479 Shares 3289 views

Co jest szyling? Znaczenie, historia

Co jest szyling? To pytanie zadawali nikogo, kto kiedykolwiek w obliczu tego terminu. Ten artykuł będzie stanowić odpowiedź na to pytanie.

Szyling. definicja

Schilling – ogólna nazwa szeregu metalowych małych monet Europy Zachodniej. W XX wieku waluty krajowe niektórych krajach Europy Zachodniej, również zostały tak nazwane. To właśnie z szylinga w starożytnym języku to była nazwa monety „Shelyag”.

W niektórych Zjednoczonych szyling jest używany dzisiaj, zwłaszcza w niektórych krajach afrykańskich, które były wcześniej w kolonialnej zależności od Imperium Brytyjskiego.

historia

Na terenie nowoczesnego Niemcy Shilling użyto w XIV wieku. Od XV wieku został zaczynają być wykorzystywane w Królestwie Danii i Holandii, aw XVI wieku szylinga wejdzie do obiegu w Anglii.
English Korol Genrih VII w 1502 roku nakazał mięty pierwszy szylinga na Wyspach Brytyjskich. Początkowo monety nazwano „Teston”. Dopiero za panowania Edwarda VI moneta nabył swoją nazwę teraz znajomy. Brytyjski szyling był używany w kraju do 1971 roku

Oprócz Wielkiej Brytanii, szyling był używany w Austrii (zastąpiony przez euro w 2002 roku). Do tej pory, szyling jest używany jako oficjalnej waluty w kilku krajach Afryki Wschodniej, takich jak Kenia, Somalia, Tanzanii i Ugandzie. Są one również połączone przez samozwańczego państwa Somaliland.

Brytyjski szyling. monety

Brytyjski szyling – moneta, który został użyty jako pieniędzy przetargową w Anglii. Ludzie nazywali go „Bob”.

Jeden funt brytyjski został podzielony na 20 szylingów. W 1971 roku szyling, zdjęcia, które można zobaczyć powyżej, został zastąpiony przez grosze. Jeden szyling utożsamiane do 5 pensów.

Najczęstszą w Anglii monety były dwa (Florin) oraz pięciu (korona) od szylingów. Oprócz metalowych monet także wydawane w nominałach dziesięciu szylingów banknoty.

Nowoczesne szylingów. kurs

Biorąc pod uwagę fakt, że w Europie szylingów już użyte w niniejszym artykule zostaną podane informacje na temat kursu wymiany stosowanego w nowoczesnym świecie. Szyling kenijski w rublach będzie około 0,55, odpowiednio dla jednego rubla można dostać około 1,8 KES. W porównaniu z kursem dolara szyling kenijski będzie około 0,01 $, czyli o jednego dolara, można uzyskać około 103 KES.

Zupełnie inna sytuacja jest z notowania Tanzanii szylinga, które szacuje się na około $ 0,0004, czyli za dolara dajesz około 2200 TZS. Jeden rubel rosyjski szacuje się na około 40 szylingów Tanzanii.

Około 0,01 rubel rosyjski Szyling somalijski Warto zatem, aby dać jeden rubel o dziesięć SOS. W jednym dolara zawiera około pięćset osiemdziesiąt SOS. W US jednego szylinga Somalia będzie około $ 0,002.

Jednym z najtańszych cenach na świecie jest szyling ugandyjski, których koszt szacuje się na około 0,0003 dolarów, czyli za dolara można dostać jak najwięcej 3600-3700 transakcji; UGX! Jeden rosyjski rubel mogą być wymieniane przez około 63-63 UGX, a jeden Szyling ugandyjski będziesz nie podano więcej niż 0,02 rubli.

Tak niski wskaźnik szylingów afrykańskich krajów związanych z ubóstwem ekstremalnych, gdzie stosowane są te waluty. Trzy z czterech krajów (Tanzania, Uganda, Somalia) są kraje o najniższym poziomie dochodu na mieszkańca, a Kenia choć wygląda bardziej bezpiecznie na tle swoich sąsiadów, ale to nie jest państwem bogatym. Trudna sytuacja polityczna, przestępczość, słaba gospodarka i niemal uniwersalny ubóstwo mają bardzo negatywny wpływ na wartość waluty krajowej.

Operacja wymiany walut. zbieranie

Wszystkie kopie zachodnich szylingów, które niedawno zostały użyte w różnych krajach europejskich stanowią obecnie tylko kolektor i wartości kulturowe. Jednak numizmatyków i Bonists z całego świata chętnie podejmują na jego kolekcji szylingów.

Koszt szylingów na rynku kolekcjonerów utworzona jest przez szereg czynników: Rok wydania lub druku, kraju istnienia, wartości nominalnej, stopień ochrony, mięty i tak dalej ..

Sytuacja z nowoczesnymi szylingów, czyli Afryki, jest zupełnie inna. Oni nie są czymś, kolektory nie chce kupić, ale nawet mieszkańcy tych krajów, gdzie są one w oficjalnym użyciu, niezbyt chętny, aby ich waluty. Są one znacznie bardziej kusi okazji zdobycia zagranicznych pieniędzy .. dolary, euro, funty brytyjskie, itp Wynika to z faktu, że lokalne waluty są bardzo tanie i ciągle tracą na wartości, więc zarabiać w walucie krajowej nie tylko nie jest opłacalne, ale ryzykowne bo w każdej chwili może zdarzyć się dewaluacji waluty krajowej.

Więc jeśli zdecydujesz się przyjechać do kraju, w którym używa się pieniędzy, będziesz wiedzieć, co szylingów. W tych krajach można łatwo wymieniać dolary, euro, funty i praktycznie żadnej innej waluty. I można to zrobić zarówno w formalnych instytucji finansowych, a także od lokalnych lichwiarzy, którzy często wymieniane na korzystniejszy kurs na ulicy.

wniosek

Więc co jest szyling? Jest to nazwa waluty stosowany przez różnych krajach, w różnych okresach historycznych.

Szylingów są różne tak, że ogólnie mają tylko nazwę i pochodzenie. Dlatego zanim odpowiedzieć na pytanie: „Jaki jest szyling”, należy wyjaśnić, w jakim kraju i szylinga w historyczny okres co mamy na myśli.