513 Shares 3973 views

Jaki jest natężenie światła i dlaczego jest to ważne?

Intensywność światła (zarówno słonecznego, jak i sztucznego oświetlenia) może się bardzo różnić i wizualnie nie jesteśmy w stanie określić stopnia oświetlenia, ponieważ ludzkie oko jest wyposażone w zdolność przystosowania się do różnego oświetlenia. Tymczasem intensywność oświetlenia jest niezwykle ważna w szerokim zakresie działań. Na przykład możesz wziąć udział w filmie lub wideo, a na przykład rośnie rośliny w pomieszczeniach.

Oko ludzkie postrzega fale świetlne o długości 380 nm (fioletowe) do 780 nm (czerwone). Co najważniejsze, postrzegamy fale o długości, nie najbardziej odpowiednie dla roślin. Jasne i przyjemne oświetlenie oka może nie być odpowiednie dla roślin w szklarni, które mogą nie otrzymać istotnych fal fotosyntezy.

Intensywność światła mierzy się w luksach. Jasne słoneczne południa w połowie naszego przedziału osiąga około 100 000 luksów, a wieczorem spada do 25 000 luksów. W gęstym cieniu jego wartość wynosi dziesiętna część tych wartości. W pomieszczeniach natężenie światła słonecznego jest znacznie mniejsze, ponieważ światło osłabia drzewa i szyby. Najjaśniejsze oświetlenie (w południowych oknach latem tuż za szybami) wynosi 3-5 tysięcy luksów, w środku pokoju (2-3 metry od okna) – tylko 500 luksów. Jest to minimalne oświetlenie niezbędne do przeżycia roślin. Do normalnego wzrostu nawet bezpretensjonalne rośliny odporne na odbarwianie wymagają co najmniej 800 luksów.

Nie możemy określić intensywności światła przez oko. W tym celu jest urządzenie, którego nazwa – luxmeter. Przy jego zakupie należy określić zakres fal mierzonych przez niego, tk. Możliwości urządzenia, choć szersze niż możliwości ludzkiego oka, są jednakże ograniczone.

Intensywność światła może być mierzona za pomocą aparatu lub fotoeksponometru. Trzeba jednak przeliczać otrzymane jednostki w pakietach. Aby przeprowadzić pomiar, umieść białą kartkę papieru w miejscu pomiaru i wskaż aparat, którego czułość jest ustawiona na 100, a przysłony na 4. Po określeniu szybkości migawki jego mianownik powinien być pomnożony przez 10, wynikowa wartość będzie odpowiadać grubości w zestawach. Na przykład, jeśli ekspozycja wynosi 1/60 sek. Oświetlenie wynosi około 600 lux.

Jeśli lubisz hodować kwiaty i dbać o nich, to oczywiście wiesz, że energia światła jest niezbędna dla roślin do normalnej fotosyntezy. Światło wpływa na tempo wzrostu, kierunek, rozwój kwiatu, wielkość i kształt liści. Zmniejszając intensywność światła, wszystkie życiowe procesy życiowe w roślinach są proporcjonalnie spowolniane. Ilość zależy od tego, jak daleko odchodzi się od źródła światła, od horyzontu do okna, od stopnia cieniowania drzewami ulicy, od obecności zasłon lub żaluzji. Im jaśniejsze pomieszczenie, im bardziej aktywny jest wzrost roślin, tym bardziej potrzebują wody, ciepła i nawozów. Jeśli rośliny rosną w cieniu, to wymagają mniej opieki.

Podczas kręcenia filmu lub programu telewizyjnego oświetlenie jest bardzo ważne. Możliwość wysokiej jakości fotografii przy oświetleniu rzędu 1000 luksów, osiągniętych w pracowni telewizyjnej za pomocą specjalnych lamp. Ale akceptowalna jakość obrazu można uzyskać nawet przy mniejszym oświetleniu.

Intensywność oświetlenia w studio przed i podczas fotografowania jest mierzona przy użyciu mierników ekspozycji lub wysokiej jakości monitorów kolorowych, które łączą się z kamerą. Przed rozpoczęciem zdjęć najlepiej jest poruszać się po całym liczniku ekspozycji w całym zestawie, aby określić zaciemnione lub nadmiernie oświetlone obszary, aby uniknąć negatywnych zjawisk podczas oglądania materiału. Ponadto poprawna regulacja oświetlenia może przynieść dodatkową ekspresję sceny i pożądane efekty reżyserskie.