891 Shares 2718 views

Języki Mordovian: jak się uczyć

Federacja Rosyjska – ogromny kraj wielojęzyczny z wielu dialektów i grup etnicznych. Republika Mordovia jest najbliżej stolicy Rosji, Moskwie. Być może dlatego dziś niektórzy ludzie chcą się uczyć tak egzotycznych języków Mordovian.


Republika Mordovia: Informacje ogólne

Jeśli chcesz poznać język Mordovian nie zaszkodzi najpierw nauczyć się najważniejsze informacje o terenie, gdzie jest rozprowadzany. Większość ludzi, którzy są nosicielami tego języka i jego dialektów, mieszkające na terytorium Rzeczypospolitej Mordovia. Znajduje się w europejskiej części Rosji. Uważany stolicą Sarańsk. Miasto w 2011 roku uznany najwygodniejsze na terytorium Federacji. Aż do XX wieku, ludzie współczesnej republiki miał swoją państwowość, choć o Mordovian książęta były znane od dawna. Informacje o nich zostały znalezione nawet w pismach historyków z Europy Zachodniej, który mieszkał i pracował w XIII wieku.

Co trzeba wiedzieć o językach Mordovia?

Po pierwsze, należy pamiętać, że Mordovian języki – języki ludów erzya i Moksha, rozprzestrzeniają się na terytorium Rzeczypospolitej Mordowii, a także w takich dziedzinach, jak Saratowie, Orenburg, Czelabińsku, Penza, Niżnym Nowogrodzie, Uljanowsk i Czuwaszja, Tatarstan i Baszkirii. Język ten należy do tzw ugrofińskiej rodziny grupy fińsko-Wołgi. Według szacunków spisu, która odbyła się w Federacji Rosyjskiej w 2012 roku, język Mordovian jest rodzimy dla 615 000 ludzi. W 1989 roku liczba ich przekroczyła 800.000 głośników. Całej populacji Mordovian jest Erzyan uzupełnić o dwie trzecie. Jednocześnie, jeśli zdecydujesz się nauczyć tego języka, być przygotowanym na pewne trudności, ponieważ składa się z 5 odrębnych dialektów – to shokshansky, zachodni, centralny, północny wschód, zachód, które różnią się nieco od siebie.

Historia erzya Mordvin język

Zanim ludzie erzya dołączył do państwa rosyjskiego w XV wieku, nie ma tzw pisanie fonetyczne. Dlatego historia Mordovian erzya języka zaczęło się od tego momentu. Pisanie pochodzi podstawie pisowni języka rosyjskiego. IS baza dzisiaj uważany centralny dialektem. Dopiero w połowie 1930 roku opracowano norm ortograficznych, które są znane do dziś. Języki Mordovian w dużej mierze pokrywają się z rosyjskim, szczególnie w alfabecie.

Gdzie mogę nauczyć się języka Mordovia?

Na terenie niektórych republik i regionów Federacji Rosyjskiej (gdzie ludzie żyją erzya) Mordvin języków nauczanych w szkołach podstawowych i średnich. Dlatego można znaleźć szereg nie tylko literatury edukacyjnej, ale także dziennikarskie i artystyczne. Dostępny również w czasopismach i gazetach, programach telewizyjnych i radiowych przyjść.

Mordovian dialekty języka

Jak już wspomniano powyżej, język Mordvin, którego słowa są podobnie jak rosyjski, ma pięć odrębnych dialektów. Centralny rozprzestrzenił się najbardziej na wschodzie Rzeczypospolitej Mordovia (Chamzinsky District, Atyashevsky Ichalkovsky i niektórych terytoriów). Priinsarsky lub western, rozłożyć przepływ rzeki Insar, z którego wywodzi się jego nazwa. Prialatyrsky lub zachód, rozłożone wzdłuż rzeki i jej dopływów Alatyr. Obszar ten obejmuje Ardatov i Bolsheignatovsky, Poretsky i Alatyrskij obszarów. Prisursky lub wschód, dialekt rozprzestrzenił się wzdłuż dopływów Sura. Shokshinsky dialekt jest historycznie odizolowane od innych językach erzya i rozprowadzany w Tengushevsky District.

Cechy Typologia języków Mordovian

Jeśli mówimy o gramatycznej rozumieniu wypowiedzi, język erzya można przypisać syntetycznego. To jest cała różnica można znaleźć w ciągu słów. Zwykle jest ona wyrażona tylko za pomocą przyrostków, jako załączniki w tym języku jest prawie nie istnieje. Mówiąc o granicach między morfemów, język może być przypisana do grupy tzw aglutynacyjnych, to znaczy, aby utworzyć nowe słowo, na podstawie „nanizane” różnych afiksów. W ten sposób każda przyrostka ma tylko jedną wartość. Najczęściej słowa zdania są stabilne zamówienie. Najpierw przychodzi obiekcie, a następnie dodaniu, następnie orzeczenie. Czasami można zobaczyć następującej kolejności: Podmiot – czasownik – dopełnienie. język erzya ma 28 spółgłosek i 5 samogłosek. Stres może spaść w każdej sylabie. Interesująca jest tzw harmonia samogłosek, które znajdują się w niektórych językach Mordovian (włączając w ehrzjanskom). Oznacza to, że samo słowo może być używany zarówno samogłosek do tyłu lub przodu. Mieszanie tych dwóch typów jest prawie niemożliwe do znalezienia.

język Mordovia w Internecie

Oczywiście, można bezpiecznie odkrywać samego języka erzya. Aby to zrobić, być może trzeba inną literaturę edukacyjną, można zauważyć, że w tym Internetu. Tutaj istnieją pewne wnioski, które mogą pobierać żadnego użytkownika. Jeśli masz zamiar odwiedzić Republikę Mordovia, ale nie chcą uczyć Mordovian rozmówki język rozwiąże ten problem. Nie ma czasu na studia, ale będzie w stanie rozmawiać z miejscową ludnością w ich dialekcie. Rozmówki pomogą przetłumaczyć na język Mordowia najpopularniejszych fraz.

Ponadto, sieć może znaleźć wiele różnych grup i forów, które łączą tych, którzy chcą odkrywać erzya. Dość tu nieliczne i tych, którzy nie żyją w tej chwili na terytorium Rzeczypospolitej Mordovia i Federacji Rosyjskiej, ale nie chce tracić kontakt z ich historycznej ojczyzny. Oczywiście, nauka języka Mordowia Poradniki i korzystania z innych podręczników jest trudne, więc najlepiej jest nadal znaleźć nauczyciela. Zrób to dzisiaj nie jest łatwe, ponieważ Mordowia nie jest bardzo wspólny język. Ale jeśli postawił sobie za cel, będzie w stanie znaleźć odpowiedniego nauczyciela. W przeciwnym razie – można korzystać z materiałów, które można znaleźć w internecie i opublikowanej literatury.