powierzchnię powstawania pęknięć, które powodują zakłócenia ciśnienia.

atmosfera

Automatyczna stacja międzyplanetarna „Cassini” Znaleziono na Enceladus, a atmosfera. Po raz pierwszy została zarejestrowana urządzenie magnetometr na życie z magnetosfery Saturna. Jakiś czas później, „Cassini” natychmiast naprawić, obserwując zaćmienie towarzysza Gamma Orionis. Sonda badania mogą nauczyć się przybliżony skład atmosfery Saturna lodowaty księżyca. 65% składa się z pary wodnej w drugiej lokalizacji znajduje się w stężeniu wodoru cząsteczkowej (około 20%), są wykrywane także węgla dwutlenek, tlenek węgla i azot cząsteczkowy.

Źródło uzupełnienia atmosfery oczekuje gejzery wulkanicznej aktywności lub gazów.

Czy istnieje życie na Enceladusa?

Znalezienie wody w stanie ciekłym – rodzaj przepustki na liście potencjalnie mieszkalnych (droga tylko prostych organizmów) planet. Według naukowców, jeśli ocean pod powierzchnią Enceladusa od dawna istnieje, od narodzin Układu Słonecznego, prawdopodobieństwo znalezienia życia jest dość wysoka, pod warunkiem, że woda prawie cały czas utrzymuje się w stanie ciekłym. Jeśli ocean okresowo zawiesza, to jest możliwe dzięki imponującej odległości od światła, wtedy możliwy zamieszkiwania staje się bardzo mała.

Aby potwierdzić lub obalić założenia badaczy są teraz w stanie jedynie na informacjach pochodzących od „Cassini” sondy. Jego misja została przedłużona do 2017 roku. Nie wiadomo, jak szybko będzie w stanie przejść do Saturna i jego księżyców innych sond kosmicznych. Odległość od ziemi do Enceladus duża, a projekty te wymagają starannego przygotowania i nakładanie finansowania.

„Cassini” sonda trwa. Zamierzał studiować gazowego giganta Saturn i satelitów. Enceladus, jednak nie pojawiają się na głównej liście zadań. Obserwowane cechy obejmowały go w wykazie podstawowym znaczeniu. Nikt nie spodziewał się znaleźć wodę w stanie ciekłym w miejscu układu słonecznego, gdzie Saturn znajduje. Zdjęcia gejzerów na Enceladus, a kilka lat po odkryciu pojawiają się niesamowite. Jest to możliwe niespodzianki satelitarne nie kończy aż do zakończenia misji „Cassini” Astrofizyka dowiedzieć się o wiele więcej ciekawych rzeczy o tym lodowatym księżyca.