122 Shares 3999 views

Lata Renesansu. Ogólna charakterystyka renesansu

Epokowy okres w historii kultury światowej, który poprzedzał czasy współczesne i został zastąpiony przez średniowieczu dał nazwę renesansu, czy ożywienie. Historia Era wraca do początków 14 wieku we Włoszech. Kilka wieków można scharakteryzować jako czas tworzenia się nowej, człowieka i widokiem ziemskiego świata, który ma z natury świecka. Postępowe idee zawarte w humanizmu.


Lata Renesansu i koncepcji

Położyć szczególny okres, jest wystarczająco trudne dla tego zjawiska w historii kultury światowej. Wynika to z faktu, że w okresie renesansu, wszystkie kraje europejskie przystąpiły w różnych momentach. Niektóre wcześniej, niektóre później, ze względu na opóźnienia w rozwoju społeczno-gospodarczego. Orientacyjne terminy można nazwać początkiem 14 a końcem 16 wieku. Lat od Renaissance cechuje ekspresja laickości kultury i jej humanizacji rozkwitu zainteresowania starożytności. Z tego ostatniego, nawiasem mówiąc, jest związany nazwę tego okresu. Jest odrodzenie kultury antycznej, jego realizacja w świecie europejskim.

Ogólna charakterystyka renesansu

To kamień milowy w rozwoju kultury ludzkiej było wynikiem zmian w społeczeństwie europejskim i relacji w nim. Ważną rolę odgrywa upadku Bizancjum, kiedy jej mieszkańcy uciekli masowo do Europy, przynosząc ze sobą bibliotekę, dzieł sztuki, wiele starożytnych źródeł, wcześniej nieznanych. Zwiększanie liczby miast doprowadziło do wzmocnienia wpływem zwykłych klas rzemieślników, kupców, bankierów. Aktywnie zaczęły pojawiać się różne centra sztuki i nauki, których działalność Kościoła nie jest kontrolowany.

Pierwsze lata renesansu wykonane liczyć z ofensywą we Włoszech, to ten ruch rozpoczął się w tym kraju. Początkowe objawy to stało się widoczne w 13-14 wieków, ale silną pozycję zajęło w 15 wieku (20 roku), osiągając maksymalny rozwój do końca. W Renaissance (lub odtworzony) jest podzielony na cztery okresy. Omówmy je bardziej szczegółowo.

Protorenessans

Termin ten pochodzi od około drugiej połowie 13-14 wieków. Warto zauważyć, że wszystkie terminy odnoszące się do Włoch. W rzeczywistości okres ten stanowi etap przygotowawczy renesansu. To warunkowo można podzielić na dwa etapy: przed i po jego śmierci (1137) Giotto di Bondone (rzeźba na zdjęciu), kluczową postacią w historii sztuki zachodniej, architekta i artysty.

Ostatnie lata renesansu okresu związanego z epidemią dżumy, które nawiedziło Włochy i całą Europę jako całość. Protorenessans ściśle związane z średniowiecza, gotyk, romański, tradycji bizantyjskiej. Centralną postacią jest uważany przez Giotta, który przedstawił główne kierunki malarstwa, wskazał, w jaki sposób jego rozwój poszła dalej.

Podczas wczesnego renesansu

W tym czasie brał osiemdziesiąt lat. Wczesnego okresu renesansu, które charakteryzują się bardzo od kilku lat na dwa sposoby, wystąpił w 1420-1500 gg. Sztuka nie zrezygnowała całkowicie z tradycji średniowiecznych, ale aktywnie dodaje elementy zapożyczone z klasycznej starożytności. Jak rośnie z roku na rok pod wpływem zmieniających się warunków środowiska społecznego, nie jest kompletna porażka artystów ze starego i przejście do dawnej sztuki jako koncepcji rdzenia.

Przodek okresu wczesnego renesansu uważany jest za malarz Masaccio, który był od Florencji. Zbierając pomysły swoich poprzedników, on przyniósł do swojej pracy niemal namacalna rzeźbiarskie kształty na płótnie.

Okres renesansu

To jest szczyt, szczyt renesansu. Na tym etapie renesansu (1500-1527 lat) osiągnął swój punkt kulminacyjny, a środek wpływem sztuki włoskiej przeniósł się z Florencji do Rzymu. Stało się to w związku z przystąpieniem do papieskiego tronu Juliusz II, który miał bardzo postępowe, wyraziste spojrzenia, był człowiekiem przedsiębiorczy i ambitny. Zwrócił Wiecznym Mieście najlepszych artystów i rzeźbiarzy z całych Włoch. To właśnie w tym czasie prawdziwe giganty renesansu stworzył swoje arcydzieła, które podziwia cały świat dzisiaj.

późnorenesansowy

Obejmuje on okres od 1530 do 1590-1620 lat. Rozwój kultury i sztuki w tym okresie jest bardzo niejednorodny i różnorodna, że nawet historycy nie zmniejszają je do wspólnego mianownika. Według brytyjskich naukowców Renaissance wreszcie gaśnie w czasie, gdy doszło do upadku Rzymu, czyli w 1527 roku. Południowa Europa pogrążyła się w kontrreformacji, która umieściła „cross” na dowolnym wolnomyślicielstwa, w tym zmartwychwstaniu dawnych tradycji.

Kryzys idei i sprzeczności w widoku światowej w wyniku w Florencja spowodowało manieryzmu. które charakteryzują styl sztuczność i dysharmonię, utrata równowagi między komponentu psychicznego i fizycznego związanego renesansu. Na przykład w Wenecji miał swoją własną drogę rozwoju tam aż do końca 1570-tych pracował takich mistrzów jak Tycjan i Palladio. Ich praca jest z dala od kryzysu, charakterystycznej techniki Rzymu i Florencji. Tycjan zdjęcia płótno „Izabela Portugalska”.

Wielcy mistrzowie renesansu

Trzy wielkie włoskie – to tytani renesansu, jej wartości korony:

  1. Leonardo da Vinci. Osobowość w historii ludzkości jest naprawdę genialny i niepowtarzalny. Był nie tylko wielkim malarzem i rzeźbiarzem, ale także naukowiec, przyrodnik, wynalazca, pisarz i architekt. Współcześni jak bardziej znane jest kilka zdjęć, w tym legendarnego Mona Lisa Mona Lisa (na zdjęciu), Enigma, że naukowcy nie pokonać pierwszego wieku.
  2. Michelangelo Buonarroti. Lata życia i twórczości – 1475-1564. Przede wszystkim jest on znany jako rzeźbiarz i malarz. A pierwsza jego twarzy znacznie bardziej wyraźny i odbija się nawet w obrazach. Jego głównym zadaniem było w Rzymie i Florencji. Geniusz Michała Anioła w pełni objawia się podczas malowania Kaplicy Sykstyńskiej, co było odzwierciedleniem historii biblijnej i wyświetla 300 sztuk, a żaden nie jest podobny do drugiego. I fresk „Sąd Ostateczny”, zespół z kwadratu Capitol, kopuły Soboru Watykańskiego, posąg Dawida składu „Pieta” (na zdjęciu powyżej) i wiele innych.
  3. Rafael Santi. Kolejna fenomenalna osobowość renesansu. Jego nauczycielem był P.Perudzhino ojciec, mistrz. To jego styl jest wyraźnie widoczne w pracach wczesnym okresie. Najdoskonalszym jego pracy jest uważana za Madonna Sykstyńska (na zdjęciu).

Wszystkich swoich produktów – jest to najlepsze, najpiękniejsze perły sztuki światowej, która zgromadziła renesansu. Lata mijają, zastąpił wieku, ale dzieła wielkich mistrzów – Out of Time.