504 Shares 8378 views

Krew z tętnic do żył dostaje? Fizjologia krążenia krwi. Krwi i krążenie krwi

Do normalnego funkcjonowania wszystkich narządów i układów ludzkiego organizmu istotne stały dopływ składników odżywczych i tlenu, a także terminowego usuwania gruzu i odpadów. Realizacja tych ważnych procesów zapewnia stałą cyrkulację krwi. W tym artykule przyjrzymy się ludzkiego układu krążenia, a także wyjaśnić, jak krew z tętnicy wchodzi żyły, ponieważ krąży w naczyniach krwionośnych i jak główny narząd układu krążenia – serce.

Badanie krążenia krwi od starożytności do XVII wieku

Cyrkulacja osoba zainteresowana wielu uczonych na przestrzeni wieków. Starożytni uczeni Hipokrates i Arystoteles uważał, że wszystkie ciała w jakiś sposób ze sobą powiązane. Wierzyli oni, że ludzki krążenie krwi składa się z dwóch oddzielnych systemach, które nie są ze sobą połączone. Oczywiście, ich pomysły były błędne. Zostały one odrzucone przez rzymskiego lekarza Klaudiusz Galen, który udowodnił doświadczalnie, że serce porusza krew w żyłach nie tylko, ale również przez tętnice. Aż do XVII wieku, naukowcy byli zdania, że krew przechodzi od prawej do lewego przedsionka poprzez przegrodę. Tylko w roku 1628 był przełomowy: angielski anatom Uilyam Garvey w swojej książce „Badania na zwierzętach anatomiczny ruch serca i krwi”, przedstawił swoją nową teorię cyrkulacji krwi. On eksperymentalnie udowodnił, że porusza się w tętnicach komór serca, a następnie powraca w żyłach do przedsionków i nie może w nieskończoność być produkowane w wątrobie. Uilyam Garvey był pierwszą osobą, do określenia warunków rzutu serca. nowoczesny system ludzkiego krwioobiegu powstała na podstawie jego pracy, w tym dwóch rundach.

Dalsze badania układu krążenia

Przez długi czas pozostawał bez odpowiedzi na ważne pytanie: „Jak krew z tętnic wchodzi do żyły.” Dopiero pod koniec XVII wieku Marcello Malpighi znaleźć specjalne jednostki naczyń krwionośnych – kapilar, które łączą żyły i tętnice.

W przyszłości, wielu naukowców (Stiven Heylz, Daniel Bernoulli, Euler, Poiseuille'a, itd.) Pracował nad problemem krążenia krwi, w tym zmierzonej żylna, ciśnienie tętnicze krwi, objętość komór serca, elastyczność tętnic i innych parametrów. W roku 1843, naukowiec Jan Purkinjego zaproponował hipotezę społeczności naukowej, że spadek skurczowego objętości serce efekt ssania na krawędzi tnącej lewym płucu. W 1904, I. P. Pawłow wykonany ważny wkład do nauki, dowodząc, że istnieją cztery pompy w sercu, a nie dwie, jak wcześniej sądzono. Pod koniec XX wieku nie udało się udowodnić, dlaczego ciśnienie w układzie sercowo-naczyniowym, powyżej ciśnienia atmosferycznego.

Fizjologia krążenia krwi: żyły, tętnice i naczynia włosowate

Dzięki wszystkim badań naukowców wiemy, że krew jest stale w ruchu na specjalnych rur pustych, które mają różną średnicę. Oni nie łamią się i przechodzą do drugiego, tworząc w ten sposób jednolity system krwionośny zamknięty. Wszystkie trzy znane rodzaje naczyń krwionośnych: tętnic, żył, naczyń włosowatych. Wszystkie z nich są różne struktury. Tętnice są naczyniami, które zapewniają dopływ krwi do narządów serca. Wewnątrz są wyłożone jednej warstwy naskórka i tkanki są na zewnątrz powłoki. Warstwa środkowa składa się z mięśni gładkich ściany tętnicy. Największy statek jest aorta. Narządy i tkanki tętnic są podzielone na mniejsze naczynia krwionośne zwane tętniczki. Te z kolei rozgałęzia się naczyń włosowatych, które składają się z pojedynczej warstwy tkanki nabłonkowe i znajdują się w przestrzeniach pomiędzy komórkami. Kapilary mają szczególne pory, przez które woda, tlen, glukoza i inne substancje są transportowane do płynu tkankowego. Krew z tętnic do żył dostaje? Z korpusów jest ona pozbawiona tlenu wzbogacony w dwutlenek węgla, i jest prowadzony przez naczyń włosowatych do żyłek. Ponadto zwraca się do prawego przedsionka dolnych, górnych i pustych żył wieńcowych. Żyły znajduje się kilka środków powierzchniowo czynnych i mają specjalne zawory półksiężycowatych, ułatwienie przepływu krwi.

krążenie

Wszystkie statki, łącząc się tworzą dwa okręgi, które nazywane są duże i małe. Pochodzenie zapewnia nasycenie narządów i tkanek bogatej w tlen krwi. Krążenia ogólnego jest następująca: lewego przedsionka do prawej w tym samym czasie jest ograniczona, umożliwiając tym samym przepływ krwi do lewej komory. Stamtąd krew jest skierowany do aorty, z którego w dalszym ciągu poruszają się w innych tętnic i tętniczek, działa w różnych kierunkach do tkanek całego organizmu. Krew jest następnie zwracane przez żyły i przechodzi do prawego przedsionka.

Krwi i krążenie: mały okrąg

Drugi obieg rozpoczyna się w prawej komorze, a kończy w lewym przedsionku. Jak krąży krew przez płuca. Fizjologia krążenia krwi w małym okręgu jest. Redukcja krwi prawej komory zapewnia kierunek pnia płucnego, który rozgałęzia się na rozległej sieci kapilar płucnych. Krew, wchodząc w nich tlenem przez wentylacja płuc, a następnie powraca do lewego przedsionka. Można więc stwierdzić, że stanowią dwa ruchy obiegu krwi, po pierwsze jest kierowany wzdłuż wielkiej koła do tkanek i z powrotem, a następnie małe – w płucach, w którym tlen jest nasycony. krążenie krwi ludzkiej występuje ze względu na rytmiczne pracy serca, a różnica ciśnienia w tętnicach i żyłach.

Narządy krążenia: serce

ludzkiego układu krążenia obejmuje, oprócz tętnic, żył i naczyń włosowatych, serca. Jest mięśni narządu, puste wewnątrz i ma kształt stożkowy. Serca, leżące w jamie piersiowej, są dostępne w osierdzia składającej się z tkanki łącznej. Worek Stabilizuje zwilżanie powierzchni serca, a także zachowuje swoją zmniejszenie dostępności. Ściana serca jest utworzony z trzech warstw: wsierdzia (średnica wewnętrzna), mięśnia sercowego (w środku) i nasierdziowej (zewnętrznej). Według struktury mięśnia sercowego jest nieco przypominający mięśni poprzecznie prążkowanych, ale ma jedną charakterystyczną cechę – możliwość automatycznego kurczyć, niezależnie od warunków zewnętrznych. Ten tak zwany automatyzm. Staje się to możliwe dzięki specjalnym komórek nerwowych, które znajdują się w mięśniach i wytwarzają rytmiczne wzbudzenia.

Struktura serca

Wewnętrzna struktura serca jest następujący. Jest on podzielony na dwie połowy, lewą i prawą, stałej ściany. Każda połówka posiada dwa oddziały – przedsionka i komory. Są one połączone za pośrednictwem otworu wykonanego w zawór klapowy, który otwiera się w stronę komory. W lewej połowie zastawki serca ma dwie klapy, a po prawej – trzy. W prawego przedsionka krew pochodzi od góry, dołu wydrążony i żył wieńcowych serca, a po lewej – z czterech żył płucnych. Prawej komory prowadzi do pnia płucnego, który jest podzielony na dwie gałęzie, prowadzi krew do płuc. Lewa komora serca wysyła krew do lewego łuku aorty. Na granicach komór, do płuc i aorty zawory półksiężycowatych, są umieszczone każdy z trzech zaworów. Niosą aortę lumenów zamknięcia i pnia płucnego i przechodzącej naczynia krwionośne i zapobiega cofaniu się krwi do komór.

Trzy fazy mięśnia serca

Przemienności skurczu i relaksacji mięśnia sercowego umożliwia cyrkulację krwi do obiegu przez dwa. Istnieją trzy etapy w pracy serca:

  • skurczu przedsionków;
  • skurcz komór (skurcz w inny sposób);
  • Złagodzenie komór i przedsionków (inaczej rozkurczu).

cyklu pracy serca jest okres od jednego do drugiego skurczu przedsionków. Wszystkie aktywności serca składa się z cykli, z których każdy składa się z skurczu i rozkurczu. Zmniejszone mięśnia sercowego około 70-75 razy w ciągu jednej minuty (gdy korpus znajduje się w spoczynku), to jest około 100.000. Razy dziennie. Jednocześnie pompy to ponad 10 tys. Litrów krwi. Ta wysoka sprawność jest tworzony zwiększoną dopływ krwi do mięśnia sercowego, a także dużą liczbę procesów metabolicznych w nim. System nerwowy, zwłaszcza jego wegetatywny Dział reguluje funkcjonowanie serca. Niektóre włókna współczulne wzmocnienie redukcji podczas stymulacji, z drugiej – przywspółczulnego – wręcz przeciwnie, osłabia i spowalnia serce. Oprócz układu nerwowego reguluje serce i humoralne. Na przykład, epinefryna przyspiesza jego pracy i zwiększenie zawartości potasu hamuje ją.

koncepcja impulsów

Impuls zwane statki rytmiczne średnica oscylacje (tętnice), które są spowodowane przez aktywność serca. Przepływ krwi przez tętnice, w tym aorty i odbywa się z prędkością 500 mm / s. Cienkich naczyniach, kapilary, przepływ krwi jest znacznie spowolniona (do 0,5 mm / s). Taka niska prędkość przepływu krwi przez naczynia włosowate pozwala dając cały tlenu i substancji odżywczych do tkanek i zabrać swoje produkty przemiany materii. W żyłach, tym bliżej do serca, przepływ krwi zwiększa prędkości.

Czym jest ciśnienie krwi?

Termin ten odnosi się do hydrodynamicznego ciśnienia krwi w tętnicach, żyłach, naczyniach włosowatych. Ciśnienie krwi, pojawia się w wyniku działalności serca, która pompuje krew do naczynia, i są one opór. Jego wartość w różnych typach statków zmienia. Wzrost ciśnienia krwi ze zmniejszeniem skurczu i rozkurczu okresie. Serca wyrzuca część krwi, która rozszerza się na ściankach głównych tętnic i aorty. Stwarza to wysokie ciśnienie krwi: Skurczowe wartości maksymalne są równe 120 mm Hg. Sztuka i rozkurczowe. – 70 mm Hg. Art. Podczas rozkurczu, rozciągnięta ściana jest skompresowany, popychając krwi przez tętniczek i dalej. Gdy krew przepływa przez kapilary stopniowy spadek ciśnienia krwi do 40 mm Hg. Art. i poniżej. W żyłkach kapilarnych przejścia ciśnienia krwi wynosi tylko 10 mm Hg. Art. Mechanizm ten jest powodowany przez tarcie cząstek ścian naczyń krwionośnych, które stopniowo opóźnia przepływ krwi. Żyły ciągły spadek ciśnienia krwi. Wydrążone żyły, staje się nawet nieco poniżej ciśnienia atmosferycznego. Ta różnica pomiędzy ujemnym ciśnieniem w pustej żył i wysokiego ciśnienia w tętnicy płucnej i aorty i zapewnia stałą cyrkulację człowieka.

Pomiar ciśnienia krwi

Znalezienie wartość ciśnienia krwi można wykonać na dwa sposoby. Sposób inwazyjne polega na wprowadzeniu cewnika połączone z układem pomiarowym, w jednej z tętnic (często promieniowy). Metoda ta pozwala na ciągły pomiar ciśnienia oraz uzyskanie bardzo dokładnych wyników. Nieinwazyjny sposób pomiaru ciśnienia krwi, polega na zastosowaniu rtęci, półautomatycznych, automatycznych lub aneroidowe ciśnieniomierzy. Na ogół, ciśnienie zmierzone na ramieniu, nieco powyżej łokcia. Otrzymana wartość pokazuje, jak zmienia się wartość ciśnienia w tętnicy, ale nie w całym organizmie. Jednak ta sugeruje, że wielkość ciśnienia w teście. Znaczenie krążenia ogromne. Bez ciągłego przepływu krwi nie może być normalny metabolizm. Co więcej, życie jest niemożliwe i funkcjonowanie organizmu. Teraz wiesz, jak krew z tętnicy wchodzi żyły i jak proces cyrkulacji. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był pomocny dla Ciebie.