880 Shares 7463 views

Piękne imiona Adygei mężczyzn i kobiet: wartość, wydajność i funkcje

Nazwa – jest to przeznaczenie człowieka, jego przeznaczenia i jego szczęścia. To trochę problem dla przyszłych rodziców! Po tym wszystkim, należy wybrać imię dziecka do umysłu i wyobraźni. Ale istnieje pewna kategoria nazw, już znudzony, a zatem nie wywołują entuzjazm. A jak ty nazwy Adygei? Nie są one typowe dla rosyjskiej, oryginalne, a nawet ekstremalne. Jednak dziecko o tej nazwie na pewno będzie indywidualna. Posłuchajcie jak brzmi nazwa i dowiedzieć się, co to znaczy.


o ludziach

Adygeys zaludniony region autonomiczny w centrum i na południu Terytorium Krasnodar. Ich ziemia idzie wzdłuż lewego brzegu rzeki Kuban i Łaby. I byłego Związku Radzieckiego żył ponad sto tysięcy Adygei. Ich językiem ojczystym jest język – Adygeja. Należy do Iberyjski-kaukaskiej rodziny językowej. Adygei bardzo piękne imiona, zarówno rodzimych i pożyczył. Są one ze sobą ściśle powiązane arabsku i rosyjsku z dodatkiem nut mongolskich, tureckich i perskich brzmień. imiona arabskie weszły w języku czerkieski znacznie wcześniej rosyjski i dlatego opanowali język narodowy, dostosowanego do niego fonetycznie i gramatycznie.

początkowo

Adygei przodków nazwy są uważane za najstarszy krajowy antroponimii. римерно 40% общего числа антропонимов. Twierdzą oni, rimerno stanowią 40% całkowitej antroponimov. Struktura ich zróżnicowania. Proste nazwy pochodzą od przymiotników i rzeczowników. Na przykład, kobiety nazwa Dah oznacza „piękne”, jak Degu – „dobre” Bardzo niejednoznaczna interpretacja w imię Fyzh i Shutse. Stanowią one „białe” i „czarne” odpowiednio. Popularne nazwy, pochodzące poprzez dodanie słów. Korzystnie są to dwie części, to jest aby kombinacja rzeczownik i przymiotnik, i vice versa. Często zawierają pewne oceny lub charakteryzacji. Jako przykład można wymienić Hachmaf, co tłumaczy się jako „szczęśliwy gościa.” Nazwa została utworzona na podstawie „Khach” i „Mapa”. Przez analogię Pshymaf – "happy" i marszałka Shumafov – "lucky jeźdźca". Oczywiście, nazwy Ta męskie.

Dla pięknej połowy

Adygei imiona żeńskie często zawierają element produkcyjnego, jak „gwasz”. Tłumaczone to oznacza „gospodyni rodzina przodka”. Później dostał się do „Księżniczka”. Dla pań, że nazwa – symbol szacunku i honoru. Jeśli rodzina jest nazywany jako dziewczynka, można mieć pewność, że jej roztropności, uczciwości i lojalności wobec tradycji rodzinnych. Ale dźwięk, a jednocześnie bardzo nietypowe dla narodu rosyjskiego. Na przykład, Guashefyzh – „biały pani domu” a Jak złapać nasz urok ucha takiej nazwy? A jak ty Guashnagu? Tłumaczenie jest „brązowych oczach księżniczki”. Piękne, ciekawe, ale bardzo specyficzne. Bardzo delikatnie tłumaczone Guashlap – „droga pani domu” Są takie nazwy, które wydaje się być nadużyciem. Na przykład, Guashygak – "korotkonosaya Księżniczka". Załóżmy, długie nosy nikt udekorować, ale mieć nosa charakterystykę w nazwie – nie jest przyjemną perspektywę.

Mamy pożyczył

Są też takie nazwy Adygei, które są utworzone z cząstek „gwasz” i zapożyczył słowo „khan”. To, na przykład, Guashhan, Hanguash, Hanfyzh lub Hantsiku. Także dwuskładnikowe osobisty nazwę do nazwy miejsca urodzenia w bazie. To, na przykład, Keleshau – "boy city" Kodzhesau – "lad AUL". Ponadto, w wielu nazw osobowych wspólny element „on”, który często ma negatywny kolor i przetłumaczone jako „pies”. Włączenie takiego składnika jest związany z przesądów o ochronie i oberegovoy nazwa funkcji. Z tego powodu, chłopcy i dziewczęta nazywane Heneshu – „w ciemno” i Hegur – „suchy, chudy” , сегодня большинство девочек мечтают быть тощими, но давать им такое имя все-таки слишком сурово. I nawet dzisiaj większość dziewczyn marzy o chudy, ale dać im nazwę wciąż zbyt surowo.

W świecie zwierząt

Jego dzieci, często odnoszą się do zdrobnienie pseudonimów, powiązać je z kociąt, mały ptak i królików, ale czy to będzie normalny nazwać dziecko po przedstawiciela świata zwierząt? To, być może, jest dyskusyjna. Ale są też nazwy Adygei i ich znaczenie różni się zwięzłość. Na przykład, chłopiec może być nazwany Tuguz, co oznacza „wilk”. A jeśli facet zareaguje na Blyagoz, w swoim sercu, że „smok”. Na tym tle, to Tharko kłopotliwe, ponieważ tylko „gołębia”. Tak, ptak symbolizuje spokój, ale nie mają wielkość. oceni, czy takie podejście jest mały chłopiec, który został tak nazwany?

Z poważaniem

Skąd pan wie, że rodzice są bardzo cię lubi? Nie tylko przez swoje działania, ale również w ich myślach. Na przykład dekodować wartość własnym imieniu – a zrozumiesz, co chciał w życiu. Guchipsu przewidział „odwagę i stanowczość duszy”, a Gucheshau nazywany „synem kowala.” W Guchetl widzieliśmy dziedziczny „Iron man”. Adygei imiona dla dziewczynek mieć również połączenie rzemiosła kowalskiego. Dlaczego? Tak, wszystko jest proste, tak zwane dzieci pierworodnych lub tych, których rodziny pierworodny zmarł. Rodzice przewożących noworodka w kuźni, kowal, a tam, jak mówią, „gaśnie” dziecko zraszanie wodą. Odpowiednio, i namaścić kowala dziecka.

Adygeys bardzo wrażliwe na nazwiska, ale wśród nich są chwile, kiedy w imię wymawiane negatywnych wobec dziecka. Na przykład, Amyd – „niemile widziane” Femy – „kto nie chce”, Ramypes -. „Nieoczekiwany” Więc namaścić bezprawne.

humory

Osobno można wybrać piękne imiona Adygei, które zostały podane do rewolucji. Następnie, zgodnie z obyczajami Adygei rodzin córka nie mogła zadzwonić męża po imieniu, jak i jego krewnych. W wyniku tego, że dał im dodatkowe pseudonimów-nazwiska, powszechne w codziennym życiu. Teściowa stała Guasche, czyli „Księżniczka”, teść był teraz Pisz, czyli „książę”. Devereaux nazwano Dahakashem, co tłumaczy się jako „ten, który ożenił się z piękną”. Zgadzam się, ta postawa jest bardzo pochlebia przez rodzinę męża, a żona wyglądała delikatny i taktowny. Jeśli masz rodzinę postanowił wymyślić pseudonim, a następnie podjąć zwyczaj przyjęty. Wydaje się uciążliwe, ale to jest tak miło poczuć się jak „księżniczki”!

Nawiasem mówiąc, historycy uważają, że te nazwy należą do Patriarchatu. Mogą one nadal znajdują się we wsiach Adygea.

fakty historyczne

male names Adygei regularnie cierpią zmian, gdyż coraz więcej pojawia anthroponymic pożyczki. Już nie dają imiona chłopców, możliwe jest rozbicie języka. Około II wieku pne, starożytni Czerkiesi Meotians-zaklejania do greckich imion właścicieli niewolników. Następnie rozmnożyły AGATHON nazwy Parnassus, lettin, Timon, Dionosodor. Wśród kobiet stał się bardzo popularny Evtaksiya. A od 15-16 wieku wschodnia anthroponomy zemsty stosowanego w języku. Po konwersji na islam są mocno zakorzenione w krajowym Nominalia. Nazwy są krótsze, są one stopniowo znikają znaki twardych i miękkich. Jednak zasady wymowę przetrwały do dnia dzisiejszego. Tj pożyczkowe Czerkiesi przyswojone, ale przedstawiana nazwy w swój własny sposób.

dzisiejsze realia

Teraz ponad 40% składa się z Adygeja antroponimii nazw pochodzenia wschodniego. Ta arabska, irańska, turecki i inne pożyczki. Często spotkać inne nazwy, takie jak Aslan, pytającego Murad Ibrahim Mahmoud, Yusuf i innych. Wśród żeńskich imion w trakcie Marietta, Fatimet i innych. Częściowo przyjęła Czerkiesi i modę rosyjskich imion. Albo raczej, bizantyjskiej. Ten masowo się po Wielkiej Rewolucji Październikowej. Szybko wnikają w języku imion kobiecych. Jest to prawdopodobnie ze względu na ich miękkość i eufonii. Teraz Adygea popularne nazwy, takie jak Svetlana, Tamara, Galina. Istnieją również posiadacze krótkich nazw – Paradise, Clara, Nina, Zara. Nie zdziw się, obfitość Yuriev, Vyacheslavov Oleg Eduardo. Kiedy anthroponomy przenikają z języka rosyjskiego, są one bardzo niewiele zmian Czerkiesi. W czasach Związku Radzieckiego okazało się antroponimii składać się z trzech części, czyli zawierać nazwisko, imię i przydomkiem. To dlatego, że formalności w kraju szło w języku rosyjskim w oficjalnych dokumentach nazwy trzech kluczowych nazwisk. Ale w nieformalnej atmosferze wszystko pozostało takie samo. Czerkiesi nie uznają srodku, i, niezależnie od wieku, statusu społecznego i innych blichtr, odnoszą się do siebie w znany sposób, tylko z nazwy. Logika jest prosta – na imprezie herbaty wszyscy jesteśmy przyjaciółmi i krewnymi.

Czysto służbowy

Jeśli nagle chcą używać nazw Adygei dla chłopców i wybrać odpowiedni dla swojego dziecka, warto zwrócić uwagę na najbardziej prosty i zwięzły. Mają wyraźną wartość, ale ze względu na silne wpływy w kulturze rosyjskiej i bardziej przyjemnego brzmienia. Nawiasem mówiąc, dzisiaj dla komunikacji biznesowej Czerkiesi nadal korzystać z leczenia stalowej według nazwy. Był pod wpływem języka rosyjskiego. W piśmie i literatury jest uzupełniony przez osobistego Nazwisko, a ona jest na pierwszym miejscu. Powszechne i powszechnie stosowane obecnie nie jest tak dużo. Jeśli uważasz, że ten katalog, to nie są tylko 236 mężczyzn i 74 kobiet. Rosja przeprowadziła również podobne obliczenia i nazwiska mężczyzna odwrócił 970 na 1040 kobiet. Ponadto, istnieje ponad 1300 nazwisk Adygei. W skrócie, jest mnóstwo do wyboru!

To dziwne, że nawet dzisiaj dzieci Adygs został skierowany do rodziców, krewnych i starsi w rodzinie. Z braku tych lub wziąć odpowiedzialność za siebie sąsiadami. Wygląda, oczywiście, nie jest to najbardziej zaawansowana i dobrze, że ta sytuacja nie jest we wszystkich domach i rodzinach. Rzadko rosyjski życzeniem dziecko do podobnego wymogu, ale na Nominalia Adygs bardzo się opłaca. Tutaj można znaleźć kilka bardzo ciekawych nazwisk. Na przykład, Anzor lub Anzaur. Bardzo głośno. tłumaczone również jako „Książę”. Anzor dziecko będzie silny i zdecydowany, ale także kapryśny. Mimo to książę, a to zobowiązuje. Ale Aslan ( „Lion”) będzie ściśle pilnować ich terytorium. Weźmie ją w każdej sytuacji i nie zgubić się w tłumie. Jeśli dziecko jest dzieckiem wydaje się być przebiegły, to można go nazwać Bazhene, co oznacza „FOX oczy.” Bardzo delikatny i czuły nazwa dziecko zsluzhivaet Nana ( „Dziecko”). Nawiasem mówiąc, nazwa nie ma różnic płciowych. Można również odebrać wiele dobrych nazw dla małego piękna. Na przykład, Aslanguash ( "lew"). Lub Dana ( "Jedwab"). Może Daha ( "piękny"), albo po prostu Dag ( "dobry")? Nie bój się eksperymentować i zaskoczyć wszystkich. Dzisiaj możemy sobie pozwolić, aby myśleć poza pole i dać dzieciom niesamowite przeznaczenie dzięki niezwykłej nazwie.

Tożsamość osób

Czerkiesi są bardzo dumni ze swojej kultury, sztuki i rozwoju. Nie są oni nieświadomi ludzie, jak mogłoby się wydawać, biorąc kąpiel w ich tradycji nazywania. Można to zauważyć odwiedzając Adygei pedagogicznego imienia H. Andruhaeva. To jest nieodłączną częścią historii tego kraju, źródło siły roboczej dla wszystkich sektorów gospodarki. 90 lat tutaj, aby dowiedzieć się więcej niż 20 tysięcy specjalistów. Nawiasem mówiąc, Adygei Pedagogiczny College nazwie Andruhaeva spowodowane obfitość antroponimov pożyczki. Po tym wszystkim, jest to międzynarodowy kompozycji. Tutaj nauka przedstawicieli 20 narodowości. Od 2000 roku Uczelnia przeprowadziła festiwal kultur narodowych, aw 2005 roku uzyskała status republiki.