143 Shares 5334 views

Laminat: instalacja, technologia montażu, niuanse

Dziś jednym z najbardziej popularnych materiałów do podłóg jest laminat. Jego instalacja jest dość prosta, sama powłoka jest wszechstronna, estetyczna, charakteryzuje się szerokim spektrum barw, różnorodnymi teksturami i, oczywiście, dostępnością. Dlatego w tym artykule zwracamy szczególną uwagę na panele laminowane, rozważmy ich cechy, lepsze punkty wyboru, zakres i technologię układania.


Struktura i zakres stosowania

Panele laminowane są nowoczesną ozdobną powłoką czterowarstwową, w której płyty bazowe są płytą wiórową lub MDF.

Dolna warstwa materiału jest poddawana działaniu środków odstraszających wodę, dzięki czemu produkt nie wchłania kondensatu zgromadzonego w podstawie. Ponieważ trzecia warstwa jest solidną płytą MDF, która wykonuje funkcję nośną i zapewnia wytrzymałość materiału.

Nad płytą znajduje się dekoracyjna powłoka papieru, która nadaje produktowi pożądany kolor i wzór reliefowy. Powłoka jest pokryta bardzo silną folią polimerową, która zapobiega uszkodzeniom materiału i działa jako warstwa wierzchnia.

Skupiając się na składzie paneli, można zrozumieć, jakie materiały najlepiej łączyć i gdzie indziej można użyć laminatu. Montaż laminowanych wyrobów odbywa się obecnie na prawie wszystkich powierzchniach we wnętrzu. W nowoczesnych projektach można zobaczyć laminat nie tylko na podłodze, ale także na ścianach, a nawet na sufitach.

Ale może laminować we wszystkich pokojach? Rozważmy tę kwestię bardziej szczegółowo.

Wymagania dotyczące pomieszczeń

Zanim wybierzesz ten materiał jako główną powłokę podłogową, upewnij się, że mikroklimat wewnątrz naprawionego pomieszczenia nadaje się do tego rodzaju wykończenia. W końcu zależy to od warunków pracy, które zależą od tego, ile laminatu będzie trwał. Montaż paneli odbywa się w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie nie ma ostrych zmian temperatury i wilgotności.

Optymalna temperatura pracy laminowanych podłóg jest uważana za w zakresie 15-30 stopni, podczas gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu nie powinien przekraczać 70%.

Podstawą układania paneli może być płaska betonowa podłoga lub podłoga drewniana (z różnicami wysokości nie większej niż 2 mm na 1 m²). Jeśli na powierzchni są duże różnice i nieprawidłowości, należy wypoziomować je specjalnymi preparatami wyrównującymi lub wylewać nowy betonowy jastrych. Montaż na nierównej podstawie nieuchronnie prowadzi do szybkiego uszkodzenia powłoki.

Układanie laminatu przez system ogrzewania podłogowego : za lub przeciw?

Dziś wiele osób interesuje się pytaniem "Czy można zainstalować ciepłe podłogi pod laminatem?". W końcu niektórzy eksperci twierdzą, że powłoka ta jest całkowicie nieodpowiednia do pracy podczas ogrzewania, inni twierdzą, że laminowane panele – najbardziej udaną opcją na układanie podłóg ciepłych. Więc kim wierzysz?

Rzecz w tym, że 10 lat temu ta okładka rzeczywiście nie mogła zostać wykorzystana w ten sposób. Płyty rozdrobnione, zdeformowane, pokryte ogromną liczbą pęknięć i całkowicie pęknięte.

Nowoczesne laminowane powłoki doskonale tolerują ogrzewanie, dzięki czemu można je łatwo układać na górze systemów grzewczych. Ale jest jeden niuans: nie każdy rodzaj laminatu jest zgodny z podobnymi systemami grzewczymi.

Producenci produkują specjalnie do tego celu produkty i zaznaczają je w specjalny sposób. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przed zakupem laminatu zwróć uwagę na jego opakowanie. Należy zaznaczyć "Zezwala na ogrzewanie podłogowe" lub "Możliwe jest użycie ogrzewania podłogowego". Obok tych znaków wskazana jest maksymalna dopuszczalna temperatura ogrzewania powłoki i typ instalacji grzewczej, do której jest przeznaczony (woda lub woda).

Laminat jako ozdobny element wnętrza: co wybrać

Ostatnio coraz powszechniej stosowana jest instalacja laminatu na ścianie. W pokojach dziennych z pomocą w wyposażeniu paneli do telewizora, w sypialniach tworzą ściany przy głowie łóżka, a korytarze ustawione są na wysokie sufity i wystrój sufitu.

Wybierając laminat do ścian, nie należy kupować kosztownych opcji, ponieważ zazwyczaj cena jest zawyżona pod kątem oporu powłoki na ścieranie, co jest bardziej konieczne dla podłogi. Ponieważ ściany nie są narażone na stres, do dekoracji można kupić próbki o najniższej klasie.

Koszt układania laminatu

Podczas naprawy każdy właściciel lokalu chce znać przybliżoną kwotę, jaką będzie musiał poświęcić podczas pracy. Dlatego będziemy dotykać kosztów laminatu i prac na jego układaniu.

Cennik produktów niskiej jakości zaczyna się od 300 rubli na m². Bardziej odporne na zużycie opcje kosztują od 400 do 700 rubli dla tej samej objętości. Nie zapominaj, że są laminowane panele klasy premium, których cennik nie jest ograniczony.

Montaż laminatu będzie płatny osobno. Cena usług specjalistycznych zespołów zależy również od klasy materiału i złożoności pracy. Minimalna opłata za układanie laminatu wynosi 250 rubli na metr kwadratowy. Montaż produktów elitarnych odbywa się na 400-700 rubrach na m². W obliczu powierzchni o złożonej geometrii pobierana jest dodatkowa opłata.

Jeśli budżet jest poważnie ograniczony, możesz samodzielnie układać laminat. Zobaczmy, jaka jest technologia instalacji.

Sam instalacja laminatu: niezbędne materiały i narzędzia

Zanim zaczniesz pracować własnymi rękami, zapoznaj się z podstawowymi zasadami i niuansami tego rodzaju aktywności. Przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia i materiały, które będą potrzebne podczas wykończenia podłogi.

Tak więc, do układania laminatu potrzebujesz:

• laminat;

• starter;

• materiał wodoodporny;

• kliny (do dopasowania luk);

• zapięcia do cokołu;

• cokół;

• podłoże laminatu;

• Wkrętak;

• przyrząd pomiarowy;

• nóż;

• układarka elektryczna;

• młot gumowy;

• ołówek.

Laminat należy przyjmować z marginesem, ponieważ nawet doświadczeni mistrzowie nie są odporni na błędy. Biorąc pod uwagę, że produkty różnych stron mogą różnić się odcieniem, a nawet wielkością.

Przygotowanie do układania

Po zakupie panel powinien zostać zwolniony z opakowania i pozostawiony na dwa dni w pomieszczeniu, w którym zostaną zdeponowane. Jest to konieczne, aby materiał "dostosowywał się" do mikroklimatu w pomieszczeniu i nie odkształcał się po układaniu.

Najważniejszym etapem włożenia laminatu jest przygotowanie podłoża. Dla niego jest wystarczająco wysokie wymagania, więc podłoga musi być przygotowana z wyprzedzeniem:

1. Podstawa jest dokładnie sprawdzana, wykrywane są wszystkie nieprawidłowości i inne usterki.

2. Jeśli zostanie znaleziona duża liczba znacznych różnic wysokości, wiórów i peelingu, usunięto starą powłokę.

3. Korzystanie z poziomu budynku sprawdza gładkość powierzchni. Wszystkie znajdujące się szczeliny zaplombowane zaprawą cementową lub wypełnione preparatami samoczyszczącymi. Jeśli na powierzchni zostanie wykryta nierówność powyżej 5 mm, wylewa się ją do warstwy betonowej jastrychu.

Gładka podstawa jest czyszczona z gruzu, pyłu i różnych zanieczyszczeń, po czym jest traktowana starterem. Jeśli laminat ma być zamontowany na drewnianej podłodze, powierzchnia jest wstępnie obrobiona środkiem antyseptycznym.

Układanie powiązanych materiałów

Materiał wodoodporny jest układany na oczyszczonej i suchej podłodze. Folia jest umieszczona w taki sposób, aby sąsiadujące paski zachodziły na siebie o 20 cm. Miejsca dokowania są klejone taśmą klejącą.

Następnym etapem jest podłoże pod laminat. Układanie paneli zwykle zaczyna się od okna, więc podłoże jest układane z tego samego kąta. Nie trzeba od razu pokrywać całą bazę, ponieważ w trakcie pracy będziesz musiał chodzić, stanie się nierówne i brudne. Materiał można położyć na podłogę. Aby utworzyć pas amortyzujący, podłoże powinno przejść się do ścianek pomieszczenia na 2-3 cm. Złącza są mocowane taśmą samoprzylepną.

Technologia mocowania laminatu

Teraz możesz położyć laminat. Montaż podłóg laminowanych wykonywany jest w następującej kolejności:

1. Pierwszy panel umieszczony jest w najdalszym zakątku pomieszczenia od źródła światła naturalnego (okna). Na pierwszej płycie należy ostrożnie wyciąć blokadę, usytuowaną z boku ścianki.

Trzpienie są wstawiane między produktem a ścianą. Więc układaj cały rząd, aż zatrzyma się w ścianie. Płyty są mocowane specjalnymi rowkami usytuowanymi na końcu każdego elementu.

Jeśli konieczne jest wyjęcie małego kawałka laminatu, przekręć panel na drugą stronę, zaznacz żądaną długość i użyj układanki delikatnie wykończeniowej.

2. Drugi rząd powinien zaczynać się od kawałka laminatu, który pozostał z przycinania ostatniego elementu w pierwszym rzędzie (nie powinien być krótszy niż 30 cm). Wszystkie panele drugiego rzędu są łączone tylko przez szczeliny końcowe (do momentu położenia całego rzędu). Następnie wszystkie produkty drugiego rzędu podnoszą się lekko, wchodzą do rowków pierwszego i zatrzaskują się na swoim miejscu.

Aby upewnić się, że wszystkie zamki działały, na końcach drugiego rzędu przymocowany jest drewniany blok, a laminat jest lekko dociśnięty młotkiem.

3. W ten sposób podłoga podłogi jest zamontowana. W miejscach, gdzie podłoga i ściana są szczelne, pozostają szczeliny o szerokości co najmniej 1 cm.

4. Dzień po ułożeniu podłogi laminowanej listwy przypodłogowe są zainstalowane na laminacie. Przede wszystkim listwy przypodłogowe są zamontowane wzdłuż tych ścian, przy których sąsiadują ze sobą powierzchnie czołowe elementów osłonowych. Bezpośrednio przed montażem parapetów i listew przypodłogowych usuń kołki zainstalowane w celu usunięcia luki.

Montaż drzwi na laminacie

Zwykle, po zainstalowaniu dekoracyjnej powłoki, wykonuje się montaż drzwi wewnętrznych. Laminat w procesie tych prac jest bardzo łatwy do zarysowania, więc zaleca się pokrycie go grubą kartonową.

Wielu zdecyduje, że lepiej jest najpierw umieścić drzwi, a następnie założyć pokrywę, ale może to powodować pewne trudności, ponieważ nie da się odgadnąć, na jakiej wysokości poziom podłogi wzrośnie po ułożeniu podłoża i materiału dekoracyjnego. Mogą wystąpić problemy z otwarciem drzwi. Ponadto, pudełko i wykończenie są również regulowane w zależności od poziomu podłóg, a po ich zainstalowaniu bardzo trudno je wyciąć. Dlatego eksperci zalecają najpierw układać laminat, a dopiero wtedy radzić sobie z drzwiami.