510 Shares 2766 views

Czy muszę rozgrzać silnik i jak?

Ruch w samochodzie z komfortem to sen każdego kierowcy. Latem chcę, żeby było zimno, a zimą przeciwnie, jest ciepło. Oprócz komfortu, konieczne jest monitorowanie stanu technicznego pojazdu. W związku z tym człowiek czasem musi poświęcić swój pociechę, aby zwiększyć służbę i wytrzymałość "żelaznego konia".

Jeden z tych wiecznych tematów dyskusyjnych rozgrzewa silnik przed wyjazdem. Wszyscy kierowcy podzielili się na dwa obozy. Jedna – dla rozgrzewki, inni kategorycznie zaprzeczają. Od wielu lat wspólna opinia, kierowcy nie przybyli. W którym z tych dwóch obozów jesteście, to zależy od ciebie.

Czy muszę rozgrzać silnik samochodu?

Każdy właściciel własnego pojazdu jest zadawany to samo pytanie co roku (zazwyczaj zimą). Czy przed wyjazdem muszę rozgrzewać silnik?

Ta koncepcja dotarła do nas od ostatniego stulecia. Wynika to z faktu, że pojazdy z tamtego czasu nie zostały przeniesione z miejsca, dopóki silnik nie osiągnie odpowiedniej temperatury. Ocieplenie nastąpiło na biegu jałowym. I tak, że silnik nie zatrzymał się podczas jazdy, trzeba było poczekać kilka minut przed nią. Gdy tylko osiągnięto minimalną wymaganą temperaturę, można było wyruszyć w podróż bez obawy przed rozproszeniem. W celu rozgrzania silnika, włącz go na biegu jałowym przez jedną do dwóch minut. I to dobrze, czy nie, każdy decyduje się dla siebie.

Obecne samochody sprawiają, że jest bardziej odporny na niższe temperatury w środowisku.

Plusy

Zdecyduj się, czy musisz rozgrzewać silnik pojazdu, wiedząc o wszystkich zaletach i wadach tego procesu.

Plusy:

 • Komfort. Jest to ważny moment w naszej strefie klimatycznej. Przecież po długim pobycie w samochodzie będzie bardzo zimno, a jazda samochodem jest prawie niemożliwa.
 • Olej silnikowy uzyskuje niezbędną lepkość.
 • Stabilna praca silnika. Przecież jazda z szarpnięciami nie jest zbyt zachęcająca.
 • Luki między częściami wąskie.
 • Zmniejszone zużycie paliwa.

Wady

Główne wady rozgrzewania silnika przed wyjazdem, które właściciele samochodów mówią:

 • Zanieczyszczenie środowiska przez spaliny.
 • Nadmierne zużycie paliwa.
 • Nowoczesne silniki są gotowe do natychmiastowego startu.
 • Szkodliwy dla oleju, świec i neutralizatora.

Poprawny błąd silnika

Proces podnoszenia temperatury pracy w ICE jest prosty. Najpierw zapoznaj się z instrukcjami. Producenci czasami budują w specjalnych programach, nie ma potrzeby ingerować w kierowcę. W innych przypadkach silnik jest uruchamiany i podgrzewany, aż igła cieczy chłodzącej zacznie się wzrastać. I w samochodach z wtryskiwanym dopływem paliwa, odczyt prędkości obrotowej na biegu jałowym zmniejszy się. Po tym można stopniowo zacząć poruszać się. Czas potrzebny na rozgrzanie każdego samochodu jest indywidualny.

Ocieplanie w locie

Do tej pory wielu producentów zaleca rozgrzanie silnika podczas jazdy. Po pierwsze jest to spowodowane ochroną środowiska. Ekolodzy stają się gęstą ścianą przed rozgrzaniem samochodu na biegu jałowym. Ta konfrontacja opiera się na zwiększonym zanieczyszczaniu przyrody podczas tego procesu. Podczas rozgrzewania silnik wytwarza gazy spalinowe o zwiększonej objętości szkodliwych związków. Warto zauważyć, że zużycie paliwa wzrasta. W końcu silnik jest zmarnowany.

Aby rozgrzać samochód w podróży, musisz spełniać określone warunki. Nie powinni oni skracać żywotności silnika, w przeciwnym razie producenci nie polecałby tego robić. Ponieważ producenci nie są zainteresowani szybkimi i częstymi awariami pojazdów. Przecież to jest pełne napraw w okresie gwarancji. Liczne powroty i awarie wpływają na reputację producenta, a zysk zależy również od tego.

Więc pracując bezczynnie, silnik jest zanieczyszczony z powodu szybkiego zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. . A podczas rozgrzania podczas jazdy czas pracy w ekstremalnych warunkach jest znacznie mniejszy .

Jeśli zdecydujesz, że ocieplenie w ruchu jest dla Ciebie najbardziej racjonalne, musisz spełnić kilka warunków:

 • Użycie syntetycznego oleju. Musi mieć wysoki indeks lepkości. Ten rodzaj oleju może wypełnić wszystkie niezbędne kanały w nie podgrzewanym silniku. Unikając w ten sposób pojawienia się wyszczerbienia powierzchni roboczej. Szczególnie ważne jest uzyskanie wysokiej jakości oleju w okresie zimowym. Wynika to z faktu, że w zimnym sezonie roku jest on wyzwalany i staje się agresywnym płynem w możliwie najkrótszym czasie. I to, oczywiście, nie doda lat do życia.
 • Gładka jazda. Do minimalnej wymaganej temperatury potrzebny jest bardzo krótki czas, aby rozpocząć ruch. To jest dokładnie kilka minut, za które opuszczasz garaż lub z parkingu. Dlatego odległość ta powinna przebiegać sprawnie, płynnie i bez szarpania. Trzymaj prędkość na niskim poziomie.
 • Idź schludnie na pierwszy kilometr, po długim parkingu. Unikaj wszelkiego rodzaju dziur i nieprawidłowości.

Uruchomienie silnika w zależności od typu i typu

Podczas prób i błędów kierowców, na podstawie zaleceń od producentów, stopniowo zbierano informacje o potrzebie rozgrzania jednego lub innego rodzaju silnika.

Rzeczywiste pytanie dla właścicieli samochodów z silnikami turbo-diesel: czy trzeba rozgrzewać? Zaleca się trzymać silnik wysokoprężny z turbiną przez kilka minut na biegu jałowym. A potem, idź drogą. Wadą jest turbina. Można go uruchomić z określoną prędkością wału korbowego. Osiąga się przy dużych prędkościach. Przy bezruchowej turbinie ruch będzie miał wpływ na silnik w postaci przegrzania. To z kolei doprowadzi do wzrostu temperatury w głowicy cylindra i wypaczenia. Dlatego silnik turbodoładowania jest jeszcze lepiej ogrzewać kilka minut, stojąc w garażu lub na parkingu. Więc będziesz chronić się przed kosztownymi naprawami.

Informacje o potrzebie powstrzymania się od nagrzewania podczas postoju gaźnika w silniku są dość powszechne. Opinia o możliwości normalnej pracy tylko w pewnej temperaturze nie jest całkiem prawdziwa. Dzięki doskonałej wydajności system zapłonowy z amortyzatorem powietrza umożliwia budowanie liczby obrotów. Dzięki temu silnik może pracować bez szarpnięcia w ciągu trzech minut. Ale po takiej regulacji obrotów w silniku na pewien czas osiągnie się paliwo, które wypłynie olej z powierzchni tłoka. Rezultatem jest suche tarcie między pierścieniami a cylindrem. W rezultacie – pojawienie się badass. Dlatego silnik gaźnika jest jeszcze lepiej rozgrzany poza ruchem drogowym dzięki regularnej kontroli powietrza.

Innym częstym pytaniem wśród właścicieli samochodów: czy konieczne jest rozgrzanie silnika wtryskiwaczy? I nie jest całkowicie wierny. Wszakże, niezależnie od rodzaju zasilania paliwem, działanie po ogrzewaniu odbywa się zgodnie z jednym schematem. Jeśli zdecydujesz się poczekać, aż silnik osiągnie temperaturę roboczą, zrób to zarówno za pomocą wtryskiwacza, jak i gaźnika.

Co się dzieje z silnikiem przy niskich temperaturach?

Zapoznaj się z pytaniem, czy potrzebujesz rozgrzać silnik zimą, pomoc o tym, co się stanie z samochodem o tej porze roku.

Szczegóły serca maszyny różnią się w materiale. Każdy z nich reaguje na zimno na swój sposób – luki stają się większe, a szczegóły, wręcz przeciwnie, są bliżej siebie. Zarówno te przyczyniają się do szybkiego zużycia. Ponadto zmienia się lepkość oleju. W zimnie staje się gęsty. I aż do chwili, gdy silnik się rozgrzeje, silnik ma "głód naftowy". Rezultat – poważne uszkodzenia i główne naprawy ICE. Dlatego ważne jest, aby olej był równomiernie rozgrzany i bez zbędnych obciążeń przy niskich temperaturach.

Najczęstsze nieporozumienia

Niedoświadczeni kierowcy czasami przyjmują plotkę o prawdę i nieświadomie łamią swój pojazd.

Aby tego uniknąć, zbadaj najczęstsze nieporozumienia dotyczące rozgrzewania maszyny:

 • Po osiągnięciu temperatury roboczej silnika można go używać z pełną mocą. Nie jest to prawda, ponieważ, oprócz silnika, potrzebne są inne szczegóły podczas rozgrzewania.
 • Użyj dużej prędkości do szybkiego startu.
 • Nowy samochód nie potrzebuje rozgrzewki. Niewątpliwie silnik, który niedawno opuścił przenośnik, osiąga temperaturę roboczą szybciej niż zużyta. Nie warto jednak tego całkowicie zaniedbywać.