350 Shares 9008 views

Wysiękowe zapalenie: przyczyny, rodzaje, Efekty

Z zapaleniem jakiejś całej nas wszystkich. A jeśli jest to poważne formy, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie okrężnicy, spotka się na specjalne okazje, takie jak drobne kłopoty cięcia lub zera – to zjawisko powszechne. Oni wiele nie zwracają uwagi. Ale nawet najbardziej drobne urazy mogą spowodować wysiękowe zapalenie. W rzeczywistości, to jest stan danego obszaru, gdzie zgromadzone konkretnego płynu, a następnie przedostaje się przez ściany naczyń włosowatych zewnątrz. Proces ten jest dość skomplikowany, na podstawie praw mechaniki płynów i może prowadzić do powikłań choroby. W tym artykule, będziemy analizować szczegółowo, co powoduje wysiękowe powoduje zapalenie. Rodzaje (wyniki dla każdej z nich są niewystarczające) tego rodzaju procesów zapalnych również rozważyć i jednocześnie wyjaśnić, na których zależy, jakie występują, niektóre wymagają leczenia.


Zapalenie – to jest złe czy dobre?

Wielu powie, że, oczywiście, stan zapalny – jest zła, ponieważ jest integralną częścią niemal każdej choroby i przynosi ludzkiego cierpienia. Ale w rzeczywistości, w toku ewolucji nasze ciała do lat sporządził mechanizmy procesów zapalnych, które pomagają one przetrwać, gdy szkodliwe skutki, w medycynie nazywa bodźce. mogą być wirusy, bakterie, wszystkie rany skórne, chemikalia (na przykład, trucizny, toksyny), niekorzystne czynniki środowiskowe. Chroń nas przed nieprawidłową aktywność wszystkich tych bodźców prostu musi wysiękowego zapalenia. Co to jest? Bez wchodzenia w szczegóły, jest to dość proste do wytłumaczenia. Każdy bodziec, że dostał się do organizmu ludzkiego, to uszkadza komórki. To się nazywa zmiana. Daje to początek procesu zapalnego. Jej objawy, w zależności od rodzaju bodźca a miejscem jego realizacji może być różny. Wśród wspólnej emitował:

 • Wzrost temperatury lub w całości, albo jedynie na powierzchnię dotkniętą chorobą;
 • obrzęk uszkodzonej części;
 • ból;
 • zaczerwienienie rannych obszar.

Są to główne znaki, dzięki którym można zrozumieć, że już się rozpoczęła wysiękowe zapalenie. Zdjęcie powyżej pokazuje pojawienie się objawów – zaczerwienienie, obrzęk.

Na pewnym etapie zapalnych w naczyniach krwionośnych zaczynają gromadzić płyn (wysięk). Kiedy one przenikać przez ściany naczyń włosowatych język przestrzeni międzykomórkowej, wysiękowe zapalenie staje. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to coraz większy problem. Ale w rzeczywistości, wyjście płynu, lub, jak mówią lekarze, wysięk, konieczna jest również. Dzięki niej z naczyń włosowatych do tkanek uzyskać bardzo ważną sprawę – immunoglobuliny, kinin, enzymy osocza, krwinek białych, które natychmiast biec do zapalenia ogniska tam eliminację czynników drażniących i gojenie uszkodzonych obszarów.

Proces wypacania

Wyjaśniając, co wysiękowe zapalenie, anatomia patologiczna (dyscyplina badająca procesy patologiczne) zwraca szczególną uwagę na proces wysięku, „sprawcy” tego rodzaju zapalenia. Składa się z trzech etapów:

 1. Za zmianę. Biegła w szczególnych związków organicznych – mediatorów zapalnych (kininy, histamina, serotonina, limfokin i innych). Pod ich wpływem mikrokrążenia łóżko zaczęło się rozwijać, a w rezultacie, zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń.
 2. W szerszych obszarach RiverBeds przepływ krwi zaczęła się poruszać mocniej. Było tak zwane płukanie, który jest z kolei doprowadziło do wzrostu zbiorników ciśnieniowych (hydrodynamicznego) we krwi.
 3. Pod ciśnieniem płynu poprzez zwiększenie mikronaczyń mezhendotelialnye pęknięcia i pory czasami osiągnąć rozmiarów okrągłych, wysięk tkanki zaczął przeciekać. Cząstki jego składników zostały przeniesione do środka zapalnego.

rodzaje wydzielin

Bardziej właściwie nazywany płynnego wysięku wypływających z naczyń do tkanek, a tym samym uciec płyn do wnęki – wysięk. Ale w medycynie często te dwa pojęcia są połączone. Wysiękowe zapalenie rodzaj zależy od wydzielania skład, który może być:

 • surowiczy;
 • zwłóknienia;
 • ropne;
 • zgniły;
 • krwotoczny;
 • śluzowych;
 • hiloznym;
 • hilusopodobnym;
 • psevdohileznym;
 • cholesterol;
 • neutrofilowej;
 • eozynofilowe;
 • limfocytowa;
 • jednojądrzastych;
 • mieszany.

Rozpatrzmy bardziej szczegółowo najczęstsze rodzaje wysiękowego zapalenia, jego przyczyn i objawów.

Postać surowiczy wysiękowe zapalenie

W organizmie ludzkim otrzewna, opłucna, osierdzie pokryte błon surowiczych, tzw od łacińskiego słowa „surowica”, co oznacza „surowica”, ponieważ wytwarzają i wchłonąć płyn, podobny surowicy krwi lub z obrazu. Błony surowicze w normalnym stanie gładki prawie przezroczysta, bardzo elastyczne. Kiedy zaczyna wysiękowe zapalenie, stają się szorstkie i matowe, a wysięk surowiczy postać pojawia się w tkankach i narządach. Wykryto, że białka (2%), limfocyty, leukocyty, komórki nabłonka.

Przyczyny wysiękowego zapalenia może być:

 • uraz różnej etiologii (zaburzenia integralności skóry, oparzenia, ukąszenia owadów, zamrożenie);
 • zatrucie;
 • infekcje wirusowe i bakteryjne (gruźlica, zapalenie opon mózgowych, opryszczka, ospa wietrzna, itd.);
 • alergia.

płyn surowiczy pomaga usunąć toksyny z ogniska zapalnego i drażniących. Wraz z jego pozytywnych cech istnieją także negatywne. Więc jeśli surowiczy wysiękowe zapalenie pojawił się w miąższu płuc, może rozwinąć się niewydolność oddechowa, w osierdzie – niewydolność serca, w oponach – obrzęk mózgu, nerek – niewydolność nerek, w skórze pod naskórkiem – obieranie go ze skóry i powstawania surowiczych pęcherzy. Objawy dla każdej choroby na własną rękę. Można wydzielić z ogólnym wzrostem temperatury i bólu. Pomimo pozornej bardzo niebezpieczne patologii rokowaniem w większości przypadków korzystny, wysięk jest absorbowane bez śladu i błon surowiczych są odzyskiwane.

zwłóknienia zapalenie

Jak zauważono powyżej, wszystkie rodzaje wysiękowego zapalenia określone przez skład wydzieliny, gdy powstała z naczyń włosowatych. W ten sposób, uzyskuje się włóknisty wysięk gdy pod wpływem bodźców zapalnych (urazem, zakażenia) tworzy większą ilość białka fibrynogenu. Normalnie, dorosły człowiek powinien być 2-4 g / l. Uszkodzona tkanka jest substancją przekształcono w fibrynę. Jest to również białko, które ma strukturę włóknistą i jest podstawą skrzepów krwi. Ponadto, istnieją włókniste wysięk leukocyty, makrofagi, monocyty. Na pewnym etapie, stan zapalny rozwija się martwica tkanek dotkniętych przez bodziec. Że impregnuje włóknistą wysięku, tworząc włóknistą warstwę na powierzchni. Na jej podstawie są aktywnie rozwija mikrobów, które komplikuje przebieg choroby. W zależności od filmu i jego funkcji lokalizacyjnych odróżnić croupous rzekomych i włóknistą wysiękowe zapalenie. Anatomia patologiczna opisuje ich różnice:

 1. Rzekomych zapalny może wystąpić w tych organach, które są pokryte wielowarstwowej powłoce – w gardle, macicy, pochwy, nowotwory pęcherza moczowego, układu pokarmowego. Gdy ta folia włóknista powstaje gruba, jak gdyby stała się ciał powłoki. Dlatego trudno jest usunąć, a zostawia wrzodów. Z biegiem czasu, leczą, ale mogą pozostać blizny. Jest to kolejny zły – z tego filmu mikroby bardziej aktywnie rozmnażać, tak, że pacjent jest produktów wysokiej toksyczności swoich funkcji życiowych. Najbardziej znanym tego typu choroby jest zapalenie – błonicy.
 2. Croupous zapaleń śluzowych uformowanych kształtek powlekane jednowarstwowej powłoki W oskrzelach, do jamy otrzewnej, tchawicy, osierdzia. W ten sposób otrzymuje się cienką warstwę włóknistą, łatwo usuwalną, bez istotnych wad śluzowych. Jednak w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów, takich jak zapalenie tchawicy może utrudniać przepływ powietrza do płuc.

Wysiękowe zapalenie ropne

Patologia ta obserwowana przy wysięku ropa – zielono-żółtą masę o dużej lepkości, w większości przypadków, o charakterystycznym zapachu. Jego skład jest w przybliżeniu następujący: białych krwinek, które w większości są zniszczone, albuminy, pasma fibryny, enzymy pochodzenia drobnoustrojowego, cholesterol, lipidy, fragmenty DNA, lecytyna, globulin. Substancje te tworzą ropne surowicy. Oprócz tego, wysięk ropny obecne w tkance szczątków, żywe i / lub zdegenerowanych komórek ropnych mikroorganizmy. ropne zapalenie może wystąpić w każdym organizmie. "Winowajcy" Festering są najczęściej ropotwórcze bakterie (różne ziarniaki, Escherichia coli, Proteus), jak również jako Candida, Shigella, Salmonella, Brucella. ropne zapalenie formy wysiękowym może być tak:

 1. Ropień. To oznacza palenisko z kapsułką bariery zapobiega wnikaniu ropy w otaczających tkankach. Komora jamy gromadzi ropnego wysięku wprowadzanych tam przez kapsułkę barierę naczyń włosowatych.
 2. Ropień. W tej postaci zapalenia trzonu mieć wyraźne granice i ropny wysięk rozprzestrzenia się na sąsiednie tkanki i ubytków. Ten wzór może być obserwowany w warstwach podskórnych, na przykład w tkance tłuszczowej pozaotrzewnowej i obszarów okołonerkowy gdzie morfologiczna struktura tkanki pozwala ropa wykracza poza ogniska zapalnego.
 3. Ropniak. Ta postać jest podobna do ropnia i obserwuje się we wnękach, przy których występuje koncentracja zapalenia.

Jeśli ropa jest obecnych wiele zwyrodnieniowe neutrofile, wysięk neutrofilowej nazywa ropne. Ogólnie rzecz biorąc, rola neutrofili jest zniszczyć bakterie i grzyby. Są dzielni strażnicy, pierwszy rzut na wrogów, którzy przeniknęli do naszego ciała. Dlatego w początkowym stadium neutrofile zapalnych najbardziej całe, nieuszkodzone i wysięk nazywa mikrognoynym. Jako progresja choroby białych krwinek są zniszczone i ropa większość z nich zdegenerowane.

Jeżeli ogniska zapalne spaść gnilnych mikroorganizmów (w większości przypadków beztlenowe bakterie), ropny wysięk zamienia się zgniły. Ma charakterystyczny zapach i kolor i promuje rozkład tkanki. To jest obarczona wysokim zatrucia organizmu i ma bardzo słabe wyniki.

Leczenie zapalenia ropne opiera się na stosowaniu antybiotyków i wydzielania zapewnienie komory odpływowej. Czasami wymaga operacji. Zapobieganie takim stanem zapalnym jest dezynfekcja ran. Leczenie tej choroby może mieć korzystny wynik w intensywnej chemioterapii tylko podczas chirurgicznym usunięciu gnijące fragmenty.

zapalenie krwotoczne

W bardzo niebezpiecznych chorób, takich jak wąglik, ospy, dżuma, toksyczne grypy zdiagnozowano wysiękowego zapalenia krwotocznego. Przyczyny tego jest zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych, dopóki ich łez. Wysięk gdy dominuje czerwonych ciałek krwi, tak że jego barwa zmienia się od różowej do ciemnoczerwonej. Zewnętrzny objawem krwotocznego zapalenia podobny do wylewu, ale w odróżnieniu od tej ostatniej, w wysięku się nie tylko erytrocyty, lecz również niewielką część neutrofili z makrofagów. Leczenie krwotocznego zapalenia wysiękowego jest przypisany na podstawie rodzaju mikroorganizmów, które do niego doprowadziły. Efektem tej choroby może być bardzo niekorzystne, jeśli leczenie rozpoczyna się późno i jeśli organizm pacjenta nie ma wystarczającej siły, by oprzeć się choroby.

katar

Szczególną cechą tej choroby jest to, że podczas gdy wysięk może być surowiczy i ropne, i krwotoczny, ale zawsze ze śluzem. W takich przypadkach, wydzielanie śluzu jest utworzona. W przeciwieństwie surowiczy, ujawnia Więcej mucyny środek przeciwbakteryjny lizozymu i immunoglobuliny klasy. Tworzy się on z następujących powodów:

 • infekcje wirusowe lub bakteryjne;
 • Wpływ na substancji chemicznych do ciała, w wysokich temperaturach;
 • zaburzeń metabolizmu;
 • Reakcje alergiczne (na przykład alergiczny nieżyt nosa).

Nieżytowe wysiękowe zapalenie zdiagnozowano zapalenie oskrzeli, katar, zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie błony śluzowej żołądka, nieżytowym zapaleniem okrężnicy, ostre infekcje układu oddechowego, zapalenie gardła, i mogą występować w postaciach ostrych lub przewlekłych. W pierwszym przypadku jest ona całkowicie wyleczyć w ciągu 2-3 tygodni. Po drugie, zmiany w błonie śluzowej – zanik w której powłoka staje się coraz cieńsza, albo przerost, w którym przeciwnie, śluzówka zostaje zagęszczony i może wystawać do wnętrza korpusu.

Rola śluzu wysięku jest dwojaki. Z jednej strony, to pomaga zwalczyć infekcję, a po drugie, jego akumulacja w wynikach przestrzenie dodatkowych procesów patologicznych, takich jak śluzu w zatokach nosowych promuje zapalenie zatok.

Leczenie wysiękowe zapalenie nieżytowe prowadzonych leków przeciwbakteryjnych, fizykoterapii i tradycyjnych metod, takich jak rozgrzewanie przemyć różnych rozwiązań, w spożyciu infuzji i wywary ziół.

Wysiękowe zapalenie: specyficzne właściwości cieczy z sączących

Powyższe i chylous wysięki psevdohilezny pojawiające się z urazami naczyń limfatycznych. Na przykład w piersi może być pęknięcie przewodu piersiowego. Chylous wysięk w kolorze białym ze względu na obecność w nich zwiększone ilości tłuszczu.

Psevdohilezny również białawy odcień, a tłuszcz jest nie więcej niż 0,15%, w tym, ale substancja śluzowata, ciała białkowe nukleina, lecytyny. Zauważył z lipidowej zespół nerczycowy.

Białe i hilusopodobny wysięku, po prostu dać to kolor rozpadł patologicznych komórek. Jest on utworzony przez przewlekłe zapalenie błon surowiczych. Jamę brzuszną w przypadku marskości wątroby, opłucnej – w gruźlicy, raka opłucnej, kiły.

Jeśli wysięku zbyt wiele limfocytów (90%), nazywa limfocytową. Wyróżnia się z naczyń, gdy wysięk gruźlicę. Jeśli tajnego obecności cholesterolu, przez analogię nazywana jest cholesterol. Ma gęstą konsystencję, barwę żółtawą lub brązowawy, i może być wykonana z dowolnego innego ciekłego wysiękowym pod warunkiem, że wgłębienie w którym jest gromadzone przez długi czas, to resorpcji cząsteczek wody i składników mineralnych.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów wysięków, z których każda jest charakterystyczna dla pewnego rodzaju wysiękowego zapalenia. Ponadto, istnieją przypadki, w których w jednym chorobę diagnozuje się mieszaną wysiękowe zapalenie, takie jak serologicznej włóknistych lub seropurulent.

Formy ostre i przewlekłe

Wysiękowe zapalenie może występować w postaci ostrej lub przewlekłej. W pierwszym przypadku jest to natychmiastowa reakcja na bodziec i bodziec jest przeznaczony do wyeliminowania. Przyczyny tej formy procesu zapalnego może być wiele. Najczęstszym:

 • uraz;
 • zakażenie;
 • zatrucia chemicznego;
 • przerwanie wszelkich narządów i układów.

Ostre zapalenie wysiękowe charakteryzuje się zaczerwienienie i obrzęk uszkodzonego obszaru, ból, gorączka. Czasami, zwłaszcza z powodu infekcji u pacjentów z zaznaczonych objawów zaburzeń autonomicznych i zatruciom.

Ostre zapalenie posiada stosunkowo krótki czas, i czy leczenie jest wykonywane poprawnie w pełni utwardzona.

Przewlekłe wysiękowe zapalenie może trwać latami. Jest on reprezentowany przez ropnych i przeziębieniach rodzaju zapalenia. Jednocześnie z uzdrawiania rozwija zniszczenie tkanek. Mimo, że przewlekłe zapalenie remisji pacjenta prawie dotyczy, w końcu mogą prowadzić do uszczuplenia (wyniszczenie), zmian sklerotycznych w naczyniach nieodwracalne zaburzenia narządów, a nawet do powstawania guzów. Leczenie jest ukierunkowane przede wszystkim na utrzymanie fazy remisji. W tym przypadku, przywiązuje wielką wagę do właściwego stylu życia, diety, wzmacniają układ odpornościowy.