318 Shares 2222 views

Badanie ogólne moczu. Jak zbierać i interpretować wyniki?

Badanie moczu jest jednym z badań, które pomogą zdiagnozować stan osoby. Z reguły ma ona na celu identyfikacji anomalii w nerek i dróg moczowych. Badanie właściwości fizycznych, chemicznych, równowaga mikroskopia – wszystko to obejmuje badanie ogólne moczu. Jak ją zamontować prawidłowo? Weźmy pod uwagę wszystkie niuanse.

Badanie ogólne moczu. Jak zbierać?

Poprawność zbierania materiału wpływa bezpośrednio na wynik. Istnieją przypadki, kiedy choroba jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ wynik analizy jest zniekształcony błędy w jego kolekcji. Aby tego uniknąć, należy stosować się do zestawu prostych zasad:

 1. Razem moczu polega na zbieraniu tylko część porannego moczu, które należy dostarczyć do laboratorium jak najszybciej.
 2. Zbiera się materiał powinien być w sterylnym pojemniku ze szczelną nakrętką. Optymalnie – sterylnego pojemnika z tworzywa sztucznego, który jest sprzedawany w farmacji. Ponadto, nie zaszkodzi podpisać w terminie dostawy pojemnik i nazwisko pacjenta.
 3. Przed zbierania moczu powinny myć genitalia, kobieta pochwa na pokrycie bawełnianą podkładkę do wydania nie zostały wprowadzone do materiału zbiornika.
 4. nie mogą być gromadzone przez pierwsze kilka kropli moczu.
 5. Kobiety na kilka dni przed, podczas i kilka dni po miesiączce podjęcia analizy nie jest zalecane, aby zapobiec przedostawaniu się upławy.

Ogólna analiza moczu. Jak zmontować u niemowląt?

Często rodzice dla dzieci do zbierania moczu – cały problem. Z chłopców sytuacja jest stosunkowo prosta – po prostu trzeba poczekać i czas, aby zastąpić słoik. Dziewczyny muszą dokonać wielu poprawek. Tak więc, na przykład, można umieścić pod koła płozy dziecko, ustawienie pojemność wgłębienia. Po pewnym czasie dziecko jest pewny, aby przejść do toalety, a mocz zbierze w słoiku. Goście mogą również skorzystać ze specjalnych dzieci pisuary, które można łatwo kupić w aptece. Dzięki zastosowaniu takich środków rodziców grudnichka być badane w piwnicy. A wyniki nie będą zniekształcone, co nieuchronnie by się stało w produkcji moczu przez odkręcenie pieluchę lub w jakikolwiek inny sposób.

Parametry normy moczu

Główne parametry:

 • Kolor – od żółtego do bursztynowego-słomkowej.
 • Przejrzystość. Normalne jest jasne moczu.
 • Gęstość względna – 1008-1025 g / l. Indeks charakteryzuje stężenie substancji rozpuszczonych (w moczu mocznik, sole, elektrolity).
 • Mocz PH – 5,0-7,0. Mogą się różnić w zależności od diety, aktywności fizycznej.
 • Białko w moczu – jest jednym z najważniejszych wskaźników diagnostycznych. Norma jest brak lub stężenia do 0,1 g / l.
 • Bilirubiny w moczu nie jest normalny.
 • Białe krwinki – do 5 w polu widzenia.
 • RBC – może być obecne w osadzie pojedynczych komórek.
 • Bakterie – normalnie nieobecne lub obecne w niewielkich ilościach.

Należy zauważyć, że powyższe wskaźniki – wartości średnie, natomiast szczegółowe przepisy różnią się w zależności od płci i wieku osoby. Ponadto, w przypadku kobiet w ciąży, badanie ogólne moczu, jak zbierać którym dokonaliśmy przeglądu wcześniej, że ma specjalne funkcje szyfrowania. Zatem pełna interpretacja wyników badania ze względu na wiek, stan kliniczny osoby mogą dać tylko kompetentną osobę.