93 Shares 6203 views

Siam Country: Przeszłość i teraźniejszość

Wyrażenie „ziemia Syjamu” dla osoby nieznanej z historią Azji Południowo-Wschodniej, wydaje się być coś wspaniałe i naprawdę nigdy nie istniał. Tymczasem w chwili było to potężne państwo, które przechowywane na sąsiadów laurowe, a dziś jest jednym z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych rosyjskich turystów.


na wcześniejszą

Artefakty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych dowodzą, że ziemie te były zamieszkiwane przez rolników, którzy używali narzędzi z brązu, przynajmniej, już 3500 lat temu. Na początku naszej ery istnieje już utworzone kilka księstw. Ich mieszkańcy byli nosicielami języków Mon-Khmerów. Niektóre z nich przyjął buddyzm w 6 wieku, a ludzie Kambodży wyznają hinduizm.

W wieku 9 terytorium Syjamu z Wietnamu Północnego przeniknęły Thais, który ostatecznie osiadł na dużych obszarach Azji Wschodniej.

W średniowieczu

W 13 wieku Thais udało się zjednoczyć i ustanowienie niezależnego stan Sukhothai. Jego rozkwit nastąpił w panowania króla Ramkhamhaeng, który szybko zamienił swój kraj do jednego z najpotężniejszych państw ówczesnej Azji Południowo-Wschodniej. W szczególności, on rozszerzony Sukhothai i koniec jego panowania nakazał wyryć w kamieniu listę swoich osiągnięć. Po śmierci stanie Ramkhamhaeng istniał przez około sto lat.

Królestwo Ayutthaya

W 14 wieku, Sukhothai został wchłonięty przez jej południowym sąsiadem. State of Ayutthaya została założona przez Ramę Pierwszy z nich, który ogłosił się bogiem. Jego stolicą było tak duże, że z łatwością może konkurować z wielu europejskich stolicach czasu. Thais to żyje w swoim składzie, po raz pierwszy zaczęli używać słowa „Siamese” dla jego wyznaczenia.

Siam kraj

W 1569 Ayutthaya został zajęty przez wojska birmańskie. Ale jego ludzie byli w stanie zjednoczyć się i wypędzić wroga. Jednocześnie to połączone ze stanem Ayutthaya Chiang Mai. Rezultatem jest królestwo Syjamu.

Przez cztery wieki, było wiele zabytków i innych dzieł kultury materialnej i niematerialnej.

Edukacja rządząca dynastia Chakri

W 1767 roku w Siam (to właśnie kraj jest opowiedziana w artykule) ponownie zaatakowały armię birmańską. Walka o wyzwolenie kraju, kierowanego przez generała So Shin, któremu udało się wygnać najeźdźców, i siedzieć na tronie swego najbliższego sojusznika PZŻ Chakri. Jest to ostatni stał się założycielem dynastii, która wciąż rządzi Królestwa Tajlandii.

Stosunki z Europejczyków

Ambasadorowie króla Hiszpanii przybył w Ayutthaya pod koniec 16 wieku. Ale przed nimi wielokrotnie popłynął kupców europejskich. władcy Siam zrozumieć korzyści płynące z nawiązania stosunków z gości zagranicznych. Dlatego w 1608 roku wysłali ambasadorów do Holandii do zawarcia traktatów pokojowych i handlu. Wkrótce Siam (obecnie jakim kraju jest opowiedziana poniżej) stał się znany w Starym Świecie jako obiecujące miejsce do nawiązania relacji handlowych, a pojawiło się brytyjska i holenderska faktoria misja handlowa.

Mądra polityka zagraniczna królów tajskich było powodem, że ich kraj uniknął kolonizacji i stał się rodzajem wolnej strefie pomiędzy zamorskich posiadłości głównych krajach europejskich.

W 19 wieku

W celu kontynuowania nie tracić swoją niezależność, kraj Syjamu w 1828 roku podpisał kontrakt z Imperium Brytyjskiego. Zgodnie z tym dokumentem, brytyjski dopuszczone do wolnego obrotu na lokalnym porcie, a wszyscy badani zbrodnia Jej Wysokości Królowej Wiktorii musiał zrozumieć brytyjskich sędziów. Nieco później, podobna umowa została podpisana ze Stanami Zjednoczonymi.

W 1851 roku wstąpił na tron czwartej klatki. Otrzymał znakomite wykształcenie, w tym badanie osiągnięć nauki zachodniej, i zrobił wiele, aby zmodernizować Siam. Kiedy pojawiło się szereg radykalnych reform. Najważniejszym z nich było zniesienie niewolnictwa, stworzenie systemu sprawiedliwości normy europejskiej i początek budowy kolei. Tak samo jest z przebiegiem Rama Czwarty leżał na przezwyciężenie średniowieczny ignorancję, która do tej pory pozostawała Siam.

Historia kraju pod króla Chulalunkorne (Rama V)

Ten monarcha, który odziedziczył tron po ojcu Rama czwarte, kontynuował politykę reform, że jego ojciec zaczął. Zgodnie z nim państwo Syjamu jest zarządzany przez Radę Państwa, było 12 ministerstw, wszedł do obiegu banknoty i otworzył szkołę publiczną. Jednak jego próby wykazują większą niezależność w polityce zagranicznej były nieudane i niemal doprowadziła do konfrontacji z Francją. Niemniej jednak, w 1898 roku mocarstwa europejskie potwierdzone na papierze swój zamiar, aby nie naruszyć suwerenność Siam.

Chulalunkorn szukać w każdy sposób, aby wzmocnić więzi z monarchów i rządów krajów Starego Świata. Często wyjeżdżał za granicę. Tam nie było traktowane jako boga, tak jak to było robione w domu, a on odpowiedział z przyjemnością na pytania o to, co stanowi Siam (to właśnie kraj, jacy ludzie tam mieszkają, i tak dalej.).

Historia państwa w pierwszej połowie 20 wieku

Mimo dołożenia wszelkich starań króla Chulalunkorna, gdy utraciła młyn wielu jego terytorium. W 1910 roku, po jego śmierci, wstąpił na tron syna monarchy Rama szósty. Był gorącym anglofilem i dumny tytuł generalnego armii Imperium Brytyjskiego. Zgodnie z nim kraj wszedł do pierwszej wojny światowej po stronie Ententy. Chociaż korpus ekspedycyjny został wysłany do Europy, nie brał udziału w walkach.

Król Rama szósty zmarł w wieku 44 lat. Jego syn w tym czasie było kilka miesięcy, więc na tronie okazał brat króla.

rewolucja

Siódma Rada Ramy, stało się na tronie, nic specjalnego nie jest oznaczony. Co więcej, nie zauważył, że kraj utworzona antimonarchist nastrój, który doprowadził do bezkrwawego rewolucji, która wybuchła w 1932 roku.

Inicjatorem zamachu była tajna organizacja „Partia Ludowa”. Jej członkowie, w większości Thais, którzy zostali wykształceni w Europie, wykorzystał fakt, że król był w rezydencji wiejskiej w Hua Hin, i przejął władzę w Bangkoku. Okazali się być zakładnikiem 40 przedstawicieli rodziny królewskiej, a także kilku ministrów i generałów. Król nie miał wyboru, aby zaakceptować warunki „Partii Ludowej”, w ramach którego miał teraz do orzekania, zgodnie z konstytucją, napisany przez przedstawicieli tej organizacji.

Zmiana nazwy

W 1939 roku nastąpiło zdarzenie, z powodu których dziś możemy usłyszeć pytanie: „Co kraj o nazwie Siam” w celu utworzenia nowego stanu, rewolucjoniści zażądał zmiany nazwy królestwa. Ich głównym argumentem było to, że słowo „Siam” była obca Thais. Jako opcja nowe nazwy zostały zaproponowane „Mueang Tai” i „Pratet Tai”. Następnie, tym bardziej eufoniczny uznano wyrażenie „Królestwo Tajlandii”.

nowoczesność

Dzisiaj, Tajlandia – jest formą rządów, które państwo jest monarchią konstytucyjną. W tej chwili, kraj przeżywa szybki wzrost gospodarczy. Ważne artykułów gospodarki są rolnictwo i turystyka. Sam kraj dostarcza gaz ziemny, który jest uważany za główne źródło energii elektrycznej. Ponadto Tajlandia jest jednym z największych eksporterów na świecie owoców morza i gumy.

Teraz, gdy wiesz, co kraj zwykło się nazywać Siam. Poza tym, wiesz, niektóre szczegóły jego historii, więc będziesz z wielkim zainteresowaniem słuchać opowieści przewodników podczas podróży do Tajlandii.