874 Shares 7219 views

Jak dziś jest ręcznie robiona ściana oporowa?

W miejscu o zboczu i dość skomplikowanej reliefie często tworzona jest ściana oporowa z własnymi rękami, umożliwiająca tworzenie specjalnych tarasów do uprawy różnych roślin. Takie struktury na płaskim terenie pozwalają wyznaczyć podwyższoną część ogrodu, wizualnie dzieląc ją na odrębne strefy funkcjonalne. Tak więc możliwe jest stworzenie doskonałych warunków dla krzaków i drzew w miejscach o bliskim stole wód gruntowych. Jeśli ściana jest wykonana ręcznie, w każdym przypadku uzyskuje się oryginalne reliefy z dużym ogrodem. Całkiem możliwe jest połączenie takiej konstrukcji z podstawą domu, osiągając wspaniały efekt estetyczny.


Często wykonuje się ściankę oporową z własnymi rękami o wysokości nie większej niż półtora metra. Należy do kategorii lekkich konstrukcji, dlatego cieszy się niezwykłą popularnością wśród początkujących ogrodników. Kiedy wznosi się, nie wymaga ogromnych kosztów finansowych – w przeciwieństwie do sytuacji z terapią kapitałową. Podobne obiekty mogą być wykonane z niemal każdego improwizowanego materiału. Jednak lekkie konstrukcje charakteryzują się niską nośnością, głównie ze względu na brak podstawy jakości.

Najprostsza ściana oporowa, zbudowana ręcznie, może być wykonana wystarczająco szybko, zwłaszcza w przypadku konstrukcji drewnianej. Opcja ta obejmuje wykorzystanie płaskich kłód o średnicy do 200 mm. Dolna część jest traktowana specjalnymi środkami antyseptycznymi w celu ochrony struktury przed rozpadem. Kłody są wbijane w ziemię obok siebie. Minimalna głębokość powinna wynosić co najmniej czterdzieści centymetrów, co z kolei pozwala strukturze przenosić ładunki.

Rzadziej jest budować mur oporowy wykonany z kamienia, ponieważ wymaga znacznych nakładów pracy i wydatków finansowych. W tym przypadku potrzebny jest fundament jakościowy, zdolny do wytrzymania ciężaru materiału i nacisku gleby. Najpierw trzeba przygotować wykop, powtarzając kontur struktury. Wtedy beton jest wylany, a po jego utwardzaniu kamienie są rozmieszczone. Bardzo istotną rolę odgrywa metoda układania, która ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość całej konstrukcji. Eksperci zalecają, aby zrezygnować z opcji z utworzeniem szwów krzyżowych. Najlepszym sposobem jest zastosowanie metody klasycznej, gdy stawy nakładają się na centralną część kamienia pewnego rzędu.

Rzadko tworzona jest ściana oporowa z własnymi rękami z betonu, która jest pojedynczą ścianką lub wielopłaszczyznową strukturą. Opcja ta zakłada solidne podłoże w postaci taśmy. Struktura może być kompletna lub składać się z oddzielnych elementów, dzięki czemu można organizować interesujące architektoniczne przysmaki. Ściany betonowe nie zawsze mają zbrojenie szkieletowe, dlatego w celu poprawy charakterystyki wytrzymałości zaleca się wzmocnienie szwów metalowym drutem.