469 Shares 2929 views

Co to jest zakażenie pałeczkami Shigella i jak ją leczyć

W tej kwestii, jak czerwonka, słyszeliśmy wiele osób. Co to jest zakażenie pałeczkami Shigella, cechy choroby, przyczyny i sposoby usuwania – to wszystko i chce teraz opowiedzieć w szczegółach.

terminologia

Początkowo konieczne jest zrozumienie podstawowych pojęć używanych w niniejszym artykule. Więc, co jest szigeloza? W języku bardziej znane – jest czerwonka, czyli wirusowej infekcji jelitowych. Spowodowane przez bakterie, które należą do rodziny Shigella (stąd i nie było pojawienie się nazwy choroby).

Ponadto, lekarze mówią, że problem jest najbardziej prawdopodobne w najgorętszej porze roku, czyli głównie latem, a nie zimą. Ludzie cierpią z niego równo, niezależnie od płci. Jednakże najczęściej dotyka dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

o wibrator

Patogen Shigella – bakterie Shigella rodzina. Szczególnie wytrwały są Shigella sonnei. Funkcjonalność mogą utrzymywać się przez bardzo długi czas, nawet kilka miesięcy (w szczególności gorącym czasie). Najbardziej korzystne warunki do rozmnażania tych organizmów – jest żywność (wołowina, mięso gotuje się i gotowanej ryby, mleko i produkty mleczne, jak galaretki i napoje owocowe). Bakterie mechanizm transmisji – kału ustnej. Wywoływane sam kontakt z gospodarstw domowych, wody i żywności o. Ważne jest, aby pamiętać, że można zarazić nawet jeśli ciało ludzkie staje się mniej niż 100 komórek Shigella.

Lekarze mówią też, że wrażliwość różnych ludzi do tej choroby jest inny, na przykład, w zależności od grupy krwi. Maksymalną czułość są to osoby mające krwi grupy A, (ii), Rp (2), Rh (-).

czynniki zjadliwości

Rozważamy ponadto, że to zakażenie pałeczkami Shigella. Należy stwierdzić, że same bakterie te posiadają wiele właściwości, które są szkodliwe dla człowieka:

 • Inwazyna. Są to specjalne białka, które pomagają szkodliwe bakterie przenikają błonę śluzową jelita. W większości przypadków, to wpływa na dolnej części ciała.
 • Endotoksyny. To przez tych mikroelementów osoba ma objawy zatrucia.
 • Egzotoksyna. Jest szkodliwa substancja , która uwalnia bakterii do krwi pacjenta. To, co powoduje problemy, takie jak biegunka.

symptomatologia

Jeśli mówimy o takim problemem jak zakażenie pałeczkami Shigella, objawy – to zdecydowanie powinien powiedzieć. Początkowo, należy zauważyć, że występowanie choroby w głównej wyspy. Co czuje się w tej chorobie?

 1. Na pierwszym miejscu jest biegunka, tzw „krwawa biegunka”.
 2. Skurcze brzucha. Początkowo, ból tępy, staje się coraz bardziej ostry, to skurcze w naturze. Lokalizacja: podbrzusze, głównie – po lewej stronie. Ból może być wzmocniony przed stolcu, często pojawiają się fałszywe pragnienia.
 3. Gorączka.
 4. Objawy zatrucia: wzrosły wskaźniki temperatury ciała, bóle stawów i mięśni. Słabości

Wszystkie te wskaźniki są pokazane na temat najbliższych dwudziestu czterech godzin po zakażeniu. W ten sposób, okres inkubacji choroby wynosi 1-7 dni (w niektórych przypadkach może być skrócony do 5-10 godzin).

ostrej czerwonki

Choroba ta może mieć zarówno ostre jak i przewlekłe. Co to jest ostre zakażenie pałeczkami Shigella? Warto zauważyć, że ten rodzaj choroby objawia się bardzo aktywne. Symptomatologia jasne. Lekarze mówią, że w tym przypadku wpływ przede tylko dwukropek. Objawy tej postaci choroby:

 • Gorączka. Temperatura wzrasta. Jeśli dzieci są zaangażowane, wskaźniki mogą dotrzeć do znaku 40 ° C
 • Biegunka. Początkowo krótkie wypróżnienia mają wodnistą konsystencję. Jednak wraz z rozwojem choroby liczba wyjazdów do łazienki wzrosła, czasami nawet do 30 razy dziennie. Odpady można znaleźć śluzu, krwi lub nawet ropa. Należy zauważyć, że krew w stolcu, „mówi”, że czerwonka osoba, a nie innego zaburzenia jelitowe.
 • Ból brzucha. Są skurcze w przyrodzie. Stopniowo zwiększać.
 • Parcie. Ie pacjent może doświadczyć fałszywe chęć oddawania kału. Ponadto, nie jest to ból w odbycie po skorzystaniu z toalety.
 • Mniej powszechne, ale nadal czasami nudności i wymioty.

Jeśli czas do rozpoczęcia leczenia, problem można rozwiązać w ciągu tygodnia. W przeciwnym razie istnieje ryzyko powikłań. Ponadto możliwe śmiertelne.

przewlekła biegunka

Przewlekłe zakażenie pałeczkami Shigella można rozpoznać, gdy choroba jest od ponad trzech miesięcy. Przebieg choroby może być bardzo różny.

Zatem problem może pojawić się w sposób ciągły, może nastąpić nawrót choroby. Tego rodzaju choroby charakteryzuje się okresami nawrotu. Symptomatologia przejawia się w znacznie mniejszym stopniu niż w ostrej formie. Objawy choroby są gładsze, nie tak wyraźne. W większości przypadków nie ma we krwi w stolcu i odczyty temperatury ciała nie przekroczyć znaku 37,5 ° C

Kilka słów o dzieciach

Szigeloza u dzieci najczęściej występuje w okresie przedszkolnym lat. Ogromny problem stanowi fakt, że dziecko często rysuje brudne ręce i zabawki w ustach i w ten sposób zakażenia. Lekarze Statystyka mówi, że około 70% wszystkich pacjentów – to dzieci.

Należy zauważyć, że szigeloza u dzieci pojawia się nieco inaczej niż u dorosłych. Co jest charakterystyczne dla najmłodszych pacjentów:

 • Stolec obfite, cuchnące, zielony. Można go wykryć śluz, a także bryły strawionego pokarmu. Smugi krwi jest rzadka.
 • Żołądka u dzieci nie jest zasysane i napompowane.
 • Podstawowym toksykoza jest słaby, ale wtórny – silna. Zakłócony metabolizm, płyn i równowagi elektrolitowej.
 • Często rozwija się zapalenie płuc lub zapalenie ucha środkowego – wtórnej infekcji bakteryjnej.
 • Choroba ma charakter falisty. Ponadto, małe dzieci mają skłonność do chorób przewlekłych.

diagnostyka

Co jeszcze trzeba wiedzieć o tej chorobie, jak zakażenie pałeczkami Shigella? Diagnostyka (podstawowe) można przeprowadzić nawet w domu. Jak już wspomniano wyżej, głównym wyznacznikiem obecności tej choroby – krew w stolcu. Jeśli nie było to objaw, należy natychmiast szukać pomocy lekarskiej. Co sprawia, że ekspert?

 1. metodą bakteriologiczną. Jest siewu odchody, które pozwolą zidentyfikować patogeny.
 2. Serologiczne. W tym przypadku, krew szuka przeciwciał przeciwko Shigella. Należy jednak zauważyć, że metoda ta jest prawie nie używany. Po wszelkie informacje można uzyskać dzięki bardziej łatwo i bezpiecznie za pomocą metod bakteriologicznych.
 3. PCR. Metoda ta jest również stosowana bardzo rzadko, ponieważ jest to dość kosztowne. Które są: określenie genów w stolcu Shigella.

leczenie

Uważamy dalszych takich chorób jak zakażenie pałeczkami Shigella. Leczenie i sposobów, aby pozbyć się problemu – także musi to być poinformowani. Jakie leki mogą wyznaczyć lekarza?

 • Lek "Regidron". To pomaga regulować równowagę wodno-sól, która jest dokładnie złamane, jeśli biegunka pacjenta.
 • Sorbenty. Są to leki, takie jak „Smecta”, „ENTEROSGEL”. Ich głównym celem – aby zminimalizować toksyczne działanie na organizm, jak również walki z biegunką.
 • Antybiotyki. Jeśli choroba jest łagodny, ich stosowanie nie jest wymagane. Jednak w większości przypadków, jeśli jest domieszka krwi, lekarze przepisują ten lek częściej niż w kale jak „Ciprofloxacin”. Można również użyć narzędzia, takie jak „tetracyklina”, „ampicylinę”. Czas odbioru może być różna, ale średnio 5 dni.

Ostrzeżenie! Odbieranie Leki przeciwbiegunkowe, takie jak „loperamid”, „Immodium”, jest surowo zabronione. Spowalniają uwalnianie światła patogenu jelitowego. To znacznie wydłuża proces gojenia i wydzielanie się szkodliwych bakterii.

Odżywianie, dieta

W tym artykule, oczywiste jest, że zakażenie pałeczkami Shigella – czerwonka, czyli Problemem związanym z przewodu pokarmowego. Dlatego wraz z leczenia pacjent jest przypisany do konkretnej diety. Jeśli pacjent ma biegunkę, pokazuje tabelę №4. Jego istotą: obniżona zawartość tłuszczów i węglowodanów w normalnej ilości białka spożywane. Ważne jest w tym przypadku w celu wyeliminowania pokarmów, które powodują wzdęcia i wzdęcia.

Produkty polecane otrzymywać:

 1. krakersy pszenicy.
 2. Zupy na lekkim bulionie z płatków.
 3. Miękkie mięsa drobiu i ryb gotowana.
 4. Świeży twarożek niskotłuszczowy.
 5. Owsianka na wodzie: płatki owsiane, ryż, gryka.
 6. Jaja lub gotowane na parze: miękko, nie więcej niż 2 szt. dziennie.
 7. Gotowane warzywa.

tabu żywności:

 1. Mąka i pieczywo.
 2. Fat buliony i zupy na nich oparte.
 3. Tłuste mięso, ryby.
 4. Mleko i produkty z nich wytworzone.
 5. Makaron.
 6. Kashi: pszenica, jęczmień, jęczmień.
 7. Rośliny strączkowe.
 8. Świeże warzywa i owoce.
 9. Kakao, kawy, napojów gazowanych.

Jeśli krzesło jest znormalizowana, można przejść na dietę №2. Jest o wiele bardziej miękkie niż poprzedni. W tym przypadku dieta może to już następujące pokarmy:

 • Czerstwy chleb.
 • Mięso i ryby.
 • produkty mleczne.
 • Dojrzałe owoce i jagody w formie przetarty.
 • Słodycze: cukierki, słodycze, cukierki.

profilaktyka

Aby uniknąć takich problemów, takich jak zakażenie pałeczkami Shigella, zapobieganie – to jest bardzo ważne. Po obserwacji pewnych środków, to łatwo zapobiec rozwojowi tej choroby.

 1. Konieczne jest, aby myć ręce tak często, jak to możliwe. Szczególnie ważne jest, aby zrobić to po przejściu do toalety.
 2. Dzieci od najmłodszych lat należy uczyć zasad higieny osobistej.
 3. Ważne jest, aby odpowiednio przechowywać i gotować różnych produktów spożywczych.
 4. Po kontakcie z pacjentem powinien być pewny, aby umyć ręce. len pacjent powinien zostać wyleczony.
 5. Pacjenci nie powinni odwiedzić miejsca, gdzie grupy osób (iść do pracy, szkoły, przedszkola). Po tym wszystkim, są nosicielami infekcji. Można to zrobić dopiero po negatywnych wynikach testu bakteryjnego zaszczepienia.

Szczególnie zwracać uwagę na wszystkie powyższe środki ostrożności należy traktować łącznie pracownicy zakładów spożywczych.

powikłania

Co jest szigeloza – rozumiane. Na koniec należy przypomnieć, że to choroba, gdy nie są odpowiednio leczone mogą rosnąć wiele komplikacji. Co wtedy należy się obawiać?

Wypadanie odbytnicy. To może się zdarzyć ze względu na parcie i częste wyjazdy do toalety.

Odwodnienie. Spotyka się z obfitym wodnistego stolca. Obarczona negatywnych konsekwencji, które mogą mieć wpływ na wszystkie narządy i układy organizmu.

Czasami jest też krwawienie jelitowe. W takim przypadku pacjent wykazuje natychmiastowej hospitalizacji.

Ciężkie zatrucie (w medycynie stan ten nazywany jest toksyczne rozszerzenie okrężnicy). Tutaj jest rozciągnięta dolnej części jelita grubego, jego ściany zagęścić. W rezultacie krew wchłania dużo toksyn. Stan ten może prowadzić nawet do śmierci.

Może to wpływać na funkcje nerek, czasami ciężkiej niewydolności nerek. Pierwszym objawem tego problemu – skąpomocz, czyli gwałtowny spadek ilości moczu pacjenta.

Hemoliza. W tym przypadku pacjent może rozwinąć się ciężka niedokrwistość, liczba płytek krwi jest znacznie zmniejszona.

Bakteriemii. W tym przypadku, bakterie krwi pacjenta dostać. Warunek ten często występuje u pacjentów niedożywionych. Płynie bardzo trudne i często kończy się śmiercią.

zakażenie wtórne. Występuje z powodu wyczerpania. W takiej sytuacji pojawiają się często chorób, takich jak zakażenia dróg moczowych lub zapalenie płuc.

Po wyzdrowieniu przez jakiś czas mogą być zapisywane zaburzenia krzesło. Wszystko to może być ze względu na fakt, że podczas Shigella dotkniętego błony śluzowej jelit, co prowadzi do poważnych urazów.

Małe dzieci Wychodzenie z choroby w ciężkiej postaci dla innej pary miesięcy może być słabość ciała, zmęczenie, zmęczenie. Ponadto, dość często pojawia się problem, takich jak wole.