407 Shares 1805 views

Objawy i leczenie zapalenia tchawicy

Zapalenie tchawicy jest zapaleniem błony śluzowej tchawicy. Ta choroba często występuje w złożonej skojarzeniu z zapaleniem gardła, katarem i zapaleniem krtani.


Zapalenie tchawicy choroby ma dwie odmiany i może wystąpić zarówno w ostrej formie, jak i chronicznej. Z reguły przyczyną ostrej choroby jest rozprzestrzenianie się w ciele infekcji wirusowej. Znacznie mniej popularnymi patogenami mogą być paciorkowce i gronkowce.

Wdychanie zbyt suchego i zimnego powietrza z cząstkami kurzu może prowadzić do zapalenia tchawicy.

Objawy i leczenie zapalenia tchawicy zależą od jego odmiany. Głównym objawem, który pozwala podejrzewać rozwój ostrego zapalenia tchawicy jest suchy kaszel, który nasila się w nocy iw nocy. Często ataki drażniące kaszel mogą wystąpić przy głębokim wdychaniu, a także podczas śmiechu. Kaszel z chorobą, taką jak zapalenie tchawicy, powoduje ból. Dlatego ludzie cierpiący na tą chorobę starają się ograniczyć, w miarę możliwości, oddechowe ruchy. Jeśli zapalenie krtani łączy się z chorobą, może wystąpić chrypka.

W większości przypadków temperatura ciała osoby chorej wzrasta nieznacznie – zwykle w godzinach wieczornych następuje wzrost. Jednak u dzieci objawy i leczenie zapalenia tchawicy mają swoje osobliwości. U małych dzieci choroba jest bardziej nasilona i charakteryzuje się znacznie bardziej wyraźną symptomatologią.

Od pierwszego dnia choroby plwocina jest obserwowana, na początku nieistotna. Po kilku dniach plwocina staje się błony śluzowej i zaczyna się oddzielać łatwiej, więc ból podczas kaszlu jest osłabiony.

W niektórych przypadkach proces zapalny może rozprzestrzeniać się z błon śluzowych tchawicy do dużych oskrzeli, co może prowadzić do pojawienia się skomplikowanego leczenia.

Warto pamiętać, że w placówce medycznej należy ustalić objawy i leczenie zapalenia tchawicy: wykwalifikowany specjalista powinien ustalić prawidłową diagnozę i określić strategię leczenia. W przypadku diagnozy uwzględnia się symptomatologię i badano tchawicę laryngoskopem.

Ostra choroba może w pewnych okolicznościach stać się chroniczna. Przewlekła forma tej choroby często występuje u osób palących i nadużywających alkoholu. Chroniczne choroby w jamie nosowej i zatokach często prowadzą do rozwoju przewlekłego zapalenia tchawicy.

Objawy i leczenie zapalenia tchawicy w przewlekłej formie mają swoje własne cechy charakterystyczne: zapalenie błony śluzowej tchawicy może być zarówno atroficzne, jak i hiperzroficzne.

Z atroficznymi zjawiskami błona śluzowa staje się cieńsza i staje się cieńszym odcieniem. Z nadmiernym zapaleniem tchawicy występuje zauważalna rozszerzalność naczyń i obrzęk błony śluzowej, a także silne wydzielanie plwociny.

Aby dowiedzieć się, jak leczyć zapalenie tchawicy, musisz udać się do lekarza – właściwy specjalista wybierze optymalne leczenie, które uwzględnia cechy przebiegu choroby u konkretnego pacjenta.

Z reguły plasterki musztardy są przeznaczone na powierzchnię klatki piersiowej, jak również antybiotyki i preparaty sulfonamidowe, które mają postać aerozoli. Jeśli pacjent cierpi z powodu osłabiającego kaszlu, przepisać leki takie jak libeksyna lub kodeina. W celu poprawy odprowadzania plwociny, do przyspieszenia procesu regeneracji wykorzystuje się inhalacje alkaliczne i wykrztuśne.

W przewlekłym zapaleniu tchawicy zaleca się stosowanie inhalacji olejowo-alkalicznych.

W większości przypadków odbudowa z zapaleniem śluzówki następuje w ciągu dwóch tygodni.